Doktor Spánek

Doktor Spánek https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418339/bmid_doktor-spanek-sL8-418339.jpg 4 1470 294

Osvícení série

< 2. díl

Stephen King v knize Doktor Spánek navazuje na svůj předchozí román Osvícení, takže se opět setkáme se známými hrdiny. Malý Danny dospěl a přes svá dobrá předsevzetí se vydal v otcových stopách alkoholismu a záchvatů zuřivosti. Nakonec se však pití dokáže vzdát, usadí se v malém poklidném městečku a začne pracovat v domově důchodců. Zvláštní duševní schopnosti, které mu do určité míry zůstaly, mu pomáhají poskytovat útěchu umírajícím. Pomocníkem je mu kočka, která umí předvídat budoucnost, a Dan se stane „doktorem Spánkem“. Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která se na něj obrací se zoufalou prosbou o pomoc...... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Doctor Sleep , 2013

kniznivila
kniznivila
31.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Dvě hvězdičky za napínavý začátek, světlejší chvilky, kocoura a konec.
Jinak větší část knihy mě nezaujala. Kdyby se nejednalo o pokračování Osvícení, tak se jedná o slušný fantasy horor. Takhle to srovnávám s hororovou špičkou, mám velká očekávání a postrádám děsivý pokoj z Osvícení, oživlá zvířata, oživlou hadici, výtah co jezdí sem a tam, psího muže, ženu z vany, schýzu Jacka a jeho oslintané rty....

KatarínaK.
KatarínaK.
24.01.2023 4 z 5

Stephen King rozhodně ve své lepší formě. Přes pomalejší rozjezd, jsem se dostala do víru tohoto mysteriózního, tak trochu psychologického thrilleru. Jízda to byla napínavá. Máte strach o Danyho, Abru. Věříte v sílu jejich osvícení, ale přeci jen Klobouková Rose není žádná bábovka...
Přesto, po přečtení, když si vzpomenu na mého prvního Kinga a jeho Misery,cítím trochu nostalgie a trošku zklamání. Protože, přeci mistra hororu čtu,když chci, aby mi mráz běhal po zádech a do ložnice jsem se plížila se zády přimáčknutými k stěně. To Doktor Spánek nezpůsobil. Možná proto,že už mi je o nějaký pátek více? Nevím. Přesto, kniha je velmi dobrá a její čtení více než uspokojivé. Snad Abra zvládne svoji sílu ukočírovat a nepohltí ji ...

Bianka.
Bianka.
04.12.2022 5 z 5

Malý Danny z knihy Osvícení, už není malý a i když se snaží žít normální život, své démony si v sobě nese dál. Teď je na řadě on, aby předal něco ze svých zkušeností malé holčičce a zkusil jí pomoci, tak jako kdysi jemu kuchař Hallorann. Povedené pokračování kultovního hororu. Kniha byla zfilmována a film také stojí za zkouknutí.

pastelkaX
pastelkaX
20.10.2022 5 z 5

Kubrickovi Osvícení jsem neviděla, příliš jsem se bála. Kingovo Osvícení jsem ale četla a pochopila jsem, proč jsem se od filmu držela dál. Po mnoha knihách od SK jsem si Doktora Spánka v hlavní roli s Ewanem McGregorem pustila, že už budu jako odolná. Za těch pár nocí s rozsvícenou lampičkou to stálo :D A teď jsem se konečně dostala i ke knize a můžu říct, že ani tahle není výjimka z pravidla o kvalitě kniha vs. film. Příběh je v podstatě stejný, ale ten konec...prostě u knihy je daleko uspokojivější.

luksky
luksky
18.10.2022 4 z 5

Pokračování Osvícení mě příjemně bavilo a potěšilo. Příběh byl super.

Delphín
Delphín
03.10.2022 4 z 5

Pustit se do pokračování takového románu, jako je Osvícení chtělo určitě dostatek odvahy a Stephen King to s bravurou dokázal. Je to krapet jiné čtení, oproti prvnímu Osvícení, které jsem si ale užil. Jsem moc rád, že osud Dana nebyl Kingovi lhostejný a udělal mu důstojné pokračování.

cedricdiggory
cedricdiggory
15.09.2022 5 z 5

Nejdřív jsem si říkal... Sakra, proč navazovat na Osvícení? Zprvu se mi to hodně nelíbilo. Pak jsem si řekl, dám tomu šanci. A na druhé přečtení a zhlédnutí filmu to hodnotím dobře. Ale pořád jsem toho názoru, že Osvícení jako takové by prostě mělo zůstat Osvícením a nepokračovat.

Psychedelic
Psychedelic
15.09.2022 3 z 5

Počátek knihy, kdy hrdina bojuje s alkoholismem mi přišel poutavej, ale pak se to táhlo. Protivníci se směšnými jmény mi přišli nudní a nezajímaví.

Niu
Niu
13.08.2022 5 z 5

(SPOILER) O tom, že existuje něco jako dvojka Osvícení, jsem se dozvěděla nedávno. Nečetla jsem si anotaci (což dělám málokdy) a říkala jsem si, že si zajedu do Colorada mrknout se na Overlook. Nečekala jsem, že se setkám s Dannym. Páni, to bylo tak .... skvělé :o) Kingovu tvorbu miluju od dětství, leč teď jsem už dlouho nic nečetla (myslím, že naposled snad Dolores Clainborneovou). Musím zas jeho knihy zařadit, spíš ty dlouhé (povídky obecně moc nemusím). Začátek je pomalý, než se seznámíme se všemi postavami. U Kinga mi to nevadí, buduje solidní vztah čtenář-postavy, dělá to tak, že na konci několika set stránkové knihy se nechcete pustit. Bylo to promakané, to od Dannyho dětství, co se stalo po Overlooku, přes důležité okamžiky lidstava. Nádherný dar a smysl, co mu byl dán do vínku. Jeho přátelé, kteří pochopili nebo museli pochopit, pak ti zlí. Bylo to tak skvěle vylíčené, jako bych se dívala na film, mozek a fantazie jela na plné obrátky. Strašně se mi líbil i ten závěr s jeho kolegou v hospici, slzy se mi draly do očí. V poznámce autora jsem se dozvěděla, že se Kingovi nelíbilo zfilmování Osvícení, což mě dost překvapilo, neboť jsem měla zato, že King má hlavní slovo při produkci atd. Ale zmiňoval se i o tom, že poprvé je prostě poprvé a remaky nejsou úplně ono (to já můžu za sebe třeba potvrdit u hororu To, za mne vede jedině ten, co byl natočen popvré). Super, doporučuju všem, kdo rádi "Kingovky".

FerryTaz
FerryTaz
28.07.2022 5 z 5

Bylo skvělé sledovat pokračování Danova života. Spisovatel dokáže prostě člověka do svého příběhu zatáhnout. Bohužel většinou je to tak, že čerpají ze svého života, což kniha Osvícení skutečně (co by do problému s alkoholem) byla. Pokračování jen ukazuje, že jablko bohužel nepadá daleko od stromu a jak je snadné do stejného problému spadnout. Každopádně, kniha se mi četla velmi dobře a pokračování příběhu bylo skvělé. Již se těším na další knihu od tohoto autora.

TessieB
TessieB
11.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Tohle bylo super. Nebylo to tak děsivé jako Osvícení (což chvilku vypadalo, že tomu bude šlapat na paty, když na nás během pár stránek vykoukla naše milá stará známá z pokoje 217), ale i tak jsem si čtení užila a neměla jsem pocit, že by se nějak "ždímal" velmi povedený první díl. Bavilo mě to od začátku do konce, na ty Kingovy delší rozjezdy už jsem zvyklá a užívám si je, protože (většinou) znamenají ticho před bouří. U baseballovýho kluka se mi trošku obrátil žaludek, ale jinak to byl skvost. Doufám, že film bude taky dobrý, i když po tom nepovedeném Osvícení jsem k němu trošku skeptická - ale nedá mi to a mrknu na něj :)

Kate18
Kate18
24.06.2022 5 z 5

Návrat k Dannymu z Osvícení, kam se posunul jeho život. Lidé s osvícením se spolu dokáží spojit i na velké vzdálenosti a tak se Danny seznámí s Abrou Stoneovou. Ta mu předvede, co vše umí její osvícení. Řekne mu, co se jí podařilo zjistit o vraždách malých dětí a že se ji někdo snažil najít. Společně se rozhodnou vyřešit to jednou pro vždy.

Kniha připomíná starší Kingova díla, drží nás v napětí i přes delší rozjezd, který nás vezme přesně tam, kde nás chce mít. Jako bychom tam byli a šlo i o náš život..

snimcibdim
snimcibdim
15.06.2022 4 z 5

Nejsem vyloženě Kingův fanoušek, ale toto mi sedlo. Velký a kompaktní životní příběh. Lehce otravné mi přišly pouze pasáže, kdy si dospělí polopatě vysvětlují něco, co vysvětlit stejně nejde - ale dalo se to přežít. Jedničku Osvícení jsem nečetla a nechybělo mi to, vše co jsem potřebovala, jsem se tu dozvěděla. Větší porci hororovosti nepotřebuji, zajímavý tu pro mne byl autorův pohled na umírání a smrt - i když samozřejmě hodně idealizující - ale velmi laskavý a lidský.

kachnat
kachnat
14.06.2022 5 z 5

Bezkonkurenční, trochu jiné, než první díl. Opět skvělý příběh napsaný tak, že Vás pohltí.

alef
alef
01.06.2022 5 z 5

„Co je to?“
„Někdo, kdo rád působí bolest.“

Příběh pokračuje … vítr skučí v oknech Dannyho příbytku – chlad, zima a vítr navozují tu správnou atmosféru, fungující zcela spolehlivě jako připomínka Overlooku, toho nechvalně známého hotelu v coloradských horách, který s Dannym ještě neskončil, a samozřejmě, ani Osvícení nikam nezmizelo, je stále v jeho nitru a ví svoje.

Stala se spoustu věcí, a většina z nich nebyla moc dobrá, spíš byla hodně špatná … špatná a bolestivá … „ohnivá hranice, … a bolest … trýznivá bolest … a pak vplutí … zpět do bytí. … “.
A tak Dannymu trvalo dost dlouho zjistit, jak naložit se svým životem.

Tento příběh ale není jen o Dannym a taky není jen o Osvícení, zato je vážně hodně o BOLESTI … a je to pekelná „jízda bez brzd“! Přesně, jak to pan King umí, za pomocí své bezbřehé fantazie a vycizelovaných vypravěčských postupů /které, jak můžete správně očekávat, zahrnují dokonalý popis prostředí, ale hlavně výborný vhled do vnitřního světa všech postav/ vám odvypráví příběh zcela nový – a úplně jiný – protože tohle není takový ten typický hororový běh událostí odehrávající si během několika dnů v jenom řádně strašidelném hotelu, ale je to příběh daleko víc rozkročený, leccos dovysvětlující, a přitom neméně drsný, spíš naopak.

Osvícení, které je zpět! se právě pořádně hlásí o slovo. Otázka za milion zní: Proč? Anebo ještě spíš: Proč teď?

Na zrcadle se znovu objevilo: „DROM“!
Síly (dalo se to čekat) se daly do pohybu (a dostanou dost příležitostí vás vyděsit) a někdo se jim prostě musí postavit!

Danny je v tomto příběhu ale skoro spíš původcem událostmi, které přímo souvisí s Osvícením, ale taky s tajemnou Párou, která příběh rozšiřuje a pořádně zamotává, přibývají noví aktéři na pořádně dramatické scéně a mě asi nikdy nepřestane udivovat, co všechno dokáže pan King tak mistrovsky spojit do jedinečného příběhu, kolik bolavých témat a odkazů, propojujících snad všechny Kingovy knihy (všichni jsme totiž na cestě paprsku), v tom je opravdu jedinečný.

„No jo, je to naprosto ujeté, ale přísahám vám, že se to stalo.“
„Abro Rafaello Stoneová, jestli tohle děláš ty, okamžitě s tím přestaň!
… většinou jde jen o takové drobnosti, že si toho člověk sotva všimne. … Jak říkám, člověk si zvykne.“
„Pravděpodobně se nic nestane.“

… jenže tentokrát se stalo!

Pamatujte si, lidská mysl se dá snadno zmást … a navíc, pan King to opravdu umí! Budete se pohybovat v ovzduší všudypřítomného napětí a strachu, budete pociťovat neklid, možná i úzkost, budete cítit reálnou hrozbu a nejspíš i odpor, k většině události, jichž budete svědky!

Čmeláček
Čmeláček
20.05.2022 3 z 5

Slabý odvar prvního dílu, tohle se Kingovi nějak nepovedlo. Ale co, nemůže být každý den posvícení :))).

tynapos
tynapos
21.04.2022 4 z 5

Občas mám problém se do knih od Stephena začíst. Už pár knih od něj jsem odložila stranou a ještě jsem se k nim nevrátila. Tentokrát byla ale kniha skvělá na první dobrou. Jednu hvězdičku ubírám, protože filmové zpracování konce se mi líbil víc (i když vím, že kvůli osvícení v knize takový konec nebyl možný)

kolacky
kolacky
13.04.2022 5 z 5

Minulou sobotu jsem viděla filmové zpracování a nějak mi to místy neštymovalo, tak jsem si po letech znovu vzala knihu. Bylo to jinak, kniha je prostě kniha a tahle je daleko lepší než film. I když ta holčička, co hrála Abru, byla hrozně hezká.

marci8
marci8
02.04.2022 4 z 5

Kniha je velmi dobře napsaná. Jen mi nepřišla strašidelná a tak ztrácí jednu hvězdičku. Nemohu hodnotit napětí, bohužel jsem viděla dříve film a tak jsem četla jen, že se mi líbila, i když jsem dopředu věděla, co se stane.

Deepwonder
Deepwonder
01.04.2022 5 z 5

Hororový děs z Osvícení je pryč, ale i tak nám zde autor nabízí poutavý sci-fi thrillerový příběh s dobře prokreslenými charaktery, které mezi sebou mají velmi dobrou chemii. Je zde velmi pozvolná gradace, což někomu možná sednout nemusí, ale já osobně to tak mám rád. Opravdu jsem si užil návrat Dana Torrance i jiných "starých známých". Samotné finále bylo na můj vkus tak akorát ukočírované na hranici snesitelných sci-fi prvků. Za mě rozhodně hodnotím do plných :)