Doktor Faustus

Doktor Faustus https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45047/bmid_doktor-faustus-sfk-45047.jpg 4 77 24

Román vypráví o osudech hudebního skladatele Adriana Leverkühna. Historie skladatele, trpícího zákeřnou chorobou, která na čas vybičuje jeho duševní schopnosti na samu hranici možností, aby z něj pak tím rychleji udělala lidskou trosku, je vyprávěna jeho přítelem, solidním humanistou, který se stejnou hrůzou sleduje osud svého druha, jako později osud svého národa. Hluboce promyšlené analýzy Beethovenových děl se střídají s fascinujícími popisy hrdinových skladeb a tvoří ucelený obraz vývoje německé a světové hudby. Vrcholný Mannův román inspirovaný Goethovým Faustem.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Mladá fronta

Doktor Faustus , 1947

callahanh
29.04.2016 4 z 5

Pro dnešního čtenáře velmi těžko stravitelná kniha, která vyžaduje plnou pozornost a nečte se vůbec jednoduše. Mann tu hodně květnatým a chvílemi archaickým jazykem, který přiznaně paroduje, obsáhle a pomalu vypráví příběh nadaného skladatele, který se upsal ďáblu, aby zkomponoval opus magnum. Plně chápu, proč Mann zvolil takový postup, je tu znát, jak moc ho bolí, jakou cestu nastoupilo po první světové válce Německo, jak moc svou vlast miluje, i když v ní nemůže zůstat a jak pořád věří humanistickým myšlenkám. Přesto je kniha opravdu neúnosně dlouhá, popisná a v odborném líčení hudebních kompozic až úmorná. Mann měl román chirurgicky přesně připraven, je vidět, jak ho měl promyšlený a věděl, co chce psát. Přiznám se, že až doslov nového vydání (Academia, 2016) mi vše ujasnil a odhalil tu zásadní věc, že hlavní postava je silně inspirována Nietzschem, protože bez této znalosti bych musel psát, jak mi Leverkühn vlastně není sympatický, když si dobrovolně "pořídí" syfilis a není schopen si zařídit ani vlastní sňatek. Uznávám kvality tohoto díla, ale číst už ho nikdy nebudu, ačkoli má zajímavé téma a rozvíjí zajímavé myšlenky. Velká škoda, že je tak nepřístupný, to ale na druhou stranu asi Mann tolik neřešil. Krásná literatura v pravém slova smyslu. 70%

Plútarchos
13.12.2015 5 z 5

Tak tomu říkám Krásná literatura! Román o životě německého hudebního skladatele Adriana Leverkühna vyprávěný jeho přítelem. Nádherný a výtečný překlad a jazyk Hanuše Karlacha (1986). Knihu o 548 stranách drobného písma, napsanou skvělým, květnatým, bohatým, rozmanitým jazykem, jsem četl celé tři týdny. Není to žádný thriller nebo detektivka ale vynikající román. Od začátku do konce byl jsem v napětí netrpělivém, otáčeje další a další stránky, očekávaje, jak to s tím zázračným a nadaným skladatelem dopadne, jaký bude "jeho" pakt s ďáblem? Náročné čtení ale krásné!

Janek
15.07.2015 4 z 5

Přiznávám, že na Mannovu "nejdivočejší knihu" jako čtenářka výrazně nestačím, přesto mě ten text pohltil a zcela získal. Bylo to těžké čtení, ale stálo za tu dřinu!

Jiří Crane
02.12.2014 4 z 5

Co řict k této dlouhé knize. Četl jsem ji déle než Joyseho Odyssea a jestliže jsem u něho měl přestavku na oddychovou knihu tady jsem ji měl hned několikrát a přemyšlel mamli knihu vubec dočitat bez nějakého hudebníhoi vzdělání. Naštěsti se kniha kniha netoji jen kolem hudebních kritik, terminologie ale je naplněná i spoustou myšlenek, filozofie a pohledu na dějiny z několika pohledu. Životniho jakožto životopis smyšleného skladatele, dějiného pohledu z druhé valky na tu první a udobí mezi nima vyplněné faustovským motivem. Mann je určitě dobrý spisovatel, člověk si až říka kde bere ty dlouhé posisy a odborné pasáže vyplněné opravdu odborným slovníkem.