Dokonalý cizinec

Dokonalý cizinec https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287488/bmid_dokonaly-cizinec-v7X-287488.jpg 4 1173 321

Román, který by neměl uniknout žádnému fanouškovi Zmizelé nebo Dívky ve vlaku! Známé dokumentaristce Catherine Ravenscroftové se zničehonic objeví na nočním stolku záhadný román. Do té doby úspěšná a navenek vyrovnaná žena jako by se rázem propadla do zlého snu! Kniha se sice tváří jako fikce, do nejmenších podrobností však popisuje dávný den, kdy se Catherine stala nositelkou tíživého tajemství – tajemství, o němž věděl už jen jediný člověk na světě. A ten je dnes přeci mrtvý. Minulost rázem ožívá, Catherine se hroutí svět jak domeček z karet a jedinou možností, jak z téhle pasti vyklouznout, je dokázat, co se ten den opravdu stalo...... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Ikar (ČR)

Disclaimer , 2015

Kubajzz
29.11.2021 4 z 5

Začátek trochu rozvleklý ale nakonec se děj rozběhl, dobře se to četlo, bylo to plné překvapení. Doporučuji

85098211
14.10.2021 5 z 5

Musím přiznat, že se kniha po lehce pomalejším rozjezdu již jen těžko odkládá a čte se jedním dechem. Minulost se plynule prolíná s přítomností a čtenář se nestačí divit, cože si to autorka vymyslela za příběh ;-). Já za sebe jsem se stále ptala sama sebe, jaké tajemství Catherine celá léta skrývala a proč se raději už tenkrát nesvěřila manželovi. To by mělo být v dobrém vztahu samozřejmé, no ne? ;-) Ale jinak se mi linka, kterou vypráví právě ona, moc líbila. Horší to bylo se Stephenem Brigdestockem, který je autorem oné knihy, která se Catherine objeví na nočním stolku. Ten mi byl bytostně nesympatický a dá se říct, že se to nezměnilo až do konce. A také u Jonathana (když se na závěr ukáže, co se tenkrát před dvaceti lety stalo ve skutečnosti), jsem si říkala, že tady jablko nepadlo daleko od stromu... Kniha jako celek na mne působila spíš neveselým dojmem, možná dokonce až lehce depresivně, i když je to jinak výborně napsaný a originálně vymyšlený příběh. A přesně z tohoto důvodu jí dávám plný počet ;-).
PS: Ale že ta kniha, kterou Catherine dostala, byla hnusná! Fujtajbl!

Lucc93
22.07.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Opravdu jsem zezačátku uvěřila tomu, že Catherine svého manžela podvedla a byla mi kvůli tomu dost nesympatická. Po přečtení se mi pohled samozřejmě úplně obrátil. Upřímně jsem tohle od knihy vůbec nečekala, myslela jsem si, že to bude více kriminální, ale bylo to pro mě příjemné překvapení. Velmi podařený psychologický thriller.

Anastazie0810
17.07.2021 4 z 5

Zajimavě napsané, napínavé a tajemné. Za mě 4*

anezur33
02.07.2021 3 z 5

Četla jsem i lepší knihy.ale zamotané to bylo dobře.

MirkaProk
18.06.2021 1 z 5

Tak tato kniha se mi nelíbila. A jelikož neodkládám knihy nedočtené, tak jsem ji nakonec přelouskala, ale do čtení jsem se musela vyloženě nutit. Znovu už bych ji nikdy číst nechtěla.

Ulrika
05.06.2021 3 z 5

Těžko se do knihy začíná..a musím přiznat, že jsem občas preskakovala. Psychologický román, ale thriller určitě ne.

ladyxx
29.05.2021 3 z 5

Kniha je docela tenká, v kratších kapitolách se střídají 2 časové linie i forma vypravování (v ich-formě nám do své hlavy dává nahlédnout Stephen, v er-formě sledujeme konání Catherine, jejího manžela Roberta a syna Nicholase). S postavami se dá sympatizovat a většinou i pochopit jejich reakce. Slabinou příběhu je, že se snaží pokrýt mnoho psychologicky závažných témat, ale u žádného nejde do přiliš hluboké analýzy. Naprosto mlhavé je vše okolo Jonathana, a vzhledem k tomu, že je hlavním hybatelem příběhu, děj nepůsobí zcela přesvědčivě. I navzdory tomu se dá číst, je ale pesimistická, a nedoporučila bych ji brát do ruky při špatné náladě. Ignorujte anotaci, která je dosti nepřesná.

MišusWinner
16.04.2021 5 z 5

Kniha mě pohltila, přečetla jsem ji během dvou dnu. Kniha byla napsána jednoduše a dobře se četla i když byla ve dvou dějích. Ke konci rozuzlení a samotný konec jsem nečekala.

knihovna1
14.03.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila. Překvapil mě konec. Krátké kapitoly, které vás nutí číst dál dál. Příběh je vyprávěn několika postavami ve dvou časových rovinách. Lépe knihu neodkládat a číst jen co můžete :-). Thriller to rozhodně není, je to příběh, který se může v životě semlít a díky špatné komunikaci i zkomplikovat.

tomas9591
03.03.2021 3 z 5

3.5*
Od knížky jsem určitě čekal více akce a
napětí. Ano, místy se tam objeví, ale jen zřídka kdy. Je to spíše na psychiku a knížka mě nutila na ni po dočtení ještě nějakou tu dobu myslet. Také se kniha zabývá důležitým tématem jako je rodina, vztahy a znásilnění.

broskev28
28.02.2021

Uznávám pro i proti mnoha komentářů, ale víc se přikláním ke kritice.
Nejprve uveďme na pravou míru srovnávání s dvěma knihami uvedenými na přebalu; tam se nepíše, že se jim tahle kniha podobá (koneckonců ani jedna z nich nefiguruje v podobných knihách), ale že by si ji měli přečíst především fanoušci těchto knih. Asi jsem se měla podle této rady řídit - Zmizelou sice neznám, ale Dívka ve vlaku mě nijak neuchvátila.
Takže moje následující pochybnosti doporučuju projít až po dočtení knihy.
Čtivé - ano i ne. Nemám ráda, když si s námi autorka samoúčelně hraje; citace v komentáři katule1992 je neadekvátní a pro mě rána pod pás. Black Fairy zase uvádí nesourodé přeskakování (1. a 3.osoba) při vyprávění, a to je rušivé. Detailní rozbor, který provedla kackahracka, ukáže, jak se do časových přeskoků zamotala i sama autorka. Nenadchl mě ani samotný překlad a nechápu, proč se kniha jmenuje úplně jinak než originál. Asi abychom nepřišli o překvapení?
Komentář zuzina88 zřejmě jako první uvádí zvláštní fakt: jak se Catherine mohla v knize napsané Nancy vůbec poznávat? A kdo jiný by ji tam mohl hledat a najít?
Zlatinka.Emilly asi vystihla nejlépe moje pochybnosti po dočtení knihy.

kannibal28
10.02.2021 2 z 5

hned od začiatku ma tento pribeh nebavil , poslednych 30 strán bolo zaujimavšie ale celkový dojem z tejto knihy je sklamanie na celej čiare.

DK197
22.12.2020 3 z 5

KNIHA: Takhle pocitově rozporuplnou knihu, jsem nečetla už dlouho. Dalo mi zabrat vymyslet, jak ji hodnotit, a co si o ní vlastně myslet. Prvních cca 80 stran - znáte ten pocit, když je něco tak moc natahované, až to považujete za umělé vakuum a napětí přejde v otrávenost? Takový pocit jsem měla u tohoto dlouhého rozjezdu. Náznaky o ničem, děj o ničem... fakt mě napadalo, zda to vůbec dočtu. Posledních cca 70 stran - naprostý obrat o 180 stupňů. Děj se žene kupředu podtržen skvělou psychologií postav a zvraty. Do poslední stránky jsem čekala, co se ještě dozvím. A souhlasně ve mě rezonovaly pohledy všech tří hlavních postav - hlavní hrdinky, manžela i autora knihy. Dá se to pochopit, nemusíte se všemi souhlasit. A zbylých sto stran? Na nich vyniká hlavně skvělá psychologie "záporáka". Chvílemi jsem měla dojem, že je to naprostý cvok, úplně mimo. Ale děj haproval - chvíli zajímavé, chvíli napínavé, chvíli nudné, chvíli uměle natahované. V postupném odhalování nuancí minulosti jsem se navíc mírně ztrácela. Vychází mi z toho 3 a půl hvězdičky. A ta půlka je za psychologii postav.

"Proč jsi mi to neřekla?" - "Protože čím déle něco tajíš, tím je těžší říct pravdu." (parafráze z knihy)

capricorn__
31.10.2020 odpad!

Štve mě, když napíší na obal srovnání s dvěma knihami, které mají společného s tou, kterou se chystáte číst, možná jen detektivní zápletku a nepříjemnou hlavní hrdinku. Fanoušek Zmizelé nebo Dívky ve vlaku Dokonalého cizince neocení, protože to zkrátka není ono...
Za co dávám to nejnižší hodnocení, které jde, je opravdu nudný styl psaní - kniha je opravdu tenká, ale i tak mi dělalo obrovský problém se jí prokousat, jak moc jsem se nudil a pokoukával po konci. Kniha je napsaná tak, aby seděla do žánru, který se nyní nejlépe prodává a po kterém - jak se zdá - sahají snad úplně všichni autoři, kteří zaplňují první příčky bestsellerů. Není v ní nic extra, nic, co by vás nutilo knihu ještě někdy otevřít.
Hlavní postavy mi možná nebyly tolik nepříjemné, jenže mně byly úplně jedno, a to je druhý extrém, který je možná ještě horší, než kdybych je neměl rád. Je fakt zvláštní, když se hlavní postavě dějí ty nejhorší věci na světě, a vy necítíte vůbec nic.

krevetka79
20.09.2020 4 z 5

Zajímavá knížka .
Vzhledem k některým hodnocením , jsem si od ní moc neslibovala.
Nakonec jsem byla překvapená.
Zajímavá zápletka, tenká hranice mezi pravdou a lží. Co dokáže žárlivost ...
Konec jsem vážně nečekala.

cipperka
09.09.2020 5 z 5

Čtivá knížka; napínavá do poslední stránky

Marley_Kid
26.07.2020 2 z 5

(SPOILER) Čakal som viac... dostal som knihu s priam až karikaturovanými postavami, ktorých správanie a reakcie mi prišli absolútne nereálne. Také to: dozviem sa o nevere → "nenávidím ťa, vypadni z môjho života", dozviem sa, že som sa zmýlil → "milujem ťa, odpusť mi, nikdy si to neodpustím", niečomu verím celý život, potom sa dozviem, že to nebola pravda → absolútne zmením svoje správanie o 180... meh, takto sa ľudia správajú možno v telenovelách. Často som nerozumel dôvodom, ktoré mali konkrétne postavy k tomu, aby sa správali tak, ako sa správali, a mnoho motivácií autorka odbila jednoduchým "neviem, to už sa nikdy nedozvieme."
Mám pocit, že autorka sa snažila v knihe zabŕdnuť do každej jednej témy, ktoré sú u podobných thrillerov bežné (znásilnenie, klamstvo, smrť, pomsta, drogová závislosť,samovražda, vzťah matky so synom (2x), potrat, žiarlivosť, šikana na pracovisku, sexuálne zneužívanie, etc etc), akurát že ani jednej sa nevenovala poriadne a v konečnom dôsledku vznikol mix niečoho, čomu bolo veľmi ťažké uveriť. Niektoré knihy sú napísané tak, že človek uverí, že sa to mohlo stať aj naozaj. Táto medzi ne nepatrí. Niekedy je menej viac...

kotatkoz
23.06.2020 3 z 5

Knížka jako taková asi není špatná, ale měla jsem přehnaná očekávání, a tak mě zklamala. První polovinu jsem se nemohla pořádně začíst a druhá mi zas přišla "podivná" a zároveň jsem čekala ještě nějaký zvrat ke konci (tedy krom toho jak to dopadlo se Stephenem) - to rozuzlení přišlo příliš brzy a poměrně jednoznačně, chtěla bych ještě ten moment, kdy si čtenář myslí, že už je konec a ono ne a ještě se děj nějak rafinovaně přetočí :) Tady byl jen ten jeden zvrat a poměrně podivný, což je za mě škoda...

Rainbow_Owl
23.06.2020 5 z 5

Rýchly spád, rýchly dej, žiadne omáčky či zbytočné opisy. Kniha ma bavila napriek tomu, že už pred polovicou som šípila kde bude asi "pes zakopaný". Odporúčam každému, kto hľadá nenáročné, rýchle a oddychové čítanie.