Dokonalá prázdnota / Golem XIV

Dokonalá prázdnota jsou recenze nenapsaných knih a předmluvy k nim. Golem XIV je příběhem superpočítače. Doskonała próżnia + Wielkość urojona vyšly v originále v roce 1974.

-- zdroj: www.legie.info --

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13774/dokonala-prazdnota-golem-xiv-2nH-13774.jpg 3.334
Literatura světová, Sci-fi
Vydáno:, Svoboda

Doskonała próżnia + Wielkość urojona / Golem XIV

Kniha Dokonalá prázdnota / Golem XIV

drkva
24.09.2018

Člověk musí mít hodně načteno, aby tuhle knížku vstřebal. Podle mě právě tady Lem jednoznačně dokázal, že je opravdovým géniem.
Inspirativní, originální, překvapivé, moudré, vysoce inteligentní a kupodivu v mnoha ohledech i velmi vtipné čtení...

kapr
28.08.2017

Včera jsem s touto knihou mého oblíbeného autora velmi těžce bojoval. Některé pasáže jsem četl dokonce opakovaně. Pak jsem začal přeskakovat. A zase, a zase jsem se o kus vrátil. Nevím, bylo to těžké. Zvláště se chci vrátit ke Golemovi. Tam jsem cítil, že bych se přece jenom mohl chytit. V prvé části, v prázdnotě jsem se naprosto ztrácel. Nechci tomu dávat méně než ***. Přečtu ještě jednou a přehodnotím. Slibuji. Závazek.
Prostě s touto knihou jsem si vůbec, ale vůbec nerozuměl.
[OA]

karel9045
10.10.2015

Není to prý Lemův nápad - jak sám řekl - psát recenze na nikdy nevydané knihy, ale on jej dovedl k dokonalosti. Lem jako jeden ze skutečně geniálních spisovatelů převážně 20. století měl v hlavě takové množství nápadů a materiálu, že nebylo v jeho silách je všechny zrealizovat. Také se mu již na stará kolena nechtělo podstupovat proces fabulace, který je pro každý román nezbytný. Než se dostanete k podstatě příběhu, musíte vymyslet postavy, nastínit jejich povahové vlastnosti, popsat alespoň částečně jejich životní příběh, aby román vypadal uvěřitelně a potom ještě složitě konstruovat děj. Tohle všechno hodil za hlavu. Příběh nastínil jen velmi zkratkovitě, jako když nás v novinách seznamují s právě vyšlou knihou a zároveň zdůraznil jeho přednosti i slabiny. Lem několik svých "knih" coby recenzent dokonce strhal a nedoporučil k četbě. Tímto způsobem nás mohl celkem rychle seznámit se spoustou bláznivých nápadů a zcela originálních myšlenek, které se například v žánru sci-fi ještě neobjevily.

Ikkju
13.03.2014

Recenze nenapsaných knih je podle mě hodně vtipný nápad. Přijde mi, že někde uvnitř měl autor na recenzované knihy zálusk, jejich "recenzemi" si je pro sebe odšktrl a ještě si užil spoustu srandy "objektivním" hodnocením...

Golema dočítám na druhé čtení pomalu na záchodě, jeho přednášky jsou úžasné, Lem řešil v dobách dřevních naprosto aktuální otázky ohledně umělé inteligence (například kapitolka o ne/sebeuvědomění stroje je úžasná), z přednášek vyplývá jeho představa o struktuře světa, vývoje lidského myšlení od pravěku až po genetické manipulace, transhumanismus a transcendenci (sebeuvědomění se bez fyzikální kostry). Trochu mě překvapilo, že s další fází vývoje technologické společnosti víceméně nepolemizuje, považuje jí za nutnou, protože vyplývající z předchozího vývoje a otvírající naprostou svobodu sebevývoje lidstva, i když pravda, příliš nehodnotí..

honajz
17.09.2013

Podle mne příklad toho, když forma přebije obsah. Ano, forma je zajímavá, ale jako čtenáře mě nijak nechytla a celkově mi to nic nedalo.

fiktivní knihy

Stanisław Lem