Dohlížet a trestat

Kniha proslulého francouzského filozofa, jednoho z nejpronikavějších myslitelů druhé poloviny 20. století, je historickou analýzou zrodu vězení, věnovaná vzniku a vývoji obecně chápané instituce uvěznění, pronikající postupně celou společností.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30146/dohlizet-a-trestat-30146.jpg 4.547

Surveiller et punir: naissance de la prison (1975)

Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Dauphin

puml
03.03.2016

Pro mě osobně asi nejlepší Foucault. Je to spíš historická práce o vzniku moderního vězení, výkonné a trestní moci. Velmi čtivá a se spoustou obecných příkladů, jak se proměňovalo vnímání trestu i samotného trestance a trestajícího; proměny donucovacích praktik. Kniha má - jako ostatně snad všechny Foucaultovy práce - obrovský přesah a dá se říct, že je stále aktuální a nejspíš bude aktuální i za sto let. Je to takové trochu jiné Umění války napsané ve 20. století. (Staré téma: moc vs. občan - jehož je potřeba se zmocnit a "zformovat".) Leží mi v práci na stole a při odchodu vždy říkám nočním hlídačům, že je to jediná knížka, kterou tu mají jako doporučenou četbu... A někteří to opravdu četli:-)

Atisa
29.03.2014

Místy hodně zajímavé čtení, místy ovšem docela zdlouhavé až opakující se.

Lady Dracula
18.06.2013

K té knize nemám slov, snad jen: na 100% ji musím mít v knihovně!

Michel Foucault

Michel Foucault