Dohlížet a trestat

Kniha proslulého francouzského filozofa, jednoho z nejpronikavějších myslitelů druhé poloviny 20. století, je historickou analýzou zrodu vězení, věnovaná vzniku a vývoji obecně chápané instituce uvěznění, pronikající postupně celou společností.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30146/dohlizet-a-trestat-30146.jpg 4.548

Surveiller et punir: naissance de la prison (1975)

Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Dauphin

Miro.slav
20. listopadu

Famózny Foucault. Prvá práca od tohto autora, čo som mal tú česť čítať a stála ozaj za to. Vývoj penitenciárneho systému a celkovo vznik a potreba väzenia je téma nanajvýš zaujímavá. Foucault dokladá svoje myšlienky dobovými výnosmi, nariadeniami a správami. Opis trestania a dozerania je podaný úplne vierohodne. Treba však rátať s tým, že Foucault reflektuje hlavne vývoj vo Francúzsku. Inak je to skvelá kniha. Odporúčam. Výborne sa hodí ku knihe "Historie trestu smrti".

puml
03.03.2016

Pro mě osobně asi nejlepší Foucault. Je to spíš historická práce o vzniku moderního vězení, výkonné a trestní moci. Velmi čtivá a se spoustou obecných příkladů, jak se proměňovalo vnímání trestu i samotného trestance a trestajícího; proměny donucovacích praktik. Kniha má - jako ostatně snad všechny Foucaultovy práce - obrovský přesah a dá se říct, že je stále aktuální a nejspíš bude aktuální i za sto let. Je to takové trochu jiné Umění války napsané ve 20. století. (Staré téma: moc vs. občan - jehož je potřeba se zmocnit a "zformovat".) Leží mi v práci na stole a při odchodu vždy říkám nočním hlídačům, že je to jediná knížka, kterou tu mají jako doporučenou četbu... A někteří to opravdu četli:-)

Atisa
29.03.2014

Místy hodně zajímavé čtení, místy ovšem docela zdlouhavé až opakující se.

Lady Dracula
18.06.2013

K té knize nemám slov, snad jen: na 100% ji musím mít v knihovně!