Temnota

Temnota https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377298/bmid_temnota-Hrt-377298.jpeg 4 234 60

Dobyvatelská sága série

Nikdo ve skutečnosti neočekává, že princezna bude drsná a samostatná. Ale Lada Dragwlyová je přesně taková. Od chvíle, co byla společně se svým mladším bratrem vyhoštěna ze své vlasti Valašska a jejich otec zmizel, je vychovávána na osmanských dvorech a vždy věděla, že je pouhým pěšákem v cizí hře - a nehodlá se s tím smířit. Tajně trénuje a chystá se na den, kdy přijde její čas, ona uprchne a vypraví se do své domoviny, aby zde uplatnila právo prvorozené a stala se vladařkou. Ale jednoho dne potká Mehmeda, jednoho ze synů samotného sultána. A vše se rázem zkomplikuje.... celý text

Fantasy Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

And I Darken , 2016

Charmedka
13.04.2019 4 z 5

Jedná se o příběh, který čerpá inspiraci z historie, kdy autorka si samozřejmě část přizpůsobila podle sebe. Lada představuje samotného Vlada, konkrétně Vlada III, Napichovače, ale i Radu je skutečnou postavou, Vladovým bratrem a celkově samotný děj se částečně opírá o skutečné události.

Kniha mě velmi mile překvapila, nejsem úplně cílovka historické četby, ale tohle mě neskutečně bavilo. U Paranormálů jsem zjistila, že Kiersten umí psát neskutečně poutavé a Temnota mě o tom jedině přesvědčila a já se nemůžu dočkat pokračování.

BetyN.
07.04.2019 1 z 5

Bohužel jsem knihu nedočetla. Skončila jsem na straně 160 a dál už opravdu číst nechci. Tohle není nic pro mě. Žánrově bych tuto knihu zařadila jinam.

Lenka_S
05.04.2019 4 z 5

Příběh mladé dívky od jejího dětství, které prožila na Valašsku, až po dospívání v arabském světě, kam se dostala jako rukojmí, které má zajistit dodržování dohod mezi jejim otcem a sultánem, na strane jedné a téměř stejně starým třetím synem sultána na straně druhé. Bylo zajímavé sledovat vývoj postav i vzájemný vztah a jsem moc zvědavá na další díl.

leník511
31.03.2019 4 z 5

Za mě pomalejší začátek, ale jinak to bylo úžasné.

JuliaMPJ
25.03.2019

Mně, jakožto milovnici dějin bohatých jako je Osmanká dynastie se kniha velmi líbila. Román nebude bavit každou dívku, která je zvyklá na klasické zamilované knihy, ale komukoliv kdo miluje romány s nádechem historie ji velmi doporučuji.

andrejci
22.03.2019 4 z 5

Slyšela jsme na to špatně recenze a uvažoval jsme že si to nepřečtu. Kdybych ale nesla náhodou do knihovny a nenarazila tam na to asi by to tak i dopadlo. Příběh je zajímavý. Líbí se mi že část je podle skutečnosti a část je zase smyšlená. Postavy jsme si vyhledávala a byla jsme překvapena co se s nima stalo. Zároveň, ale nastává otázka jestli se bude autorka řídit úplně historií nebo ne. Na to jak jsem to nechtěla číst se za imám těšit na další díl.

wildXchos
11.03.2019 5 z 5

Příběh se odehrává v Osmanské říši, o které se zrovna moc nepíše. Lada je hodně zajímavá, ale mnohem víc mě zaujal Radu a jeho láska k Mehmedovi. Autorka má skvělý styl psaní, příběh ubíhá rychle.

Efeméra
17.02.2019 5 z 5

Přiznám se, kdyby Temnotu nepořídili do knihovny, kterou navštěvuju, asi bych po ní vůbec nesáhla. Zdejší hodnocení nevypadalo nijak lákavě a z předchozí autorčiny série Paranormálové jsem nedávno přečetla jen první díl, protože mě příliš nezaujal. Když jsem tedy po knížce sáhla, nemohla jsem být víc překvapená. Protože tohle vůbec nebylo špatné. Myslím, že Temnota není pro každého, čemuž ostatně odpovídá i zdejší hodnocení. Někdo bude stejně jako já nadšený z toho, jak autorka uchopila historii a podle ní zpracovala svůj příběh, jiný se bude nudit. Z mého pohledu se jedná o výjimečnou knihu, protože můžu říct, že jsem nic podobného ještě nečetla. Pokud člověk hledá prostě dobré fantasy, je do jisté míry možné, že se tady spálí, ale já se po dočtení hrozně těším na další díl a plánuju si celou sérii pořídit do vlastní knihovny.

Morgaine07
31.01.2019 4 z 5

Jako milovnice příběhů o Vladu Napichovači a zároveň Osmanské dynastie jsem byla nadšená, když jsem jednou na YouTube objevila knihu and I darken.

Beatrice_46
24.01.2019 4 z 5

Temnota je zase něco úplně jiného a když přežijete ten pomalý rozjezd, tak vám budou stránky mizet před očima.

BebeJuli
20.01.2019

Jedna z mála knih, u kterých jsem brečela. Krásná kniha. Vážně povedená. Sice prvních 150 - 200 stran bylo utrpení, ale potom to bylo jen lepší a lepší.

maca5449
16.12.2018 4 z 5

Rozjezd byl naprosto senzační.

V polovině knihy jsem si celou hloubkou svého srdce přála, aby se všichni navzájem pozabíjeli a já měla už pokoj od tohohle knižního utrpení. Milostný trojúhelník, neopětovaná láska kam se podíváš, politika, drby, pletichaření, harémy, potomek tady, potomek támhle... brrr

"pro děti a mládež" četli jsme tu samou knihu? To napichování na kůl skrz konečník, krev stříkající na stěny?

Hodnotím kladně, protože než se Lada zabouchla, byla úžasně nezkrotná. Navíc je to první díl série a já jsem zvědavá, co bude dál.

jeani001
21.10.2018 5 z 5

V první chvíli mě překvapilo horší hodnocení této knihy. Ale vlastně to není vůbec překvapivé.
Nejedná se totiž o klasický fantasy příběh pro holky, kde je super krásná, skvělá a mocná hlavní hrdinka, která zachrání svět.
Vlastně je to přesně naopak. Hlavní hrdiny zde máme dva. Ladu, dceru Valašského knížete, která je ošklivá, protivná, násilnická, ale má prostě něco do sebe a i když ji zprvu nesnášíte, časem si ji člověk oblíbí. Jejím protipólem je její bratr Radu, který je uplakaný, bojázlivý a přecitlivělý. Společně tak tvoří skvěle vyvážený příběh a my můžeme sledovat, jak se každý člověk vlivem okolností dokáže změnit, přestože jisté základní povahové rysy zůstávají.
Samozřejmě musím pochválit i příběh samotný, který se neodehrává v nějakém fantaskním světě. Spíše se zde setkáváme s alternativní historií.
Takže pokud hledáte neotřelou fantasy, tohle je ta správná volba!

AjinQa
10.10.2018 4 z 5

Za mě velký palec nahoru. Navzdory špatným recenzím tady jsem se rozhodla knížku přečíst. Pro mě to byla velmi výjimečná kniha, protože nic podobného jsem nečetla (i přes srovnávání s SJM). Lada, Radu i Mehmed jsou hlavní hrdinové které jsem si hned zamilovala. Hlavně tedy Ladu, alias Vlada Napichovače. Už díky ní se kniha četla fakt rychle a nakonec mě mrzelo že příběh už končí. Celé to bylo úžasné jen kvůli opravdovosti charakterů, protože to co nám o nich autorka naslibovala se opravdu splnilo. Nemůžu se dočkat na další díl. Kašlete na hodnocení a knihu si určitě kupte. Nebudete litovat.

šneki
08.10.2018 5 z 5

Temnotu doporučuji všem, kteří mají rádi zajímavé zápletky odehrávající se v dosud málo popsaném prostředí a hlavní hrdiny, kteří se navzájem velmi liší + jednu velmi morálně šedou postavu. Dále může temnota nabídnout pohled na různé postavení žen ve středověké společnosti a jejich přijímání tohoto postavení.
Dále pokračuje moje první nezkrocená reakce na předchozí na můj vkus až příliš ostrá hodnocení.
Ne, není to jako knihy SJM. Je to totiž mnohem a mnohem lepší. Hlavní hrdinka, mi narozdíl od Aelin po 6 knihách neleze na nervy. Nesedne si na zadek kvůli nějakém klukovi, ale doslova si ,,vyrve srdce pro vlastní zemi", narozdíl od Aelin je opravdu tak brutální jak slibuje a já vám slibuji, že ke konci této série rozhodně nedojdete bez ztráty pár sakra dobrých postav, narozdíl od věčných happyendů od SJM.
Ale dost srovnávání. Tuto knihu jsem čela již před více než rokem v angličtině a když jsem viděla první ohlasy u nás, tak jsem nemohla věřit svým očím. Ano, možná je začátek trochu pomalejší na tempu, ale já se nepovažuji za nějakého trpělivého čtenáře a ničeho takového jsem si ani nepovšimla.
Zkrátka pokud chcete knihu, kde menstruace neslouží jen jako nástroj jak hrdinku přiblížit patnáctiletým holkám, aby si řekly "jéé, mě taky bolí břicho když sem to dostala, jsem úpa jak Aelin", kde hlavní hrdinku nezachrání kamarádi, příbuzní, skryté magické síly, které se objeví v nejvhodnější dobu, ale jen ona sama, tak vemte do ruky Temnotu, vžijte se do role Lady a obdivujte, kolik toho vydrží jedna obyčejná dívka pro věc, které věří.
Abych zakončila tento výlev emocí, ráda bych řekla, že plně respektuji, když se někomu kniha nelíbí, ale myslím, že by jí měli dát lidé alespoň pořádnou šanci a přečíst alespoň 100 stránek, než budou hodnotit knihu jako odpad!
Každý má sice jiná měřítka, ale řekněme si upřímně, odpad by měl patřit jen těm opravdu nejhorším knihám, které jsou odfláknuté, prvoplánové nebo prostě a jednoduše naprosté braky s nulovou hodnotou, což tato kniha (soudě i podle zahraničních hodnocení) rozhodně není.

Maxina
08.10.2018

Asi to BYL dobry tah, prirovnavat tuto knihu ke kniham S J.Maas, protoze jinak bych si tuto knihu nikdy nekoupila. Ovsem byl to lzivy tah. Ted jsem knihu docetla a krome silne, prevelice silne a brutalni zenske hrdinky nebylo v knize nic. Ani nevim, do jakeho zanru bych to zaradila. Kniha se mi nelibila a na pokracovani cekat nebudu. Bohuzel :-)

anishta
04.10.2018 5 z 5

Úplně si nejsem jistá, zda byl dobrý reklamní krok přirovnávat K. White k S.J.Maas a jejímu trůnu nebo dvorům. Tato kniha je jiná, není zde magie, ale mají společnou velmi silnou hlavní hrdinku, která si jde za svým, i přes mrtvoly.
Každopádně, tato kniha je skvělá. Miluju příběhy, kdy sledujeme hlavní postavy od dětství a sledujeme vývoj jejich osobností, lépe pak chápeme proč se v některých situacích chovají, tak jak je v knize.
Oceňuji velice netradiční milostný trojúhelník, který se nám v téměř všech YA knihách vyskytuje.
Chápu názor některých, že se tam nic moc neděje, ale tady si nemyslím, že je to o akci, ale o posunu a vývoji postav.
Taky bych řekla, že si nejsem jistá jestli je to kniha pro mládež, protože je celkem drsná a krutá, mě jen tak něco nezaskočí, ale chápu, že slabé povahy by mohly být trochu zaskočené.
Nebudu se víc vykecávat. Celkově je ta kniha skvělá a já se těším na další díly. Všem škarohlídům: "Peace!"
EDIT: Oukeeej, svou první větu měním. Byla to zatraceně dobrá klamavá reklama. :-D

MagicaDeSpell
28.09.2018 odpad!

Komu se tohle libi tak musi byt deviant nebo knihu vubec nepochopil. Chvali jen ti co ji dostali zdarma a pochvalit ji musi :) Od ceho jsou "Honest Reviews". Vsak pockejte na druhy dil ten je totiz jeste pomalejsi nez tato utahana radoby originalni fantasy (?). Jo a pokud je neci jmeno na strance zmineno desetkrat tak neco neni v poradku!

Toffec
20.09.2018 odpad!

Dočetla jsem s nechutí až na stranu 166. Ten, kdo to srovnal s Massovou by se měl jít zahrabat, prý fantasy, to určitě.

Hanisek
18.09.2018 1 z 5

Jsem zklamaná, je to divné a vleče se to.

Spoiler ??

Navíc, když mi konečně došlo, že Lada je vlastně ženská podoba Vláda Napichovače - Draculi, tak mě to přestalo bavit úplně. I vzhledem k tomu podivnému trojúhelníku. Lada - Rad - Mehmed