Dobrodružství veverky Zrzečky

Dobrodružství veverky Zrzečky https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26289/mid_dobrodruzstvi-veverky-zrzecky-bqm-26289.jpg 5 224 45

Příběh z křivoklátských lesů o vzájemné podpoře lesních zvířátek proti škůdcům a o jejich boji za záchranu starého dubu napadeného larvami tesaříků. Vyprávění informuje děti o užitečnosti drobných lesních ptáků, zachycených i s jinými zvířaty a rostlinami na uměleckých ilustracích.

jana14
28.12.2019 5 z 5

Také se připojuji. Krásná a citlivá knížka. Dodnes si na ni vzpomenu, když se mi na chatě taková "Zrzečka" objeví. Trochu jsem si u té knížky poplakala, ale kdo říká, že je to špatně?

Taralcielle
06.09.2019 5 z 5

úžasná kniha z mého dětství :) Srdcovka!

Atanone
27.07.2019 5 z 5

Nádherná knížka mého dětství. Pamatuju se, že jsem to hrozně prožívala. Pak jsem dlouho každé veverce říkala Zrzečka

Radka1911
27.06.2019 5 z 5

Další krásná knížka z mého dětství kterou jsem si připomněla jen díky Databázi knih. Takže moc děkuji a hned zařazuji do svého seznamu knížek, které budu shánět pro své vnučky.

Avinea
15.06.2019 4 z 5

Dobrodružství veverky Zrzečky znám od dětství. Nyní jsem se knížku snažila sehnat, abych ji mohla číst i svému synovi. Koupit ji bylo těžší, než jsem myslela. Vydání z roku 2002 v knihkupectvích beznadějně vyprodané a v antikvariátech, pokud nějaké bylo, tak taky vyprodáno. Nejprve se mi podařilo sehnat Obětavou Zrzečku, volně navazující druhý díl, o kterém jsem neměla tušení, že existuje. A po čase jsem ulovila i Dobrodružství veverky Zrzečky. Obojí jsem už předčítala. Teď na ten příběh hledím jinýma očima než kdysi. Veveruška je úžasná, o tom žádná :-) Ale celé mi to přijde s mysliveckým nádechem, kdy zvířata jsou rozdělována na dobrá a na škodnou... (líčí se past na kunu, výr sejme kocoura, který se toulá po oboře). U lidí rozdělení na klaďase a záporáky beru, ale u zvířat, zvlášť mezidruhově, ne. Úvod je vlastně docela smutný, protože člověk svými železy Zrzečku zmrzačil a ona se už nemůže vrátit do lesa, protože nedokáže tak dobře skákat a neunikla by predátorům. Je velice inteligentní, tak se vrátí k lidem, protože jinou volbu než je nebo smrt nemá :-( Následující vyprávění, jak veverka zachránila starý dub, když přivolala manžele Datlovi je půvabný, stejně jako doprovázející ilustrace.

hrdlickova_61
15.04.2019 5 z 5

Ráda bych se někde dočetla, jak tahle milá knížka vznikala. Jestli se autoři znali, nebo si dopisovali, nebo se tak pěkně shodli i bez toho všeho (ani nevím, která možnost by se mi líbila nejvíc...), jestli jim čtenáři posílali poděkování a dětské obrázky, jestli na ně Zrzečka při každé jejich procházce do lesa už čekala a mávala tlapičkou... a tak : o)

Damato
31.01.2019 5 z 5

Hurá , tady na té úžasné DK je i Veverka Zrzečka, kamarádka mého dětství , jak já ji milovala, povídala si s ní, bála se o ní , radila se s ní a hlavně takové moje první půvabné setkání s lesem , s přírodou s dobrodružstvím v lese.

efka.saf
30.11.2018 5 z 5

Veverka Zrzečka byla má milovaná kniha z dětství, na kterou bych skoro zapomněla, kdyby na mě její obálka nevyskočila při nějakém záhadném brouzdání po Databázi. Ihned jsem odkvačila do knihovny a přinesla si výtisk, který si z dětství pamatuji. I v dnešních dnech a v mém "pokročilém" věku (rozuměj - vyrostlá z dětských střevíčků) jsem byla dokonale okouzlena jak krásným něžným příběhem plným vůně lesa a veselých dobrosrdečných zvířátek, tak dokonalými uměleckými ilustracemi Karla Svolinského.
Doporučuji sahat i po těchto krásných klasických dílech, která lze bez nadsázky označit za malá umělecká díla. Jsou stále krásná a aktuální :).

Dagros
05.03.2018 5 z 5

Na základní škole jsme knížku četli společně a moc nás to bavilo :)

Georgia332
13.10.2017

Moje milovaná kniha z dětství. Krásné obrázky i povídání.

lenka.vydrysek
18.09.2017 5 z 5

Kniha mého mládí :-)

HDosoudilová
09.09.2017 5 z 5

Veverku Zrzečku jsem měla jako malá moc ráda. Navíc má moc pěkné ilustrace. Mám na ni hezké vzpomínky.

buccaneerka
16.06.2017 5 z 5

Neskutečně geniální spojení spisovatele a ilustrátora. Snad nikde jinde jsem neviděla tak nádherné ilustrace, jako ty, které namaloval Karel Svolinský. Mám vydání z roku 1941, kde jsou nádherné barvy. Bohužel novější vydání jsou jakási vybledlá, nevýrazná a ztrácejí se drobné detaily a ostrost kontur. Zřejmě každé další vydání už bude mít ty ne úplně pěkné ilustrace, ale i tak nádherná přírodní próza nejen pro děti.

Jana283
28.02.2017 5 z 5

Kniha mého dětsví. Umím jí takřka nazpamět. Je v ní všechno - dobrodružství, láská k domovu, zodpovědnost, úcta, pokora i láska. Ilustrace K.Svolinského jsou nezapomenutelné

Veggi
31.03.2016 5 z 5

I přes jisté nepřesnosti z hlediska biologie a etologie je to úžasná kniha, kterou by měli číst povinně malí i velcí : )

Ewik
13.02.2016 5 z 5

Taková krásná kniha. Jedna ze srdcovek mého dětství.

gleti
15.01.2016 5 z 5

moje první knížka, kterou jsem přečetla sama a ke které jsem se neustále vracela. Vlastně ze mě udělala knihomola.

Dostala jsem ji ve druhé třídě, když jsem byla nemocná a díky ní jsem objevila, že čtení není námaha ale zábava.

Malachit
07.01.2016 4 z 5

Půvabný příběh. Jako dítě jsem knížku četla stále dokola.

medvedice3
06.01.2016 5 z 5

Nostalgie - jedna z mých prvních knížek,

Rade
01.03.2015 5 z 5

Od dob mého dětství patří veverka na základě četby této nádherné knížky k mým hodně oblíbeným zvířátkům. A kdykoliv suším houby, vzpomenu si, jak veverka Zrzečka sušila plátky hub na šňůrkách ve svém doupátku.

pro děti veverky lesní zvěř Křivoklátsko příběhy o zvířatech

Josef Zeman
česká, 1891 - 1954