Dobrodružství milovníka knih

Dobrodružství milovníka knih
ekniha

Peter Byerly vlastně ani nevěděl, jak se dostal právě do tohoto antikvariátu. Před devíti měsíci jím otřásla smrt jeho milované manželky Amandy, přestěhoval se ze Severní Karolíny na anglický venkov a doufal, že se tu znovu vrátí ke svému koníčku - sbírání a restaurování vzácných tisků. Když však otevře svazek z 18. století o shakespearovských podvrzích, vypadne z něj - Amandin portrét! Přestože akvarel očividně pochází z viktoriánských časů, podobnost je tak neuvěřitelná, že Petera posedne myšlenka přijít záhadě na kloub. Pátrá po stopách obrazu v historii a nakonec objevuje knihu, která by mohla s jednoznačnou platností říci, zda Shakespeare opravdu byl autorem svých her. Brilantní román o lásce a vzácných knihách tak prozkoumává i jednu z nejdráždivějších literárních záhad všech dob....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/228827/dobrodruzstvi-milovnika-knih-228827.jpg 3.8120
Literatura světová, Romány, Historie
Formáty eknihy:EPUB, PDF
Vydáno:, Paseka

Lena91

Milovníkovi knih prostě musím dát 5* za rafinovaně promyšlený děj poodkrývající tajemství celého příběhu a hlavně "Pandosta". Láska ke knihám, tajemství původu vzácných tisků, vražda a další zápletky se v knize odhalují čtenářům ze stránky na stránku prolínáním tří časových pásem, které ačkoliv může být matoucí, je prostě geniální.

Ennie

Myslím, že kniha zaujme hlavně čtenáře, kteří mají bližší vztah k procesu tvorby knih. Jako člověka, který má vztah ke knihám i z tohohle úhlu pohledu, mě kniha vážně bavila. A jsou tu i další prvky, které mě lákají v příbězích - honba za "pokladem", odhalování tajemství a v neposlední řadě dumání nad vrahem. Kniha (bohužel) nabízí i pár stránek, při kterých člověku je smutno a citlivější lidé si i pobrečí :).

Anie94

Nevím. Styl ani písmo a ani příběh mě moc nezaujal. Nepomohlo tomu ani neudtálé dtřídání dob.....

Jossie
29.07.2016

Nenadchlo mě to ani neurazilo, pravda je, že přitažlivost hlavního hrdiny je mi záhadou, asi musel být výjimečně krásný, jinak si to neumím vysvětlit. Přeskakování z postavy na postavu bylo dost matoucí a časem jsem se přestala trápit tím, kdo Pandosta vlastnil a co s ním udělal. Popisy restaurování knih a odhalování padělků byly sice zajímavé, ale nakonec jich bylo už trochu moc.

Týnka31
22.07.2016

Naprosto úžasná knížka, která vás naprosto strhne a nenechá v klidu :) Velmi zajímavé je i prolínání se časových os. Doporučuji všem co mají rádi záhady a knihy!

Skřítek77
19.07.2016

Je to napínavé, zamilované a hodně přitažené za vlasy. Pro mě trochu jako Dan Brown - bavilo mě to číst, ale spíš jako pohádku pro dospělé, než realistický příběh.

Makropulos
27.06.2016

Mám z té knihy velmi dobrý pocit. Je to příběh, ve kterém najdete lásku, napětí, vzácné tisky, historická literární fakta i dohady, informace o restaurování knih i o jejich padělatelství a nezvyklého hlavního hrdinu, který trpí sociální poruchou a je uzavřen ve světě knih, dokud nepotká svou životní lásku. Přestože děj běží ve třech časových rovinách, nebo možná právě proto, udržuje čtenářovu pozornost a nutí ho přemýšlet, jak to vlastně spolu souvisí. Pro Ty, kdo chtějí kromě dobrého příběhu nahlédnout i do světa antikvářů, knihovníků a restaurátorů knih, je to vážně dobré čtení.

kumibo
22.05.2016

Začátek mě sice moc nenadchl, ale zbytek knihy tak na 10 hvězdiček. Propracovanost knihy byla naprosto skvělá. Vývojové linie knihy nebyly moc složité, tak aby se to pletlo. Rozhodně stojí za přečtení.

Safienka
09.04.2016

Asi jsem od knihy čekala víc... Bohužel ta minulost se mi poněkud motala, ale jinak jsem v příběhu našla spoustu zajímavých momentu, jako například pocit nirvany v samotě mezi knížkami :)) nebo renovace staré knihy, krásná láska mezi hlavními postavami.. Spoustu bych vynechala, do půlky knihy se to četlo vlažně a pak se to najednou strhlo a řinulo se to až do konce..

Dáduše
11.03.2016

Všichni jsme tu milovníky knih a tak jsem díky názvu knížku popadla....a nezklamala! Ráda jsem se dozvěděla nové informace o literatuře, které mne autor nutil ověřovat:))

jakafe
27.12.2015

Moc jsem se na tuto knihu těšila z doporučení na youtube, ale úměrně s počtem uběhlých kapitol jsem byla víc a víc zklamaná, ani jsem ji nedočetla. Jak píší někteří níže, i na mě to působilo nevěrohodně, a ta linie "harlequinky pro knihomoly" to zabila úplně. Ani mnou oblíbené střídání časových rovin mi zde vůbec nesedlo. Škoda. V pořadníku mám hromadu jiných knih, tak se nebudu trápit násilným čtením této.

ivusse
20.12.2015

Mně se knížka líbila a mile mě překvapila navzdory prvotním obavám - zejména po přečtení zdejšího hodnocení. Líbilo se mi prolínání tří období i lehce napínavá zápletka, která mě nutila číst dál, abych se dozvěděla kdo a jak... Jako malé mínus pro mě bylo pár jmen v historii, kdy ne vždy jsem jasně věděla, k jaké postavě patří. Bezva kniha pro milovníky knih :-)

1v8na
12.11.2015

Kniha je psaná ve třech rovinách - v rámci historie, kde se odvíjí příběh knihy Pandosto, v rámci toho, kdy se Peter poznal s Amandou a pak také v přítomnosti. Ze začátku se mi kniha velmi líbila a bavila mě, měla spád, slibovala slibný děj, napětí i dobrodružství. Nicméně, jakmile jsem se dostala so fáze, kdy se začalo řešit samotné autorství Shakespeara a příběh samotné knihy, tak jsem se v příběhu začala ztrácet a začal mě trochu nudit. Tím pádem po přečtených 180 stránek jsem knihu odložila s výsledkem, že si ji přečtu později.

bookcase
15.10.2015

Čtivé, líbilo se mi střídání časových rovin.

Elis145
23.09.2015

Kniha mě opravdu nadchla.
Příjemně romantický a napínavý příběh, který mě opravdu vtáhl do čtení. Přečetla jsem milovníka prakticky jedním dechem.
Opravdu doporučuji a hodlám přečíst od autora i novou knihu První dojmy.

DominikaFuch
12.07.2015

Hrozně se mi líbila. četla jsem ji když jsem byla mladší, a tak jsem trochu plavala ve všech těch jménech, ale i přesto se mi ohromně líbila a všem doporučuji!

La Fiera
08.07.2015

Pro mě překvapivé počtení.

Do poloviny příjemná oddechovka, troška romantiky a záhad z Viktoriánské Anglie s vývojem do současnosti. V druhé části tak trošku dobrodružství ve stylu Indiana Jonese ve světě knih. Kdy šlo v pátrání po odpovědích už doslova o život.

DariDerek
06.05.2015

Tohle pro mne byla jednoznačně výborná kniha! recenze v záložkách.

LejcaS
18.04.2015

Když jsem začínala číst tuto knihu, byla jsem nadšená. Pak jsem v průběhu čtení narazila na spousty hodnocení k tomuto románu. Jak kladné ohlasy,tak záporné. Z toho pár, které byly velmi nelichotivé. Tenkrát mě to docela dost naštvalo a řekla jsem si, že už kvůli těm ,,hnidopichům“, kteří na ničem nenechají nit suchou musím autora podpořit a napsat nějaké pěkné pochvalné hodnocení …. Bohužel, jak jsem se dostala do půlky příběhu, tak jsem jim v mnohém musela dát za pravdu a ke konci knihy už jsem hlavního hrdinu přímo nesnášela, nemohla jsem už dál vystát jeho asociální, ubrečenou, dětsky naivní, ostýchavou povahu a to jsem četla spousty knih s kdejakými podivíny…
Jinak zajímavý námět z prostředí knihomolů a restaurátorů knih, ale ta omáčka kolem…..

sarkaobstova
17.02.2015

Já osobně jsem z knihy nadšená...Nechybělo napětí ani romantika...můžu jenom doporučit a dávám pět hvězdiček...

Manifest blech
04.12.2014

Celkem čtivý milovník knih, akorát mi u některých pasáží chybělo rozvětvení - přišlo mi, že autor s tím rychle přišel a zase to rychle zavřel.

NeradovaKatka
04.12.2014

Kniha pro mě byla velmi zajímavá a opravdu sem četla s radostí.

3nitka
16.09.2014

Jedenkrát stačilo, pre mňa nič svetoborné.

Tydvik
12.08.2014

Panenko skákavá. Zoufale jsem si neustále opakovala, že je to jen oddechové čtení a musím to tak i brát. A pár stránek mě i bavilo. Jenže je tam tolik pasáží, které jsou tak neuvěřitelně hloupoučké, že to až bolí. Škoda slov a papíru.

HDosoudilová
11.08.2014

První polovina knihy mi přišla nudná. Ztrácela jsem se v ději i v postavách a pořád jsem tak nějak čekala, co z toho vyplyne. Ale nakonec jsem byla ráda, že jsem knihu neodložila a dočetla. Ke konci jsem se od ní nemohla odtrhnout.

Firefox4
02.07.2014

Román o posedlosti ? No spíš román o promarněné příležitosti. Pokud si na obalu knihy přečtete, že ji napsal bývalý antikvář a zanícený sběratel vzácných knih, tak prostě logicky očekáváte, že spisovatel svoje znalosti v knize zúročí. Pokud by se tak stalo, odpustila bych mu i nedostatek napětí v ději či nelogičnost některých postav - neodolatelná přitažlivost Petera Byerlyho je pro mě třeba větší záhadou, než pravost jakéhokoliv starého tisku. Nicméně nestalo se a tak se pro mě kniha přesouvá do kolonky "slušné čtení do vlaku".

kocour123
25.06.2014

Pěkná kniha, oddech i kvalita.
Když zapomenu vystoupit z autobusu tak to obvykle znamená, že jsem se začetl a to se mi u Dobrodružství milovníka knih stalo vícekrát.
Za mě velká spokojenost

fauxthum
24.06.2014

Jedná se o nepříliš povedenou triviální literaturu: hrůzně schematickou, formálně naprosto banální a co do uchopení historicko-literárního tematu a charakteru hrdinů dosti přiblblou. Je to smutné, ale je vidět, že v angloamerickém populárně-knižním kontextu stačí k vytvoření bestselleru naprosté minimum schopností a snahy (a to je Charlie Lovett údajně držitelem magisterského titulu z tvůrčího psaní). Lovettův román je však překvapivě zábavný ne ani tak v tom, o čem píše, ale naopak v tom, co (nevědomky ?) zamlčuje. Stačí si položit otázku, co je v tomto Dobrodružství skutečnou záhadou — identita Shakespeara? To sotva, neboť již od začátku je díky časovým exkurzům do alžbětinské doby víceméně jasné, kdo je kdo. Nebo to, zda je Pandosto padělek? Vždyť autor nenechává čtenáře ani chvíli na pochybách — vždy, když se vynoří nová informace, neváhá ji okamžitě zařadit do jasného kontextu, aby se snad čtenář ani na chvíli neznepokojil nad tím, jak se věci mají (nebo aby se unudil k smrti). Či snad jde o to, kdo je tady vrah? Ale jděte. I ten nejnaivnější čtenář detektivek nemá šanci minout.

Skutečná záhada spočívá v tom, co je kouzlem Petera Byerlyho: zakomplexovaný, sociálně neschopný, nevýrazný a poněkud natvrdlý knihomol (považte, že někdo, kdo se intenzivně zajímá o literaturu, až do vysokoškolských let nikdy nenarazil na pochyby ohledně identity velkého barda, a že ani nerozezná knihu od knižního pouzdra, které se tak marně snaží otevřít a listovat si v něm!) nějak svádí jednu ženu za druhou. Krásná, inteligentní, vzdělaná a bohatá princeznička Amanda mu prozradí, že je tak výjimečný, že ani netušila, že někdo takový vůbec může být. Důvody své fascinace však nechá coby nevyjasněnou otázku. Jiná krásná, vzdělaná a evidentně chytrá a sebevědomá žena se jej snaží od prvního setkání ulovit poměrně nezastíraným flirtováním, přestože Peter hned prohlásí, že jej její intelektuální záliba (viktoriánští malíři) příliš nezajímá a nerozumí jim. Kamarádka jeho zesnulé manželky jej přímočaře vyzývá k nezávaznému sexu (netuší, že jej mezitím již ulovila znalkyně viktoriánského umění). Přímé indicie k vyřešení záhady chybí. Pokud však použijeme známý nástroj k odstranění nepravděpodobných či zbytečně složitých hypotéz — Occamovu břitvu, a v duchu Sherlocka Holmese zvolíme jediné možné konzistentní řešení, které veškeré stopy vysvětluje, nutně dojdeme k tomu, že hlavní hrdina je obdarován kromě řady neuróz též gigantickým penisem, který, ač si to ve své panické naivitě zřejmě neuvědomuje, veškeré náruživé slabší pohlaví fascinuje svým nepřehlédnutelným nadouváním. Poměrně dobře to staví do tohoto kontextu též scéna, v níž Petera svede na nemocničním lůžku jeho rakovinou nemocná manželka s tím, že strachu před operací ji zbaví jen intenzivní vyplnění Peterem. Peter ve své naivitě zřejmě nemá zdání, jak bujně fyzické důvody v jejich křehké lásce figurují.

Je poměrně překvapivé, že dobrodružný román hemžící se restaurátory, padělateli a sběrateli vzácných tisků skrytě tematizuje obskurní fyzickou anomalii, ale tak už to u nevyrovnané a v zásadě samoúčelné brakové literatuře bývá. Nejen z toho důvodu se občas vyplatí ji číst. Pro zájemce o spřízněnou tematiku lze ještě doporučit poněkud přímočařejší román Darka Šmída Superpérák (vydal Odeon, 2013), či spíše nápaditější a zábavnější hororovou filmovou grotesku ve stylu raného Cronenberga — Bad biology (2008) Franka Henenlottera, kde je obří penis dokonce nadán vlastním rozumem a dokáže opouštět tělo svého nositele.

veratom
11.06.2014

Skvělá kniha. Nedokázala jsem se vůbec odtrhnout! Moc se mi líbila každá ze tří dějových linií a jejich propojení. Vynikající napínavá zápletka, překvapivý konec. Nemám co bych knize vytkla - je to jedna z mála, kterou si ráda vezmu a přečtu zase.
Určitě můžu všem doporučit!

Charlie Lovett

Charlie Lovett