Učedník války

Učedník války https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21824/dobrodruzstvi-milese-21824.jpg 4 69 9

První kniha série Miles Vorkosigan. Miles Vorkosigan je rozený diplomat a válečník, majitel bystrého mozku a šlechtického titulu. Na domovském světě se však díky tělesnému postižení nedostane ani na vojenskou školu. Když ho ale zvědavost, mladický elán a touha něco dokázat, dovedou až mezi válčící planety kdesi na konci galaxie, musí se hodně ohánět, aby se někdy vůbec vrátil domů. Se světem Vorkosiganů i stylem autorky, plným hříček, zvratů a vtipů, se již čtenáři setkali například v novele Labyrint, vyhodnocené jako nejlepší zahraniční povídka v časopise Ikarie 1998.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Talpress

The Warrior's Apprentice , 1986

špulo
14.02.2022 4 z 5

Milé, vtipné a zábavné. Ale, dosť chytené za pačesy. Aj v rámci oddychovej literatúry na mňa pôsobilo jednanie hlavného hrdinu niekedy neuveriteľne. Neuberalo to na čitateľnosti, len mierne kazilo výsledný dojem. Moja zvedavosť však stojí v pozore ;))

bleekemolen
19.01.2022 3 z 5

knihu jsem si vybral hlavně kvůli čtenářské výzvě - handicapovaný hlavní hrdina. Už podle obálky jsem čekal spíš takovou dětskou space operu, ovšem výsledek není tak zlý. Sice se naivita a zastaralost na románku podepsaly více, než by mi bylo milé, ovšem ve výsledku jsem se dokonce poměrně často i bavil. Pokud čtenář není příliš rozmlsaný, čeká ho krátké dobrodružství s vesmírným zmateně dobrým Tyronem Lannisterem.

kokrokr
27.05.2020 4 z 5

Jedna z mála ženských autorek, která píše sci-fi na špičkové úrovni. Většina spisovatelek se vrhá na fantasy a vedou si dobře, ale sci-fi ženám tolik nesedí. Příběhy Milesova postupu kariérou od vojenské rozvědky až po váženého auditora jsou čtivé, vtipné, zábavné a dobrodružné. Celou ságu mohu fanouškům sci-fi jen doporučit. Sám jsem přečetl všechny díly a některé i opakovaně.

Metla
03.10.2018 4 z 5

Původ Milese předurčil, aby se stal proslulým barrayarským vojevůdcem, jako jeho otec. Zdravotní handicap, křehké kosti, bohužel odkazují kariéru dospívajícího aristokrata kamsi mezi dvořany a úředníky. Navenek veselý, uvnitř nešťastný Miles však není typ, který by se vzdával; kde ho zklamou omezené možnosti těla, tam si poradí svým bystrým rozumem a charismatem. Co na tom, že většinou jen improvizuje a zamotává se do vlastních intrik...
Po příbězích Cordelie Naismithové a Arala Vorkosigana se konečně setkávám také s jejich slavnějším potomkem. Tenhle sympatický skrček není žádný andílek ani superman, přesto (nebo právě proto) dokáže čtenáře vzít za srdce a přimět ho k pobavenému přemýšlení, jak si Miles poradí se všemi průsery, do kterých se uvrtal.
Velmi příjemná oddechovka, nicméně jsem ráda za komentáře a doporučení některých čtenářů, co mě přiměly četbu "Učedníka války" odložit, dokud jsem nepoznala politické podhoubí tohoto vesmíru, hlavně osudy Milesových rodičů i ostatních postav v "Cárech cti" a "Barrayaru". Neznat detailně charaktery zmíněných osob, zážitek by nebyl úplný. Ani to však na pátou hvězdičku nestačilo, byť jsem o ní krátce přemýšlela.

tartan
30.11.2017 5 z 5

Učedník války je prvá kniha zo (zatiaľ) 12-dielnej sci-fi série, ktorá patrí k tomu najlepšiemu, čo som v rámci žánru tzv. space opery kedy čítal. A má jedného z najsympatickejších hrdinov vo vesmíre. Iste, časom niektoré knihy skĺznu k priveľkej romantike, či ako by som to nazval, stanú sa príliš civilnými, ale po väčšinu času tie knihy parádne odsýpajú, majú neuveriteľný šmrnc a skvelý, nenásilný humor. Bujoldová má svoj vesmír do detailov premyslený, nakoniec, získala zaň množstvo žánrových ocenení vrátane Huga za najlepšiu sci-fi sériu, jej najväčšou devízou sú však výborné a veľmi živé postavy v čele s titulným Milesom Vorkosiganom, ktorého si jednoducho nemožno neobľúbiť.

Braenn
01.07.2017 5 z 5

+ Neuvěřitelně čtivé
+ Humor
+ Intriky, nápady a hrdina vláčený dějem.

- No... no. Jsem zaujatá. Kdybych rýpala, řeknu "příliš mu vše vychází". Ale rýpat nebudu.

Miluji tuhle knihu, stejně jako celou sérii. Četla jsem ji... už ani nevím, kolikrát. Jasně, má své mouchy, Milesovi to občas prochází až moc hladce a ne vždy uvěřitelně. Ale má tolik charisma, inteligence a vlídného humoru, že bych mu odpustila cokoli.
Svět, do kterého je sága zasazena, je na sci-fi naprosto luxusní.

Hadati
09.02.2016 4 z 5

První kniha z dlouhé série o Milesi Vorkosiganovi, kdy „vor“ v příjmení znamená, že se jedná o člena dědičného šlechtického rodu Barrayarského císařství. Jedná se o nadprůměrně inteligentního šlechtice s vrozenými schopnostmi velet. Naneštěstí, následkem útoku fanatického teroristy, je od narození fyzicky postižen. Na Barrayaru, jeho rodné planetě, je pak díky těmto fyzickým indispozicím považován za mutanta, což zejména u pověrčivého prostého lidu znamená, že měl být zabit hned po narození.
Poprvé se s Milesem setkáváme v jeho sedmnácti, osmnácti letech, kdy se snaží dostat do císařské armády. Poté se vydává na prázdniny ke své babičce – ze zaostalé planety Barryaru na volnomyšlenkářskou kolonii Beta. Tam se zaplete do cizích problémů, které pak vedou k tomu, že se v konečném důsledku zapojí i do cizí války. Mezitím také musí řešit několik svých osobních problémů.
Série o Milesi Vorkosiganovi je velmi čtivá, i když prvnímu dílu lze mnoho vytknout. Miles se do cizích problémů vrhne rovnou po hlavě, přestože ho k tomu nic nenutí, a ani autorka románu nevysvětluje, proč Miles jedná tak přehnaně impulsivně. Tuto otázku si pak budete klást během čtení znovu a znovu. Ostatní postavy kolem Milese pak reagují značně naivně – „sežerou mu to i s navijákem.“ To je dost nevěrohodné zejména v případech, kdy osmnáctiletý nezkušený mladíček musí čelit ostříleným hvězdným vlkům – a projde mu to, přestože nemá žádná esa v rukou, a ani v rukávu.
V porovnání s následujícími díly není tento román tak dobrý, přesto je velmi zábavný. Pokud byste tento první díl přeskočili, tak byste zase o tak moc důležitých informací nepřišli. Tedy, až na původ Dendarijských žoldnéřů... a na první objevení důležitých postav jako je Miles Vorkosigan, jeho rodiče, jeho bratranec Ivan Vorpatril, Elena Bothariová, Elli Quinnová...
No dobře, asi byste si měli přečíst i první román této série, abyste byli v obraze.

stilgar1
08.02.2013 5 z 5

Něco mezi Star Trekem (hlavní postava v průběhu románu začne v mnohém stále více připomínat kapitána J. T. Kirka. Je to ovšem Kirk velmi klingonský (především ve svém bojovém nadšení). A navíc je v několika aspektech naprosto anti-kirkovský (vezměte si z toho, co chcete :-) )), světem Nadace Isaaca Asimova (zejména v posedlosti vykreslení komplikovaných meziplanetárních vztahů, ale také v tom, že celý známý vesmír zřejmě obývají pouze lidé) a Star Wars (hlavně ve snaze o držení se toho druhu romantiky, pro kterou je tak známá originální trilogie). A přesto jde o dílo velmi originální. Doufám, že mě další části chytnou ještě více... vždyť není známá žádná jiná literární sci-fi série, která by se mohla pyšnit takovým množstvím literárních cen.

lanusinka
27.11.2012 5 z 5

Skvělá kniha. Má úžasně vymyšlené dialogy a i když je vrstvení náhod až moc poplatné příběhu, její kvalitu to nijak neshazuje...

space opera

Lois McMaster Bujold