Dobrodružství Luthera Arkwrighta

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Napínavý román v obrazech o devíti kapitolách.

Jedno ze základních děl moderního komiksu vychází ve světové premiéře v restaurované podobě a ve zvětšeném formátu. Příběh Luthera Arkwrighta, člověka schopného procházet paralelními světy, nabízí nevšední mix akce, sci-fi a mystiky.

https://www.databazeknih.cz/images_books/69_/6989/dobrodruzstvi-luthera-arkwrighta-R5H-6989.jpg 4.329
Žánr:
Literatura světová, Komiksy
Vydáno:, Comics Centrum
Orig. název:

The Adventures of Luther Arkwright (1997)

Počet stran:288
Jazyk vydání:český
Překlad:Dana Krejčová
Ilustrace/foto:Bryan Talbot
Autor obálky:Bryan Talbot
Vazba knihy:pevná / vázaná
ISBN:80-86839-05-2
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Dobrodružství Luthera Arkwrighta

Přidat komentář
Terva
10. května

Luther Arkwright
je synem osudu...
jeho nástrojem,
ovlivňujícím samotný běh dějin...
tak bylo předpovězeno...

PARA 00-72-87 PETROHRAD, NE 29. ZÁŘÍ 1984, 10:35 (07:35 GMT)
Tuhle knihu jsem si asi před sedmi lety půjčil. Moc mi čtení nešlo. Příběh je zmatečný, neustále se zde přeskakuje mezi paralelami a různými časy i městy a ačkoliv jsem obrovský fanda cestováním časem, tohle jsem moc nedával. Často jsem se musel vracet a mnohdy jsem i zabloudil. Navíc kresba je také někdy dost nepřehledná a chaotická. Ale podstata příběhu tady je a ta se mi líbila. Zpracování už je horší, leč myšlenka geniální.

Malá ochutnávka:
PARA 00-39-21 LONDÝN, HYDE PARK, NE 29. BŘEZNA 1981, 07:00
….za oběť plamenů padla také francouzskou vládou zapůjčená nevyčíslitelně cenná tapisérie z Bayeux. Přestože se jednalo o ve své době pouhý propagandistický komiksový strip, jenž měl ospravedlnit neospravedlnitelný vpád Viléma Dobyvatele do Anglie....byla dokonalou ukázkou středověké dovednosti a překrásným uměleckým dílem...

PARA 01-32-69 SEVERNÍ AMERIKA, PRUDKÉ OTŘESY NA ZLOMU SAN ANDREAS
Kresba není nic extra. Minimum celostránkových kreseb, vše je spíše soustředěno na řadu roztříštěných obdélníků na pozadí žijících stránek. Čtenář tak má více času se věnovat ději. A u těchto příběhů je to dost potřeba. Jak jsem již psal, cesty časem jsou nevyzpytatelné a je třeba pozorně je studovat. Zajímavá kresba se nachází na straně 10 čtvrtého příběhu, nazvaného „Černé úterý“. Je jedna z mála celostránkových, kterou Bryan Talbot nakreslil v roce 1989. Čítá spousty detailů a vyžaduje si více pozorni ke zkoumání. Asi nejlepší kresba v tomto příběhu.

Citát: I kráčel mezi nimi a oni jej nepoznali.

Kapis
03.10.2013

Tak jsem si to po čtyřech letech přečetl znovu, mnohem důkladněji a pozorněji. Dokonce i s komplet povídáním na konci (s výjimkou té části o restauraci, protože to známe všichni nazpaměť) a jeví se mi toto dílo ještě epochálnější, ještě úžasnější a komplexnější. Sama myšlenka mnohovesmíru asi není tak originální, ale komiks rozhodně je. Přímo mě fascinuje kniha 1984 a zde jsem měl stejné pocity. Totalitními systémy ovládany svět, říznutý filozofičnem, míchaný v různých paralelách a časových přeskocích není úplně lehké čtení, když si na to člověk ale dá čas a nesnaží se to číst po příchodu z hospody "před spaním," je to zážitek. Skvěle logicky sestavený a jako puzzle do sebe zapadající. Vzpomínky na mládí promíchány s budoucností, střídání kresebních stylů, spousta bonusů a nejlepší světové vydání stavějí tento kousek hodně vysoko na mém pomyslném žebříčku komiksů. Talbot se definitivně zařadil po bok mých nejoblíbenějších komiksových tvůrců. Když si uvědomím, že to začal psát před více než 30 lety, musím jen smeknout před jeho rozhledem a nadčasovostí díla. Tím, že pracuje s mnohovesmírem, není vůbec svázán výkladem naší historie, o které má stejně jasno, že ji “píšou vítězové“ a může proplétat skutečné historické události se spekulacemi, konspiracemi a čistou fantazií s tím, že nikdo na to nemůže říct ani zbla.

Moc se mi líbí celkový koncept nadvlády Rozkolníků, s jejich vůdcem Světlonošem (jak je označován Lucifer a někteří lidé tak označují hlavu supertajného spolku, co prý šéfuje náš svět, tzv. Iluminátů), kteří řídí lidi v paralelním mnohovesmíru přes elitní tajné spolky, fanatické a náboženské vůdce se schopností parapsychicky ovládat davy, aby byl naplněn “Velký plán“. Skoro mi to zní povědomě. Taky logické promísení dalších světových událostí s rozkolnickou fikcí, např. výrony falešných mesiášů, které opravdu skončily někdy v tom 12.-14. století a čarodějnické procesy o dvě stě let později atd.. Našlo by se toho hodně. Talbot touhle knihou zkrátka posunul komiks na úplně jinou úroveň a to především komplikovaným a promyšleným příběhem. Je to věc, ke které se rád za pár let opět vrátím. Jo a obálky od Valkyrie Press jsou mnohem lepší než od Dark Horse.


Autor a jeho další knihy

Bryan Talbot
britská, 1952

všechny knihy autora

Kniha Dobrodružství Luthera Arkwrighta je:

v Přečtených40x
v Čtenářské výzvě1x
v Doporučených2x
v Knihotéce32x
v Chystám se číst7x
v Chci si koupit4x