Vykladačka smrti

Vykladačka smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26713/mid_vykladacka-smrti-ImE-26713.jpg 4 604 154

První kniha série Adélie Aguilarová. Na počátku románu, který se odehrává v Cambridgi dvanáctého století, jsou čtyři brutálně zavražděné děti. Všeobecné zděšení, obracející se proti židovské komunitě, nutí anglického krále povolat specialisty až z jižní Itálie. Do Anglie přijíždí pozoruhodná trojice sestávající z vyšetřovatele židovského původu, arabského osobního strážce a především mladé lékařky. Lékařka je "vykladačka smrti", což je raná forma povolání zvaného v současnosti soudní lékař, a zároveň hlavní hrdinka celého příběhu. Příběhu plného napětí, v němž se dramatický spád vyprávění snoubí se znamenitě konstruovanou zápletkou. Příběhu, který nám zároveň připomíná, že střetávání kultur, náboženská zaslepenost a zápas humanity s intolerancí provázejí lidstvo od nepaměti.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , Jota

Mistress of the Art of Death , 2007

gigi77
22.08.2018

... těžko se mi čte. Dějově poněkud kostrbaté. Překombinovaná žádoucí témata. Psáno rádoby historickým stylem se spoustou středověkých výrazů, do čehož použité soudobé hovorové perly zcela "praští do očí". K tomu nádech anglického humoru ... jakoby se autorka snažila odlišit od ostatních a předčit jiná historická díla svým zvláštním stylem. Na mě to nefunguje. Vzdávám to, nebudu dočítat.

Snehulajn
23.07.2018 5 z 5

Krásná kniha, kterou jsem si zamilovala jren podle názvu. Nic ji nechybí je tam spousta detektivního vyšetřování, dobrodružství, romantiky a i vtipných pasáží.

morava
21.07.2018 4 z 5

Me prvni seznameni s autorkou a za mne spokojenost. Urcite se pustim i do dalsiho dilu.

Vercutka
03.07.2018 4 z 5

Příběh mě bavil moc. Postavy jsem si zamilovala. Akorát mi vadil styl psaní. Často jsem se v ději ztratila a musela se kousek vrátit. Prostě čtení nešlo jak po másle, to bylo divný. Přesto jdu na druhý díl.

irefir
15.03.2018 4 z 5

Historické detektivky beru jako zpestření. Tato kniha se mi líbila, chvílemi to bylo napínavější, jindy trochu víc popisu než děje. Celkově fajn, zkusím další knihy od této autorky.

Art82
02.01.2018 3 z 5

Nějak mě tato kniha úplně nedokázala vtáhnout, ale příběh to byl zajímavý. Určitě tomu za nějaký čas dám druhou šanci.

Boby17
29.11.2017 5 z 5

Jo! Tož tahle historická detektivka měla šťávu a moc se mi moc líbila. Bez váhání dávám všechny hvězdy. Děj byl čtivý a inteligentní.
Wikipedia s určitou dávkou opatrnosti tvrdí, že na univerzitě v Salernu mohly studovat i ženy - https://cs.wikipedia.org/wiki/Salerno. Paní Franklinová možná tedy historii v tomto směru neohýbá. A použité změny skutečnosti ve prospěch příběhu přiznává v doslovu, což lze hodnotit jen kladně.

Pids
29.11.2017

Asi ani nechci hodnotit. Vubec nejsem fundovanej na hodnoceni. Jsem technicka hlava a cist knihy jsem se naucil az ve 30 ti letech. Je to trosku kpmplikovane napsano, mel jsem potize oddelit primou rec s myslenkovou rekapitulaci vlastne nenapsane konverzace. Ale, jak rikam, berte me s rezervou.

shimice
16.11.2017 5 z 5

Hodnotím zpětně po několika letech, detaily si nepamatuju, ale byla to jízda, asi jsem deformována povoláním :-) Přečetla jsem následně všechny díly a ani tam jsem nebyla zklamaná, doporučuju (I když ne pro slabší povahy :-) )

Danka22
10.11.2017 5 z 5

Skvělá detektivka. Moc dobře se čte. :-D

francouz
05.11.2017 4 z 5

No musím říci, že jsem čekal trochu více, díky recenzím. Pro mě malinko přitáhlé za vlasy, ve středověku, kdy ženy a jejich práva byla prakticky nulová, aby mohla vystudovat a následně přes půlku Evropy dojet do Anglie a tam se stát hlavním pátrajícím esem. Na druhou stránku autorka nemá problém s lehkým odlehčením po napínavé akci. Byl z toho cítit taková pro mě těžko uchopitelná poetika, kdy hlavní hrdinka tápe, v tom co chce, což si opravdu nedovedu úplně představit v době, ve které se děj odehrává. Ale jinak popis doby a středověké Cambridge, na pozadí detektivní zápletky je velmi povedený.

evask
16.10.2017 4 z 5

Celkem dobrý, ale další díly už asi číst nebudu.

Dousabel
22.09.2017 4 z 5

Nejsem úplný nadšenec historických románů, ale musím uznat, že Adélii jsem si zamilovala hned od jejího prvního lékařského zákroku - cévkování :D Gylta s Ulfem ji hned následovali. Detektivní zápletka, k tomu trocha romantiky, Adéliin smysl pro humor a je z toho parádní kniha :)

Evišťátko
05.09.2017 4 z 5

Napínavá historická krimi, na které oceňuji fakt, že odhalením pachatele kniha nekončí jak by se dalo očekávat. Místy jsem se pravda v ději ztrácela, jakoby mi chyběly souvislosti, ale onen dojem je možná dán podmínkami při čtení.

Vercik
18.07.2017 4 z 5

Tento žánr čtu poprvé a celkem se mi příběh líbil. Je dobre napsaný a hezky se čte. Děj je poutavý, někdy i v tipný a napínavý. Sice bych některé pasáže zkrátila, ale i tak knihu doporučuji k přečtení.

Schamila
07.06.2017 4 z 5

Pro mě nová autorka a skvělá.... Miluji historický román a ještě s detektivní zápletkou, jelikož nejsem detektiv, knihu jsem si vychutnala až do konce, než přišlo na odhalení pachatele. Musím také pochválit překlad - moc hezky se to četlo, všem vřele doporučuji, v této knize je lehkost, nádherně vylíčené prostředí, napínavý děj, zkrátka vše, co má taková kniha mít .... jdu na další díly a moc se těším, co přinesou....

Silmarien
27.04.2017 4 z 5

Výborný historický román. Od Ariany som čítala dve knihy, táto sa mi zdala lepšia ako Winter Siege, hoci obdobie mi viac sedelo práve pri ňom (aj keď ten rozdiel v rokoch nie je veľký). Nápad je oveľa lepší tu, aj hlavná hrdinka mi sedí viac so všetkými kladmi a zápormi. Nádych úzkosti tiahnuci sa celou knihou je veľmi zvláštny. Určite odporúčam. Kvitujem opis jednoduchších ľudí - čo samozrejme súvisí s dejom, ako inak.

IHT
21.04.2017 5 z 5

Velmi prijemne napsana kniha, libive prostredi (misto i cas), pomerne svizny dej (narozdil od zanrove podobneho Mlynu na kosti), prekvapive rozuzleni (byt osobu vraha si asi tipnete mnohem drive). Velmi pusobive je stridani prvni a treti osoby vypraveni - je to o dost autentictejsi a ctivejsi. urcite se vrhnu na dalsi dily tetralogie!

klaritkaa
18.04.2017 5 z 5

Velmi chytlavá kniha. Detektivka z 11. století plná nečekaných zvratů. Tým mladé lékařky, eunucha a detektiva hledají šíleného vraha malých dětí. Velmi doporučuji.

MartinaF
22.03.2017 4 z 5

Bylo to moc příjemné čtení, i když mi trvalo děsně dlouho, než jsem knihu přečetla. Kniha totiž patří k těm poctivým, kdy každé místo na stránce je vyplněno textem. Kniha se četla velice dobře, žádné nudné popisy, prostě fajnové čtení.

PS: Vraha jsem odhalila asi v polovině knihy,

Anglie Židé léčitelství 12. století židovská ghetta historické detektivky

Ariana Franklin (p)