Vykladačka smrti

Vykladačka smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26713/mid_vykladacka-smrti-ImE-26713.jpg 4 604 154

První kniha série Adélie Aguilarová. Na počátku románu, který se odehrává v Cambridgi dvanáctého století, jsou čtyři brutálně zavražděné děti. Všeobecné zděšení, obracející se proti židovské komunitě, nutí anglického krále povolat specialisty až z jižní Itálie. Do Anglie přijíždí pozoruhodná trojice sestávající z vyšetřovatele židovského původu, arabského osobního strážce a především mladé lékařky. Lékařka je "vykladačka smrti", což je raná forma povolání zvaného v současnosti soudní lékař, a zároveň hlavní hrdinka celého příběhu. Příběhu plného napětí, v němž se dramatický spád vyprávění snoubí se znamenitě konstruovanou zápletkou. Příběhu, který nám zároveň připomíná, že střetávání kultur, náboženská zaslepenost a zápas humanity s intolerancí provázejí lidstvo od nepaměti.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , Jota

Mistress of the Art of Death , 2007

Opatov
24.01.2021 4 z 5

Od začátku naprosto skvělé, námět i osoby. Až do konce napínavé. Bohužel naivní dopadení vraha příběh částečně zkazilo. Ale jinak velmi dobře napsáno.

Domulenka
22.01.2021 5 z 5

Pěkně napsané..od začátku.. klasické seznamovanì... místy jsem se ztrácela ve jménech ale to je drobný detail..... příběh je poutaví a odtéká jako řeka která je v něm zmíněná ......????

Flegerče
11.01.2021 5 z 5

Skvělý historický román.Cetla se velice dobře.Hezky psána, zajímavá a napínavá.

juleska
17.12.2020 4 z 5

Toto je letos první kniha, kterou jsem koupila někomu jako dárek pod stromeček, ale zaujala mě tak, že jsem si ji dřív přečetla sama. Já vím, ale co nadělám...

Asi bych ji úplně nedoporučila skalním fanouškům doby Jindřicha II. Platageneta a středověku obecně, protože obsahuje řadu momentů, kdy i mě, jako naprostého laika, trklo, že “tohle je v tý době trochu blbost”.

Pokud ale nejste na dobové reálie příliš citliví a chcete si odpočinout u napínavé detektivky, přečtěte si ji.

Bakana
19.11.2020 4 z 5

Váhala jsem mezi 3 a 4*, nakonec dávám 4, protože coby detektivka je to fakt povedená kniha. Napínavá, člověk neví hned po pár stránkách, kdo je vrah, a netuší, co se napříštích pár stránkách bude dít. (Tedy kromě té love story.)
Co se mi ale nelíbilo:
Poslouchala jsem jako audioknihu a namluvené to nebylo podle mého gusta. Doktorka měla být sebevědomá ženská s fortelem, ale zněla jako pipka co neví, která bije. Za to ale hodnocení nesnižuju, protože za to autorka nemůže.
Za co ale může jsou přemrštěně moderní náhledy Adelai na soudobou medicínu. Jako pardon, ale poučovat někoho ve 12. století o rizicích obezity?!? Nebo znát princip dezinfekce rukou, když v té době si ranhojiči ani nevyvařovali nástroje? A co medikamenty, které se v té době používaly, považovaly se za vzácné a vysoce účinné a o jejichž účinky se vůbec nepochybovalo (např. bezoár)? O těch v knize není ani zmínka.
A taky mi vadila ta očividná ateističnost hlavní postavy. V době vrcholného středověku něco naprosto neakceptovatelného. Náboženství (judismus, křesťanství, nebo islám, to je jedno) bylo v té době naprosto běžnou a nedílnou součástí života každého člověka. Takže za toto rozhodně u mě hvězda dolů.

feex8
05.11.2020 4 z 5

Kniha by u mňa bola normálne tak za 3* ale celkom dobrovoľne a bez mučenia priznávam, že som hviezdičku neobjektívne pridala kvôli tomu, že mi bola sympatická hlavná postava a celú dobu som sa bavila nad jej nedostatkom soft skills. Nemám rada umrnčané hlavné hrdinky a Adélia umrnčaná rozhodne nebola, vychutnávala som si jej pragmatizmus a rozhodnosť. Aj keď musím uznať, že nie všetky jej rozhodnutia boli úplne logické.

Neviem, akú dlhu životnosť by mala hlavná hrdinka reálne v 12. storočí, asi sa ani nebudem púšťať do podobných úvah. Knihu beriem ako oddychové, možno mierne prikrášlené čítanie, každopádne neľutujem čas, ktorý som nad ňou strávila.

mataj
20.10.2020 4 z 5

(audiokniha)
Kniha se mi vcelku líbila. Zajímaví zápletka, napínavý děj (teda aspoň většinou) i hezky vykreslená středověká atmosféra a postavení církve. Postavy mi byly taky docela sympatické, i když některé myšlenkové pochody Adélie bych si klidně nechala ujít. Myslím, že se časem pustím i do dalšího dílu, ale ten si asi radši přečtu (čtení audio bylo docela monotónní a moc se mi nelíbilo).

Bubo19
18.10.2020 4 z 5

Detektivka ze středověku - to byla pro mě premiéra. Ale musím říct, že povedená. Sice párkrát byl děj trošku zdlouhavý a objevila jsem i drobnou nepřesnost, ale kniha se mi četla dobře a zase jsem se dozvěděla něco nového. Už se chystám na další díl.

mi-380
01.10.2020

Audiokniha – tentokrát velká chyba. Přednes nudný, ani ukolébavka takhle dobře neuspává, větší drama dokáže navodit i automat v mé čtečce. Zatím po dvou hodinách utrpení stop, ale vrátím se, dobrodružné putování středověké ranhojičky a jejích blízkých bych si nerad nechal ujít.
x % (aktuálně 471 hodnotících s průměrem 84 %).

kamila5406
25.09.2020 2 z 5

Děj je dobře napsaný ale postavy mě vůbec nebavili

Ladinek
28.08.2020 3 z 5

Pro mě trochu zvláštní čtení. Atmosféra se střídavě pohybovala mezi depresí a humorem. Autorčin způsob vyprávění se skoky do myšlenkových pochodů postav vyprávěných v první osobě byl z počátku trochu nepříjemný.

babystar
26.08.2020 4 z 5

Příběh o tom, že i přívětivá tvář může skrývat zlo. Kniha se četla dobře, bylo v ní napětí i romantika. Jen ta hlavní postava Adélie mi nějak neseděla. Připadalo mi, jako by autorka vzala dnešní moderní ženu a poslala ji do 12. století. Pochybuji, že by se někdo takový mohl ve středověké Anglii vyskytovat a neskončit v lepším případě na pranýři, v horším na hranici.

Babo
19.08.2020 4 z 5

Když jsem tuto knihu začala číst, měla jsem dojem,že už jsem ji někdy četla. Ta historka s e stéblem mi byla povědomá .
Jak jsem ale pokračovala , dojem se vytrácel a knihu jsem dočetla jako premiéru .
Líbila se mi . Kdysi jsem četla histori Plantagenetů , která se víceméně odvíjela od doby Jinřicha II . A tak to bylo takové zvláštní , znovu se s ním "setkat "
Po dočtení jsem se pustila do pokračování , takže je jasné,že knihu doporučuji .

Nočnípták
07.08.2020 4 z 5

Ráda čtu historické romány a také detektivky. Takže historická detektivka má u mne dveře otevřené. Tady bylo na můj vkus hodně brutality, ale ve 12.století se to dalo čekat. Spíš mne dostalo, že šlo o děti. Jinak bylo fajn nahlédnout na život v Anglii za Jindřicha ll. Děj má spád, kniha se dobře čte. Pochopitelně, když je to detektivní thriller, jsou některé historické události trochu upravené.
Jediné co mne vadilo, že vysvětlivky k cizojazyčným výrazům byly až na konci knihy a na nakreslené mapce chyběly některé důležité body.

weisbach
26.07.2020 1 z 5

Mno... Mám rád historické romány, ale tohle bylo spíš sci-fi...

evilunicorn
03.07.2020 5 z 5

Mám slabost pro příběhy ze středověku, obzvlášť jedná-li se ještě navíc o příběh detektivní.A tato kniha mě věru nezklamala.Výborně popsané prostředí se všemi pověrami, předsudky a nešvary doby.Postavy věrohodné a jejich chování uvěřitelné.Trochu mě zklamal rychlý konec pachatele,na druhou stranu velmi oceňuji, že i poté se ještě stále příběh odvíjí a pokračuje v nezměněném tempu.Příjemně mě také překvapila postava krále, která ačkoliv zde nemá tolik prostoru, je skvěle napsaná a v příběhu hraje důležitou roli.Knina mě bavila a užil jsem si jí.

elenai
15.06.2020 4 z 5

S historickou detektivkou jsem si zatím podala ruku v pouze knihách slovenského geroje Červenáka. A teď Ariana Franklin. Je třeba uznat, že oba autoři mají úplně jiný styl psaní. Byť se zabývají historií, mají jinou míru potřeby o ní psát. Paní autorka měla touhu vše popisovat do poslední skvrnky na šatech kdejakého žebráka. Občas byl tedy děj takový uzívaný, ale z větší části velmi zajímavý.

Já tedy budu stručnější. Co se mi líbilo:

Příběh, a vůbec téma, které si autorka vybrala. Je to silný šálek kávy, ale udržoval mě v napětí od první chvíle až do konce.

Postavy byly dobře zpracované. O některých jsem se dozvěděla víc, o dalších méně. Hodně jsem si jich oblíbila a doufám, že se objeví i v dalším dílu.

Vykreslení doby a výrazný prostor k představení Adéliiných lékařských schopností.

Co se mi nelíbilo:

Autorka měla tendenci dost často opakovat některé myšlenky a fakta.

Chemie a vztahy mezi postavami. Já jsem tomu prostě nevěřila.

Mluva občas ujela do moderna, za což třeba autorka úplně nemůže, může být vina na straně překladatele.

I když tedy nějakými nešvary trpěla, pořád to byla velmi dobrá a čtivá kniha. Jsem zvědavá na další díl.

kolacky
24.05.2020 5 z 5

Velice milé překvapení! Dobrý příběh, skvělé postavy, i Jindřich II. se mi hodně líbil! Vřele doporučuju!

Leona333
27.04.2020 5 z 5

Za sebe knihu hodnotím, jako velice povedenou, historickou detektivku. Nic v ní nechybí. Naopak. Je v ní velice dobře poukázáno i na rozdíly v tehdejší Evropě. A to o něco více vzdělanější, Jižní Evropu - Itálii a pověrčivý, zaostalejší sever - Anglii... Krutost v detektivce mne zas tak nešokovala. Když si člověk naplno uvědomí století, do kterého je děj detektivky vsazen...?! Ono to tam bohužel patří. Nakonec se člověk může přesvědčit i z jiných, historických zdrojů, že upalování lidí - kacířů bez rozdílu pohlaví a věku, rozčtvrcení jejich těl za živa na veřejnosti, bylo i jakousi zábavou pro tehdejší obyvatelstvo... Tady se to autorka snažila odlehčit romantickou linkou, která se knihou táhne a i osobitým humorem hlavní postavy Adélie.

camdy007
17.04.2020 4 z 5

Čtivá detektivka ze středověku. Dávám 4 hvězdy, protože tomu něco ještě chybelo, ale jinak pěkné čtení.

Anglie Židé léčitelství 12. století židovská ghetta historické detektivky

Ariana Franklin (p)