Strážcové Varadínu

Strážcové Varadínu https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26780/bmid_strazcove-varadinu-BbV-26780.jpg 4 471 95

První část cyklu o protitureckých válkách v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660–1664. Kapitán Kornelius Báthory, šermíř, rytíř a básník, už mnohokrát prokázal své vojenské kvality. Jako člověk však selhal, když po manželčině smrti zanevřel na svého syna a raději dal přednost vojenské kariéře. Dnes, kdy je Michalu Báthorymu dvanáct let, chce Kornel všechno napravit a opět se mu stát otcem. Osud však chce, aby upřímnost svého pokání prokázal velkými oběťmi a podstoupil nevídané útrapy. Michal je totiž zajat loupeživými martalovci a než se jeho otec vyléčí z těžkých zranění, stopy po chlapci pohltí Osmanská říše. Skončil v otroctví, nebo v některém z janičářských výcvikových táborů? Je jen jediný člověk, který ví, kam přesně Michala zavlekli. A ten se právě připojil k turecké invazi do Sedmihradska. Kornel se vydává na cestu k transylvánské pevnosti Varadín, proti níž už táhne obrovská přesila Turků...... celý text

Literatura slovenská Fantasy Historické romány
Vydáno: , Brokilon

Strážcovia Varadína , 2009

Kaik
20.05.2018 4 z 5

Nemám toto temné období 17. století, kdy byla Evropa sužována válkami a nájezdy, příliš rád. Působí na člověka depresivně. Přesto mohu tomuto historickému fantasy románu málo co vytknout.
Juraj Červenák se poctivě připravil a kniha je psána jistou rukou. Děj krásně odsípá, snad nikde jsem nenarazil na hluché místo kdy bych se nudil. Bitvy jsou velkolepé a řádně krvavé, občasné nadpřirozené jevy jen dotvářejí fantastickou atmosféru.
Hlavní zápletka není příliš originální - záchrana syna z tureckého zajetí, o to snáze se s ní čtenář ztotožní. Když přidám sympatického hlavního hrdinu, zasazení děje do relativně nedalekého prostředí a otevřený konec, myslím, že s dalším dílem nebudu mít žádný problém.

verense
28.03.2018 4 z 5

Fantasy na pozadí reálných historických událostí, čtivá, s hlavním hrdinou, kterému v jeho úsilí chtě nechtě držíte pěsti. Ovšem děj není pro slabší povahy, protože usekaných hlav, vyhřeznutých střev a šplíchající krve je zde přehršel - asi bychom nenašli kapitolu, kde není nějaká mrtvola... Je prostě válka a ve válce padají hlavy (o to víc je pak člověk vděčný za to, že žije tady a teď). I když se Juraj Červeňák prozatím neřadí mezi mé srdcové záležitosti, další díly série si určitě přečtu. Jen mne trošku mrzí, že nemám možnost si vzít do ruky originál, v té slovenštině by řada věcí zněla určitě líp.

TomTomis
19.03.2018 4 z 5

Kniha mě docela překvapila. Čekal jsem fantasy, dostalo se mi kupy informací o historii doby 17. století v oblasti Uher, kde se setkával turecký živel s dalšími národy ... Války, krutost doby. Za mě zdařilý úvod série. Těším se na další díly...

Majkrofon
17.02.2018 5 z 5

Juraj Červenák je ďalší autor, na ktorého som si už dlhšie brúsil zuby, odporučilo mi ho aj viacero kamarátov. A už po prvej knihe, ktorú som od neho prečítal musím hrdo konštatovať, že som si Strážcov Varadína zamiloval, o to viac ma to teší, že ide o slovenského autora. Červenák okrem toho, že je výborný spisovateľ a rozprávač, je aj vzdelaný historik danej doby a ponúka nám výborný príbeh plný krvi a súbojov, ktorý ani chvíľu nenudí.

Endy17
08.02.2018 4 z 5

Trošku mi Kornelius a jeho osudy připomínají britského Sharpa, okořeněného trochou mystiky a nám bližšího či alespoň známějšího prostředí. Polemizovat by se místy dalo nad překladem, ale knihu slovenského autora bychom nakonec zvládli i v originále.

francouz
03.02.2018 4 z 5

Další série z pera Juraje Červeňáka, je samozřejmě úplně jiná, než v případě Steina s Barbaričem. Nicméně popisuje dobu, kdy se celá Evropa třásla před Osmanskou říší, která bušila na brány Vídně.
Postava kapitána Kornela je veskrze pozitivní a tak můžeme sledovat jeho snahu o nalezení syna, kdy se sám pouští do boje s "celým" světem a nic ho nemůže zastavit. Tomuto snažení velmi dobře sekunduje popisování kraje, s jeho mnohdy překrásnými kulisamy, kterým kapitán putuje. Za mě naprosto pohodové čtení a již se těším na pokračování.

Svářeč
02.01.2018 4 z 5

V žádném případě nejsem zklamán, ale přiznám se, že jsem čekal trochu víc. Prostředí je vykreslené na jedničku, jak už je u Červenáka zvykem, Kornel je charakterní sympaťák, stejně tak i vedlejší postavy, ale příběh je bohužel hodně jednoduchý a závěrečná pointa dost předvídatelná. A taky mě naštval konec. První díly Černokněžníka a Bohatýra byli vlastně uzavřenými knihami a dali se číst samostatně, ve Strážcích Varadínu jsou vrata jak od stodoly.

Vlk.kh
31.12.2017 5 z 5

Tuto knihu, jako celou sérii o kapitánu Báthorym hodnotím velmi pozitivně. Historická fantasy odehrávající se v 17.století rozhodně není obvyklá a vzhledem k tomu, že pochází z pera ostříleného matadora Juraje Červenáka jde opět o velmi kvalitní dobrodružnou jízdu s množstvím historických reálií. Oproti například poněkud jednoduchým Roganovkám mi toto přijde o dost propracovanější, zábavnější a poučnější. Je na tom znát autorův vývoj vpřed a také je vidět, že ho období válek monarchie s machometány opravdu baví. Od Báthoryho byl jen krůček k trojlístku Stein, Barbarič a Jaroš, kde autor od fantastiky v podstatě zcela upustil.

V28
06.12.2017 5 z 5

Po přečtení a velké spokojenosti se sérií Kapitána Steina a notáře Barbariče jsem se chtěl k Červenákovi vrátit a zkusit od něj něco dalšího, vybral jsem dobře. Dobrodružné čtení o hrdinných skutcích turkobijce kapitána Báthoryho je zlehka napsaná, nijak složitá a čtivá záležitost, která mi prostě sedla. To, že při hledání syna zabloudí do Turky obsazených zemí a při krvavých střetech z těl lezou střeva, z useknutých končetin tryskají gejzíry krve, tak s tím už se při čtení z těch časů musí počítat. Jdu na další díl.

Modrina
14.11.2017 2 z 5

Hmm.. Tak tohle evidentně nebyl můj šálek čaje. Ještěže jsem dřív četla notáře Barbariče, po přečtení téhle knihy bych po něm nikdy nesáhla. Pro mě to byl jen sled různých řeznických výjevů. Dvě hvězdy dávám za jakýs takýs pokus o děj, jen zvědavost, jestli zůstane naživu aspoň jedna postava, mě donutila to dočíst. Další díly už rozhodně nechci.

KAREL6725
12.11.2017 5 z 5

Takže, vzhůru do sedel přijíždí kapitán Kornelius Báthory. Začíná další úchvatné dobrodružství od mistra pera Juraje Červenáka . Tohle se čte samo, naprosto dokonalé, od první strany , děj pádí neustále kupředu. Juraj opět nezklamal. Skvělá četba , všem co nečetli doporučuji. Když někdo umí tak umí a Juraj umí o tom jsme se mohli již v minulosti přesvědčit v jeho dřívějších knihách. Plný počet hvězd.

avalonek
27.07.2017 4 z 5

Není to tak dobré jako Rogan,ale nakonec mě to celkem chytlo a i jsem se vcelku bavila,jak se Báthory špičkoval se Šimonem.Vcelku hustý zvrat ke konci a samozřejmě to nutí vzít si hned další díl do ruky a číst..Takže se na to chystám.

LadyKet
05.06.2017 5 z 5

Skvělé. Autor zase nezklamal. Poutavé čtení, od kterého se neodtrhnete. Styl je jednodušší, ale o to akčnější. Těším se na další díl!

3nitka
19.03.2017 5 z 5

Tak za mňa výborné. Kapitán Báthory čestný správny chlap. Odseknuté hnáty a povešané hlavy na takmer každej strane. A vtipné hlášky na odľahčenie.

mrfox
16.09.2016 5 z 5

Dobře napsaná kniha na pomezí historicko-akčního románu. Svižný děj, zajímavé zvraty událostí, sympatický hlavní hrdina.

Torgal
19.05.2016 4 z 5

Čisté dobrodružstvo s hromadou akcie a čvachtavého gore. Kornel na svojej púti kosí mohamedánov horšie ako mor, stretáva nečakaných spojencov, čelí zradám aj silám pekelným – proste všetko, čo by človek od poctivej dobrodružnej knihy čakal. To všetko vyšperkované živými opismi dýchajúcimi atmosférou protitureckých vojen s množstvom autentických dobových výrazov a úžasným zmyslom pre detail. Celkový dojem kalí jedine prílišná jednoduchosť zápletky a priveľmi priamočiary dej. 8-/10

dajo-_-
27.02.2016 5 z 5

Úžasná nič viac sa o tom nedá povedať.

klokan.1905
06.02.2016 5 z 5

Tak u téhle knížky jsem se neskutečně bavil... To se četlo skoro samo... ;-) Jak moc nemusím sci-fi, tak tady mně těch pár věcí vůbec nevadilo - tak nějak to tam patřilo... :-) S chutí se vrhám do dalšího pokračování s kapitánem Korneliusem Báthorym...

Rita55
03.02.2016 4 z 5

Kniha se četla dobře, bavila mě a navíc si u ní člověk může udělat aspoň základní představu o tom, co se dělo během tureckých válek - tuhle část historie jsem zatím více méně opomíjela... Výborné jsou také vysvětlivky k jednotlivým historickým postavám, zbraním, částem oděvu, různým mýtům apod.
Už mám přečtený (o dost fantastičtější díl) druhý díl a těším se na třetí a čtvrté pokračování.

Ladys
05.01.2016 5 z 5

Skvěle jsem se bavil hned od první strany. Děj má spád, nápady, napětí, akci. Kniha je jednoduchá a přímočará. A přesně to od fantasy chci.
Červenák je mistr fantasy pera a už se těším na další Báthoryho příběhy. Koupené už je mám