Strážcové Varadínu

Strážcové Varadínu https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26780/bmid_strazcove-varadinu-BbV-26780.jpg 4 469 95

První část cyklu o protitureckých válkách v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660–1664. Kapitán Kornelius Báthory, šermíř, rytíř a básník, už mnohokrát prokázal své vojenské kvality. Jako člověk však selhal, když po manželčině smrti zanevřel na svého syna a raději dal přednost vojenské kariéře. Dnes, kdy je Michalu Báthorymu dvanáct let, chce Kornel všechno napravit a opět se mu stát otcem. Osud však chce, aby upřímnost svého pokání prokázal velkými oběťmi a podstoupil nevídané útrapy. Michal je totiž zajat loupeživými martalovci a než se jeho otec vyléčí z těžkých zranění, stopy po chlapci pohltí Osmanská říše. Skončil v otroctví, nebo v některém z janičářských výcvikových táborů? Je jen jediný člověk, který ví, kam přesně Michala zavlekli. A ten se právě připojil k turecké invazi do Sedmihradska. Kornel se vydává na cestu k transylvánské pevnosti Varadín, proti níž už táhne obrovská přesila Turků...... celý text

Literatura slovenská , Fantasy , Historické romány

Vydáno: , Brokilon

Strážcovia Varadína , 2009

Zavulonis
Zavulonis
23.01.2020 5 z 5

Četl jsem na doporučení kamaráda. Kniha mě velice chytla hned od začátku a už mě nepustila. Kniha nemá žádná hluchá místa a děj parádně odsýpá. Je to velmi čtivé. Opravdu doporučuji a už se těším na další díl. No vlastně když píšu ten komentář, tak už čtu třetí :-).

tatjana1737
tatjana1737
19.10.2019 5 z 5

(SPOILER) !!! POZOR MOŽNÉ SPOILERY !!!

Protože jsem k narozeninám dostala posledního Báthoryho, tak dlouho očekávaného, neb se Červenák soustředil hlavně na Steina s Barbaričem, rozhodla jsem si před jeho přečtením, které jsem odkládala, co to šlo, přečíst předchozí díly. Už u Železného půlměsíce jsem zjistila, že se místy nechytám, takže osvěžit si nejen postavy, ale i samotné Uhry rozhodně nebude na škodu. A fakt to škoda nebylo. Přestože jsem si hlavní linku pamatovala vcelku dobře, unikaly mi detaily a kupříkladu boj o hajduckou pevnost jsem při prvním čtení moc nepobírala a v hlavě si ji nějak spojila s obléháním a dobytím Varadínu. Nedávno jsme se doma dívali na Ohněm a mečem, takže jsem mentálně převzala obrazy a oblečení hrdinů a kníraté hajduky si díky tomu představovala mnohem plastičtěji a líp. Při druhém čtení jsem si užívala a oceňovala autorovo vykreslení historických kulis, od opisů krajiny nebo pevností, přes vedlejší postavy (Borlobáš mi evokoval pana Zaglobu), po drobnosti v podobě všudypřítomné křesťanské víry, byť jsou hrdinové v jejím vyznávání poměrně laxní.

Na Báthoryho jsem přesedlala po Černokněžníkovi a i díky němu je Červenák autor, jehož historickou beletrii pravidelně kupuji (čerstvě vydaný Les přízraků už se balí pod vánoční stromek), přestože se jinak novým přírůstkům v knihovně snažím z kapacitních důvodů vyvarovat. Dokonce jsem se tentokrát oprostila i od toho, co mi jinak u Ďury vadí, a to opisů tělesných projevů hrdinů (pšoukání, močení, hygienické dobové návyky v podobě čištění nosů a uší prstem apod.). A protože už jsem na Červenáka zvyklá, nedala jsem se rušit ani místy naturalistickými výjevy, které následovaly po bitvách, bitkách či v jejich průběhu. Naopak jsem si užívala autorův jazyk a některé příměry, které mi při prvním čtení unikaly. U narážky na to, že Báthory "už zase skáče přes kaluže" jsem se musela usmát. Nevím, jestli to byla cílená narážka na jiný titul, ale pokračování "mohamedánské krve" té hlášce dodalo jiný rozměr. Jelikož další díly si pamatuji aspoň povšechně, líp jsem si nyní všímala postav a narážek, díky kterým bude mít osvěžovací čtení následujících dílů hlubší prožitek.

Protože o dějinách vojny s Turkem mám jen obecné informace z učebnic, líbí se mi (vedle příběhu hlavního hrdiny, slovutného Turkobijce) vykreslení dílčích bitev, reálií, popis země v tureckém područí, jejíž obyvatelé ale islámské jho nepřijali zdaleka pokorně.

"Ať všichni pohani chcípnou," řekl a pozvedl čutoru.
"Nemusí všichni chcípnout," usmál se Báthory letmo. "Stačí, když ten svůj půlměsíc přestanou násilím cpát křesťanům a vrátí se do pouští za Istanbulem."
"A tam ať chcípnou!"

Doporučuji Dobrodružství kapitána Báthoryho všem, kteří si chtějí znalosti ze 17. století prohloubit a líp zapamatovat. Osobně je totiž beru za historický román, bez ohledu na fantasy prvky (kupř. ten v mlýně mi zpětně připadá trochu samoúčelný a nevidím v něm moc smysl).

NemmamSlov
NemmamSlov
21.09.2019 3 z 5

Konečne som sa odhodlal prečítať nejaké dielo od tohto autora. Milujem príbehy ktoré sa odohrávaju z časti na Slovensku, aj keď je to z dôb Uhorskej ríše, preto som si vybral Strážcou Varadínu. Príbeh bol sám o sebe zaujímavý a záver skvele spracovaný. Uvidíme čo prinesie pokračovanie Báthoriho príbehu.

Charlie119
Charlie119
20.08.2019 4 z 5

Opět velmi slušná atmosféra, i poměrně neokoukané prostředí. Červenák je klasa. Ale ten konec... no ano, zkrátka mě naštval, a o to víc, když jsem po ruce neměl - a žel stále nemám - další díl!

JanzPardubic
JanzPardubic
26.06.2019 5 z 5

Brilantní! Výborný dobrodružný historický román se špetkou fantasy (v poměru, jaký mám rád). Jako vždy strhující a dynamický děj, kdy mě hodně zaujala "odbojová" epizoda v Jágru (Eger) a samozřejmě závěrečná bitva. Velice oceňuji autorův důraz na historické reálie. Juraj Červenák rozjel epické dobrodružství kapitána Báthoryho krásně v duchu dobové literatury 17. století.

Mája777
Mája777
19.06.2019 5 z 5

Moje maminka chválila a chválila. Tak jsem také neodolala. Nelituji.

Igor1311
Igor1311
05.05.2019 5 z 5

Presne toto obdobie našich dejín milujem a Báthoryovská séria je pre mňa ako stvorená. S fantasy prvkami sa tu zatiaľ iba zoznamujeme, avšak zvyšné prvky deja ako bitky, súboje sú skvostné. Červenák veľmi čitateľným spôsobom opisuje putovanie kapitána Drieňovského hradu za vyslobodením syna z martalovského zajatia. Veľa historických presností skĺbených s rozprávačským umením vytvorilo veľmi pútavý, historický príbeh.

martina1199
martina1199
28.04.2019 4 z 5

Zatím jsem od autora četla jenom příběh s Černým Roganem, tak jsem zkusila ochutnat i něco málo z příběhu o Kornelu Báthorym. A nebylo to vůbec špatné :-)

astroweb
astroweb
19.04.2019 4 z 5

Sice s přestávkami, ale dočetl a nelitoval jsem. Trochu mi to místy připomíná Karla Maye pro dospělejší čtenáře, proč ne ?
Čtivé, zajímavé i po historické stránce.

Aneken
Aneken
14.04.2019 5 z 5

Výborné. Červenák má schopnost kombinovat čtivý a chytrý příběh s historickým přehledem, díky kterému čtenáře při čtení "ochytří". Musím se přiznat, že jsem několikrát zašel na web, abych si rozšířil přehled o místech, kde se děj odehrával;).

Crowley
Crowley
06.04.2019 3 z 5

Pokud o tureckých válkách nevíte absolutně nic (stejně jako já), tak se nemusíte obávat, že se příliš v ději ztratíte. Budete sice zahlceni tamním názvoslovím, ale obsáhlý popis slov, které naleznete na konci knihy, ukojí vaši zvědavost. Tím jsem doufám eliminoval hlavní věc, která by mohla čtenáře odradit.
Jedná se o vkusnou kombinaci lehké fantasy, historického románu a špetky násilí ze splaterpunku. Kupodivu kombinace funguje a nevyrušuje se navzájem. Co se týče zasazení, tak jde dost o subjektivní záležitost. Když nevíte absolutně nic o tureckých válkách, tak se sice neztratíte, ale vaše fantazie dostatečně nevykreslí danou dobu. Tudíž si upíráte velkou porci atmosféry a jeden ze stavebních kamenů celé knihy. Pro lepší zážitek pomůže rešerše. Na druhou stranu se nejedná o nějaký filozofický čtení. Přirovnal bych to třeba k hrdinům od Žambocha. Zkuste si představit, že Koniáš není takový masér a je zasazen do historických reálií. Posouzení je samozřejmě na každém čtenáři. Pokud se zajímáte o historii v knize, tak si dokážu dost dobře představit, že se budete bavit nadmíru. Nejspíš nejsem cílovka. Proto nejdu s hodnocením výš. Ne že by mi zasazení vadilo, ale jsem v daném okruhu příliš nevzdělaný.
Za vyzdvihnutí stojí elegantní propojení lehoučké fantasy s historii. To chce um. Ani jedno se nevyrušovalo a spojení působilo přirozeně. Finále byl taky slušný masakr. Se zakončením jsem spokojený a rozhodně se zhostím i následujícího pokračování.
Zbývá tedy doporučení. Nejsem si jistý, komu bych knihu doporučil. Pokud se zajímáte o turecké války a nevadí vám netradiční kombinace, tak směle do toho. Autor píše rozhodně zábavně. Nečekejte ale vzdělávací tour.
Fanouškům Koniáše a Žambochovy tvorby bych také doporučil. Dbejte ale na to, že se stále jedná o historickou četbu.
Především bych ale doporučil knihu všem fanouškům česko-slovenské tvorby. Ďuro je slavný autor a každý by měl vlastnit ve sbírce nějakou jeho knihu. Nejste zvědavý, proč je kolem něj takový poprask?

Michalkotea
Michalkotea
16.03.2019 3 z 5

Nesklamala.

Metla
Metla
25.01.2019 4 z 5

Fantasy dobrodružství s atraktivní příměsí historického románu. Kornel Báthory se potlouká slovenskými, maďarskými a rumunskými krajinami (zavzpomíná i na Prahu) a kosí nepřátele bodnými, sečnými i střelnými zbraněmi, přičemž většina z jeho obětí jsou vyznavači Alláha. Při hledání syna chrabrý bojovník občas natrefí na nadpřirozeno, jindy získá lidské spojence, ochutná zradu a porážku. Mohla bych vytknout určitou myšlenkovou plochost, přímočarost, jednoduchost příběhu, který se klikatí podle autorových rozmarů a na nějaké uspořádání či vnitřní logiku kašle, mohla bych upozornit na podobnost s jinými Červenákovými díly. Ale tím se nic nemění na skutečnosti, že jsem se při čtení skvěle bavila, odpočinula si a těším se na druhý díl.
Brokilon je nutno pochválit za perfektní redakci, akorát se infantilně přiznám: uvítala bych k téhle sérii ilustrace, vyloženě si o to říká. 75%

Nomia
Nomia
21.12.2018 4 z 5

Juraj Červenák je pro mě taková malá slovenská perla. Zamilovala jsem se do jeho stylu vyprávění a popisování postav. Už v sérii o Kapitán Steinu mě okouzlil a tohle kouzlo přetrvává i v dalších knihách, které jsem od něj zatím četla.
Dobrodružství kapitána Báthoryho je další výborná (a hlavně čtivá!) série. Koketerie fantasy a historie knize sluší.

OlafSveinsson
OlafSveinsson
16.12.2018 5 z 5

Jelikož už je na spadnutí vydání Hradby Západu, řekl jsem si, že je čas si připomenout předchozí díly. Když tenkrát vyšel první díl Báthoryových dobrodružství, nebyl jsem z toho úplně nadšený, protože 17. století určitě nepatří mezi moje oblíbená historická období. Nepřekvapilo mě, že je to velmi dobře napsané (známe Ďura, že), ale hlavně to, že oproti starší sériím se fantasy dostává do pozadí. O to víc mě ale příběh baví a donutil mě se i víc zajímat o historii protitureckých válek.

Fantasysvet
Fantasysvet
10.10.2018 5 z 5

Kapitán Kornélius Báthory je multifunkčná knižná postava. Ako klasický hrdina má svoju minulosť s niekoľkými tajomstvami, ktoré vyplávajú na povrchu v tú najmenej vhodnú chvíľu. Lenže ako správny vojak a otec, ktorý sa konečne odvážil postaviť sa povinnostiam čelom, ostane a odhodlane bojuje za svoj kúsok šťastia, aj keď to znamená prebrodiť sa tými najväčšími “sračkami” Osmanskej ríše. V úlohe sprievodcu vás prevedie najexotickejšími miestami, aké vám Sedmohradsko či Stredomorie v 17. storočí mohli ponúknuť, takže si svoj geografický obzor rozšírite bez toho, aby ste museli siahnuť po menej záživnej literatúre.

Ako nedobrovoľný galejník vám odhalí osud vojenských zajatcov, ktorým bola občas ponúknutá zaujímavá možnosť vykúpenia sa, poodhalí vám zákulisie miestnej politiky a ako správny potulný umelec vám rozpovie tie najmenej uveriteľné miestne historky vychádzajúce zo známych legiend, bájí aj povestí toho či oného kraja. Ak teda hľadáte vhodného spoločníka na dlhé cesty okázalými miestami, kapitán Báthory bude tou najlepšou voľbou, aká sa vám nateraz núka.

oasismanik
oasismanik
09.09.2018 4 z 5

Silné 4, dobrá kniha.

Lolila
Lolila
24.08.2018 5 z 5

Po prečítaní Steina a Barbariča som sa obávala, či Báthory bude tiež také dobré čítanie, ale obavy boli zbytočné - vtipné, akčné, drsné....... Červenák stále potvrdzuje, že je výborný spisovateľ. Na pozadí historických udalostí s prvkami fantasy sa odohráva príbeh kapitána Báthoryho, ktorý sa vyberie hľadať syna do Osmanskej ríše. Určite prečítam ďalšie časti.

špulo
špulo
30.06.2018 5 z 5

Keď som kedysi s touto sériou začínal, jaksi som nevedel, čo mám od nej očakávať. A trochu som sa aj bál prúseru. Nu, nestalo sa. Naopak, potvrdilo sa, že Ďuri umí...

Silmarien
Silmarien
27.06.2018 4 z 5

Dobre. Kým si čakám na ďalšieho Steina s Barbaričom, pustila som sa do ďalšej Ďurovej série. Kornélius Báthory, známy turkobijca sa po smrti otca vracia domov k synovi, ktorého takmer nepozná. Skôr ako stihnú nadviazať nejaký vzťah, pritiahne skupina martalovcov dychtiaca po pomste. Miško zmizne a Kornélius má sám čo robiť, aby vyviazol živý a mohol sa pustiť do pátrania po synovi.

Bolo to drsné, hemžilo sa to krvou, vylezenými črevami, údmi a rôznymi ďalšími telesnými tekutinami, nemohla by som z tej knihy prečítať ani stranu nahlas, aby som definitívne svojim deťom nepokazila vyjadrovanie... ale bolo to fakt dobré. Čo sa týka histórie, autor hovorí mojím jazykom, nepotrebujem vysvetlivky ale ani si overovať každú blbosť, lebo už dávno všetci vieme, že toto má remeselne zvládnuté. Ostáva len príbeh. Drsný a aj napriek motívom fantasy veľmi realistický.

Nuž, len čo budem robiť, kým mi z Martinusu prídu pokračovania?