Strážcové Varadínu

Strážcové Varadínu https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26780/bmid_strazcove-varadinu-BbV-26780.jpg 4 471 95

První část cyklu o protitureckých válkách v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660–1664. Kapitán Kornelius Báthory, šermíř, rytíř a básník, už mnohokrát prokázal své vojenské kvality. Jako člověk však selhal, když po manželčině smrti zanevřel na svého syna a raději dal přednost vojenské kariéře. Dnes, kdy je Michalu Báthorymu dvanáct let, chce Kornel všechno napravit a opět se mu stát otcem. Osud však chce, aby upřímnost svého pokání prokázal velkými oběťmi a podstoupil nevídané útrapy. Michal je totiž zajat loupeživými martalovci a než se jeho otec vyléčí z těžkých zranění, stopy po chlapci pohltí Osmanská říše. Skončil v otroctví, nebo v některém z janičářských výcvikových táborů? Je jen jediný člověk, který ví, kam přesně Michala zavlekli. A ten se právě připojil k turecké invazi do Sedmihradska. Kornel se vydává na cestu k transylvánské pevnosti Varadín, proti níž už táhne obrovská přesila Turků...... celý text

Literatura slovenská Fantasy Historické romány
Vydáno: , Brokilon

Strážcovia Varadína , 2009

Rony70
09.03.2024 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora a musím říct, že jsem byl mile překvapený. Hodně dobře napsané, čtivé, bez nudných pasáží, autor se evidentně vyzná v tehdejších zbraních a překvapil mě občas i popis historických událostí. Takže je to taková zvláštní kniha - fiktivní příběh s prvky nadpřirozena (např. strigy, "vlčí" žena apod.) a přitom zasazený do reálné doby a reálných historických událostí. Hlavní hrdina jde z dobrodružství do dobrodružství a i když má často smrt na jazyku, tak se z toho vždycky dokáže vylízat, takový konkurent amerického Ramba :-) Nicméně mě mrzí, že tato série má celkem 5 dílů a nejedná se o ucelené příběhy (alespoň první díl nemá žádný happy end a žádné finále) a protože se mi to všechno nechce číst (těch dobrodružství kapitána Báthoryho jsem se už v prvním díle nabažil ažaž), tak se do dalšího dílu zatím pouštět nebudu.

Evazita
19.01.2024 4 z 5

Mínus jedna hvězda za ty masakry. Jsem žena, takže řezání hlav apod. prostě nemůžu.

J0hn
13.01.2024 5 z 5

Jednoznačně plný počet. Prvky fantasy jsou v knize len lehce, jinak se vše odehrává v reáliích 17 století na turecké hranici. Navíc posloucháno jako audiokiha skvěle namluvená Ernesto Čekanem, který namluvil i Husitskou trilogii od Sapkowského a musím říci, že jsem se také stejně bavil. Červenák sice nepoužívá tak vzletné fráze, ale styl vyprávění je podobný, jen více akční.

TomHr
20.12.2023 5 z 5

Silný a nezničitelný hrdina, epické popisy soubojů a bitev, dramatické až hororové okamžiky, smysl pro detail a barvité popisy prostředí a sugestivní atmosféra – kdybych měl vyjmenovat některé silné okamžiky knihy. Autorův styl není překvapivý pro příznivce série se Steinem, Barbaričem a Jarošem, stejně jako znalost historického pozadí a reálií včetně křesťanské i pohanské výzbroje a výstroje. Překvapivé jsou nadpřirozené prvky, se kterými však autor nakládá docela střídmě. Žánrově je tak kniha obtížně zařaditelná, ale to vůbec nevadí. Spíše vadí jistá neukončenost příběhu. Pokračovat dalším dílem je holá nutnost.

Dudák1979
10.12.2023 4 z 5

Po serii kolem Joachima Steina a notare Barbarice (mladeho Jarose nevyjimaje) jsem zacal objevovat serii Kornelia Bathoryho a jsem opet nadseny, velmi ctive, vtipne a s vice prvky nadprirozena nez Stein.

marco026
03.12.2023 5 z 5

Dej sa odohráva v druhej polovici 17. storočia a hlavnou postavou je skúsený turkobijca Kornélius Báthory. Za svoj život vykonal mnoho hrdinských skutkov, no narobil si aj veľa nepriateľov. Z pomsty mu polovojenská skupina martalovcov unesie syna a odvedie ho až za hranice Osmanskej ríše. Ani to však neodradí Báthoryho a po vyliečení svojich zranení, ktoré utrpel v boji s touto skupinou sa svojho jediného syna vydá hľadať a to napriek tomu, že mu hrozí obvinenie z dezercie.

Opäť vydarený začiatok ďalšej zaujímavej série od Juraja Červenáka. Dej je možno jednoduchý, ale situácie do ktorých sa hlavná postava dostáva sú zábavné a často plné krvavých stretov. Súboje tu autor opäť zvláda na jednotku a povedal by som, že sú asi lepšie spracované než v sérii Bohatier alebo Černokňažník. Okrem toho sa tu používajú aj strelné zbrane, čo robí prípadný boj ešte zábavnejší a krvavejší. Páči sa mi, že dej sa nevlečie pomaly a vôbec nepôsobí, že by bol umelo naťahovaný. Vedľajšie postavy sú tiež fajn, ale nie všetky sú svojim charakterom zapamätateľné. Napriek tomu, že kniha patrí aj do kategórie fantasy, tak asi len jedna kapitola mala prvky toho žánru, ale je to skôr hlavne historický román, čo mne osobne vôbec nevadí. Nachádzajú sa tu zvraty v deji, ktoré čitateľa prekvapia, no niekto ich môže predpovedať dopredu.

Záver knihy bol fakt výborný len istá časť deja bola dosť rýchlo odbitá, ale popravde vzhľadom na epilóg to vlastne dáva zmysel, no nechcem spoilerovať. Je neskutočné ako si Červenák udržuje kvalitu v každej z jeho sérií. Napriek tomu prvé dve knihy Bohatiera dielo Strážcovia Varadína u mňa neprekonáva.

tlllk
18.11.2023 4 z 5

Autora som si obľúbil a postupne sa prekusávam k jeho starším dielam. Tu je ešte cítiť autorova nevypísaná ruka, uchyľuje sa tu k bežným klišé tohto žánru a k otvoreným koncom. Škoda, ale i tak ma dej spád a náznak Fantasy tomu dávajú trochu iný nádych ako pri sérii s Barbaričom.

martin8550
25.08.2023 5 z 5

Kdo má rád akční bojové scény, drsné hlášky, dobrodružství, exotiku a tajemno si přijde na své. Zároveň precizně zapracována historická realita, terminologie zbraní, popis měst a hradů. Poctivě a umně napsaný brak.

Dandulka
11.08.2023 3 z 5

První díl mě moc nenadchl, čekala jsem něco lepšího.

Marek82
02.01.2023 5 z 5

Kdesi som čítal, že alternatívny názov tejto knihy mal byť Pohanská Citadela, ale autor sa nazdával, že by to znelo ako fantasy brak, tak do názvu dal radšej Varadín, čiže dnešnú rumunskú Oradeu. Hoci ťažisko finále sa odohráva práve v Citadele. Pokiaľ ide o samotný príbeh, je to veľmi sľubný začiatok série, ktorá však v audiopodobe bude vychádzať tak 3 roky a aj to za predpokladu, že Tympanum zrýchli tempo na viac ako jeden diel za rok. Oproti Steinovi a Barbaričovi je to menej sofistikované a história tvorí skôr kulisu, zatiaľ čo v detektívnej sérii venuje autor nemalý priestor historickým vsuvkám a zaujímavostiam. Napriek tomu, že na trojicu Stein, Barbarič a Jaroš táto séria aspoň prvým dielom nedosahuje, považujem ju za vyzretejšiu a vyváženejšiu ako sériu Černokňažník, ktorá je tiež zaujímavá, ale viac čierno - biela a príbehovo jednoduchá. Všetkým, ktorí váhajú, či si kapitána Bátoryho obľúbia, túto knihu môžem len odporúčať. Je tam história, hrdinstvo, zaujímavé dialógy a trocha tajomna a mystiky, no len toľko, aby to bolo korením, nie hlavným chodom.

Palus
21.07.2022 5 z 5

Žůžo dobrodrůžo, pan Červenák nezklamal...miluji sérii s kapitánem Steinem a notářem Barbaričem, nyní zkouším tuto a skvělé počteníčko!!

Maud22
14.07.2022

Příběh kapitána Kornelia Báthoryho, udatného turkobijce, v této knize započíná. Všechny ty cesty a dobrodružství spustí přepadení rodné tvrze, kterou po letech Kornelius navštívil, aby se zúčastnil pohřbu otce. Jeho předcházející život je rovněž pohnutý, ale až tady všecko začíná. Korneliův syn, vychovávaný dědečkem, se mu odcizil (není divu, když ho Kornelius svému otci nechal na krku, ovšem to má také své příčiny) a když už k sobě nacházejí cestu, tak je unesen tureckými oddíly. V pozadí je msta z turecké strany. Dějová linka je poměrně jasná. Skočíme rovnou do děje a s malými ohlédnutími odkrýváme pozadí událostí. Je to ten způsob vypravování, kdy s hrdinou strádáte, zdánlivě odpočíváte a opět čelíte různému protivenství. I troška magie je tu přimíchána a množství krve, vnitřností a zápach lidských i zvířecích mrtvol. Zároveň se pak pustíme po stopách Turků a žádný happy end se nekoná. Naštěstí! Jinak by tam nebylo pokračování, na které se fakt těším.

mataj
03.05.2022 4 z 5

Hodně jsem si užila tuto dobrodružnou výpravu Kornela Báthoryho za záchranu jeho syna z tureckého zajetí. Jedna bitva střídá druhou, nepřátelé a úklady na každém kroku, prostě má to spád jak se patří. Oceňuji velice peprnou, břitkou ale i vtipnou mluvu, která se k příběhu hodí. Shrnuto - tato historická kniha okořeněná trochou fantasy má něco do sebe a do dalšího Kornelova dobrodružství se rozhodně pustím.

chomic_pisek
06.04.2022 5 z 5

Poslední týdny jsem strávil ve společnosti kapitána Steina a to nadávání na mohamedány mi tak přirostlo k srdci, že nešlo nevyhledat dalšího turkobijce. Tahle kniha byla brutální (ve všech možných významech slova). Hadrový hlavy lítaly, až z toho džaurům přecházel zrak. Příběh plný zvratů, který bavil od začátku do konce a nechyběl ani můj oblíbený popud k oživení či doplnění znalostí. Paráda. Díky a těším se na další díl.

Tirius
05.09.2021 5 z 5

Tak tohle byla pořádná dávka dobrodružství dle mého gusta!
Je vidět, že pan Červenák je mistr svého řemesla. Postavy jsou sympatické a chovají se uvěřitelně, zápletky jsou napínavé a mistrně čistě vystavěné, zkrátka čirá radost číst. Autor rozhodně nezanedbal přípravu a obraz Uher 17.století, roztržené země na prahu války, vám kreslí před očima s grácií starých mistrů.
No a uprostřed toho obrazu kráčí největší frajer všech frajerů, kapitán Kornel Báthory, chybující člověk, pochybující básník, turkobijce, bůh pomsty a jestě mnohem víc... Zkrátka románový hrdina jak má být.
Pro mě rozhodně jeden z nejlepších čtenářských zážitků, který doporučuji, kudy chodím.

Luigi1
24.08.2021 5 z 5

Mám rád historické knihy a tak jsem s napětím očekával jak mě osloví Juraj Červenák.povedlo se.Doplnil jsem si světlá místa té doby.Doporučuji.

Kanimůra2
18.04.2021 4 z 5

Mě se knížka líbila. Dost líbila. Mám pana Červenáka ráda i jeho kapitána Steina. Byla jsem zvědavá na tuto sérii, potěšila mě, ale nevím, co nového může přinést druhá, třetí a další knížka. Nebude to na jedno brdo? Nicméně tomu dávám šanci a těším se na ni

Hellboy12
17.04.2021 4 z 5

Zaujímavé veľmi zaujímavé,toto som si povedal keď som prečítal prvú časť série... Predtým som sa nikdy nejak nezaujímal o vpád turkov do Európy ale vďaka tejto knižke som sa začal hľadať ďalšie informácie.

Psenda31415
23.03.2021 4 z 5

Kapitán Báthory (Kornel bude vždycky jen Walker :D ) je sice drsňák, zabiják a cynik, ale to vážně není všechno! Je to také básník, mudrlant, křesťan a gentleman.

V průběhu celé série se perfektně prolíná jeho role věhlasného turkobijce a kapitána, otce (jemuž unesli syna), otroka (v tureckém zajetí) a božího bojovníka (který bojuje s mystickými bytostmi). V různých částech příběhu postupně přijímá každou z těchto rolí, aby o ni následně pochyboval buď on sám, nebo společně s některou z perfektně napsaných vedlejších postav jako Voronin nebo Čelebi. Velkým a příjemným překvapením pro mě vždycky byl návrat známých postav z přechozích dílů :-) Ještě jednu pochvalu musím napsat explicitně na rozhovory Báthoryho a Čelebiho o náboženství, kde oba k tomu přistupují řekněme pragmaticky, byť jeden v hlavě rozmlouvá se sv. Jiřím a druhý je mimo jiné muslimský imám :-)

Za sebe musím říct, že celá série mě donutila otevřít mapu a podívat se, kde zmiňované lokace přesně leží a dohledávat si historické souvislosti, za což díky :-) Kdyby mi na základce někdo dal tohle přečíst místo dějepisu, možná bych toho o nájezdech Turků do Evropy věděl víc :D

WugWugs
17.02.2021 4 z 5

Ešteže ho máme, Červenáka. Vždy sa vedel žánrovo vynájsť a nespreneveriť svojim koreňom. Zatiaľčo Dáni a pod. píšu ďalší to do počtu zárez v tom svojom chlieviku, Ďuro poctivo študuje novú látku, a neobáva sa ju použiť! Napríklad aj v slovníku na konci knihy. Treba oceniť, že fantasy žáner sa tu nadobro pretransformoval na všadeprítomnú ľudovú poverčivosť, a umne balancuje na hrane toho, čo sa k nám môže plížiť z tmavých húštin za súmraku. A možno aj nie.