Dobrodružství Huckleberryho Finna

Dobrodružství Huckleberryho Finna

Huck je vychováván vdovou Douglasovou. Nemá matku a jeho otec je pohřešovaný opilec, povídá se, že se utopil. Jeho otec se však objeví a chce po Huckovi peníze, které Huck získal díky objevení pokladu s Tomem Sawyerem. Huckův podíl z pokladu bylo 6000 dolarů, které soudce uložil v bance a Huck dostával denně jeden dolar. Huck v... celý text

Huck však již peníze nemá, soudce je od Hucka získal za „protihodnotu“. Otec Hucka unese a vězní jej ve srubu. Zde je Huck otcem často bit. Huck ze srubu uteče na Jacksonův ostrov. Před útěkem vše narafičí tak, aby to vypadalo, že byl někým zabit a vhozen do řeky.
Na ostrově se Huck setkává s černochem Jimem, který utekl vdově, když se dozvěděl, že ho vdova chce prodat otrokářům do Orleansu. Černoch Jim je pak podezírán, že Hucka zabil on. Huck se to dozvídá, když převlečen za dívku ve městě zjišťuje, jaká je situace.
Rychle se vrací na ostrov a odplouvají s Jimem pryč. Chtějí se doplavit do Ohia za svobodným životem. Cestou zažijí mnoho dobrodružství a zapletou se do podvodů se dvěma lotry, kteří si říkají vévoda a král. Místní lidé nakonec krále a vévodu chytí a vypráskají, ale ještě předtím král prodá černocha Jima farmáři Phelpsovi.
Huckovi se podaří uprchnout a po váhání se vydá Jima hledat. Na jedné farmě zjišťuje, že je u tety a strýce Toma Sawyera. Teta považuje Hucka za Toma Sawyera. Tom přijíždí k tetě a strýci na prázdniny, pochopí situaci, ve které se Huck nachází a vydává se za Sida. Po několika dnech chlapci zjistí, že strýček v kůlně schovává nějakého černocha. Je to Jim.
Oba chlapci naplánují, jak Jima osvobodit. Jim dostane provazový žebřík, košili, pera na psaní, talíře na posílání zpráv, nože, vidličky, brusku, všelijakou havěť – krysy, hady, pavouky a další „nezbytně nutné součásti vězení“.
Při útěku je Sid (Tom Sawyer) postřelen, protože Jimův útěk zburcuje přes čtyřicet chlapů s puškami. Do města přijíždí Tomova tetička Polly. Jim zjistí, že je celou dobu svobodný, protože vdova zemřela a v poslední vůli mu dala svobodu. Huckův zlý otec zahynul při povodni a Huck je také svobodný. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/593/dobrodruzstvi-huckleberryho-finna-XVB-593.jpg 4.2447

Tom Sawyer (2.)

Adventures of Huckleberry Finn (1884)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

vlkodlaq

Po mnoha letech (cca dvaceti) čtu znovu a baví snad ještě více, než tehdy. Mám rád příběhy z této doby, obzvláště jsou-li dobře napsané, kdy přírody a zvěře bylo ještě dost. Doba, kdy člověk unavený společností se prostě sbalil a šel žít do přírody bez lidí. Doba, bez elektroniky, prakticky bez daní, bez EET. Doba divoká a surová, ale mnohem jednodušší a povětšinou klidnější.

Loginus

Mám to raději než Toma Sawyera. Nejvíc se mi líbí příběh do té doby než se s ním Huck opět setká, ale celkově moc dobré-

honyczek

Dobrodružná kniha plná přetvářky a lsti. Občas se to dost zamotává, ale nakonec se to rozuzlovalo ani nevím jak. Kniha mě moc nezaujala.

Metroušek

Velice zajímavý zážitek je číst tuto knihu v dětství a pak znovu v dospělosti.

Ikkju
14.09.2016

Toma Sawyera jsem dostal jako dárek na prvním stupni školy, přišel mi dobrodružný, strašidelný, romantický i vtipný, ale přesto zvláštním způsobem uhlazený, stejně jako jeho hlavní hrdina.

H. Finna jsem našel ve staré knihovně prarodičů, špinavá plátěná vazba s orvaným obrázkem a příběhy, které mě zvláštním způsobem šokovaly (zacházení s černochy, šílenství krevní msty, linč, žvýkání tabáku), atmosféra daleko víc dirty, usazená v barvité, leč místy neskutečně drsné realitě. TS je klasika, jako dospělý bych se ale vracel raději právě k HF, už kvůli zajímavě zachyceným dobovým reáliím.

Nikki.Jukki
31.07.2016

Knihu jsem si chtěla přečíst, jelikož patří mezi díla světové klasické literatury. Hádám, že bych ji ocenila více, kdybych byla malý kluk či čtenář mladšího věku. Přesto příjemné počtení, místy trochu zdlouhavé, dobrodružství v názvu sedí dokonale a navíc pěkně zobrazené myšlení lidí tehdejší doby v USA, zejména co se týče černochů.

Ramilia
05.04.2016

Příjemná kniha, zajímavě napsané. Ukazuje také pohled na černochy před více než sto lety, to potom člověku dojde, proč jsou ještě stále dnes ty rasové nepokoje v USA, holt nějaké křivdy se ani po několik generací nedají zapomenout...
Huck mi byl docela sympatický, naproti tomu Tom mě neskutečně vytáčel - takový drzý domýšlivý floutek. Být Huckem tak ho mlátím pořád.
Pár posledních kapitol mě už pak vůbec nebavilo (od "záchranné mise"), připadalo mi to až moc přehnané. A už vůbec to pro mě nebylo vtipné. Proto dávám jen tři hvězdy. Kdyby byla větší škála hodnocení, dala bych 7 z 10.

regulax
15.02.2016

Dobrodružství o kterých se dnešním počítačovým klukům jen zdá :-) Místy k neuvěření, místy naivní, místy o život, místy krutá realita!

ThrisaManx
18.01.2016

Kniha nebyla špatná, přesto pro mne těžce uvěřitelná a někdy až moc protahovaná, se zbytečnými prvky. Jednou přečteno, víckrát se k ní nevrátím.

Audri
15.01.2016

Krásná dobrodružná kniha, často napínavá někdy i trochu drsná. Ale musí být přečtena!

Luccy78
31.08.2015

Pěkné, dobrodružné a napínavé vyprávění Huckleberryho Finna se skrytým podtextem.. Pro ty, co mají rádi trochu toho dobrodružství, je kniha jako stvořená.

woodward
17.08.2015

Tom je hlava v oblacích a Huck je noha na pevné zemi. Což odpovídá, protože Tom vyrůstá jako obyčejnej kluk obklopen láskou, péčí i výchovnými pohlavky tedy Polly, zatímco Huck se o sebe musel odjakživa starat sám. Tahle dvojice je podle mě to nejlepší co Mark Twain stvořil.

farbi
26.07.2015

Huckyho dobrodružstvo som čítala jedným dychom od začiatku do konca. Ocitala som sa s ním na miestach, kde trávil pohodové chvíle aj boj o prežitie. Je to už pekných pár rokov, čo som čítala tento príbeh, ale nikdy naň nezabudnem a ak budem mať možnosť, rada si ho prečítam znova.

alimrix
07.03.2015

Já osobně si myslím, že se Huckleberry dostal do nebe...

lushi
02.01.2015

parádní dobrodružný příběh, který nenudí a pobaví. vždycky jsem měla raději Hucka pro jeho ryzí srdce, Tom Sawyer mi vždycky přišel příliš nafoukaný.

kniha ale není pro všechny děti. myslím si, že je potřeba, aby měly znalosti o historii otroctví v USA. čtenář musí chápat, proč je kniha tak rasistická

LenZa28
26.12.2014

Moc se mi kniha líbila, byť některé pasáže mi přišly zdlouhaé ale opravdu jsem se nasmála! :-)

sasena
30.11.2014

Jedna z nejvtipnějších a nejlepších knih, jakou jsem kdy četla. Opravdu jsem si ji ale vychutnala až v dospělosti. Chystání "únosu" uprchlého černocha Jima mě rozesměje spolehlivě pokaždé, když to čtu. A že jsem tuhle knížku četla snad desetkrát.

Marbo
07.10.2014

Napínavé dobrodružství a zároveň povedený obraz jihu USA druhé poloviny 19. století. Toma Sawyer je floutek, Huck je sympaťák...

Dera
14.09.2014

Skvělé a napínavé dobrodružství. Pro mě jedna z nejlepších knih pro čtení v chlapeckém věku...

AdrienMonk
08.08.2014

Mark Twain byl genius a toto je jeho nejlepší kniha! Volné pokračování Toma Sawyera, ale hlubší a propracovanější. Smysl pro spravedlnost a touhu po svobodě tu autor hlásá ústy malého kluka. Fascinuje mě, že si v 19. století dokázal dělat tak nepokrytě legraci z pánbíčkařů...

Kelíns
22.06.2014

Krásná, jednoduchá, dětská knížka. Někdy trochu moc zdlouhavá, ale jinak fajn oddech. Mrzí mě, že jsem si je nepřečetla už dříve jen proto, že jsem ji odsuzovala kvůli povinné četbě.

LPG
26.04.2014

Pod čtyři hvězdy určitě nepůjdu. Až dnes jsem pochopil proč je toto dílo zařazeno do povinné četby. Obrovská spousta pravdy a moudrosti v dětském obalu. Díky

moonchild
28.02.2014

Další kniha z řady povinné četby.Jako malá jsem jí nesnášela ale teď patří mezi oblíbené.

Kula
24.11.2012

Twainův jazyk a styl vyprávění je jedinečný a nádherně živý i dnes.

Gandalf
20.11.2012

Rozhodně se mi příběh Hucka Finna líbil víc, než ten o Tomu Sawyerovi, i když nelze říct, že ten by byl nějak špatný. Jenom, jak již psali mnozí, obsahuje více podnětů k zamyšlení a je atraktivnější i pro starší čtenáře. S odstupem let můžu říct, že je to jedna z nejlepších dobrodružných knih, které jsem kdy četl. Už proto, že díky absenci jakýchkoliv fantaskních prvků (aspoň téměř) a vůbec Twainovu stylu psaní vyvolává dobrodružná plavba po řece v (nejen) mladém čtenáři pocit, že je on sám jen krůček od takovéhleho dobrodružství. A co s odstupem času můžu soudit, líbí se mi lehkost Twainova psaní a Huckova schopnost se rozhodovat spontánně, ale také rozumně. Asi se už musím brzy k Huckovi vrátit.

Artem
30.09.2012

Závěr knihy se Twainovi moc nevyvedl, řekl bych. I tak se ale jedna o velmi kvalitní počteni. Atmosféra dobrodružné plavby po řece je téměř dokonala.

nervy
20.08.2012

Mně je jen líto, že tuhle fakt dobrou knihu nemůžu vnutit synovi :)

Livien
15.08.2012

Když jsem v knihovně sahala po Dobrodružství Huckleberryho Finna, vůbec jsem nečekala, že se tak nasměju. Musím jedině souhlasit - některé příběhy časem prach nepokryje a budou obohacovat jednu generaci za druhou, aniž by se omrzely. :)

nightlybird
31.07.2012

Jednoduchý a výstižný komentář napsal už před léty někdo jiný, proč si tedy něco pracně vymýšlet :

"Všechna moderní americká literatura vychází z jedné knihy Marka Twaina jménem Huckleberry Finn" - napsal v jednom článku jistý pan Ernest Hemingway, zvaný Papá.

Vera Silent
03.01.2012

Huckleberry je psan ve stylu vypraveni jizanskych historek. Pusobi to jednoduse jako by to psalo dite pro jine deti, ale ve skutecnosti je to jen dokonale zvladnuty pocin chlapka, ktery vedel jak do textu nenapadne schovat vetsi poselstvi. Hucka je spatny ulhany kluk, ale kdyz jedna, ridi se srdcem a kolkrat tak ironicky dojde k moralne spravnejsimu reseni nez vsichni ti dobri krestane a dospeli kolem nej. Huck ma vice podnetu k zamysleni nez Tom Sawyer.