Leviatan

Leviatan https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/4025/bmid_dobrodruzstvi-erasta-fandorina-levi-hh0-4025.jpg 4 35 8

Třetí kniha z historické detektivní řady Dobrodružství Erasta Fandorina. Volně navazuje na předchozí Případ Azazel a Turecký gambit. Příběh začíná tentokrát v Paříži, kde je nalezena mrtvola výstředního starožitníka. Jediným důkazem v tomto případu se stává klíč ve tvaru velryby. Jak se vzápětí zjistí, má to být jízdenka na zaoceánský parník Leviatan plující z anglického Southamptonu do indické Kalkaty a vrah se musí skrývat právě zde. Fandorin, který přistupuje až v Káhiře, musí vraha odhalit dřív, než parník přistane v Kalkatě. Román volně navazuje na předchozí díly Případ Azazel a Turecký gambit a i tentokrát je prodchnut zajímavými dobovými detaily, líčením atraktivního prostředí, vtipným vyprávěním a především jedinečným napětím.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Albatros (ČR)

Левиафан , 1998

Aghatte
05.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Moc se mi to líbilo, bylo zde méně politiky a historických souvislostí než v předchozích dílech ( oba obory, ve kterých doslova plavu...). Vyšetřování zvolna plyne, dozvídáme se spousty zajímavostí i soukromých myšlenek a událostí, čtenář se pokouší uhádnout, kdo a proč byl pachatelem hrozné mnohonásobné vraždy.
Mně osobně se dost pletl Reginald a Regnier, bezva byl Japonec, pan Aono. Erast byl jako vždy rozkošně skromný, ale když šlo do tuhého, dokázal být akční. Autorův styl je skvělý, musím se smát jeho trefným obratům, mnohdy cynickým hodnocením.
Líbí se mi, jak každá čárka, každé písmenko, má svůj smysl a nakonec to do sebe pěkně (spíše nepěkně) zapadne.
Také jsem podezřívala Renatu, že její těhotenství je předstírané, takže největším překvapením bylo, že není :-)
Dokonce se mi o Erastovi i zdálo... :-D
Už čtu další díl, a vypadá to opět více než dobře.

Fuckenbrau
31.01.2021 5 z 5

Další napínavá detektivka s geniálním Fandroinem. Tentokráte hledáme autora hrůzného masového mordu v Paříži, kdy zmizel tajemný artefakt. A zcela určitě se pachatel nachází na luxusním zzámořském parníku Leviatan. My čteme deníky všech pěti podezřelích a příběch se ubírá a my nacházíme četná překvapení.
Jako vždycky, skvělé, lehké a nesmírně pozitivní čtení.

TheCiko5
21.04.2020 4 z 5

Leviatan začíná nenápadně. Jako fádní lodní deník zdánlivě nepodstatných postav. Ze začátku čtenář vůbec nemá tušení, kdo co v té chvíli udělal, nebo mohl udělat. Zkrátka není se čeho chytit. A mistr Fandorin se na scéně objeví až skoro v půlce knížky. Je sympatické, že autor Fandorina nechtěl ukazovat na piedestalu, ale až takové začlenění do řadových cestujících první třídy si nezasloužil. :-)
Deníky postav se bohužel stylem trochu slévají a kdyby na začátku kapitoly nebylo jméno, z kterého deníku se bude číst, bohužel by se nic nestalo.
Ale vyústění krásné, pointa zajímavá a celkově moc pěkné čtení.

Awapuhi
11.05.2019 5 z 5

Veselé hravé čtení, zápletka z vyšší společnosti se záhadou a jako bonus Fandorin. Rozkošná detektivka, balzám pro duši.

soukroma
22.01.2017 4 z 5

Ke komentáři pod tímto přidám ještě spokojenost nad trefným vyobrazením typických stereotypů různých národností - škrobení Britové, škudliví Holanďané, podivní Japonci ad. - a vzájemných (povětšinou nepříliš pozitivních) vztahů mezi příslušníky různých zemí.

GreenMagritte
16.05.2016 3 z 5

Román mi svým stylem připomněl detektivky od Agathy Christie. Je zde skupina celkem elegantní společnosti, v níž každá osoba má své tajemství a své skryté motivy. Tyto informace Fandorin pomalu a důvtipně skládá dohromady, aby mohl falešná obvinění vyvrátit a odhalit skutečného viníka. I přesto, že se vyšetřování odehrává na zaoceánské lodi, exotika a dobrodružství je jaksi jenom tušené, protože se neodehrává v exteriérech, ale pouze na lodi - v podstatě u jídelního stolu, kde se skupina pravidelně setkává. Proto také román působí jako divadelní hra, kterou by velmi lehce mohla být.

Kniha se četla velmi dobře a představuje ideální volbu pro letní čtení. Akuninovi se přezdívá „ruský Umberto Eco“ a jeho série o Erastu Fandorinovi má být blízká právě postmoderním románům tohoto slavného italského literáta. Postmoderní román má přinést jak zábavu pro laického čtenáře, tak intelektuální požitek a skryté náměty pro „poučeného“ čtenáře. I v Leviatanovi získáme spoustu zajímavých informací, např. o indických drahokamech či trojím budování Suezu apod., pro mne však román zůstává příjemným literárním odpočinutím, které se s prožitky při čtení Jména růže nemůže srovnávat.

Keddie
17.02.2016 5 z 5

Zatím nejlepší kniha o Fandorinovi. Trochu mi připomínal Hercula Poirot. I ten příběh byl takový komorní, ale přesto zajímavý a chvílemi i strhující. Zajímavé taky bylo sledovat příběh z pohledu různých postav. Už se těším na další díl.

Gothard
30.10.2015 3 z 5

Po pravdě, žádná sláva to nebyla. Autor vychází z klasického konceptu - vrah se nachází v uzavřené skupince, která nemůže uniknout, protože cestuje na zámořské lodi. Přinejmenším první polovina knihy je zajímavá svou nápaditostí a barvitostí popisů cesty i jednání podezřelých. Také předkládání nových zjištění očima cestujících (ve formě dopisů nebo deníků nebo myšlenkových procesů) byl určitě dobrý nápad. Ale postupně se Akunin podobně jako jeho nepříliš sympatický francouzský detektiv dostává do úzkých, protože nové zásadní důkazy se vlastně neobjevují a vyšetřování přešlapuje na místě. A pak přichází Fandorin a logickou dedukcí a úžasnými pozorovacími schopnostmi vše vyřeší, aniž by v mnoha případech měl jakýkoliv smysluplný důkaz. Čtenář tak ani nemá šanci zapojit se do hledání vraha, protože některá zjištění jsou prostě jen předložena. Závěrečné navršení point je pak už docela nevěrohodné. Závěrečné navršení point je docela nevěrohodné. Čekal jsem víc a lepší finále.