Dobrodruhům

Dobrodruhům https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431044/bmid_dobrodruhum-3Ie-431044.jpg 4 572 181

Neplánujte cesty… prožijte je! Cestování si nikdy nenaplánujete na sto procent – vždy vás něco překvapí. Ví to i oblíbená herečka a cestovatelka Tereza Ramba (Voříšková). Za dva roky navštívila dvacet zemí a rozepsala se o jejich známých i nečekaných podobách. Ať už máte sami neklidného cestovatelského ducha, nebo radši jenom jezdíte prstem po mapě, Tereziny zážitky v kombinaci s autentickými fotografiemi a ilustracemi jsou natolik inspirující, že vás začnou svrbět pohorky.... celý text

gacie
gacie
06.02.2021 2 z 5

Tato kniha mě bohužel zklamala. Nejedná se o cestopis, spíš je to osobní deník. Přitom na první pohled mě kniha hodně zaujala (grafickým zpracováním a velkými fotografiemi). Ale obsahově mě bohužel nepotěšila.

essidaven
essidaven
04.02.2021 3 z 5

Přečtení ukázky na webu knihkupectví mě navnadilo ke koupi knížky a těšila jsem se na ní. Jelikož je všude prezentovaná jako cestopis, také jsem cestopis očekávala. Bohužel jsem byla z knihy zklamaná. Ze začátku docela dobré, ale asi po 80 stranách jsem knihu na delší čas musela odložit a vrátit se k dočtení později. Jedná se spíše o takový chaotický deníček než cestopis, ze kterého byste se dozvěděli něco o daném místě. Často chybí základní informace o odehrávající se cestě. Je fajn, že autorka navštívila prales, ale něco bližšího kromě státu by o tom místě říci nešlo? Docela jsem si užila kapitoly vypovídající o Severním pólu, Svatojakubské cestě a kapitolku o Austrálii. Ty mi jakž takž dávaly smysl a vypovídaly něco o atmosféře místa či setkání s lidmi. Ve většině případů jsem ale nechápala, co tím autorka chtěla říci čtenářům. Výpovědi typu "Pamatuješ, jak jsem místo objevování města zůstali celý den v hotelové posteli?" nezasvěcenému čtenáři nic neřeknou a ani nejsou zajímavé. Celkově psaní ve druhé osobě jednotného čísla bylo podivné, není poznat ke komu autorka mluví a co by ráda vyjádřila. Kolikrát ani není poznat jestli se výletů pokaždé účastnil jiný "parťák" nebo stále ten stejný, či zda šlo o kamarádku, současného přítele apod. Kapitoly Láska vůbec nekomentuji, ty byly naprosto mimo mísu a do knihy se mi nehodily. Hvězdy jsou za grafické zpracování, pěkné fotky a několik povedených kapitol.

Elea
Elea
27.01.2021 1 z 5

Tato kniha je názorné vysvětlení přísloví "ševče, drž se svého kopyta". Jednu hvězdičku dávám za fotky, jinak tam není nic zajímavého.

BarNej
BarNej
26.01.2021 5 z 5

Kniha plná zážitků z cest i každodenní maličkosti, kniha plná lásky. Psaná netradiční formou, ale naprosto mi to k tomu sedí, přečteno jedním dechem. Nikdy nečtu knihy vícekrát, ale u této udělám určitě výjimku.

Jana283
Jana283
25.01.2021 2 z 5

No já nevím, tyhle herečky, co chtějí být spisovatelkami, neumí psát a ještě pubertálně filosofují: příroda je bůh, láska je... Asi si to najde své čtenáře, ale já sem tedy hodně zklamaná

matula1977
matula1977
24.01.2021 3 z 5

Kniha se mi líbila, ale strašně mi vadí výrazy typu děsnejch, zvědavejch, novejch, divnejch atd., když už píšu knihu, tak alespoň trošku spisovně česky.

Allys
Allys
23.01.2021 2 z 5

Autorka mi je ako herečka sympatická, preto som si knihu zvolila v rámci výzvy.
Ak to mali byť osobné zápisky formou denníku nemuselo byť na obale knihy cca 20 destinácií, z ktorých mnohé sú spomenuté len na 1-2 stránky a takmer nič okrem toho, nad čím autorka rozmýšľala sa nedozvieme ( napr. Berlín, Paríž, Budapešť, Barbados, škoda aj Bosny).
Aby som však nebola len negatívna, mnohé iné miesta boli podané pútavo (vrátane častí o Česku), ktoré boli doplnené aj fotografiami, páčili sa mi zakončenia prepracovanejších kapitol praktickými radami.
Mám však pocit, akoby kniha neprešla pred vydaním redakčnými úpravami.
Časté používanie zámen, bez predošlého uvedenia o koho vlastne ide. Autorka hovorí niečo k čitateľovi, o riadok ďalej sama pre seba a zakončí to vetou pre niekoho konkrétneho, avšak ťažko sa tipuje pre koho vlastne. Pôsobí to rušivo a chaoticky. Jasno v tom majú zrejme len najbližší ľudia z jej okolia.
Kapitol s názvom Láska sa mi tam zdalo príliš veľa v porovnaní s tým, koľko málo sme sa dozvedeli o miestach z obálky. Žiaľ nemôžem odporúčať ďalej a nechápem tomu BOOM-U okolo.

bookbypatrik
bookbypatrik
23.01.2021 4 z 5

Cestopis, který zároveň není jen o cestách. Je o životě. O trablích. O okamžicích. O světě. O vztazích. O rodině. O lásce.

Nádherná audiokniha, která je společně s hlasem a pocity autorky úžasně autentická.

Etoiles
Etoiles
22.01.2021 5 z 5

Cestopis nejen po světě ale hlavně po Terezčině duši. Poutavý a čtivý text, doplněn o zajímavé fotografie. Originální pojetí knihy jen utvrdilo kreativitu autorky.

Kantynka
Kantynka
22.01.2021 5 z 5

skvělá knížka! moc se mi líbilo zpracování a nádherné fotky. autorka má osobitý styl psaní, který nemusí sednout každému, ale mně se moc líbil a ke knize se skvěle hodil. zážitky jsou skvěle popsány a člověk se tak může alespoň na chvíli přesunout na ono místo.
super cestovatelská kniha, díky které můžeme cestovat u v této nelehké době.

EvaH88
EvaH88
21.01.2021 5 z 5

Krásná, citlivá kniha.

Pavlína197
Pavlína197
20.01.2021 5 z 5

Tak tohle byl tedy nářez! Ani ne tak cestovatelských zážitků jako emocí. I když jsem asi jako většina čekala něco trochu jiného, moc se mi líbí, jak Tereza popisuje své cestování skrze pocity. Dlouho už jsem nikde nebyla a tahle knížka mi připomněla, jaké to je, když je člověk na cestách a když se vrátí domů - často unavený, ale hlavně přeplněný pocity jako je nadšení, energie, hrdost, úcta, síla, radost, svoboda a ano, i láska. ( Ta hlavně, protože - vždyť víte : Láska je! :) )
Líbí se mi, jak je kniha poskládaná a líbí se mi i název, který si mohu vysvětlit různě: knížka pro dobrodruhy nebo přeji dobro druhům jako kamarádům nebo jako zvířatům a rostlinám...

oblakaknih
oblakaknih
17.01.2021 5 z 5

Už teď vím, že Dobrodruhům bude jedna z nejlepších knih roku, ale možná taky jedna z nejlepších knih vůbec.
Tak trochu nemám slov, takže je možné, že to co napíšu, nebude dávat smysl.
Když jsem se o knize poprvé dozvěděla, okamžitě jsem věděla, že ji chci číst. Nic moc jsem si o ní nezjišťovala a i do čtení jsem se pouštěla v podstatě naslepo. Proto jsem čekala knihu spíš o cestování. To, čeho se mi dostalo je ale mnohem MNOHEM lepší. Mimo úžasné a krásné země je v knize popsán taky život. Zároveň je to ale skvěle propojeno.
Mám chuť všechna ta místa navštívit, přestože je autorka popsala bez přikrášlování a nebála se do knihy napsat problémy, které ji na cestách potkaly.
Styl psaní je jednoduchý, svižný, lidský a tak nějak se vás dotkne. Kniha se četla skvěle a až moc rychle.
Každý text je upřímný, normální, ale zároveň zvláštní a já si občas nebyla jistá, jestli všechno chápu. Upřímně mi to ale vůbec nevadilo.
V knize je spousta překrásných myšlenek, ale taky vtipných částí.
Vietnam je mým snem, takže mě opravdu potěšilo, že právě jemu byl věnován snad největší prostor.
Jsem knihy plná a nemůžu ji doteď zpracovat, tak moc se mi líbila! Vím, že se k ní budu v budoucnu ráda vracet.

hanavka
hanavka
11.01.2021 4 z 5

Kniha není cestopis a není pro dobrodruhy. Není o tom, co naplánuješ, jaká místa navštívíš a co vidíš. Není psaná chronologicky ani spisovně.
Tereza o knize řekla, že je to kronika lásky.
Je pro DobroDruhy, Druhy v Dobru. Je o tom, co při cestách nenaplánuješ. O místech, na kterých skončíš omylem a která nevypadají tak, jak sis je vygoogloval. Je psaná o tom, jak a co na nich cítíš. A jak to cítí všichni okolo. A taky o tom, jak jsou cítit všichni okolo. A že jídlo je všude super. Kromě Peru. A že nemoci jsou všude a když cestuješ, chytneš každou z nich. A že když cestuješ, tak chceš domů. A že když jsi doma, chceš pryč.
A taky o tom, že láska je.

A jestli myslíš, že tento komentář je od věci, nebo taky zmatenej, tak knihu nečti :)

Mišán@
Mišán@
10.01.2021

Kdo čeká cestopis, bude zřejmě zklamaný, kdo čeká Terezu, bude nadšený.

Fourgirl
Fourgirl
09.01.2021 1 z 5

Bohužel mě tato kniha zklamala Kdo hledá jeden souvislý příběh plný cestovatelských zážitků, bude zklamán jako já. Kniha byla takovým mišmašem myšlenek a dovolených z několika let. Zdála se mi tato kniha ne příliš strukturovaná, chaotická Dne může být spisovatel každý...

keselylenka
keselylenka
06.01.2021 5 z 5

Při prvních větách jsem se až lekla, že tohle se přece nedá číst, ale nakonec jsem přečetla za 1 den. Miluji cestopisy psané ženami, jsou jiné a tohle nebyl jen cestopis. Tady na mě dýchlo tolik emocí jako už dlouho z ničeho ne.

Galaty
Galaty
04.01.2021 5 z 5

Láska je. ♥

Lucienka
Lucienka
03.01.2021 5 z 5

DobroDružné a navíc napsáno od srdce, až bych to nečekala, jak je Réza přirozená a upřímně nechává nahlížet do soukromí. Kniha je prostoupená kromě zážitků z cest i láskou nejen k panu fotografovi, ale lidem kolem sebe a vůbec životu jako takovému.

helusa2
helusa2
02.01.2021 5 z 5

Cestopis trochu jinak - což pro mě bylo jedině dobře. Klasický cestopis bych si totiž ke čtení nevybrala. Tohle je psané tak, jak mám cestování ráda i já – především vše prožívám a vstřebávám, pozoruji a do srdce zapisuji. Nekoukám jen do průvodce a nedělám si dlouhý seznam, které památky musím vidět a udělat si s nimi selfíčko...
Už na první pohled a otevření knihy je zřejmé, že to není kasický cestopis nabušený údaji o projetých zemích.
Proto moc nerozumím tomu, když knihu někdo označí za “odpad” - jen proto, že si ON špatně vybral knížku :-D