Dobrodruhům

Dobrodruhům https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431044/bmid_dobrodruhum-3Ie-431044.jpg 4 579 182

Neplánujte cesty… prožijte je! Cestování si nikdy nenaplánujete na sto procent – vždy vás něco překvapí. Ví to i oblíbená herečka a cestovatelka Tereza Ramba (Voříšková). Za dva roky navštívila dvacet zemí a rozepsala se o jejich známých i nečekaných podobách. Ať už máte sami neklidného cestovatelského ducha, nebo radši jenom jezdíte prstem po mapě, Tereziny zážitky v kombinaci s autentickými fotografiemi a ilustracemi jsou natolik inspirující, že vás začnou svrbět pohorky.... celý text

Pavouček2
29.06.2022 3 z 5

Poslechnuto jako audioknihu a jsem ráda, že jí načetla sama Tereza, je to hned takový osobnější. Knihu jsem si prohlídla, no, mě fotky úplně neuchvátily, přála bych si jich tam teda z těch míst o dost víc... Vyprávění: někdy mě to bavilo, někdy jsem se i zasmála, někdy to šlo druhým uchem ven, ale jsem ráda, že jsem si jí poslechla i prolistovala.

tess.de.veles
03.06.2022 1 z 5

Pro me velke zklamani...

zuzi1162
18.05.2022 5 z 5

Fotky jsou nadherne. Text mi prijde, ze je na hrane deniku a okamzitych poznamek autorky. Nekdy jsem tomu uplne nerozumela :), jindy jsem mela pocit, ze nekomu lezu do soukormi, ze mu procitam denik :) .... ale celkove se mi to libilo. Rozhdone to neni bezna kniha a je citit, ze do toho autorka dala svoje srdce.

marketa7
16.05.2022 3 z 5

Pokud nečekáte klasický cestopis, ale spíše osobní prožitky a pocity, které napadly Terezu během jejího cestování, pak jste tu správně. Kniha je plná krásných fotek, audio zase hlasu autorky, které její líčení emocí či vůní z cest ještě umocní. Nic zásadního, ale milého určitě....

Stepka1989
16.05.2022 5 z 5

Právě dočteno. Určitě to není cestopis, ale takových je 12 do tuctu na každou zmíněnou zemi. Tahle kniha je výjimečná tím, že popisuje prožitky z cestování, vnitřní svět člověka, který objevuje krásná místa na zemi, zamýšlí se nad životem, láskou, planetou i budoucností. Je mi jedno, že nevím, kdo je zrovna na které cestě Parťák, je mi jedno, že nevím, ve kterém období se zrovna časově nacházíme. Tereza přibližuje vnitřní svět sebe samé i cestovatelky v sobě a velmi často mi připomněla mé vlastní zážitky a nutila mě vracet do těch dechberoucích momentů, které jsem v dané zemi v tu danou chvíli prožívala a za to jí patří velký dík. Tahle knížka je skvělá.

Tila
09.05.2022 5 z 5

Mě tato kniha potěšila, vyvolala emoce, rozhořela ve mně cestovatelský oheň. Nevadí mi, že to není literatura faktu. Já jsem si cestování užila i skrze snové popisy a emoce. Bylo to poetické až meditativní, a umím si představit, že stránkami zalistuji znovu. Každý má právo na názor, ale zrovna tady bych netrvala na tom, aby se švec svého kopyta držel. Myslím, že Tereza hraje dobře, a že i toto se povedlo. Za mě ano!

Ála41
09.05.2022 5 z 5

Zvláštní text. Zase tak jako jinak pojatá kniha (nejen) o cestování. Kniha je po,, fyzické,, hmatatelne stránce moc hezky zhotovena, takový,, příjemný,, papír, skvěle rozmístěný text a nádherné fotografie (nejen) z cest.

izinkaVENDULKA
08.05.2022 5 z 5

Super knížka!!! Tolik zážitků,radosti a života v jednom cestopisu formou deníčku. Ze začátku jsem si zvykala na styl psaní v krátkých kolikrát jenoslovnych větách. Ale opravdu se mi Kniha líbila a představovala jsem si že v těch zemích jsem také. Protože i já jsem dobrodruh

Bustedka
17.04.2022 4 z 5

Tohle bylo tak podivně zvláštní, ale tak jako pěkně. Zprvu jsem se trochu lekla, protože je to na můj vkus moc poetický, takový volnomyšlenkářský. Cestopis, ke kterým se kniha v knihovnách a knihkupectvích řadí to ale není.
Čtete někdy až nesouvislý tok myšlenek, občas nevíte, co tím chce říct. Občas se ztrácíte v těch Hvězdách a Sluncích, jednou je Parťák on, pak zase ona a nakonec na scénu přijde Cizinec. Je to ale neskutečně osobní. A i když je kniha tlustá a velká, máte to přečtené během 2-3 hodin. Je tam spoustu prázdného místa a fotky. Graficky naprostá bomba.

Fortuna7
14.04.2022 4 z 5

Velice zajímavý cestopis se svérázným způsobem psaní, a to mě na tom bavilo. Občas jsem se trochu neorientovala ve vyprávění, ale poradila jsem si. Hezké fotky, skvělé postřehy a super čtení.

Glivuska
18.03.2022 4 z 5

Vtipná, zajímavá a svá, taková je knížka od Terezy R. Některé kapitoly mě zaujaly více (zejména ty cestopisné a o něco víc ty z cest vzdálených a netradičních), některé méně (ty o lásce). Jako celek to ale působí dobře, dává to knize vlastně takový zdánlivý řád. Styl psaní určitě není pro každého, já sama knihu častěji odkládala, a pak se k ní vracela, abych se začetla znovu. Určitě ale stojí za pozornost :)

knihovna1
22.02.2022 5 z 5

I já jsem minulý týden doposlechla cd této laskavé knížky od Terezky, načtené jejím sexy hlasem. Nádherně napsané i načtené. Ocitla jsem se v džungli, na horách i rušném Vietnamu. A voněly mi všechny dobroty i jsem cítila vlhkost i tu špínu a smrad, když zmokli nebo se nemohli umýt. CD má výhodu, že můžete poslouchat kdykoli a kdekoli a slyšíte Terezu, kniha je objemnější, ale zas má spoustu obrázků a fotek, o které jsem se ošidila :-) Doporučuji všem Dobro Druhům.

michaela.97
21.02.2022 5 z 5

Nejdřív jsem byla skeptická. Bála jsem se, že je kolem Terezčiny knížky "boom" jen kvůli ní a teď mě nesmírně mrzí, že ji nemám ve fyzické podobně (kvůli fotkám, jejímu zpracování a lepíkům, kterýma bych ji olepíkovala celou)!

Poslouchala jsem ji jako audio a už od prvního momentu jsem si ji zamilovala. Jsem milovnice podcastu, který Terezka nahrává se svým mužem, takže mám zákulisní informace o tom, jak kniha vznikala a tím víc jsem si jí vážila. Tím víc jsem si užívala každičký jedno slovo.

Nikdy bych neřekla, že bude Terezka umět tak nádherně psát. Že tolik cestuje. Že mi bude tak velikou inspirací. Opravdu - klobouk dolů! U poslechu jsem se smála i plakala. Byla jsem dojatá, ale i smutná. Byla jsem šťastná a nabitá chutí do života, do cestování. Byla jsem zahloubaná a hlavou v oblacích. A pak zas nohama pevně na zemi. Některé pasáže jsem si pouštěla několikrát - a bůh ví, kolikrát ještě budu. Taky jsem je pouštěla všem, které znám - a komu ještě ne, toho to teprve čeká!

Ráda bych vyzdvihla nádherný zpracování audia, protože Terezky hlas a hudební doprovod ke každé kapitole, to byla lahoda pro uši. Celému příběhu to dalo korunu a já nemůžu jinak, než ji doporučit! A Terezce poděkovat. Děkuju.

vassovka
25.01.2022 5 z 5

Krásná kniha, texty, kresby a fotky, spíše než cestopis se jedná o tok myšlenek a pocitů. Knihu jsem dostala pod stromeček minulý rok, začala jsem číst, ale texty mi neseděly. Krátké až někdy heslovité, neuspořádané, člověk neví, kdy kde se to přesně stalo. Knihu jsem odložila. Letos jsem se ke knize vrátila a přečetla jedním dechem, hltající slovo od slova! Je lepší se ztratit a zatoulat jako dobrodruh a neřešit místo a čas. Miluju ten proud myšlenek a pocitů a vtipných obratů, které se na vás valí!!!!
Originální projekt a děkuji děkuji děkuji, že cítím to, co cítím:) láska je to úplně nejvíc.
Za mě 100%

Chytuš
21.01.2022 3 z 5

UCHOKNIHA.
Začnu pochvalou - Tereza Ramba je určitě člověk do nepohody, takže pokud by jste si jí chtěli přibalit na cesty, rozhodně by to byl přínos... Jen tak něčeho se nezalekne - horko nebo zima, vždycky je to prima. Exotická zvěř všeho druhu také není překážkou...
Moje chyba byla, že jsem od knížky čekala především cestopis, ale tohle cestopis rozhodně není (nemluvě o tom, kdo zařadil knihu do literatury faktu, ten asi četl pouze Křemílka s Vochomůrkou a Perníkovou chaloupku). Je to spíš soubor pocitů, názorů a postřehů, lehce se dotýkající různých (exotických) destinací. Dotyk je to ale dost letmý, takže se hlavně dozvíte, co kde Tereza jedla nebo jak se cítila. Ti, kteří už mají taky nějaké cesty za sebou, to určitě chápou - má to velmi vysokou osobní hodnotu. Ale nezlobte se na mě, hanba by mě fackovala, pokud bych chtěla vydávat knižně historky ze svých cest, třeba o tom, jak je těžké najít v Turecku v místní vesničce pod horou Aladağlar veřejný záchodek, zrovna, když vás trápí střevní potíže spojené s exotickou zemí (nebudu vás napínat, nejsou tam, zato tam žijí velmi hodní lidé :-) nebo jaké máte pocity, když v rumunských horách narazíte na mrtvého koně u říčky, ze které jste si o pár desítek výškových metrů níž nabrali vodu... A to byste prokládali lyrickým vykládáním o láskách minulých a současných, v tomto případě se ale mnohdy dozvíte víc, než chcete - tedy pokud jste stejný cynik jako já a milostné vrkání vás v knižní podobě rozhodně neoslovují... Určitě se najdou čtenářky, kterým se právě tenhle exotický mix emocí, dálek a citátů ve stylu "Láska je" bude líbit.

veriszv
09.01.2022 5 z 5

Dobrodruhům je kniha zařazená do žánru cestopisy, ale cestopis úplně nečekejte.
Tereza Ramba (Voříšková) spíše shrnula pocity, myšlenky a nejintenzivnější zážitky z různých zemí, které navštívila. Je to hodně niterné, osobní a určitě to nesedne všem. Minimálně by vám asi Tereza měla být sympatická jako osobnost, aby se vám kniha líbila.
Mě se líbila moc, našla jsem si v ní spoustu zajímavých myšlenek a obdivovala jsem Terezinu odvahu.
Kvůli formátu audioknihy jsem sice byla ochuzena o fotky, ale zase vidím jako přidanou hodnotu, že knihu načetla sama Tereza, takže je to jako by svoje zážitky vyprávěla přímo vám.

VeruliP
31.12.2021 5 z 5

Knížka je to zvláštní, není to cestopis. Má hezké grafické zpracování, musela jsem si zvyknout na styl psaní.
Četla jsem ji po kouskách, aby mi dlouho vydržela :-) Mně se to líbilo.

Janadvorackova
30.12.2021 4 z 5

Cestopiso-reportáž šlehnutá spoustou pocitů a obrázků bez foťáku. Potkáte lidi, i když sedíte doma na zadku. A zadek vám omrzne, protože dumáte, jaké je to čůrat za polárním kruhem :).

Mosula
27.12.2021 5 z 5

Ke knížce jsem byla hodně skeptická, říkala jsem si, hm, další cestopis, který vydali jen proto, že je Tereza slavná. Strašně jsem se v odhadu sekla, z knížky jsem nadšená jako už dlouho ne a hned jsem si ji koupila i do své knihovny. Je to barevné, emocionální, je to holčičí, plné estrogenu a lásky... Vlastně lásek - k cestování, lidem, různým zemím, rodině, různým mužům...

sBety
06.12.2021 2 z 5

Musím říct, že se mi kniha vizuelně moc líbila. Dojem moc fajn. Čtení se mi líbilo o něco měně, ale třeba kapitola o severním pólu byla skvělá. Tereza Ramba je vtipný člověk. Přišlo mi, že se knihou loučí se svým mladým životem dobrodružky a připravuje se na příchod mateřství.