Dobře utajené housle, Jablko je vinno

Dobře utajené housle, Jablko je vinno https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78907/dobre-utajene-housle-78907.jpg 4 74 14

Oblíbený divadelní a filmový herec, dramatik a režisér Miroslav Horníček je rovnžě znám jako úspěšný prozaik. Dobře utajené housle, to je autorova prvotina, v níž v řadě rozmarných příhod z manželského soužití se zde čtenářům otevírá cesta k seznámení se s literárními kvalitami M. Horníčka. V tomhle svazku jde o 6. vydání. Jablko je vinno - jde o delší povídku, či novelu, v níž autor rozvíjí vtipné úvahy o povaze muže a ženy, velice bystře obnažuje přednosti i slabiny obou pohlaví, ústy své hrdinky Marty a z jejího ženského hlediska parafrázuje příběhy známých milostných dvojic - Oldřicha a Boženu, Ctirada a Šárky, Břetislava a Jitky, Sasona a Dalily, Orfea a Eurydiky. Jedná se o 3. vydání.... celý text

pepap
13.05.2021 5 z 5

Dobre utajene housle jsem uz cetl/poslouchal aspon stokrat - postrehy pana Hornicka a aplikovani konstrukci z krasne literatury na kazdodenni zivot.
Jablko je vinno - recnicky souboj dvou manzelu, kde arenou jsou nejznamejsi pary napric svetem povesti a bajnych povidek

iceVS
25.07.2020 5 z 5

Složitější text. Ale právě proto člověk miluje Horníčka. Byl to nejen mistr slova, ale zároveň i vzdělaný člověk s rozhledem. A všechny tyto dary korunoval svým humorem a jemnou ironií. Jeho vyprávění jsem si zamilovala už jako malá (tedy taky proto, že narozeniny jsme měli ve stejný den :-D), jeho texty jen potvrzují, že oprávněně. Miluju texty s přechodníky, s rodem trpným.
A děj se děje dál :-)

perpentykl
09.01.2019 3 z 5

Horníček je takovej českej Murakami, ale vtipnější.

Péťa1950
18.06.2018 5 z 5

Mistr českého jazyka.

Aptronym
26.04.2018 3 z 5

Kdo by nemel rad Hornicka. Ovsem v televizi. Mam dojem, ze jeho osobite kouzlo, jeho srdecne charizma, jeho za pupek popadajici se kulometovy humor se nepreklada idealne do psane formy. Nejak mi proste mezi slovy chybel, nebylo to ono. Velka skoda, ale mozna se na to brzo podivam a zmenim nazor.

Petass
28.01.2018 5 z 5

Miluji tuhle knihu. Přečetla jsem ji už několikrát. Musíte mít rádi nezaměnitelný Horníčkův humor a přistoupit na něj. Jinak vás kniha neosloví. Humorně podaný střet mužského a ženského světa. I když se vším, co popisuje o manželství nesouhlasím, tak i já mám doma své housle... a ano často na ně hraji ;) Pokud jde o jablko je vinno, tak věřím tomu, že se všechno klidně mohlo stát, jak to Horníček popisuje. Muži ženy hrozně podceňují :)

Dagnov157
09.02.2017 3 z 5

Tady jde o to, nakolik čtenář přijme a umí ocenit humorný styl Mistra Horníčka. Mně tedy sedl ohromně.

Parisienne
06.10.2016 5 z 5

Brilantně formulované postřehy z manželství, střetu světů muže a ženy. Je třeba je brát jako názory Miroslava Horníčka, ne jako zjevenou pravdu. Předejdete tím sporům s mistrem:o)
Vše s laskavým a chytrým humorem.

reezy
28.12.2015

Líbily se mi obě části-knihy, nejvíce mě zaujaly příběhy o umyvadle a utajených houslích maminčiných

Sandik
23.04.2015 4 z 5

Trochu nešťastné spojení dvou značně rozdílných knih. Ta první je skvělá, ta druhá trochu slabší. Dohromady ale působí podivně.

fialka voňavá
14.06.2013 3 z 5

Autor je znám jako úspěšný prozaik.Tato slova dokládá prvotina "Dobře utajené housle". Setkáváme se zde s řadou úsměvných příhod z manželského života /např. jak nechtěl cestovat s umyvadlem/. Otvírá se čtenáři cesta k umění žít, aby se vztah mezi lidmi nerozplynul ve všednosti. Ve 2. části "jablko je vinno" rozvíjí vtipně úvahy o povaze mužů a žen, bystře ukazuje slabiny obou pohlaví. Už můj děda neměl pana Horníčka rád, ale také jsem změnila svůj názor na něj díky této knize.

Neo1tex
06.11.2011 2 z 5

Bohužel, ač mám pana Horníčka moc rád, tohle mě nějak nechytlo. Jako by to bylo od někoho, kdo mě vůbec nebaví...

WEIL
06.11.2011 3 z 5

Osobně jsem díky této knize změnil pohled na M. Horníčka. Později mi ale zase lezl na nervy, nyní už mě tak neprudí a vlastně si rád občas od něho něco přečtu.

Ariam
18.09.2011 5 z 5

Krásný, inteligentní, laskavý humor.