Dobře utajené housle

Dobře utajené housle https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93047/dobre-utajene-housle-93047.jpg 4 257 64

Soubor krátkých vypointovaných próz, v nichž autor v řadě humorných historek hovoří o umění manželského soužití a ohleduplných vzájemných vztahů.

aktijnov
aktijnov
01.03.2018 5 z 5

Potěšilo na duši...

imarvin
imarvin
21.01.2018 5 z 5

Humor pana Horníčka je mi velmi blízký. Do dnes si občas pouštím jeho Hovory H a náramně se u nich bavím. Tohle je mé první a velmi radostné setkání s psaným odkazem, dle mého názoru, velikána českého humoru. Jistá noblesa a laskavost popsat i ty obyčejné každodenní starosti bravurními slovními obraty, ve mně vyvolává hrdost, že mým rodným jazykem je právě čeština.

DriftBooks
DriftBooks
21.01.2018 5 z 5

Dobře utajené housle – to je úžasný koncert laskavosti, lásky a chytrého humoru. Koncert pro jazyk český. Knihu jsem kdysi četl, ale až nyní mohu říct – spolu s jedním čtenářem, kterého autor cituje v závěru knihy – Děkuji Vám. Nechci pátrat po tom, odkdy a jak znáte mou ženu, ale znáte ji dokonale… :_)

Jsou knihy, které prostě oceníte až s věkem. U této jsem se smál i plakal. Více smál. Smíchem očistným. Smíchem, který odplavuje z těla poťouchlé křivdy, nesmyslné ješitnosti, prostě lety nahromaděné negativní smetí. Četl jsem ji ve vlaku – cestou od své drobné ženy s útlým zápěstím – a pouze tato skutečnost mi zabránila nad některými větami hlasitě ryčet a halekat. Radostí a údivem. Dojetím. Pochopením…

Celou dobu jsem při čtení slyšel v hlavě hlas Miroslava Horníčka, tak jak ho znám z televize, z Hovorů H, ze Dvou písařů, a měl jsem pocit, že mi knihu čte sám autor. Přizpůsobil jsem se tedy jeho rytmu, jeho dikci a celý zážitek ze čtení tím byl umocněn… A tak ještě jednou… Děkuji Vám za ten skvělý koncert.

Hanina61
Hanina61
12.10.2017 5 z 5

Pan Miroslav Horníček je mistrem slova, schopným napsat dech beroucí poetické a nanejvýš humorné pojednání i o těch nejmenších a nejnenápadnějších věcech a příhodách každodenního života, a proto ho za to mám moc ráda. A taky moc dobře vím, co můj tatínek vždycky myslel tím, když jsme seděli v autě a čekali na maminku a on nám dětem říkal: "Maminka doma hraje na dobře utajené housle." Přečteno znovu v rámci čtenářské výzvy, ve skutečnosti však již poněkolikáté, a určitě ne naposledy. A na ty housle samozřejmě někdy hraju i já a můj muž to chápe.

emma24
emma24
09.10.2017 5 z 5

Jen tak mimochodem, já mám také dobře utajené housle :-)

frantisek8863
frantisek8863
11.09.2017 4 z 5

Milá a vtipná kniha, kde se humor krásně prolíná s příjemnou češtinou. Žonglování se slovem, inteligentním humorem, sebeironií a pointou je úžasné.

niknikita
niknikita
01.06.2017 5 z 5

Už za to, jaký má Miroslav Horníček přístup k ženám, mu patří moje úcta.

BaS1972
BaS1972
04.05.2017 5 z 5

Pohodové, milé čtení.

pomeranch
pomeranch
15.02.2017 5 z 5

Narazila jsem na tuto knihu na nočním stolku mého taťky. S dětskou zvědavostí v očích jsem se zeptala o čem tato kniha je. Taťka se na mě jen tajemně usmál a odvětil "to mi dodnes zůstává dobře utajené". Svou nejasnou odpovědí poukazující na název knihy mou zvědavost ještě podpořil. Nedalo mi to, a i když jsem měla zrovna rozečtenou jinou knihu, tajně jsem si knížku po ránu vypůjčovala a večer zase vracela na její místo. Hned po přečtení prvních stran jsem Horníčkovu stylu psaní naprosto propadla a četla jsem ji znova a znova. Miluju jeho milý humor, jeho pohled na svět, jeho krásnou hru se slovy. Naprosto sdílím jeho smysl pro nesmysly a lituji, že na světě není více takových lidí, jako byl on. Nakonec jsem knihu přestala na noční stolek vracet, nosím ji všude sebou a čtu si v ní vždy, když je mi smutno, nebo když chci jen na chvilku někam utéct.

Gold351
Gold351
01.09.2015 5 z 5

Poprvé jsem četla tuto útlou knížku tajně a pod dekou v posteli. Patřila mé starší sestře a říkala, že "to ještě není pro mě". Nevím, je to možné, třeba se mi jen líbil jemný humor, kdy autor mluví o své ženě jako o malé cukřence nebo popisuje trable s balíkem, který jejich domácnost obdaroval krystalovým cukrem. Ovšem, já Housle četla podruhé, potřetí... a čtu je stále. Třeba jen jednu kapitolu. Pana Horníčka jsem obdivovala a milovala, stejně jako jeho hry, knihy, besedy. Smekám před touto osobností !

woodward
woodward
19.08.2015 5 z 5

Přečetl jsem, pak jsem to ještě viděl v divadle s autorem v hlavní (a jediné) roli, a dal bych této knížečce třeba všechny hvězdy z celého vesmíru, kdyby byly k dispozici.

Sandik
Sandik
17.04.2015 5 z 5

Kniha, kterou mohu bez rozpaků označit za jednu z mých nejoblíbenějších. Snoubí se v ní přesně ten druh humoru, který mám rád, životní moudrost, inteligence, úcta a laskavost, sebekritický nadhled, schopnost vnímat a naslouchat. Nezbývá, než bezvýhradně doporučit ke čtení!

Majule7
Majule7
27.05.2014 5 z 5

Pohlazení po duši.

Modrina
Modrina
21.05.2014 5 z 5

Je několik knih, jimž bych dala sto hvězdiček z deseti. A tohle je jedna z nich. Pan Horníček nebyl tak úplně můj šálek kávy, ale tohle je vyloženě klenot. Na vrcholku mého pomysleného žebříčku se nejčastěji vyskytuje Případ s Vermeerem. :)

magnolia
magnolia
20.05.2014 5 z 5

Také jsem si k panu Horníčkovi musela najít svoji cestičku. Nejdřív mi ho v mládí znechutil soused neustálým citováním (nejhorší, co může někdo udělat tomu, kdo zatím nezná a neví), ale po přečtení "houslí" mi bylo všechno jasné a blízké. Nejsem jeho nekritickou obdivovatelkou, ale tahle knížečka je opravdu milá a něžně humorná a některé příhody v ní jsou vyprávěné tak, že je mi při každém jejich čtení prostě krásně (a také při čtení vždycky slyším jeho hlas). Třeba Chvála klidu nebo všechny příhody se Šlitrem. Knižka na noční stolek :)

Skawin
Skawin
03.05.2014 5 z 5

Stejně jako u Jana Wericha jsem u Miroslava Horníčka okouzlena jemností jeho humoru, uměním hrát si se slovy jako se žonglovacími míčky a klidem přistupujícím k životu. Nádhera Mistře :-)

"Již po dvanácté jsem prohledával čtyřicátou kapsu a z ostatních vypadávaly zbytky vstupenek, zbytky jízdenek, zbytky účtenek, zbytky zbytečností, zbytky zbytků, zbytnělé zbytky zbytečných zbytků, chaos mne obklopoval i pronikal a před očima poletoval černý havran vzteku. V té chvíli moje žena, klidná, vyrovnaná a usmívající jako vždy, řekla : Nerozčiluj se. "

dalia1769
dalia1769
22.02.2014 4 z 5

Milé vyprávění hezkou češtinou. Oddechové čtení pro dobrou náladu.

aneleh18
aneleh18
12.02.2014 5 z 5

Jak je kniha maličká, tak je miloučká. Pane Horníčku, kloubouk dolů před Vaší životní moudrostí a Vaším laskavým humorem.

rasputin
rasputin
18.01.2014 5 z 5

Chtěl bych umět používat slova s takovou virtuositou, jako Pan Horníček.

Skjaninka
Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Príjemná oddychová knižka, plná nevtieravého a veľmi dobre podaného humoru, v krátkych poviedkach, ktoré svedčia o tom, že človek nie je tvor dokonalý, ale môže si z tej nedokonalosti poriadne uťahovať.

humor manželství ze života

Miroslav Horníček
česká, 1918 - 2003
1966  87%Dobře utajené housle
1971  80%Listy z Provence
1980  94%Jak hledat slunce
1989  64%Julius a Albert
1984  80%Dobře utajené housle / Jablko je vinno

Kniha Dobře utajené housle je v