Dobrá znamení

Dobrá znamení https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15681/bmid_dobra-znameni-vVv-15681.png 4 1759 247

Děti, zahrávat si s Armagedonem může být nebezpečné! Nezkoušejte to ve vlastním bytě! Crowley je padlý anděl, teoreticky tedy ďábel, prakticky však člověk. Celé stovky let je naturalizovaný na Zemi, kam byl nasazen jako "spící" agent. Miluje staré automobily a populární hudbu a všeobecně dvacáté století, protože to je mnohem lepší než století sedmnácté, a to zase bylo mnohem přijatelnější než to čtrnácté. Žije si skvěle, může si to totiž dovolit. Jistě tímto dalším příběhem T. Pratchetta a N. Gaimana nebudete zklamáni. Čeká vás setkání s Ním. Nastal totiž čas narození nového Satana. Jenom rozpoznat, který z těch dvou roztomilých novorozených chlapečku to je. Dotisk vyšel v roce 2008.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Good Omens: The Nice and Accurate Prophecies of Agnes Nutter, Witch , 1990

CliffBooth
10.07.2020 2 z 5

Nějak mě to zatím nebere ten příběh, zkusím to někdy jindy.

Janule164
23.06.2020 3 z 5

Od poloviny dobré. Až začala Apokalypsa, začalo mě to bavit.

elyonka9643
09.06.2020 5 z 5

Perfektní spojení dvou skvělých autorů. Vtipné, pohodové, napínavé. Zkrátka perfektní oddechové čtení s postavami, které nejde nemilovat.:)

theMarty
07.06.2020 5 z 5

Terry zase nezklamal a Neila sice neznám, ale po tomto mám v plánu se seznámit.
Vytkla bych nepřehlednost a přehlcenost (já vím, já vím, shrnout Armageddon do pár dnů není sranda!).
Podle této knihy byl natočen fantastický miniseriál, jehož scénář napsal sám Gaiman, a ve kterém dostaly některé postavy (zvlášť Crowley a Azirafal) víc prostoru.
Ať už na papíře, nebo obrazovce, tohle prostě musíte zkusit.

Bája89
04.05.2020 4 z 5

První polovinu jsem zhltla jedním dechem. Ale pak to začalo dřít. Druhá polovina byla přehlcená dějovými linkami a v jednu chvíli jsem si opravdu myslela, že to nedočtu. Kapitoly s Crowleyem a Azirafalem mě bavily ze všeho nejvíc. A nahrazovaly pro mě hluchá místa, která se až na konci knížky ukázala za důležitá. Skvělá na téhle knize je skutečnost, že je plná konverzačního humoru. A co jsem opravdu ocenila, bylo vzájemné dobírání si Crowleyho a Azirafala. Dobrá znamení jsou plná zvratů a vedlejších dějových linek, který z počátku působí dost zmatečným dojmem, ale nakonec se vše vysvětlí a zapadne do sebe jako puzzle. A i když jsem s druhou polovinou knížky docela bojovala, tak jsem si tam našla spoustu míst, kvůli kterým se k ní jednoho dne vrátím. Obzvlášť jsem si užívala část, kde se Crowley pozastavoval nad stupiditou svých ďábelských kumpánů a jejich neschopností pochopit, proč bylo tak geniální vyhodit v centru Londýna proud. Úžasná byla taky část, kdy si pekelný pes najde svého „zlého a krutého“ pána, který toužil po obyčejném voříškovi, kterýmu by říkal Pes. No, a protože pekelné psisko mělo splnit každé Antikristovo přání, tak se taky stalo.

„Je tady už příliš dlouho…od samého počátku. Je naturalizovaný, přizpůsobil se domorodcům, a zdivočel…má auto a telefon.“

KlariN
26.04.2020 4 z 5

Až na poněkud táhlejší prostřední třetinu parádně příjemná jízda za koncem světa, která si bere to nejlepší z autorských rukopisů svých stvořitelů. V jejím srdci tepe beztarostná atmosféra klukovských rošťáren, bezkonkurenční břitkost ostrovního humoru i láska k fantazii. Nutno oslavit je i vynikající překlad Jana Kantůrka. Zážitek, radost i krása. Neváhejte čísti!

sharik
14.04.2020 4 z 5

Na tuhle knihu jsem byl hodně zvědavý. Polidštěný démon a anděl "ztratili" antikrista a Soudný den za rohem, čtyři jezdci apokalypsy na cestě a antikrist... No, ten zrovna dělá z pekelného psa domácího mazlíčka... Pratchett a Gaiman se u psaní asi výborně bavili a musím říct, že v naprosté většině případů to dokázali přenést i na stránky. Je fakt, že místy byl příběh už trošku utahaný a poznámek pod čarou (i když samo o sobě vtipných) až moc... A přestože výborná dvojice démona Crowleyho s andělem Azirafalem dostali méně prostoru, než by mohli, zatímco čtyři jezdci apokalypsy dostali sáhodlouhé úvody, aby pak jejich velké finále zabralo jeden odstavec (bohužel dost nevyužitý potenciál těch postav a jejich vyznění do ztracena zanechává jakési rozladění, že tam vlastně byli zbytečně)... I přes tyhle věci jde o výbornou a zábavnou fantasy knihu, která staví na biblických základech, přesto je moderní, místy úžasně vtipná a její ekologické poselství nezpůsobí nijak násilně. U Dobrých znamení jsem se opravdu dobře bavil, mohu jedině doporučit (ps: Ačkoli seriál je taky velmi povedený a zejména Crowley a Azirafal jsou ztvárněni úžasně, kniha je o něco vtipnější a mnoho nejasných věcí z televizního zpracování zde dává větší smysl... Ale musím uznat, že jde o jeden z mála případů, kdy je podle mě kniha převedená do filmu - respektive seriálu - dobře).

gladya
13.04.2020 5 z 5

Zábavné a chytré. Humor asi nesedne každému, to je normální. Odkazů je tam hodně, asi málokdo pochytí všechny.
Doporučuji zvlášť těm, kdo mají rádi chytrý humor, v němž se dají najít i otázky k zamyšlení.
Nedoporučuji fanatickým věřícím v Boha ani fanatickým satanistům.

reader.007
10.04.2020 5 z 5

Téhle knize přibývají komentáře jak houby po dešti a já se většinou nestačím divit, co se tolika čtenářům nelíbí. Přesto to dokážu pochopit a za sebe jsem ráda, že jsem si ji přečetla teprve nedávno, přestože ji mám v knihovně dobrých 15 let. Podle mě je na tuhle knížku potřeba mít trochu načteno, odžito a možná i být správně empatická povaha.
Takže za mne je to dokonalá mixáž Bible (hlavně proroctví sv. Jana), Jirkových rošťáren z pera Richmal Crompton, zesměšnění jinak opravdu neveselého tématu honů na čarodějnice, smrtelně vážně se beroucích motorkářů, věšteckého řemesla, nabubřelosti jakékoliv církve, neodbytnosti prodejců po telefonu, sběratelské vášně bibliofilů, gurmánství a mnoha a mnoha jiných aspektů naplno prožitého života.
A prodavač hamburgerů Elvis je báječná třešinka na dortu, i když chápu, že ten, kdo 30 let neslýchal zprávy, kde všude se ten chudák údajně objevil, to prostě nedocení.
Seriál si nepustím, možná není špatný, jenže já k téhle knize žádné omalovánky nepotřebuju, za mne je skvělá dost.

terezarath
10.04.2020 5 z 5

Jako první jsem viděla seriálové zpracování a prostě jsem musela porovnávat. Trochu mě u knihy štvaly sáhodlouhé popisy jezdců apokalypsy, hlavně tedy Války. Jinak se mi ale kniha moc líbila. Azirafal a Crowly jsou prostě peckové postavy.

lenka7767
09.04.2020 2 z 5

Mam moc rada Gaimana, ale tohle nejak nebylo ono. Nevim, jestli to bylo castmi od Pracheta, ale mela jsem obcas problem se zacist. Nekdy jsem knizku cetla jako uspavaci knizku pred spanim, kdyz jsem chtela rychle usnout. Posledni tretina knizky uz byla fajn.

Spojenc
03.04.2020 4 z 5

Knihu jsem přečetla až po shlédnutí seriálového zpracování. Mně osobně toto pořadí (nejdřív film/seriál pak kniha) vyhovuje, protože mám pak vyřešené podoby postav a to, že si je nemůžu představovat podle sebe, mně zas tak nevadí. Z postav mám nejraději Crowleyho, protože jsem spíše na pekelníky než na anděly. Je to velice pěkná knížka, která stojí za přečtení a za investici do ní. Musím ale uznat, že se jedná asi o první knihu, o které můžu říci, že seriálová podoba je možná ještě lepší než samotná kniha. Nemůžu srovnávat s jinými knihami od T. Pratchetta, protože tohle je (zatím) jediná kniha od tohoto autora co jsem přečetla, ovšem s N. Gaimanem mám už nějaké zkušenosti z jeho komiksových děl a o něm by se dalo říct, že biblická témata jsou pro něj opravdu typická. Od N. Gaimana pro všechny co čtou tento komentář doporučuji seriál Lucifer, protože tato postava (Lucifer Samael Morningstar) je jednou z postav na jejíž tvorbě se podílel a má opravdu co nabídnout.

picris
23.03.2020 2 z 5

Krásně zpracované nové vydání s pěknými ilustracemi a skvělá myšlenka, toť ale bohužel vše, co se týče pozitiv z mé strany. Příběh je od prvopočátku zmatený, některé pasáže je potřeba louskat vícekrát a stejně jim nejste schopni porozumět. Mnoho postav, které (jak později zjistíte) jsou absolutně nedůležité (a přesto se o nich píše zbytečně velké množství informací). Přeskakování z místa na místo a mraky poznámek pod čarou, které ne vždy považuji za vtipné. V textu se často odkazuje na další a další postavy a zápletky, což způsobí, že se po několika stranách ocitáte ve stavu, kdy už absolutně netušíte, o čem byla původní pasáž. Pokud se přesto vydáte napříč příběhem, doporučuji číst při plné koncentraci a velmi pomalu, protože jedině tak se nebudete ztrácet a zamotávat. Bohužel ani závěr nebyl nijak explozivní, v podstatě jen tak normálně vyplynul. Jinak má kniha určitě hluboký smysl, ale je tu bohužel ale...

Tebby
20.03.2020 2 z 5

2. kniha od Prattcheta a 2. zklamání!
Slátanina nesmyslů, nepochopitelné skákání od postavy k postavě, které celistvost děje narušuje a příšerné dialogy. Už nikdy víc. 1, 5*.

Anushka1
20.03.2020 5 z 5

Dokonalost. Četla jsem ilustrovanou verzi, která mě vracela k úžasnému seriálovému zpracování. Kdo by nemiloval Azirafa a Crowleyho?

Atlantis
12.02.2020 4 z 5

Na styl humoru této knihy si musíte chvilku zvykat. I když se vás budou všichni snažit přesvědčit o opaku, Pratchett a Gaiman nemají stejný smysl pro humor. V knize tak narážíte na části, které jsou očividně Pratchettovy, jiné zase bijí do očí a křičí Gaiman. Obě části jsou dobré, ne že ne, ale někdy k sobě prostě neladí.
Nic to ale nemění na tom, že kniha má zajímavou premisu, zábavné postavy (i když je jich někdy přespříliš) a rozhodně nenudí.

DennisMoore
11.02.2020 5 z 5

Velká sranda o konci světa. Měl jsem za to, že jsem Dobrá znamení už kdysi četl a že si je teď tím krásným novým vydáním nostalgicky připomenu. Jenže po pár desítkách stran mi to bylo jasné - ne, tu knihu jsem nikdy nemohl číst, protože takovou švandu bych si rozhodně pamatoval. Terry Pratchett a Neil Gaiman do toho ohromně šlapou, vtip střídá vtip a ten zase střídá další, ale zároveň je vidět, že to nemá být jen vtipné, ale má to být i chytré. A přesně takové to taky je. Radost číst, radost prskat smíchy, radost o tom přemýšlet.

Ognis
11.02.2020 5 z 5

Perfektní knížka i stejnojmenný seriál.

niki-chan
01.02.2020 4 z 5

Dobrý a místy i vtipný příběh, který v sobě skrývá i vážný podtext. Doplnění ilustracemi dělá knihu poutavou, ale... Ale není to Zeměplocha a klasický Pratchett. Z tohoto důvodu 4 *.

DarthElle
01.02.2020 5 z 5

Když už na mě tak dlouho vykukoval seriál, tak jsem si řekla, že si nejdřív přečtu knihu. Moje první zkušenost s Gaimanem a Pratchettem a zda-li poslední, to se uvidí, jestli budu mít chuť na mírně potřeštěnou zábavu. Rozhodně to nebylo špatné, ač jsem přišla i kvůli Crowleyemu a Aziraphaelovi a těm tam na můj vkus nebyl dán takový prostor, jaký bych si přála. Mohlo za to především množství postav, u kterých jsem si někdy říkala, proč tam vůbec jsou. Ono se to nakonec dalo hezky dokopy, ale ze začatku v tom byl chaos. Konec mi přišel docela nedotažený, ale jelikož jsem se za celou dobu nenudila a brala to jen jako takovou oddechovku, tak jsem tomu odpustila.

konec světa zfilmováno – TV seriál

Autoři knihy