Dobrá vôľa

Dobrá vôľa https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242774/bmid_dobra-v-la-kyj-242774.jpg 4 17 1

V románu obsadil autor do role protagonistů své rodiče. Na základě skutečných výpovědí, deníků i dojmů, které v něm vyvolaly dochované fotografie, rozvíjí strhující příběh rozporuplného a ambivalentního milostného a manželského vztahu protestantského kněze Henrika Bergmana, schopného a ochotného obětovat vše svému domnělému poslání, a Anny Akerblomové, dívky zoufale toužící po alespoň trochu normálním životě.... celý text

Literatura světová
Vydáno: , Hajko & Hajková

Den goda viljan , 1991

mgeisselreiter
06.12.2015 4 z 5

Autor použil pro vyprávění filmovou dramatickoou formu: kniha je psaná jakoby filmový scénář. Z tohoto důvodu není četba úplně typická - řekl bych, že se čte trochu hůře. Dá se rozdělit na část popisnou, která je mnohdy nudná i nezajímavá, ale někdy i naopak zajímavá a navozující následující scény. Druhá část jsou pak rozhovory, které se čtou velmi dobře.
Román přináší pohled na společnost začátku 20. století ve Švédsku, čtenář se tak seznamuje s prostými poměry a s bohatými vrstvami a poznává i něco ze studeného (ale v létě také teplého) severu. Při 70% jsem váhal a nakonec se přiklonil k 4*, 5.12.2015.

scénáře

Ingmar Bergman