Doba z druhé ruky

Doba z druhé ruky https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235706/bmid_doba-z-druhe-ruky-1ir-235706.jpg 5 373 92

Kniha Doba z druhé ruky nese podtitul „Konec rudého člověka“ a autorka se v ní zabývá koncem komunistického režimu, nadějemi, zklamáními, frustracemi a dezorientací, které přinesla dvě desetiletí následující rozpad sovětského impéria lidem žijícím na jeho území. Čtenáři předkládá desítky příběhů a názorů lidí z nejrůznějších částí politického i ekonomického spektra. Před námi tak defilují rozmanité osudy a zážitky, z nichž však postupně vyvstávají některá společná traumata a obsese. Většina hrdinů této knihy považuje za vrchol svobodného vzepětí ruské společnosti srpen 1991, kdy do ulic Moskvy vyšly statisíce Rusů, aby se postavily tankům pučistů, pokoušejících se zrušit demokratické reformy předchozích dvou let a obnovit sovětskou vládní moc. V očích většiny lidí, jejichž svědectví autorka uvádí, to byla chvíle velkých, byť nepříliš konkrétních nadějí, zatímco následující vývoj, bezpečnostní anarchie a příchod tržního hospodářství přinesly inflaci, desorientaci, zklamání, hospodářský pokles a korupci. Často se ozývá lítost nad tím, že Sovětský svaz „prohrál studenou válku“ a ztratil velmocenské postavení, a jakkoliv snad každý, jehož hlas v knize zazní, měl svou vlastní tragickou zkušenost se stalinskými zločiny, převažuje schizofrenní pocit, že i když byl socialistický režim špatný, lidé v něm žili pro krásné myšlenky, zatímco dnes se „starají jen o coca-colu“ – o přízemní hmotné věci.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu , Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Pistorius & Olšanská

Время секонд хэнд (Vremja sekond chend) , 2013

changaj
23.04.2022 5 z 5

Po knize jsem sáhla po ruské invazi na Ukrajinu. Doufala jsem, že se mi podaří pomocí ní pochopit to, co se zdálo na konci února 2022 úplně iracionální...Kniha je tvořená rozhovory (ačkoliv autorka - tazatelka ustupuje dost do pozadí a tak její otázky spíš tušíme, výpovědi jsou tak jednolité a velmi silné). V pestré mozaice vystupují bývalí vězni gulagu, podnikatelé, představitelé bývalé komunistické "věrchušky" ale i kati, vrazi, migranti a oběti stalinského, putinovského a jiných ruských režimů. Myslím, že lepší "ponor" do deformované a patologické ruské mentality není možné najít. Jde z toho ale ryzí hrůza...

kuba1
07.04.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih za posledních několik měsíců! Příběhy obyčejných Rusů - specifického druhu "Homo sovieticus", jak autorka hrdiny svých příběhů označuje. Zachyceno s nadhledem a bez pro- ani protirežimních tendencí, což obdivuji o to více u autorky, která kvůli režimu musela opustit vlast. Naprosto oprávněná Nobelova cena!

"Koupil jsem si troje noviny a v každých píšou svoji pravdu. Která je ale ta pravá? Dřív jsme si po ránu přečetli Pravdu a věděli jsme všechno. Rozuměli jsme všemu."

"Připadalo nám, že svoboda je tak jednoduchá. A uběhlo několik let a sami jsme ohnuli hřbet pod její tíhou, protože nás samotné svobodě nikdo nenaučil. Učili nás jen, jak za svobodu umírat."

bertrand
07.04.2022 5 z 5

Těžko psát hodnocení k takové knize. Jako hodnotit celý ruský národ a jeho historii. Dobu z druhé ruky jsem si půjčil proto, abych lépe pochopil podstatu letošních události na Ukrajině a nemusel se spoléhat na tendenční a zkreslené informace z našich demokratických médií. Pochopit ale nic nelze, lze jenom zažít, což by samozřejmě nikdo nechtěl. Velká, těžce zkoušená země, kde mučitel a mučený jsou vlastně jedno, země plná vinných i nevinných obětí, dokonce včetně samotného Putina, který se jí snaží vrátit zašlou slávu a budoucnost, bohužel opět za cenu těžkých zkoušek a nevinných a vinných obětí. Konec té spirály je v nedohledu, pochopit ji nelze, je totiž ryze ruská. V Rusku je úplně jedno, jestli zítra znamená včera, protože tahle země je bez času, bez zítřka a bez naděje - dokonce se chce kacířsky a zjednodušeně říct, že Putin je pro ni jediná správná cesta, protože představa, že by se tam někdo pokusil nastolit demokracii zavání jenom další tyranskou diktaturou.
Tak snad to není tak černé, jak to teď vidím!!!

Marek82
27.03.2022 5 z 5

Ťažké príbehy zo Sovietskeho zväzu. Počúval som audioverziu, teda len výber, asi 5 príbehov. Osobne ma najviac zaujali tie osudy, ktoré nejakým spôsobom zachytávali zánik Sovietskeho zväzu a prechod do demokracie. Najviac ma udivilo to, ako sú obyvatelia, ktorí prešli krutosťami lagrov rukojemníkmi vlastného štátu a nevedia sa v novej dobe zorientovať, pretože neboli prakticky nikdy slobodní. Z toho plynie, že so slobodou nevie každý zaobchádzať a nie pre každého musí byť sloboda darom. Poučné boli tiež príbehy z bývalých sovietskych republík ako Arménsko, Azerbajdžan a Tadžikistan. Na záver dva veľmi aktuálne citáty: "Žvanení vždycky končí krví" a "Válka, to je vlk, který se může přiblížit až k vašemu domu."

railly
25.02.2022 5 z 5

Omluvte určitou kýčovitost mého příspěvku, ale je to zkrátka "velmi čerstvé".
Knihu jsem četl od počátku února 2022 jako poslední z celé pentalogie. Před přečtením zcela poslední kapitoly zahájila ruská vojska 24. 2. 2022 invazi na Ukrajinu. V ten moment nejen tato kniha, ale celá pentalogie pro mě nabyla zcela nového významu.
Všem, kdo chtějí poznat "Východ" tuto knihu moc doporučuji. Nepomůže Vám ho pochopit, to podlě mě ani není snad možné (to se musí nejspíš jedině prožít), ale aspoň o trochu víc porozumět...
A čemu jsem porozuměl já? Že, jedni jsou uražení a ti druzí, zase ponížení...

Arcticus
15.01.2022 5 z 5

Množstvo smutných, drsných príbehov, ktoré nám servírujú surový postsovietsky realizmus taký, aký naozaj je. Človek má tendenciu vytláčať z pamäti negatívne spomienky a sústrediť sa na tie pozitívne. Preto tak často počúvame, ako sa kedysi žilo lepšie. Po prečítaní knihy sa však nedivím, že je v súčasnom Rusku nostalgia za časmi minulými tak silná. Sovietsky zväz evidentne na tak náhly a rýchly prerod politického systému pripravený nebol. Nádeje sa rýchlo rozplynuli v divokých deväťdesiatych rokoch, kedy sa šance chopili vlci a k moci a majetkom sa dostali tí nesprávni. Zrejme aj preto sa aj tridsať rokov po páde ZSSR v mnohých niekdajších republikách tak darí autoritatívnym systémom, ktoré mnohým nešťastníkom dávajú falošnú nádej, že znovu bude lepšie ...

ZuzanaK.
03.12.2021

Jak poznamenal i JP, Nobelovu cenu za literaturu bych připsala dílu více literárnímu. Toto je spíše ocenění angžanovasti a pro tu máme třeba cenu za mír.
Nicméně ke knize samotné: jsou v ní opět zachyceny silné příběhy obyčejných sovětských žen a jejich vnímání novodobého Ruska optikou prožitého.
I tuto knihu jsem měla možnost poslouchat jako audioknihu a tedy mám dojem z knihy umocněn přednesem interpretek, opět kvalitně vybratných, nicméně si uvědomuji, že právě jejich, někdy až zbytečně dramatickým přednesem příběhy vyzněly více emocionálně a vlastně o to pro mne osobně trochu odtažitěji, neosobně.

Apo73
18.04.2021 4 z 5

Tuto knihu nelze nepochválit. Miluju dokumentární literaturu a toto je její exemplární příklad. Ta mnohost setkání, rešerše pramenů, to všechno skloubeno dohromady, vytváří mnohovrstevnaté svědectví o tom, co to znamenalo žít v sovětském socialismu a jak se to dodnes otiskuje v duších i představách Rusů. Velmi silné. Doporučuji jako doplněk ke studiu lidské psychologie.

InaPražáková
24.02.2021 5 z 5

Nejvýstižnější, nejpůsobivější, nejlepší možný dokument... O téhle knize by se dala psát samá nej, ale budu věcnější.
Výpovědi obyčejných lidí o životě v SSSR i postsovětském Rusku jsou díky autorce strukturované a dávají dohromady dost přesný obraz života všech společenských vrstev. Většina rozhovorů se točí kolem jednoho tématu, ale odbočují k povídání o známých, k dětství, k obyčejným detailům obyčejných životů, které ale českému čtenáři přijdou neuvěřitelné, natolik se vymykají naší historické zkušenosti. Většina příběhů zmiňuje něco více či méně strašného, stalinské čistky, lágry, chudobu a korupci, bezvládí mafiánského období 90. let, ale jakkoliv jsou některé příběhy naturalistické až k nevolnosti nebo tragické a drásavé k neučtení, vypravěči jsou většinou smíření - takový život tady byl vždycky, takové je Rusko, Rusové jinak žít neumí.
Ruská mentalita zachycená ve všedních projevech se opravdu ukazuje odlišná od evropské, ale touto formou se, alespoň zčásti, dá pochopit věčný sentimentální stesk po Stalinovi, nekritická adorace armády a podvědomá touha po vládě pevné ruky. Zároveň je to ilustrace dějin většiny století. Ve vyprávění se odehraje rozpad Svazu, pogromy v nově vzniklých republikách a následný příliv imigrantů do Moskvy, čečenská válka. Všechno jaksi v pozadí, důraz je na jednotlivém člověku, který se s dobou, která je často k nepřežití, musí nějak vyrovnat.

Co příběh, to látka na román, ale ve zhuštěné podobě o to přesvědčivější. A také tísnivější. Z historického hlediska ideální kniha pro pochopení dějin a vývoje současného Ruska, po přečtení Putinovo uchopení moci ani jeho styl vládnutí nemůže nikoho překvapovat. Čtenářský zážitek po všech stránkách uchvacující.

Janadvorackova
14.08.2020 5 z 5

Poslouchala jsem to dlouho.
Na jeden zátah knihu nedáte.
Množství osobních zpovědí zapůsobí.

Dagmar76
07.08.2020 5 z 5

Těžké čtení. O to víc, že to jsou reálné příběhy. Několikrát knihu musíte na čas odložit, aby jste mohli všechno vstřebat. Myslím, že by to mělo být povinné čtení. Strašné, jak je jednoduché člověku vymýt mozek.

IYv
12.05.2020 5 z 5

Paní Alexijevič jsem měla tu čest poznat během její pražské návštěvy, knihu mi věnovala a vepsala do ní milá slova. Já si ji uložila do knihovny jako raritku. Paní Alexijevič nebylo dobře, byla celkem nemluvná a i když jsme se viděly několikrát, přišla mi jako taková milá paní "teta". V tu chvíli jsem právě získanou Nobelovu cenu pokládala za trošku marketingovou objednávku proti Rusku...
Ovšem kniha mě naprosto ohromila a velmi lituji, že jsem jí to nestihla říct osobně, že jsem se ke čtení dostala až po shlédnutí seriálu Černobyl. Pochopila jsem, že sovětského člověka nemůže nikdo pochopit, že si prožili něco, co nemá v celém světě obdoby. Těch 70. let systematického ničení všech přirozených pochodů ve společnosti se podepsalo na ukrutných osudech celých rodin. Až je z toho jednomu úzko.
Formátu vyprávění jsem přišla na chuť a smekám! Další knihu (Válka nemá ženskou tvář) jsem četla na jeden zátah do 02.30. Nešlo přestat.
Omlouvám se autorce za počáteční nedůvěru a hluboce smekám!!

Greenfingers
06.04.2020 5 z 5

Autorčinu knihu chápu jako svědectví doby, ve které se zrodil a žil "rudý člověk" nebo chcete-li "sovětský člověk". Jestli ale zánik Sovětskéko svazu představuje i jeho konec, to je otázka.
Rusko, pak Sovětský svaz a následně znovu Rusko ve své historii nikdy nepoznalo demokracii. Carské samoděržaví bylo nahrazeno diktaturou, ve které byl jakýkoliv odpor nebo nesouhlas s režimem krutě potlačován. Dělo se tak nejen za dob Stalinovy hrůzovlády, ale i po ní ( i když represálie vůči opozici ubraly na síle nebo se změnily jejich formy). Vždy byl ve vedení státu autokrat, buď přímo aktivní představitel komunistické strany nebo její bývalý příslušník.
V lidech žijících na území Ruska bývalého Sovětského svazu po celé století přetrvává totalitní myšlení, které se jim "zažralo pod kůži". Nejsou prostě naučeni přemýšlet jinak než v intencích: nepřítel, boj, vítězství, apod. Cizí jsou jim jakékoliv demokratické ideály a nedokáží si je většinou ani představit. Po zániku Sovětského svazu se dostali k moci znovu jen komunisté (teď už bývalí), kteří uplatňují staré praktiky v novém hávu (nejdřív Jelcin, pak Putin, ale i další na nižších stupních řízení státu).
Kniha je naprosto výjimečná. Autorka využila svých novinářských zkušeností a polodokumentárním způsobem poskládala barvitou mozaiku výpovědí lidí různého věku, pohlaví, národnosti, vzdělání, politické orientace, s různými životními zkušenostmi. Učinila tak přímo mistrovsky. Jednotlivé příběhy jsou místy hrůzné, místy dojímavé, vždy však působí přesvědčivě.
Nemohu jiné než knihu doporučit, zejména mladším čtenářům.

Noisette73
01.04.2020 5 z 5

Tady je těch pět hvězdiček málo, tohle vás donutí přemýšlet, číst mezi řádky a děkovat, že jste tam kde jste, že žijete právě tak jak žijete, uvědomíte si jak změna může být matoucí, bolavá a ničivá, tito lidé byli na něco zvyklí prožili tak dosavadní život a ze dne na den bylo všechno jinak, možná se lidé radovali, hlavě mladí, ale na takovou maličkost zapomněli, nikdo už těm ztraceným duším neřekl jak mají vlastně v téhle době žít...

chamyl
17.02.2020 5 z 5

Neotřelý formát vyprávění obyčejných ruských (sovětských) žen o životech svých i svých blízkých. Různé úhly pohledu na tytéž události, různé zkušenosti se stejným režimem a různé životy ve stejné době.
Vyprávění a díla tohoto druhu mi vždycky připomenou, že existují minimálně dvě verze historie: ta všeobecná do dějepisu a ta osobní k zapomnění. Dějepis má přitom obvykle jednotný – zpravidla dle aktuálního kurzu – pohled na uplynulá dění, zatímco pamětníci mluví o stejné konkrétní události úplně jinými slovy a často s úplně jiným hodnocením.
Kniha tedy opět potvrzuje, že každá doba v lidské historii má své vítěze i poražené a to bez ohledu na skutečnost, jaké hodnocení jí přidělí v budoucnosti historici.

Abroš
16.02.2020 5 z 5

Realita života sovětského občana v éře ruda i sametu z první ruky.Doporučuji

ADE138
09.01.2020 5 z 5

Tuto knihu od Alexejevičové jsem četla nejdéle, několik týdnů. Přiznám se, ruské mentalitě nerozumím, ale ty příběhy mě fascinovaly, dojímaly i rozčilovaly. Maximálně doporučuji...

TipsyChipsy
02.12.2019 3 z 5

Encyklopedie všech krutostí na bývalém sovětském území z první ruky. Bylo to opravdu silné, ale jako literatura (druh umění) mi to nepřišlo. Autorka prostě přepsala výpovědi různých lidí. Jestli udělení Nobelovy ceny za "literaturu" bylo na politickou protiruskou objednávku, tak se to povedlo. Z Ruska se udělá čtenáři zle. Uvědomila jsem si, že mám mezery ve znalostech, to bych si ráda doplnila z knížek opravdových spisovatelů, Rybakova, Solženicyna a Šalamova. Díky popularizaci knihy se připomíná spousta hrůz a nastoluje hodně otázek.

adelinka
26.11.2019 5 z 5

Hrôza....čítala som ju omnoho dlhšie, ako bežné knihy čítam. Nechcem urážať národ....ale doslovne zmagorení. Ale inak sa zrejme nedalo. Hrôzy, ktoré dokázala vlády praktizovať. Neveriť vlastnému susedovi?? Neveriť dokonca matke či bratovi.... Prvé dielo od Svetlany, ale určite pokračujem ďalej....

Wladimirski
08.10.2019 3 z 5

Kniha otevírá okna mnoha lidských osudů za doby SSSR a po jeho rozpadu a naprostá většina z nich období před a po revoluci srovnává. Z jednotlivých příběhů je zřejmé, jak šílené praktiky a zvěrstva musel lid v SSSR snášet, jak jim byly vymývány mozky, jak byla obecná psychika nastavena na válku, jak mnozí myšlence velkého sovětu uvěřili, ale je zřejmé i to, že si lidé zvyšovali útrapy vzájemným udáváním a po revoluci si nedokázali poradit s nově nabytou svobodou a mnozí se tak uchylovali jen k další nové kritice a idealizovaným vzpomínkám na život před revolucí.
Podmínky v SSSR byly nesrovnatelně tvrdší než u nás a to jistě vedlo k tomu, že velká část obyvatel byla tak podlomena, že se nedokázala adaptovat na nové podmínky po rozpadu SSSR. A opět si lidé dělali peklo sami mezi sebou. Kdo začal podnikat a začalo se mu dařit, nastoupili na něj jiní a začali ho vydírat.
Změnu režimu nejhůře zvládali "Lidé s komunistickým dětstvím ale kapitalistickým životem".
V knize naleznete mnohá trefná vyjádření, jako např: "Komunistický režim vytvořil zvláštní druh člověka - Homo sověticus", "Rusko potřebuje pevnou ruku! Železnou!", "Ruský sen je sbalit si saky paky a odjet do Ameriky! Ale dělat celý život číšníka nechci (pohled mladé generace)" "Ruské zemi sluší ruské pořádky"
Téma knihy je velmi silné, ale jeho zpracování a podání by mohlo být výrazně hodnotnější, více kategorizované, doplněné kvalifikovanými komentáři, neškodilo by méně příběhů opakujících v podstatě to samé. Mnohdy kniha působí jako kniha nářků, někdy až rozvlekle.
Jelikož zde nehodnotíme téma, tedy historické období a události jako takové, ale knihu jako literární dílo, nemohu dát více než 3 hvězdičky.