Do vody

Do vody https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/333112/bmid_do-vody-GC4-333112.jpg 3 2567 808

Vyhýbejte se tichým vodám, nikdy nevíte, co se skrývá pod hladinou… Na dně řeky se najde tělo svobodné matky – a zrovna na místě, kde bylo toho léta objevena mrtvola mladého děvčete. V historii malého městečka Beckford to sice nejsou první ženy, jejichž osud se na onom místě uzavřel, jsou to však právě ony dvě, jejichž smrt rozčeří nejen hladinu řeky, ale i poklidné životy místních obyvatel. A z temných vod začínají najednou na světlo dne vyplouvat dlouho zamlčovaná tajemství… Druhý román Pauly Hawkinsové, jejíž předloňský debut Dívka ve vlaku se stal fenoménem, když pobořil všechny možné rekordy v rychlosti prodeje (doposud se ho po celém světě prodalo přes 18 milionů výtisků), 79 týdnů se držel na prestižním žebříčků bestsellerů New York Times a na jeho motivy byl natočen film. Není pochyb – tohle je knižní událost roku!... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Thrillery

Vydáno: , Ikar (ČR)

Into the Water , 2017

Enehy
28.08.2017 5 z 5

Je super, jak jsou tady rozdílné názory. Z mého pohledu: pokud nechcete trochu přemýšlet, knihu nečtěte. Pokud očekáváte záhadu jako od A. Christie, knihu nečtěte. Pokud preferujete veskrze pozitivní hrdiny, knihu nečtěte. Pokud vám vadí více vypravěčů, knihu nečtěte. Pokud si občas nedopřejete trochu klasiky a nezvládnete trochu uvolněnější tempo, knihu nečtěte. Já ji s nadšením přelouskala za dva dny.

gaaabi
27.08.2017 5 z 5

Pro mě oddechová, odpočinková kniha, která se snadno čte. Nemůžu psát žádná negativa a ani NECHCI!!! Pro mě 100%.

ThePeace135
27.08.2017 5 z 5

Dívce ve vlaku jsem se úspěšně vyhýbala dva roky od doby, kdy způsobila obrovský boom nejen ve světě, ale i u nás. Do vody mě zaujalo na první dobrou, ne proto, že všude psali, že je to od autorky bestselleru Dívka ve vlaku, to se mě netýkalo, ale zaujal mě děj i zasazení do malého anglického městečka... Nejprve jsem sáhla po Dívce ve vlaku, která byla překvapením. Nelze úplně říct, že milým, ale ve výsledku jsem možná proto na Do vody těšila ještě více. Většina těch co knihu už četli říkali "bacha na velké množství postav", "ztrácela jsem se ve všech těch lidech tam, bylo jich až moc" a "pokud si nezačneš od začátku psát seznam postav, nikdy se v nich nevyznáš" ... tak jsem si poctivě od začátku zapisovala jména postav a pár informací o nich a ve výsledku to bylo k ničemu :) 12 postav vyprávějících svůj příběh mi nepřijde rozhodně moc, neztrácela jsem se v tom ani omylem, naopak bylo příjemné číst část některé ze scén z pohledu jedné postavy a její pokračování z pohledu druhé, tohle mě totiž na příbězích vyprávěných několika postavami baví nejvíce, že se můžeme na věc podívat z různých pohledů a úhlů... Trošku mě ze začátku mátlo, že některé postavy jsou psané v ich a některé v er formě, ale i na to se dá časem zvyknout ;) děj knihy byl výborný, skvělý námět, promyšlené do detailu, krásná návaznost mezi jednotlivými postavami, přesto mi to ale ke konci přišlo trošku nedotažené a ten konec byl vyloženě divný... čekala jsem nějakou akci, snahu o útěk, cokoliv a ne prosté přiznání a nastavení rukou na pouta :/ Jedno se ale musí nechat, kdo byl vrah jsem skutečně netušila až do samého odhalení a vlastně až do úplného konce knihy :) líbilo se mi i to, že na konci nám autorka prostřednictvím všech postav dala ještě nahlédnout, jak se jejich osudy vyvíjely dál. Kniha se rozjížděla celkem pomalu, ale pak nabrala krásný spád a nešlo ji odložit a vzhledem k tomu, že mi celkem hodně připomínala "Prázdné místo" od mé nejmilovanější J. K. Rowling (ať už prostředím, množstvím postav, líným plynutím si příběhu), nelze knihu hodnotit jinak než velice kladně :)

Jizi
27.08.2017 2 z 5

Nakonec poměrně trpké zklamání, byť příběh byl rozehraný velice zajímavě, motivy slibovaly silný čtenářský zážitek a autorčin styl mě stejně jako v Dívce ve vlaku bavil. Jenže - zápletky se nakonec ukázaly průhledné jako vody Karibiku a motivace slabé jak kafe na benzínce. Nevím, zda za to může skutečně kniha samá nebo drastické škrtání při převodu do audioverze, kterou jsem poslouchala. Výsledek je každopádně poměrně plytký.
Následující řádky se budou věnovat už jen hodnocení audioknihy, pokud vás ta nezajímá, netřeba číst.
Velikým překvapením v dobrém slova smyslu pro mě byla Lucie Pernetová a Jitka Ježková. Naopak jako velice slabý se překvapivě ukázal Ladislav Frej, pro něhož jinak nemám snad nic než obdiv, nicméně - jak trefně stálo v jedné z recenzí audioknihy - v tomto případě působí, jako kdyby jej neustále překvapovalo, co že to vlastně čte.
Stálicí na nebi hrůzných interpretací je Jana Stryková, která Do vody utopila vskutku důkladně. Její hysterické přehrávání, parodování ostatních postav a hýkání (no dobře, každý se smějeme nějak, ale skutečně ne každý může načítat knihy!) udělalo z poslechu naprosto reálný ordál - ne vodou, ale sluchem. Kvůli ní to navíc vypadá, že je kniha zalidněná snad dvojnásobkem postav, nevím, proč jí režisér nepustil, jak pojali své postavy její kolegové. Ale asi by to bylo jedno, protože J.S. evidentně nemá nejmenší cit pro prezentaci a vcítění se do postav. Prostě děs a běs a kdyby mě to ze dvou třetin (mínus Strykové Erin kompletně) nebavilo, kvůli ní by to byla jedna hvězda jak vyšitá.
(Co mě ovšem zaráží nejvíc, je fakt, že je všude psané, že kniha není zkrácená, nicméně tady: http://naposlech.cz/audiokniha/recenze/do-vody se hovoří dokonce o původně úplně vyškrtnuté postavě, tak jak to tedy vlastně je a co všechno jsme neslyšeli?)

Ownkai
26.08.2017 5 z 5

Do vody mě vážně moc překvapila. Věděla jsem, že si hodně lidí stěžovalo, kolik se v knize vyskytuje postav, jak je to celé zamotané a těžko se to čte, tak jsem nějaký ten čas otálela, než se do čtení vůbec pustila. Ale mně se to moc líbilo a to, že v knize vystupovalo asi 10 postav, mi vůbec nevadilo, naopak, všechno bylo tak propojené a příběh do sebe hezky zapadal. (Pravda, zezačátku mě trochu mátlo, proč jsou některé kapitoly psané v ich a jiné zase v er formě, ale myslím, že se na to dá zvyknout poměrně rychle.) Bavilo mě dávat si dvě a dvě dohromady, postupně zjišťovat jaký vztah panuje mezi tím a tím a každou chvilku jsem podezřívala někoho jiného.
Knihu nemohu posoudit s autorčinou prvotinou – Dívkou ve vlaku, kterou jsem snad jako jedna z mála ještě nečetla, a která je všemi tak vychvalovaná. No, hodlám to co nejdříve napravit.

Oceňuji skvělou autorčinu práci.

Mersiie
26.08.2017 5 z 5

Z počátku je těžké se orientovat v postavách.. ale naštěstí po pár desítkách stránek se situace zlepší. Do vody byla mojí první knihou, kterou jsem od autorky četla, takže jsem neměla žádná očekávání. Kniha se ale nakonec četla moc pěkně, příběh mě zaujal a konec překvapil.. Doporučuji.

Jamra
25.08.2017 4 z 5

Možná o chlup lepší než Dívka ve vlaku. Celá kniha je zahalená takovým zvláštním tajemstvím a tajemnem. Děj sice docela předvídatelný, ale to na čtivosti a chytlavosti knihy nic nemění. Určitě stojí za přečtení.

lucin_a
25.08.2017 3 z 5

Zklamání roku 2017.

Greengrass
24.08.2017 3 z 5

Četba plynula jako řeka po povodni a za 4 dny bylo po všem. Bez následků. Postav jak na orloji...hlavní hrdinové mi byli tak nějak lhostejní.
Asi tentokrát poslechnu přísloví a dvakrát do stejné řeky vstupovat nebudu...

jromovic
24.08.2017 2 z 5

Knihu jsem si přečetla jen proto, že mamka podlehla a koupila si ji. Ani po 150ti stranách se to nerozjede, nerozjede se to totiž vůbec. Ani mě vlastně nezajímalo jak to dopadne. K tomu aby to pro mě byla uplná hovadina mi chybělo jen to, aby byla Katie těhotná.

Brembelik745
22.08.2017 odpad!

Kniha mně hodně zklamala. Nešlo se začíst. Všichni říkali, že pokud přežiji prvních 150 stran, tak je to super....nebylo....kniha chaotická a hrozně zdlouhavá. Jako by to nenapsala stejná spisovatelku co Dívku ve vlaku....obrovské zklamání.....

Aimee1
21.08.2017 4 z 5

U obou děl této autorky jsem měla problém se začíst. Zpočátku mi totiž přijde, že se příběh vleče a hodně dlouho trvá než se stane něco zásadního. Nicméně vždy přijde bod zlomu, kdy mě kniha chytne. Nevím sice, jak moc bude její tvorba originální, až těch knih bude mít třeba deset (šablona Dívky ve vlaku i Do vody je velmi podobná, stejně jako Zmizelá od Gillian Flynn), ale mohu říct, že se mi Do vody líbilo o něco víc než alkoholická serenáda Dívky ve vlaku :)

bookcase
21.08.2017 3 z 5

Jsem v rozpacích. Zatímco Dívka ve vlaku skvělá, tohle jako by ani nepsala ona. Chaotické, zdlouhavé, příliš mnoho vypravěčů, ztrácela jsem se v tom.

rode
20.08.2017 4 z 5

Kniha by podle mého názoru měla lepší ohlasy, kdyby se jednalo o autorčinu prvotinu, takhle mělo mnoho lidí velké očekávání, které autorka uspokojila pouze někomu.
Já sama jsem s knihou spokojená, sice bych ji osekala o pár zbytečných postav, ale myslím, že příběh sám o sobě nebyl vůbec krokem vedle.
A taky má naprosto nádhernou obálku, kvůli které jsem ji musela mít.

lisc
19.08.2017 4 z 5

Byla jsem trochu skeptická, už víckrát se mi stalo, že navzdory skvělým recenzím mě nějaká kniha příliš nezaujala. Ale to není případ této knihy, líbila se mi o dost víc než Dívka ve vlaku, asi i proto, že mi postavy byly vesměs sympatické, i když jsou všechny víceméně záporné. A taky zápletka je více propracovaná. Připouštím, že ze začátku chvilku trvá, než se čtenář zorientuje ve vztazích a časech, ale když se začte, není s tím problém.

d.a.s.a
18.08.2017 4 z 5

Mne to bavilo :)

jahlina
18.08.2017 5 z 5

Když jsem se přenesla přes prvních asi 40 stran a zorientovala se, kdo je kdo, tak už jsem se jen těžko odtrhávala. Čtivě napsáno s překvapivým rozuzlením.

FemmeFragile
17.08.2017 5 z 5

Stejně jako většina lidí před dvěma lety jsem byla zvědavá na nový knižní "hit" od Pauly Hawkins. Přečetla jsem, líbilo se, líbilo se dost, ale ne dost na to, aby se kniha zařadila k takovým, které bych přečetla víckrát. Naopak se ale líbila dost na to, abych se celkem s gustem pustila do nové knihy od této autorky. Byla jsem zvědavá, jestli dokáže něčím překvapit a navázat tak na gigantický úspěch Dívky ve vlaku, ale musím říct, že osobně se mi Do vody líbila o dost víc a to zejména díky lepší zápletce a podstatně sympatičtějším postavám (sympatické byly dokonce i ty záporné - a kdo by nějakého toho záporáka nemiloval?). Zpočátku se sice pletou všechny dohromady a trvá, než si utvoříte obrázek, jaké vztahy panují mezi různými postavami, kdo je s kým příbuzný a ve které době žije, popř. jak je v dané době starý, ale pokud vám nevadí zpočátku tápat, provede vás autorka těmito spletitostmi celkem pohodlně časem - což možná přispívá k napětí, které při četbě pocítíte.

Nejlepší na této knize je ale to, že nejde o klasickou detektivku, kde je úkolem zjistit, "kdo je vrah" - u Do vody celou dobu tak trochu tušíte, kdo by jím mohl být, ale vlastně vůbec není podstatné, kdo koho zabil - důležité je PROČ. A i když se pročtete knihou až do konce, stejně zjistíte, že zůstává víc nezodpovězených tajemství, než ke kolika z nich jste dostali klíč...

Tohle všechno dává dohromady jedinečnou knihu, jejíž četbu prostě nebudete chtít odložit na další den, a tak se stane, že se ve tři ráno budete napětím klepat pod peřinou, dočítat "do konce stránky", "do tečky na konci stránky", "do konce kapitoly" - a nakonec do konce knihy...

rimmon
17.08.2017 5 z 5

Tuhle knihu jsem si vážně užila. Narazila jsem na ní přitom ale úplnou náhodou a jsem ráda že se tak stalo. Bylo to napínavé, zábavné, strašidelné, šílené ale vždycky úžasné. Dokonce mě tahle kniha ovlivnila tak moc že jsem si urovnala svůj vztah se svojí sestrou. Vřele doporučuji všem kteří mají rádi tak trošku detektivky, tak trošku tajemné příběhy a tak trošku lidské příběhy. Kniha se může zdát docela těžkopádná na čtení taky mě to dělalo maličko problém a proto můžu doporučit i mluvené slovo které je fantastické. Knihu jsem nakonec zhltla jedním dechem a úžasně jsem se bavila. Zápletka je naprosto fantastická a ten konec.? WAW! klaním se bylo to perfektní a můžu jenom doporučit.

Jana_Hlus
17.08.2017 3 z 5

Postavy byly tentokrát více čitelné než v předchozí knize, od příběhu jsem očekávala více, potenciál tam určitě byl a autorka psát umí, trošku mi to přišlo "na vodě":-), ale na druhou stranu jako oddechovka určitě lepší průměr. 3/5