Ke dnu

Ke dnu https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330755/bmid_ke-dnu-fwR-330755.png 4 928 271

Do tmy série

V době prvních mrazů na konci listopadu je v močálech na kraji města nalezeno mrtvé tělo manželky lékaře Marka Diviše. Mezi obyvateli se začíná roztáčet kolotoč úvah, spekulací a pomluv. Osudy postav se kříží a praskají jako dráty elektrického vedení stožárů v polích za městem. Román Ke dnu volně navazuje na úspěšnou prvotinu Do tmy, za niž autorka obdržela roku 2016 Magnesii Literu za prózu.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Odeon

Zuzunda
16.04.2024 4 z 5

Bylo to jako na horské dráze. Začátek mě nadchnul, uprostřed to šlo pomaleji a závěr jsem zhltla, že i dýchat jsem zapomínala.

Je to moje první knížky od autorky a zaujala mě. Vzhledem k tomu, že v komentářích je několikrát zmiňováno, že Do tmy je lepší, tak už se na ni fakt těším!

vlkcz
08.04.2024 4 z 5

Spíš 3,5*.
Kniha není vyloženě špatná, ale po přečtení Do tmy jsem čekal něco trochu jiného. Hlavním problémem pro mně byl příliš velký počet hlavních postav. Mám pocit, že sedm osudů, byť vzájemně propletených, je prostě moc a kniha na mě působila příliš mozaikovitě.
Jinak je ale kniha napsána opět skvěle, i když ta beznaděj, která z jednotlivých příběhů čiší je občas ubíjející.

Ulala
25.03.2024 4 z 5

Deprese, smutek, malost lidského bytí a také cit, vztahy a nadhled. Nevím co dodat. Byla jsem při čtení trochu zmatená, některé sekvence jsem nechápala, ale také jsem byla ohromená autorčiným stylem a snahou o vykreslení všech i těch nejdrobnějších momentů lidských vztahů. Je vidět, že A.B. má co čtenářům říct a také ví jak to říct, aby to zapůsobilo. Na mně to teda zafungovalo.

Evaho73
19.03.2024 4 z 5

Román “Ke dnu je zasadený do hmlistých severočeských bažín, čo u čitateľa vzbudzuje trochu ponurú až mysterióznu atmosféru. Autorka postavila dej na mnohovrstevných postavách, ktoré sa striedajú v rozprávaní, a poskytujú tak reálny pohľad na život v malomeste. Anna Bolavá je určite talentovaná autorka, ktorá svojimi dielami dokáže trefne poukázať na našu zakomplexovanosť nemálo ovplyvnenú aj našim životným prostredím.
Podľa môjho názoru toto voľné pokračovanie románu “Do tmy nedosahuje jeho kvality a mňa osobne uchvátilo o trochu menej.

martini.ce
10.03.2024 5 z 5

Nikdo neumí popsat mlhu tak, jako Anna Bolavá. Člověk ji při čtení úplně vidí před sebou a cítí na kůži. Pro mě je tato autorka český objev roku. Výborný zážitek, doporučuju.

tonysojka
10.11.2023 3 z 5

Asi jsem necita a cynik,ale první polovina knihy mě totálně míjela a ztrácel jsem se ve jménech postav a kdo je kdo a kdy s kým..... chtěl jsem nedočíst.
Až příběhy z výrobní linky na zpracování kuřat,popis nákupu v nákupním centru a večírku mě trochu probral z polospánku, párkrát jsem se zasmál.
U pasáže hledání Aničky jsem dokonce trnul obavami,ta je výborná, stejně jako popisy bažin a mlhy.
A to je asi tak všechno.
Ještě že to bylo z knihobudky.

666Jitka
19.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Tato až mysteriózní série o obyčejných životech lidí žijících v zoufalých stereotypech svých všedních dní, jakoby tak trochu byla výpovědí o každém z nás. Ano je pravda, že kniha působí až depresivně, ale podle mého názoru autorka velmi zdařile na pozadí propletených příběhů několika postav až do samého jádra obnažuje člověka se všemi jeho úzkostmi, strachem, pocity, strastmi, potřebami a touhami. Anna Bolavá nenosí své jméno zbůhdarma, protože se dokáže ponořit až na dno lidských povah a čtenáři tak poskytnout nevšední pochmurný literární zážitek.

haannyys
04.10.2023 5 z 5

Já z téhle autorky prostě nemůžu. Nemůžu. To je vždycky tak fantastická slohová jízda. Tolik pocitů - to chvíli někoho nemáte rádi a pak s ním soucítíte. A taky naopak. Úplně to vždycky hltám. Hltejte taky.

Jahoda
29.08.2023 4 z 5

Velkolepě napsaný příběh "malých" osudů obyčejných lidí z jedné vesnice. Moje první kniha od této autorky. Ale jsem nadšená a určitě se ráda pustím do dalších. Jednu hvězdičku jsem ubrala za otevřený konec, který ve mně po dočtení knihy stále hlodá a nedá mi stále nepřemýšlet...

Mishi
19.08.2023 5 z 5

Sice je to označeno jako volné pokračování knihy Do tmy, ale nemá s ní mnoho společného. Jen stejné maloměsto a postavy doktora Diviše a Milušky.
Styl příběhu je úplně jiný. A ačkoliv jsem Do tmy hodnotila také 5*, tahle se mi líbila víc. Sledujeme osudy několika postav, každý je svým způsobem "divný", ale to se mi právě líbilo a bavilo mě sledovat, jak se perou se životem.

Kasty
17.08.2023 5 z 5

Moje první kniha této autorky. Maloměsto, vztahy, vzestupy a pády. Všudypřítomná a depresivní mlha, která vše umocňuje. Je to nevšední a silný přiběh obyčejných lídí. Bylo to divně krásný. Člověk se na jednu stranu nemůže dočkat, až knihu přečte. A na druhou nechce aby to skončilo.

Vilma232
24.07.2023 4 z 5

Naposloucháno. Všechny postavy jsou úžasně vykreslené, ale tolik podivných lidí na tak malém místě?

Radimka
17.07.2023 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu na ČR. Knížky od Bolavé mají neuvěřitelnou atmosféru.

mirektrubak
15.07.2023 5 z 5

"Tak tohle je náš společný život, napadne ji znenadání. Takhle žijeme, tohle jsme my. Pro tohle chvátáme domů, nic dalšího není. Představujeme si, jaké to bude, až... A ono to vypadá takhle. Nezměníme se. Nemá smysl se ještě na něco těšit, něco připravovat, o něco usilovat. Takhle je to pro nás na světě zařízeno a víc nic."

Druhý příběh z Řečovic je v mnohém podobný a v mnohém jiný. Syrovost a sugestivnost skvěle podaného vyprávění zůstává, všudypřítomná bolest a tíže, kvůli které se nejde pořádně nadechnout, které se nejde zbavit, ale na kterou si ani nejde zvyknout. Ale místo zaměření na jednu osobu zde máme obyvatele maloměsta jako jakéhosi kolektivního hlavního hrdinu. Jako by paní Bolavá otočila dalekohled...
Pojetí z jejího debutu mi určitě bylo bližší, zde mi to občas přišlo roztříštěné a nevyrovnané, právě v kontrastu s prvotinou. A také mi nesedl ten sarkastický komentář k maloměstskému životu (který v Do tmy reprezentuje Marcela) vytvářený drobnokresbou Řečovického panoptika, zvlášť nákupní výlet a následující ženské setkání. Nic proti tomu, vše je popsáno přesvědčivě a věrohodně, jen jsem měl pocit, že se autorka nevěnuje něčemu, co je její nejsilnější stránka. A píše něco, co mi přišlo takové ... hájíčkovské.

Drobné čtenářské rozpaky, které jsem zažíval někde v polovině děje, se ale rozplynuly, když začal gradovat příběh trojúhelníku Jarda-Hana-Milada (atmosféra interakce při jejich společné jízdě autem byla tak skvěle popsaná, úsporně a přitom tak výmluvně!). Křehký vztah Hanky s Jardou jsem silně prožíval (Milada promine, její nevyhnutelná srážka s realitou mně trhala srdce, ale...) a když se jejich cesty v dramatickém vyvrcholení protnuly s Aničkou, měl jsem o ně takový strach, že jsem v rychlých intervalech knihu odkládal (já prostě nechci vědět, jak to dopadne!) a zase otvíral (já prostě musím vědět, jak to dopadne!). A nakonec jsem se dočkal i křehké naděje, nebo možná příslibu křehké naděje, náznaku toho, že s dobrou vůlí je možné léčit i ty nejbolavější zářezy do srdce.

sypalek
15.07.2023 4 z 5

Teda, tolik divnosti a vyšinutí se jen tak někde nevidí... Ale čtení byl zážitek. A body navíc dávám za nádherně ilustrovanou a graficky zpracovanou obálku.

Dajine
02.06.2023 5 z 5

Volné pokračování a opět skvělé.

Makropulos
09.05.2023 4 z 5

Druhé čtení :
Zažila jsem zvláštní situaci. Když jsem se konečně dostala ke třetímu dílu této volné trilogie, zjistila jsem, že si pamatuji skoro do detailů knihu Do tmy, ale z knihy Ke dnu nevím vůbec nic. Začala jsem tedy po šesti letech číst znovu. Překvapením pro mě bylo, že ani v průběhu čtení si skoro nic nevybavuji. Asi se mi podařilo ten depresivní zážitek úplně vytěsnit. Přečetla jsem tedy po druhé, ale už teď mám pocit, že za pár let bude výsledek stejný. I když teď je celý zážitek umocněn další části, kterou jsem přečetla. Uvidíme.

janina66
28.04.2023 3 z 5

Opět jsem vyslechla audioknihu.
Nebylo to špatné. Hodně ponuré až depresivní. Dost postav v knize, kteří byli také zvláštně vyšinutí. Knihu Do tmy jsem četla nedavno, a žádné navazování děje jsem nepostřehla. Velmi zvláštní konec. Z předchozí knihy si pamatuji jen Milušku, chudák holka.

Kaja1
23.04.2023 4 z 5

Kolik zvláštních osudů na tak malém městě. Nebylo toho smutku už dost? Ale knihy Anny Bolavé se mi čtou dobře. Rodiče by neměli nechávat své děti samy v noci doma, já bych to v tom věku jako Áňa nedávala. Také obdivuji všechny, kdo pracují v drůbežích jatkách, byla jsem tam jenom jednou na exkurzi, a stačilo.

hanap
18.04.2023 4 z 5

Poslouchám audio verzi na "můj rozhlas". Zvláštní příběh, lidí na malém městě, Autorka postupně rozplétá příběh podivných lidiček. Za mě dobré.