Ke dnu

Ke dnu https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330755/bmid_ke-dnu-fwR-330755.png 4 928 271

Do tmy série

V době prvních mrazů na konci listopadu je v močálech na kraji města nalezeno mrtvé tělo manželky lékaře Marka Diviše. Mezi obyvateli se začíná roztáčet kolotoč úvah, spekulací a pomluv. Osudy postav se kříží a praskají jako dráty elektrického vedení stožárů v polích za městem. Román Ke dnu volně navazuje na úspěšnou prvotinu Do tmy, za niž autorka obdržela roku 2016 Magnesii Literu za prózu.... celý text

majáček
05.04.2018 3 z 5

Velmi rozvláčnělé. Dopodrobna popisované, co kdo dělá. Mám smíšené pocity. Knížky od Petry Nachtmannové jsou mi bližší, protože mají děj a jsou v určitém tempu.

Petass
01.04.2018 3 z 5

Ano, stálo to za to, ale žádná velká pecka... Ze začátku mě příběh nebavil, nemohla jsem se začíst, autorka mě naštvala hned na začátku osudem jedné z postav :) a celé mi to připadalo jako drbárna z maloměsta... Čtenář musí být ve střehu kvůli množství postav a střídání jednotlivých dějových linek, to mi ale nevadí, spíš naopak. Autorka umí skvěle popsat prostředí, při čtení opravdu cítíte mlhu kolem sebe a mokro pod nohama. Děj časem dostal spád a objevil se ten známý pocit zvědavosti... jak to dopadne? No a dopadlo. U této knihy mi dost vadí ta otevřenost konce, postavy se nikam nevyvinuly, celé "řešení" zabralo pár stran a je konec... Nechci spoilerovat, nebudu to víc rozvádět. Do tmy jsem hodnotila 4 hvězdami, Ke dnu je v závěsu, dávám tři. Knihy Anny Bolavé mě zaujaly, chápu ocenění Do tmy Magnesia Litera, ale nenominace Hany od Morštajnové oproti nominaci Ke dnu je směšné. Kniha "Ke dnu" splnila účel, vtáhla mě do příběhu, vypnula jsem mozek a myslela jen na postavy z knihy, ale to je tak všechno... Nic zásadního si neodnáším. Jen doufám, že autorka opět volně naváže a dozvím se osud některé z dalších postav, Áňa se neopouštěla lehce ;)

Qadin
19.03.2018 3 z 5

Tak si říkám, že autorka buď žije v jiném světě, nebo má potřebu pokroucených hrdinů jako Poirot mrtvol... gradace až prvoplánová. Body nahoru za Áňu, dolů za nemocnici, oko na stromě a smrt u pásu...

iška
17.03.2018 3 z 5

Tak trochu smíšené pocity. Byly momenty, kdy mě děj plně vtáhl a pak najednou jako bych byla ztracená. Rozhodně se mi více líbilo “Do tmy”.

Prateri
16.03.2018 4 z 5

Anna Bolavá mě donutila jít v chladu, v mlze a nepozorována sledovat osudy lidí z knihy Ke dnu. Jak název napovídá, hlavní hrdinové si moc veselí neužijí. Je to špatné, když se míří ke dnu, ale zase je ještě šance odrazit se. Hezky napsané.
Ty naše mladé spisovatelky jsou fakt moc dobré.

jiri77
13.03.2018 5 z 5

Konec listopadu a začátek adventu a všude přítomná mlha,které přivodí tu správnou ponurejší atmosféru. Každá postava a postavička si prožívá svůj vnitřní boj. Autorka skvěle popisuje postavy i prostředí. Kniha mi naprosto sedla.

saruse
25.02.2018 5 z 5

"Do tmy" bylo méně dějové, s méně postavami - alespoň si to tak vybavuji, jako nekončící sled skoro halucinogenních obrazů a zážitků poněkud podivínské hlavní hrdinky. Přesto jsem se nemohla odtrhnout. Takže od "Ke dnu" už vůbec ne! - a strašně mě mrzelo, když mi zbývalo pár posledních stránek. Vpily se mi pod kůži postavy, pohledy do jejich psychiky, jejich soužití s ostatními... Nádherně napsáno. Neumím ani vystihnout, čím vším mě kniha tak silně vtáhla. Nominuji na Knihu roku.

Magriva
23.02.2018 3 z 5

Četlo se to jedním dechem, ale přece jen těch příběhů bylo někdy až moc, takže to působilo příliš fragmentárně. Líbil by se mi hlubší vhled do příběhu Anny.

LuckaH2
29.01.2018 5 z 5

Tohle neni kniha ani autorka pro každého. Do tmy se mi sice libila vic,ale i tahle kniha me chytla do sparu mlhy a mocalu. Je napsána originálně, popisy míst jsou tak sugestivní, reálné, tajuplné. Otevřená místa mě bavila, prostě jako by příběh žil vlastním životem. Ponurou atmosféru by se dalo ždímat. Za me super!

sgjoli
27.01.2018 3 z 5

Na to, jak moc mne bavila autorčina předchozí kniha, musím říct, že jsem z tohoto románu bohužel poněkud zklamaná. To, co jsem obdivovala a hltala na knize "Do tmy", jsem očekávala a hledala i zde, ale bohužel nenašla. Zatímco v předchozí knize byla dějová linka spíše upozaděna a autorka se více věnovala atmosféře a jejímu poetickému, lyrickému vyznění, zde je to naopak. A mne to bohužel vůbec nesedělo, což mne moc mrzí, protože jsem se na knihu moc těšila a měla od ní velmi vysoká očekávání. :-(

lenkaBajza
25.01.2018 3 z 5

Z počátku jsem myslela, že knihu odložím - asi u mě nebyl ten správný čas na tak chmurný děj. Poté jsem se lépe zorientovala v postavách a jejich vzájemných vztazích/příbězích a kniha mne vtáhla do děje, musela jsem znát konec, vysvětlení.
Ponuré až mrazivé, ale přitom tak obyčejné, nijaké. Autorka mne mile překvapila:-)

ssyyllvvaa
21.01.2018 4 z 5

Tolik nešťastných a pokřivených lidí a jejich prolínajících se osudů...... Svým způsobem působili ještě depresivněji než hrdinka knihy Do tmy, ale zase se autorce podařilo mne vtáhnout mne mezi ně a s napětím sledovat, kam až dojdou a jestli se alespoň někomu podaří z toho psychického močálu dostat na pevnou zem. Nějaké pozitivní náznaky se sice u Jardy a Hanky objevily, ale konec zůstal hodně otevřený a tak si říkám - nebude ještě další volné pokračování ?

Gabi13
16.01.2018 5 z 5

Perfektně napsané prolínání příběhů. Stejně jako první kniha mě zaujal nevšední děj a jsem ráda, že to skončilo optimisticky. Přišlo mi, že je zde zachyceno - každému spravedlivým dílem a každý strůjce svého štěstí.

hanoule
16.01.2018 5 z 5

Četla jsem Do tmy, což mi přišlo jako ještě větší psycho, ale i Ke dnu jsem přečetla jedním dechem a vřele doporučuju. Doporučení se netýká těhotných a citlivých osob.

bgott
07.01.2018 4 z 5

Stejně jako Do tmy byla i tato kniha výborným čtením. Propojením osudů několika postav se mi zdál příběh čtivější a pestřejší než Do tmy, ale pochmurný a depresivní obraz maloměsta a jeho obyvatel zůstává všudypřítomný. Jen snad postava Jardy se zdá alespoň trochu "normální". Taky mám pocit, že vždy, když narazím na vodňanské kuře, tak si vybavím drůbežářské závody z této knihy. O "strachovické" nemocnici už ani nemluvím ;-)

Liberius
02.01.2018 3 z 5

Jako volné pokračování musím knihu srovnat s předchozím titulem Do tmy. Ke dnu je ve všech směrech slabší, přesto stále čitelná kniha. To, co mě uchvátilo na první knize, byl ten pohled do úplné niternosti hlavní postavy. Ke dnu dělá něco podobného s jednou z hlavních postav, avšak je to neskutečně nudné a ploché. Ona postava ostatně je nudná, plochá a nezajímavá. Některé vedlejší postavy, jako například novinář a jeho teta, jsou odbyté a otravné. Vlastně se mi v románu líbily jen dvě postavy, malá dívka, která si žije ve svém světě, a její matka, jež se dennodenně lopotí u pásu. Jejich příběh je uchopitelný, zajímavý a člověka dojme. Také vztah matky a dcery má náboj a je umě vygradován. Bohužel to je vše, co mě v této knize bavilo. Rozhodně Do tmy nesahá ani po kotníky.

Gigy
02.01.2018 4 z 5

Knihu jsem dočetla včera a mám z ní tak trochu smíšené pocity. Nejprve jsem si myslela, že se jedná o detektivku (i proto jsem si knihu pořídila, zbožńuji detektivky), záhy jsem ale zjistila, že tomu bude trochu jinak. Nicméně nebyla jsem zklamaná. Líbila se mi pochmurná atmosféra, která prostupovala celým příběhem a zaujaly mě i pohnuté osudy hlavních hrdinů, kterých je v knize hned několik. Nejvíce mě zaujala postava Milady, její vykreslení mi přišlo naprosto geniální, i když mi často byla svým chováním až protivná. Možná má domnělá vražda daleko hlubší význam, třeba jsme tak nějak všichni "vrahem" něčeho, jako je Milada téměř vrahem své dcery nebo Diviš strůjcem Miluščina neštěstí. Nakonec dávám 4 hvězdičky a nechávám autorce prostor k tomu, aby mě ještě více uhranula.

Nikuskaaa
30.12.2017 5 z 5

Druhá knížka, kterou jsem od této autorky četla a už se moc těším na další. Je skvělá! Je to hodně syrový příběh, který nějak autorka nepřikrášluje.

Marčullkas
28.12.2017 3 z 5

Po celou dobu čtení mi seděla ponurost, deprese, beznaděj na zádech.

Terezita
20.12.2017 5 z 5

Ke dnu nemůžu hodnotit jinak, než plným počtem. I když to bylo něco jiného, než jsem čekala, bylo to super.
Kniha ve mně vyvolala různé pocity, Hanu jsem ze srdce nenáviděla (nevím proč), Anička byla na pár facek, ale měla jsem ji neskutečně ráda. Když to vezmu kolem a kolem, iritovaly mne snad všechny postavy.
Přišlo mi, že většina knihy se točila okolo Miladiny rodiny, že o Diviše a zesnulou Divišovou ani tak nešlo (i když to všechno byla jejich "zásluha").
Jediné, co mi chybí, je rozuzlení Málka. A co si budeme, čekala jsem nějakou zmínku o Anně z knihy Do tmy (nebo tam byla a já si nevšimla?).
Jinak skvělé, autorka umí krásně psát a čtenáře zasáhnout.