Do světa na zkušenou čili O cestách tam a zase zpátky

Do světa na zkušenou čili O cestách tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/192327/bmid_do-sveta-na-zkusenou-cili-o-cestach-192327.JPG 4 21 4

Malá rukověť k trilogii J. R. R. Tolkiena Hobit – Pán prstenů – Silmarillion & k (ne)pohádkám. Knížka o zasvěcení četbou, o příbězích jako látce mýtu a povaze skutečnosti. O vzniku a vrstvách Tolkienova světa. O cestě k dospělosti, která neruší dětství.

eva3992
28.01.2024 3 z 5

Malá rukověť k trilogii J.R.R. Tolkiena Hobit – Pán prstenů – Silmarillion a k (ne)pohádkám. Kniha pro všechny, kteří si prošli Tolkienovou trilogií i těm, kdo se na ni teprve chystají.

Tuto knihu jsem dostala od kamaráda a jelikož neznám Tolkienovu tvorbu, respektive jsem od něho nic nečetla, pouze jsem viděla filmy Pán prstenů, ale právě se chystám číst Hobita, rozhodla jsem se, že si nejprve přečtu tuto rukověť. Musím však upřímně říct, že mi tato kniha nic nepředala, a zřejmě jsem ji neporozuměla tak, jak bych měla. Nevadí, však jak autor sám píše v úvodu: Nevadí, vytrvejte. Třeba se poštěstí jindy. Tak třeba až se ponořím do knih pana Tolkiena, k této se vrátím a dá mi více porozumění.

Honzajosl
25.01.2020 5 z 5

Tato útlá knížka není pouhou rukovětí k dílu J. R. R. Tolkiena. Je rovněž úvahou nad smyslem fantastické literatury vůbec. Neubauerovo odborné zamyšlení mi krásně rezonovalo se sborníkem esejů o fantastické literatuře Ursuly Le Guinové. Pokud pořád nevíte proč se alespoň jednou za život vydat na cestu tam a zase zpátky nebo pokud stále hledáte způsob, jak své toulky světem elfů, trpaslíků a znalost elfštiny vysvětlit svým rodičům, přátelům, partnerům, tchyním a tchánům, pak tady pro ně najdete odpověď.

qwill
16.01.2016 5 z 5

„Toto zamyšlení je určeno těm nejšťastnějším. Těm, kdo prošli Tolkienovou trilogií, ocitli se v jejím světě a kdo se vrátili proměněni. Těm, kdo vykonali cestu tam a zase zpátky. Pokusíme se vyjádřit tuto proměnu slovy. Chceme dát jméno tomu, co se vlastně stalo. Zasvěcení tomu porozumí; vědí, o čem je řeč. Těm, kdo mají tuto proměnu teprve před sebou, nechť toto svědectví dodá odvahy. Těm pak, kterým se to nepodařilo, radím : zkuste štěstí jindy - či jinde. Vytrvejte. Bylo by hrozné pomyslit, že nás nečeká, že jsme svou šanci propásli. Nebudeme-li jako děti, nevejdeme.“

Ikkju
21.09.2011 5 z 5

Výborná kniha, napsaná velmi živě a hlavně s hodně zvláštními, ale pochopitelnými závěry. Stať "Jak se Honza učil latinsky" jsem bral trochu jako vtip, ale vysvětlení vnitřní logiku má...

Kniha Do světa na zkušenou čili O cestách tam a zase zpátky je v