Do švestek jsme doma

Do švestek jsme doma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383321/bmid_do-svestek-jsme-doma-GVH-383321.jpg 4 74 23

Jaké nástrahy číhaly na uprchlíky po únoru 1948, jak těžký byl pobyt v uprchlických táborech, cesta na druhý konec světa a zvykání si na neznámé prostředí? To vše se čtenáři dozví v příběhu fiktivní rodiny Novákových, který je však postaven na reálných základech. Otec novinář, stoupenec masarykovské demokracie, je záhy po komunistickém puči přinucen okolnostmi odejít spolu s manželkou a dvěma malými dětmi do zahraničí. Na několik měsíců uvíznou v německém táboře a čekají na možnost vystěhovat se dál. Nakonec odjedou do daleké Austrálie, která na přelomu 40. a 50. let vítala evropské exulanty s otevřenou náručí. Přesto nebyly začátky jednoduché. Autor scénáře je historik, který se exilovou problematikou zabývá řadu let a patří k našim předním odborníkům. Studiem archivních pramenů a korespondencí s dosud žijícími pamětníky vytvořil děj, který nás vrací k tísnivým počátkům studené války a komunistického režimu. Kresbu opatřil kreslíř Jakub Dušek mající bohaté zkušenosti s tvorbou historických komiksů.... celý text

Madelisi
21.02.2024

Shrnutí života emigrantů od roku 1948 až do roku 1989. Příběh mě zaujal. Představil historii trochu jinak.

JointlieKat94
22.10.2023 3 z 5

Kniha díky komiksu nezabrala ani tolik času na to, kolik jsem se toho z ní dozvěděla (třeba jak probíhala emigrace a že to nebylo jen tak..), ale přesto jsem s ní nebyla tak spokojená, jako bych čekala. Taky jsem se trošku ztrácela v postavách.

Zajímavé to bylo.

Stromovous
29.09.2023 4 z 5

Na jedno odpoledne, super zajímavý příběh k rekreačnímu historickému obohacení. Mohu vřele doporučit!

Rilian
15.08.2023 3 z 5

Komiks hodnotím spíše jako učební materiál. Po jeho přečtení jsem si dokázal představit využití této knihy v hodinách dějepisu, pokud by si učitel vytvořil pro studenty nějaký korpus otázek. Pokud bych komiks hodnotil jako historickou beletrii, asi by bylo mé hodnocení nižší.
Příběh je zkratkovitý a zjednodušený, ale studenti by se mohli dozvědět něco o osudech tehdejších emigrantů. Z vlastní zkušenosti vím, že ve svých hodinách sotva stíhám popsat proces emigračních vln z tehdejšího Československa. Třeba mi tento komiks trochu usnadní práci...

simca9342
01.07.2023 5 z 5

" Stačí vyjít na ulici, abys zjistil, že je všechno v hajzlu."

Není jednotný názor všech lidí o tom, jaký byl život za komunistů. Řekla bych, že se špatně vedlo všem. Hlavně rodině Novákových a jejich životě , na kterém je příběh -komiks - postavený. Je to sice rodina stvořená z pera autora, ale ukazuje tu tvrdou dobu, dopad na firmy, školy a ovlivňování žáků. Kvůli strachu z toho, co horšího se může stát se rozhodnou utéct. ale doba je zlá a stačí pár slov...

Danago
23.06.2023 4 z 5

Můj první komiks, zjistila jsem, že to vůbec není špatné.
Téma je důležitá část naší historie a zase se mi toho dost osvětlilo.
Útěk za svobodou nebyl tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát.
Určitě není jen pro děti, ale pokud komiks děti zaujme tak je to velice dobře.
Kresba je trochu nepřehledná, dost se mi pletly jednotlivé postavy, takže jsem se musela hodně soustředit.

Knihomolka506
19.06.2023 5 z 5

Dát těžko pochopitelnou literaturu, tedy některou z vážnějších dob světových dějin do grafiky není lehké, navíc to musí čtenáře zaujmout. Dvojici autorů se to povedlo, za mě je komiks super věc, nejen, že podnítí zájem starších čtenářů, ale hravou a nenásilnou formou se něco naučí.
Otevírá se příběh neexistující rodiny podle skutečných událostí...
Doporučuji, za mě klidně 100 hvězd, grafické provedení opět nezklamalo :)

vlkove
31.05.2023 4 z 5

Dobrý nápad na komiks. Hodně věcí jsem nevěděla. Rychle přečteno a třeba na půjčení z knihovny ideální kousek. Já knihu pošlu dále, jednou stačilo.

Plaknel
31.12.2022 4 z 5

Když jsem knihu objednávala, přečetla jsem si, jen o čem je. To, že je to komiks, jsem zjistila zděšená doma.
A nakonec jsem byla i ráda. Ilustrace jsou moc pěkné.
Příběh poutavý a pár nových informací jsem se dozvěděla.
Určitě doporučuji a právě, že je to komiks, mohla by přitáhnout i mladé čtenáře.

Lka
09.10.2022 5 z 5

Moc hezký komiksový příběh z doby komunistického režimu. Nenásilnou a zajímavou formou vyprávěný příběh tří kamarádů, kteří se museli poprat s nelehkou dobou. Určitě bych knihu doporučila všem mladým, aby věděli jak to tenkrát bylo. I já se dozvěděla zajímavé skutečnosti z té doby.

jarynek
26.06.2022 4 z 5

Je dobré si tyto časy připomínat. Slušel by tomu větší rozsah - takto je příběh přece jen trochu zkratkovitý. Ale i tak jsou v knize zajímavá fakta, o tom, že ani za železnou oponou to pro mnohé alespoň ze začátku nebyla procházka růžovou zahradou.

adoli
23.09.2021 4 z 5

Po letech přečtený komiks. Zajímavá změna. Určitě má kniha nějaké mouchy, ale poutavou a nenásilnou formou přibližuje nelehké období našich dějin. A pro děti a mládež určitě stravitelnou formou. Za mě dobré.

svarnyp
14.04.2021 3 z 5

Z knihy mam nakonec smisene pocity. Na jednu stranu pekne ukazuje osudy ceskoslovenskeho exilu po roce 1948 a zejmena cesty skrz uprchlicke tabory.

Avsak obcas mi prislo, ze kontext deje je uvedeny az prilis zkratkovite a nekdo, kdo se o tema nezajima, z toho bude spis zmaten. Ac bych zase pochvalil, ze se kniha snazi otrit prakticky o vsechny problemy (od vysidleni Nemcu, az po ruzne politicke nazory mezi exulanty z vychodni Evropy). Sam jsem potom byl nekdy mirne zmaten z nekterych skoku mezi scenami, kdy kresba postav nebyla jasna a chvili jsem patral, kdo vlastne hovori. Zejmena mi vsak prisly slabe rozhovory. Misty mi prisly bud zkratkovite a nejasne a jindy zase byly az podezrele expozicni. V podstate by mi nevadilo, kdyby to cele bylo prave delsi a mene zkratkovite.

tittanie
24.11.2020

Velice zajímavá kniha Když jsem si říkala, že si ji přečtu tak mi nějak nedošlo, že se jedná o komiks. Až jak jsem si ho půjčila v knihovně a prohlídla jsem si knihu, jsem to zjistila. No je to příjemná změna. Hezká ilustrace. Zajímavý příběh. Některé dialogy mě dojímaly. Jenom trochu jsem se ztratila v postavách při přechodu hranic.

ADE138
22.09.2020 4 z 5

Moc se mi líbilo téma a scénář. Takových knih moc nevychází. Bohužel jsem se ztrácela v kresbě. Občas jsem nevěděla kdo je kdo:(

sadlo
03.07.2020

To ano, ale kolik ročních období uplyne, aby oni byli doma, ve své rodné zemi. Pro nás, dříve narozené, je tento komiks čtení o něčem, co jsme prožili, ať už padesátá léta nebo normalizaci. Doporučuji všem dětem, mládeži, studentům, ale také dospělým, kteří ještě tápou "jak to skutečně bylo". Tady mají pravdivou odpověď.

Sorrow
31.07.2019 4 z 5

Silné téma, o kterém je třeba mluvit a psát. Jsem ráda, že se skrze v podstatě odpočinkovou formu může člověk něčemu přiučit. Hodně mě zaujala kresba, jen jsem občas trošku bojovala s jednotlivými obrazy a nevěděla, kterou z "bublin" číst dřív. Ocenila bych, kdyby byl příběh trošku plynulejší (tudíž klidně delší), nikoliv takto epizodní, ale celkově se jedná o komiks nadprůměrný, kterých by mělo vznikat více.

Ronnie68
23.04.2019 5 z 5

Zajímavě pojatá kniha jako komiks ... nevěřila bych, že mě to dokáže tak zaujmout ... skvěle pojatý příběh, který nakonec skončil dobře ... jelikož to byla útlá kniha (komiks) .. četlo se to opravdu moc dobře ...

madem
10.04.2019 5 z 5

Kniha je skvělá zvlášť pro ty, kteří nevědí o dané době nic. Vše vysvětluje tak, aby všichni pochopili. Jaký jsme mohli mít život, jak málo stačilo ke změně, jak bylo těžké mít a vychovávat děti v utečeneckých táborech, v exilu,….

radka.csemi
08.02.2019 4 z 5

kousek našich dějin podaný moc hezkým způsobem

Autoři knihy

Jakub Dušek
česká, 1982
Martin Nekola
česká, 1982

Kniha Do švestek jsme doma je v