Do středu Země

Do středu Země https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459819/bmid_do-stredu-zeme-Ev1-459819.jpg 4 1186 142

Nevyčerpatelně vynalézavý romanopisec vypráví o třech odvážlivcích, německém profesoru mineralogie, jeho mladém synovci a islandském lovci, kteří na Islandu sestoupili na dno kráteru sopky a podnikli odtud krajně odvážnou, na dobrodružství a překvapení bohatou cestu do nitra Země.

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Návrat

Voyage au centre de la Terre , 1864

p.pavlina
04.03.2021 5 z 5

Zavzpomínala jsem si na školní léta, kdy jsem tuto knihu četla naposledy. Jules Verne mě ani po těch letech nezklamal a vzal mě na velmi zajímavou výpravu plnou zážitků.

st18321
27.02.2021 5 z 5

Po přečtení mohu potvrdit, že se jedná o jednu z nejlepších knih od Julese Verna. Myslel jsem si, že když jsem viděl několik filmů, tak mě kniha nepřekvapí. Opak je ale pravdou takto poutaví a napínaví děj zatím žádné filmové zpracování nenabízí.

hetty64
25.02.2021 4 z 5

Cesta do středu Země. Literární klasika na niž jsem z ničeho nic dostala náladu, která zajistila, že jsem ji zhltla během pár dnů. Ovšem jinak je kniha (na dnešní dobu) bez nějaké dynamičnosti, jistou dávku napětí udržuje převážně jen očekávání, kdy tedy konečně sestoupí do toho středu Země. Milé počtení, ale nečekejte nic na způsob filmové adaptace.

... a ten konec mě zklamal - tak nevyužitá možnost vyjádřit autorovu vlastní kreativitu a potěšit a uchvátit čtenáře!

Pardubák_One
14.02.2021 1 z 5

Túto knihu som si vybral do Čtenářské výzvy pretože som si myslel že bude celkom fajn sa znova začîtať do knihy ktorú som čítal ako mladý a pripomenúť si dej.

Pravdupovediac som si myslel že túto knihu ani nedočîtam. Už po prečítaní niekoľkých desiatkach strán som ju na pár dní prestal čítať. Veľmi mi vadili takzvané vedecké opisy a teórie. Poznatky vedy a techniky o našej zemi sa za tých niečo vyše 100 rokov od napísania neskutočne zmenili takže čítať súčasníkovi tieto "vedecké" opisy príde dnes úsmevné až detinské. Na mňa pôsobili veľmi rušivo.

Čo sa týka hlavných postáv, nie je to oveľa lepšie. Iritovali ma 2 hlavné postavy z troch. Neomylný "vševedko" strýc Liddenbrock a jeho "hysterický" synovec. Nedokázal som si k nim vyvinúť nejaký pozitívny vzťah. Obidvaja ma vytáčali svojím vlastným spôsobom, ale najmä synovec, pri ktorom som si okamžite ako som o ňom začal čítať myslel "Čo už zase?!"

Počas celého deja sa neudeje nič prekvapujùce, nič čo by ma nútilo čítať s napätím a tešiť sa ako to skončí.

Nakoniec som sa ale naozaj tešil, že to skončilo. Tešil som sa, že si konečne prečítam nejakú inú knihu.

Ticiana
12.02.2021 5 z 5

Kdyz si vezmu, jak davno byla kniha napsana, tak je to paradni dilo. Je pravda, ze autor tam pise i hodne vedecky, ale zas na druhy strane, tim je znamy. Profesor mi mistami lezl na nervy, ale v nejhorsich chvilich se ukazala jeho lidskost. Axel byl taky fajn, ale nejvic mne bavil Islandan. Mnohem lepsi nez Pet nedel v balonu.

HerrPilot
11.02.2021 4 z 5

Tak jsem se konečně dohrabal k přečtení téhle klasické knížky, a ona fakt cestou byla. Ale nikoliv do středu Země, nýbrž do středu mé trpělivosti a tolerance.

Celý příběh se zprvu tváří zcela nevinně. Je docela zábavný (snad poprvé jsem se u Verna smál), obsahuje drobnou satiru, a je to psáno vskutku lehkým perem.
V momentě, kdy roztržitý profesor Lidenbrock objeví tajemný svitek, se začínají stahovat mračna.
Ta začnou povážlivě houstnout v průběhu hrozně nudné cesty Islandem, a konečně kulminují právě ve středu Země.

Tahle knížka mi také odhalila, že Verne opravdu nebyl dobrý spisovatel. Tak strašně se držel vědeckých popisů, že v nich příběh utápěl stejným způsobem, jakým evropský gurmán utápí hranolky v majonéze. Jeho postavy mezi sebou mluví tak STRAŠLIVĚ škrobeně a křečovitě (prakticky každá třetí věta začíná „Jakže?“), až jsem na ilustracích začal hledat tyč, zabořenou v jejich zádelích. Nevěřím, že by se lidé viktoriánských časů vyjadřovali takto, zvláště v nebezpečných situacích.
Taková Mary Shelley, nebo Vernův „kolega“ H. G. Wells také psali sci-fi, ale to jejich bylo tak jaxi… uvěřitelné.

Kniha ale byla krátká, a měla atmosféru, za což dávám slaboučké 4*. Mou oblíbenou verneovku – „Ze Země na Měsíc“ – to tedy nesesadilo.

P.S. Ani těch dinosaurů, kvůli kterým jsem to četl, tam moc nebylo.

HockeyGirl
07.02.2021 4 z 5

První knížka od Verna, kterou jsem si přečetla. Viděla jsem už několikrát film, kde hraje Dwayne Johnson, ale chtěla jsem si samozřejmě i přečíst klasiku od Verna. Knížka je popsaná i z vědeckého hlediska, takže jsem některým slovům moc nerozuměla, ale to jsem asi nebyla jediná, která to tak měla. Jinak příběh byl opravdu dobrodružný, napínavý, zajímavý a čekala jsem, jaké pasáže budou stejné nebo podobné, jako ve filmu. Ve filmu bylo samozřejmě víc "střetů" se zvířaty, které ve středu Země, našli. Taky se tam tak nemluvilo o vědeckých objevech, ale cestu podnikali stejnou, takže to bylo stejné a mohla jsem tak porovnat knížku a film. Knížku hodnotím na 4*, protože jsem některým slovům moc nerozuměla a taky mi některé pasáže přišly ne tak moc napínavé a zajímavé, ale jinak se mi knížka líbila a těším se na další, kterou si od Verna přečtu. ;)

david6273
01.02.2021 4 z 5

Je to jako když v dětství nemáte rádi koprovku nebo rajskou a v dospělosti zjistíte, že to vlastně milujete a nevíte proč jste vlastně nejedli dříve...Verne je fantastický vypraveč, který drží čtenáře stále v tenzi. Klobouček. 4/5

Annkag
26.01.2021 4 z 5

Zajímavý cestopis plný dobrodružství a objevování, který i po rolích vyrazí čitatelovi dech.

Usire
25.01.2021 5 z 5

Vlastně je to moc velká paráda, když si člověk uvědomí, kdy ta kniha vznikla. Vůbec jsem se nenudil a téma mi bylo hodně blízké. Škoda jen, že pobyt na cestě do středu Země, nebyl delší.

VeruMalfoy
06.01.2021 3 z 5

Pěkný příběh, od kterého jsem ale tak nějak čekala lepší dějové zpracování. Bohužel však toto bylo místy slabé a málo uvěřitelné.

Jenny46
28.11.2020 5 z 5

Chtěla bych zažít cestu do středu Země...
Knihu mám strašně ráda od mládí a tentokrát jsem vyzkoušela audioknihu - skvělá volba a moc doporučuji

kotasbk
17.11.2020 4 z 5

Moje první verneovka. Nesmírně vtipná knížečka, plná cestování, geografie, geologie a taky paleontologie. Určitě stojí za to ji přečíst. Je ale nesmírná škoda, že o takových knížkách se na střední škole neučí. Mají to snad žáci již znát? Nebo prostě má přednost nějaký random autor s Nobelovou cenou, jehož dílo je pochopitelné jem pro tři procenta čtenářů? Mě osobně Verne překvapil, poučil a díky němu jsem nalezl dalšího autora (sice opožděně, ale nalezl), se kterým budu trávit čas ve vaně. Už přemýšlím, kterou další knížku od něj přečtu. Asi tu, kde typecek cestuje kolem světa.

Bája89
06.11.2020 3 z 5

Verneova klasika. Přestože mě audiokniha bavila, tak ji musím zařadit do šuplíčku těch slabších. Což samozřejmě neznamená, že bych Cestu do středu země nedoporučila dalším čtenářům. Jules čtenářům předložil velmi kvalitní příběh, který nás osloví. Ale jsou tu jeho o chlup lepší knihy.

Majinka010406
19.09.2020 5 z 5

Naprosto výborné. Moje první kniha od tohoto autora, která nezklamala. Mohu jen doporučit.

DasaN
08.07.2020

Velmi pěkná klasika u které se zaručeně nebudete nudit.

m_martina
23.06.2020 5 z 5

I já bych se ráda podívala do středu Země, pokud by to bylo možné. Proto jsem se aspoň ponořila do této knihy a měla aspoň na chvíli pocit, že jsem se cesty s profesorem Lidenbrockem a jeho přáteli zúčastnila.

Gabriela_K
19.06.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila. Přečetla jsem ji vcelku rychle. Určitě doporučuji.
Jediné co bych uvítala by byl delší pobyt na cestě do středu Země.

l.e.d
18.06.2020 4 z 5

Sáhnul jsem po nějaké starší klasice a byla to zase volba na jistotu.
Kniha je vtipná a příjemná, jen pokud si jí přečtete hned po nějakém moderním akčním fantasy tak vás může nudit.

Niu
06.06.2020 5 z 5

Nemůžu uvěřit, že tahle kniha je pro děti (svým zařazením). I já tuhle knihu mám podepsanou svým dětským písmem s třídou 7. A :o) Pamatuju si, že se mi líbila z Verneovek snad nejvíce, a tak jsem si řekla, že to prubnu i po letech. Co mě překvapilo nejvíc, byl ten humor, velmi trefné poznámky hlavních postav, co mě rozesmály. A pak ten příběh opřený o vědecké věci. Já jsem do jisté míry taky vědec, ale pro Kristovy rány ... jak tomu můžou rozumět děti? :o):o):o) Ale za mne top z povinné literatury. Komu se líbí tahle, tak doporučím i Pět neděl v balónu.