Dny plné usínání

Verše Jakuba Řeháka (1978) hovoří o světě, který známe. Jejich nejsilnější kvalitou je konkrétnost pohledu, nikdy neochabující zájem o smyslovou předmětnost věcí. Kontemplace věcí tu ale není signálem nezúčastněného diváctví, právě naopak. Řehák permanentně hledá bod dotyku s fyzickými kvalitami onoho předmětného světa, o němž vypovídá, neboť právě ony promlouvají o něčem podstatném....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328394/dny-plne-usinani-7Rv-328394.jpg 4.37
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Fra (Agite/Fra)

Kniha Dny plné usínání

Fefin Lišák
05.08.2018

Nejsem příznivce volného verše.
Většinou si říkám: "volný verš, žádný verš." Častokrát ho vnímám jako náhodné slepeniny nesourodých slov, které bych vystihl citátem "Umění, kterému nikdo nerozumí, není umění," které z poezie dělají nepřátelský svět pro pár vyvolených zarostlých intoušů ve vlněném svetru. Ale verše Jakuba Řeháka jsou jiné, popisují svět ryzí ve své nepřikrášlenosti, smyslové vjemy, které v něm vyvolává Praha pod svým pozlátkem, zpustlé nálevny, zaklíněnost ve společenském a ekonomickém soukolí. Do toho Řehákovy verše jsou vkusně rytmicky organizované, dobře se čtou.

"Nakonec nás svlečou ryby
a budeme patřit letním číšníkům. Nebudeme se
už zdravit a vyhneme se rozpačitým pohledům.
Co zbylo? Dny, které je třeba vysypat
do koše, dny kdy na kůži vyrážejí černé
skládky a všechno je na ruby. "

Někde jsem četl, že že poetické sbírky jsou tak útlé, protože jdou přímo k jádru věci. Neplatí to vždy, ale u Dnů plných usínání určitě.

puml
24.01.2017

Další sbírka Jakuba Řeháka je jako rozvodněná řeka. Není na dohled, kde je té spoušti konec. Všude masa vody a v ní zaražený kus PET lahve, plovoucí lednice, dveře, vrata a támhle kus psa, kus člověka mizícího pod tou masou. Co je tam dole, pod hladinou... snad jen krátce: je tam spousta haraburdí, což není míněno nijak zle, protože s ním autor umí jako básník pracovat. Ve svých sbírkách má Jakub Řehák vždy několik slušných básní a celkově má cit pro jazyk a kompozici. Jen někdy snad až moc túruje motor tý loďky, se kterou se plaví po té rozvodněné řece slov a dojmů. Celkově ale i tak jedna z nejlepších sbírek za rok 2016.

Jakub Řehák
česká, 1978

všech 6 knih autora

Kniha Dny plné usínání je v