Dneska už se tomu směju

Dneska už se tomu směju https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57550/bmid_dneska-uz-se-tomu-smeju-7te-57550.png 4 578 140

Do světa filmu bývalou manekýnku a fotomodelku Adinu Mandlovou uvedl Hugo Haas, který byl jistou dobu jejím intimním přítelem. Zprvu byla obsazována do rolí mondén a zhýčkaných slečen, postupně se vypracovala v dobrou představitelku charakterních rolí. Její herectví vyniklo ve filmech O. Vávry (Panenství, Cech panen kutnohorských, Kouzelný dům), M. Friče (Kristián, Okouzlená, Těžký život dobrodruha, Katakomby, Hotel Modrá hvězda). Velký ohlas získala za roli bardámy Kiki ve filmu Františka Čápa Noční motýl (1941). V roce 1942 přijala nabídku hrát v německém filmu s populárním Heinzem Rühmannem (Ich vertraue dir meine Frau). V Berlíně se stýkala s umělci a také nacistickými prominenty včetně Goebbelse. Současně se v Čechách šířila fáma, že je milenkou K. H. Franka. Již od roku 1939 zkoušela Mandlová štěstí i jako divadelní herečka (Divadlo Na poříčí, Uranie). V roce 1943 využila svých styků s Němci při jednání o znovuotevření Vinohradského divadla, obsazeného německými filmaři. Hrála zde především Nevlastní dceru v Pirandellově komedii Šest postav hledá autora, a svou dráhu české divadelní herečky zakončila v roce 1944 titulní rolí Schillerovy Marie Stuartovny. Poté nacisté divadla uzavřeli. Hned v květnu 1945 byla Mandlová zatčena revolučními gardisty a vyšetřována za kolaboraci s Němci, ale nakonec byla bez soudu propuštěna. Ještě před rokem 1948 sňatkem získala britské státní občanství a odešla do Velké Británie. Na rozdíl od Lídy Baarové se jí nepodařil návrat k filmu. Začátkem 60. let se poprvé vrátila na krátký čas do Československa. V roce 1966 s ní jednalo vedení Hudebního divadla v Karlíně o hostování v titulní roli muzikálu Hello, Dolly!, ale ačkoliv přijela do Prahy a začala v divadle zkoušet, z hostování na zásah komunistických orgánů - ale i díky opozici některých hereček - sešlo. Mandlová se pak stáhla do soukromí a usadila se na Maltě. Obsahuje poprvé zveřejněné dopisy Adiny Mandlové Lídě Baarové. Tento dokument vypovídá nejen o ní, ale i o době, o hereckém prostředí a povaze národa. Publikace je doplněna mnoha nikdy nepublikovanými obrazovými materiály.... celý text

Vidlička
31.10.2018 4 z 5

Jóóó, stará dobrá Adinka! Je s ní holt sranda jak ve filmu, tak na stránkách téhle opravdu zábavné a čtivé knížky, ačkoliv si v životě prožila i megahafo toho špatnýho. Samozřejmě jeden neví, kde končí skutečnost a začíná samopřibarvování, ale je mi to fuk. Týhle holce to odpouštím, už jen proto, že mám pocit, že jsme si dost podobné - nesmírně fťypné, krásné, šarmantňý, yntelygentní, úspješné a... a... vůbec!

marhoul
21.10.2018 5 z 5

Tahle kniha jest pro mě jednoznačným důkazem toho, jak byla Adina Mandlová bystrá, vtipná, inteligentní a přímá ženská. Podle mě je to jedna z nejlepších autobiografií vůbec. Škvoreckému vše nadiktovala s lehkostí a nadhledem, které můžeme jen obdivovat. U holiče: "Slečno Madlová, prý chodíte s K.H.Frankem..." "Tak jistě. K narozeninám mi dal granát a k Vánocům očekávám tanky." :-D

Opatov
21.10.2018 4 z 5

Krasna zena, nevsedni zivotni pribeh. Poslouchala jsem jako audioknihu, vtipne i kdyz drsne. Doporucuji.

Evina.Cetba
30.09.2018 5 z 5

Jedna z nejzajímavějších vzpomínkových knih, jakou jsem kdy četla. O herečkách nečtu zas tak ráda, knihy bývají neobjektivní a upřímně řečeno, ani si jich tolik nevážím jako jiných uměleckých osobností. Toto je výjimka, která potvrzuje pravidlo. Herečka s charismatem a přirozeně inteligentní žena, i když velkého vzdělání na školách nedosáhla. Bývalá modelka se uměla nosit a prodat svojí krásu. Učila se od života a významných lidí, kteří procházeli jejím životem. A neučesaně, lidově řečeno: byla prostě vyčů..ná a líbí se mi, že v knize to ani příliš neskrývá. Když byla v koncích, vždy jí pomohl nějaký muž, protože i sebezdatnější člověk občas potřebuje pomoc od někoho jiného či velkou dávku štěstí. Tato žena, která to štěstí měla, už pro to, jak vypadala, přemýšlela atd. prožila bohatý život. Je dobře, že kniha vznikla. Doteď z ní hojně opisují autoři jejích biografií.

1amu
22.09.2018 5 z 5

Pro mne nejkrásnější česká žena. Měla kliku, že jako "nová Titina" Hugo Haase, využila chvilkového soužití s ním, že uposlechla všech rad výtečného herce a její filmový projev byl nesrovnatelný ve srovnání s trapně deklamující Lídou Baarovou . I já měl štěstí, že jsem tuto knihu mohl číst na xeroxových nesvázaných papírech brzy potom, co vyšla jako šlágr u Škvoreckých 68 v Torontu. Měl jsem na to 24 hodin a bylo to nezapomenutelné . Proto jsem utíkal v prosinci roku 1989, abych si knihu (brožovanou) mohl koupit. Adina neměla po válce lehký život . Jako hvězda se velice rychle dostala do basy na Pankráci. Nesla to statečně, ale věděla, že v poválečné ČSR jí již "pšenka nepokvete". Odchod do Anglie - to již byla i v TV II.liga. Domnívám se, že život jí prodloužil sňatek s Benem Pearsonem, který byl gay, s jiným by to zřejmě nevydržela. V roce 1966 měla vytvořit v Karlínském divadle hlavní roli v "Hello Dolly" - obrovská závist zejména prvorepublikových hereček to znemožnila. Byl by to tenkrát hit, ale co by následovalo ? Špína, hnůj a plivance. Svým způsobem to bylo pro herečku dobře.
Máme štěstí, že ji můžeme často vidět v TV jako nezapomenutelnou Zuzanku v Kristiánovi. "Zavřete oči - odcházím" .

3nitka
26.08.2018 4 z 5

Adina Mandlová patrí/patrila moje obľúbené herečky. Obdivujem ju za to, ako zvládla svoj neľahký život aj za to, ako sa so všetkým postupne dokázala vysporiadať.
A ako píše na konci svojej knihy, "Modré nebe nad hlavou, dům se zahradou a přítomnost milovaného člověka…" to je viac ako sláva a čokoľvek iné.

Knižní střípky
29.07.2018 5 z 5

Knihu jsem četla již kdysi dávno, mám moc ráda filmy pro pamětníky a bibliografie herců a hereček první republiky jsou mým oblíbeným žánrem. Nyní jsem se ke knize po x letech vrátila a opět jsem s ní moc spokojená. Adina pro mě byla vždy správnou babou, takovou parťačkou, se kterou bych šla hned na flám. Prostě poctivá, živočišná ženská, které žádná rozkoš není cizí....

Jirinamac
23.06.2018 5 z 5

Knížku jsem četla před dlouhou dobou a pro oživení jsem si v knihovně půjčila audio. Byly to herečky, které využily svou krásu ke svému prospěchu. Byly mladý a naivní. Bohužel na to po válce doplatily. Její životní příběh, by byl na několik filmů.

snoopylady
11.06.2018 5 z 5

Slyšela jsem jako audioknihu a jsem nadšená. Kromě vynikajícího výkonu interpretky se mi moc líbil i samotný obsah. Velmi otevřená zpověď jedné z našich nejznámějších a nejoblíbenějších hereček. Její vztahy - jak partnerské, tak kolegiální nebo i na bázi přátelství - byly jedna velká jízda.
Jedna osoba toho zažila tolik, že by to vystačilo na několik dalších životů.

topi80
28.05.2018 5 z 5

Bylo by velkou chybou plést si tuto knihu s povrchními nezajímavými biografiemi jiných herců či hereček. Toto je ironická sebereflexe, která se nijak nevyhýbá odpovědnosti vlastní ani odpovědnosti okolí (není náhodou, že tato kniha mnoho lidí z filmové branže moc nepotěšila). Díky skvělému jazyku a inteligenci autorky si ani nevšimnete, že vás vlastně provede dějepisem hodně zajímavé doby...

nocnymotyl38
14.04.2018 5 z 5

Zábavná, humor ma bavil, miestami trochu naivná, ale možno som len zle pochopila niektoré sarkazmy :) odporúčam

Mellania
25.03.2018 5 z 5

Jsem ráda, že jsem knihu přečetla, fakt jsem Adině věřila každé slovo, myslím, že neměla zapotřebí si cokoli navíc vymýšlet... Doporučuji přečíst!

Mechtylda
26.02.2018 5 z 5

Knížka ke které se ráda vracím. Adina je především strašně vtipná a sebeironická. Z knížky přímo sálá, jak silnou a zajímavou osobností byla. Adina v ní také vyvrací dojem, že krásný holky to mají vždycky jednoduchý.

Jindra.Vosecky
22.08.2017 5 z 5

Po dlouhé době se mi do rukou dostala kniha, u které jsem hltal opravdu každou větu. Adinu Mandlovou považuji za jednu z nejlepších hereček, které jsme kdy měli. V každém filmu, ve kterém se objeví, září nepopsatelným způsobem a člověk z ní zkrátka nedokáže spustit oči. Neméně zářivý je její vypravěčský um. I když píše Adina o těch nejhrůznějších a nejtíživějších období svého života nesklouzává k sebelítosti a vše komentuje s až obdivuhodným nadhledem. Každý si může sice říkat, že její snaha zbavit se oněch pomluv, které jí do konce dnů provázely, jsou pouze subjektivním pohledem jí samé a v podstatě nemají žádnou váhu faktů, na druhou stranu osoba, která se k takovýmto událostem staví s takovýmto vyspělým postojem a dokáže se i po tom všem nad vše povznést a hovořit o tom s humorem plus ještě k tomu uznává své chyby, si zaslouží můj obdiv a víru v její verze. Ostatně to zažila ona, tak kdo jiný by nás měl o tom, co se událo, obeznámit.

Koka
16.07.2017 5 z 5

Kvůli averzi vůči těm všem neupřimným, přeslazeným a najatými sepisovately zpracovaným autobiografiím hvězd a hvězdiček jsem se hloupě léta ochuzovala o zážitek z této báječné knihy! Četlo se to jedna báseň!
Počet Mandlové filmových rolí, nemocí, milenců, zařizování nových bytů a renovací starých domů, průšvihů a obdivu, vzestupů a pádů, ...byl neuvěřitelný. Ta žena zakusila tolik, že by to vystačilo na sedm životů. Byla jsem udivena a ještě pořád žasnu nad tím, jak tato mondéna byla chytrá, vtipná, vzdělaná a jak lehkým perem a pestrým, bohatým jazykem dovedla psát. Umět takto napsat knihu o svém ne zrovna vzorném a vítězném životě, dokázat pojmenovat svinstva vlastní i jiných, nebát se přiznat selhání a vypočítavost ve vztazích, podívat se životu do tváře a neuhnout .... to se ani u smyšlených literárních hrdinek jen tak nevidí.
Kromě čtenářského zážitku knihu velmi velmi doporučuji i jako pramen poznání toho, jak se v jedné přelomové etapě českých dějin lámaly charaktery a jak u některých i slavných a až podnes známých lidí ani - pro jejich bezcharakternost - nebylo co lámat. Jako doplňková četba k českým dějinám od I. republiky až po padesátá léta XX. století - ideální!

JessyPitt
11.07.2017 4 z 5

Pro me to bylo čtení plné emoci. Kniha nebyla ani chvíli nutná, jak to u některých životopisů bývá. Knihu jsem Odkladala s určitou melancholií. Dost často se v knize mluví o tehdejší době. No možná bby byla překvapena, ze se za z léta zas au tak moc nezměnilo. Aneb jak říkal pan Werich jde tady o duši a tu ta knížka opravdu ma.

Kerberos
03.07.2017 4 z 5

Adina Mandlová byla krásná herečka,velmi oblíbená ve své době.Kniha zobrazuje její vzestup na vrchol,ale i pád a je psána s určitou trpkostí.Ráda se na její filmy dívám a nelíbí se mi jakou roli jí určili v seriálu Bohéma.

andrii24
25.05.2017 5 z 5

/S/hozené načančané boa. Když si hvězdný život sundá saténové rukavičky. Flór doby se zbaví omračujícího parfému. "Svatá" Adina v negližé. Prvorepubliková Marilyn Monroe/Dietrich Marlene otevřeně. Světácká lvice salonů, z časů dálek, které promlouvají a mají stále co říci i dnešnímu publiku, lákají k čtenářskému ponoru.

Atanone
10.05.2017 5 z 5

Další z knih,co jsem si kupovala dvakrát,protože jsem zapomněla,komu jsem ji půjčila a ten někdo zase zapomněl,že ji má vrátit-no,ani se nedivím,je totiž vážně dobrá.
Současníci Adiny Mandlové se shodují v tom,že si nebrala servítky,ale vždy byla sama sebou a taky za to platila.
Co na knížce miluju je její humor a sebeironie.
Ráda se k ní vracím

Popko
10.05.2017 4 z 5

Adinu Mandlovou jsem znala pouze z černobílých filmů. Tato kniha opravdu stojí za přečtení. Doporučuji.