Dneska už se tomu směju

Dneska už se tomu směju https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57344/bmid_dneska-uz-se-tomu-smeju-i1J-57344.png 4 578 140

Někteří z nás mají ve své knihovně zařazeno některé z předchozích vydání knihy "Dneska už se tomu směju". Ať již to první z roku 1977, které ve svém exilovém nakladatelství "Sixty-Eight Publishers" vydal Josef Škvorecký, nebo ta, která ihned po změně režimu v roce 1990 resp. 1993 zaplavila nenasycený československý knižní trh. Pokud si je vybavíte, zjistíte, že již dávno prošla jejich "záruční doba", a kvalita, kterou nabízejí, odpovídá rychlosti a podmínkám, ve kterých vyšla, ale zdaleka již neodpovídá potřebám dnešních čtenářů: od typografie až po reprodukce fotografií. Zdálo se, že hvězda typu Anidy Mandlové si zaslouží vzpomínku, která by odpovídala její kráse a významu. Je zde rovněž další důvod. V archívech i pozůstalosti zůstalo mnoho nikdy nepublikovaných materiálů a fotografií, které by zůstaly široké veřejnosti, a především obdivovatelům, utajeny. Navíc se zdálo vydavateli zajímavé zveřejnit i rozhovory Adiny Mandlové z období jejího návratu do Československa v roce 1991, kdy s nadhledem hodnotí svůj život a dopisuje tak poslední kapitolu svých memoárů...... celý text

JajaD13
08.04.2021 5 z 5

Čtivě napsaná autobiografie velké české prvorepublikové hvězdy. Krásná žena s cynickým pohledem na svět a mozkem velmi drsného pragmatického chlapa popisuje svůj život a nebere si servítky. Kniha se čte jedním dechem a zákulisní drby nejen pobaví, ale člověka i lehce zamrazí.
Kdykoli teď vidím ve filmu jinou skvělou herečku Jiřinu Štěpničkovou, koukám na ni Adininýma očima a říkám si: "Maryša! Ať hraje, co hraje, vždycky z toho vyjde Maryša!" :-)

MilanCFC
22.02.2021 4 z 5

Několikrát jsem měl během četby jakýsi pocit, že Mandlová byla takový chlap v sukni. Každopádně to byl nesmírně zajímavý pohled do nesmírně zajímavého prostředí v těžkých časech. Filmy s ní jsou v drtivé většině výborné, a tak je fajn přečíst si o tom všem z jejího vlastního pohledu. A moc se s tím nepárala a naopak ona sama byla pochopitelně hvězda největší :-) Ale že se jí po válce ta smůla lepila na paty, že? … Líbila se mi také vložená pasáž s jejími dopisy ze Švýcarska, ty o ní také hodně řekly.
Trefně to v doslovu pojmenoval Škvorecký - "Všechno je vždycky tak trochu jinak."

petulik330
22.02.2021 5 z 5

Autobiografie mě moc nebaví, ale život Adini Mandlové zaujal. Patří mezi mé oblíbené herečky tehdejší doby.
Kniha byla napsána s vtipem, což se mi moc líbilo. Byla jsem překvapená, kolik komplikací musela paní Mandlová ve svém životě ustát a jak to nakonec zvládala.
Obzvláště se mi líbila pasáž o tom, jak ji obviňovali z kolaborace s Němci a to jen proto, že se uvolnila natáčet film v Německu. V knize to paní Mandlová napsala výstižně. Nejvíce udávali ti, čl měli nejvíce másla na hlavě.

etell
21.02.2021 5 z 5

Knihu odporúčam, dala som ju na jeden dych. Pokiaľ by to nebolo rozprávanie z reálneho života, tak ani neriešim a poviem si super román. Ale keďže ide o životopis a spomínajú sa veľké mená, tak som veru po každej kapitole chvíľu vstrebávala informácie. Zaujímal by ma aj pohľad z druhej strany (ľudí spomínaných v knihe), asi sa pustím do životopisov viacerých osobností z čias pred 2 sv. vojnou.

Katka2382
11.02.2021 3 z 5

Pěkná kniha,jen si taky říkám do jaké míry je to vše pravdivé.Každopádně je prima že po tom všem co paní Adinu potkalo nezahořkla.

zdenaR
10.02.2021 3 z 5

Knihu jsem četla již před několika lety, nyní jsem si příběh zopakovala v podobě audioknihy. Opět jsem si uvědomila, jak se historie opakuje, že každá doba si hledá své "oběti".

boxas
28.01.2021 5 z 5

Jaká vlastně byla Adina Mandlová?
Lehkomyslná, naivní, poživačná, prospěchářka, na chlapy? Nebo prostě jen v jádru hodná holka se zlatým srdcem, která když měla, dala, a když mohla, pomohla? Taková ta co na srdci, to na jazyku?
Těžko říct, jaká byla. A mně k hodnocení nepomohl ani tento její vlastoruční životopis.
Brala prostě život, tak jak přicházel. Uměla ho nejen přežít, ale i prožít a užít. Když byla na vrcholu, zářila tak silně, že vyvolávala závist až nenávist. Mnozí jí to pak dali "vyžrat", když to s ní šlo z kopce.
Byla to určitě velice silná žena. A měla vlastní žebříček hodnot.
Pro mě zůstane už napořád tou okouzlující Zuzanou Rendlovou z Kristiána nebo lehkou holkou Kiki z Nočního motýla. A myslím si, že právě tyto dvě postavy, to byly dva protipóly skutečné Adiny Mandlové.
Kniha mi ji velice přiblížila.

Pár citátů:
"Baarová má oči mandlové a Mandlová má oči barové."

"Myslím, že nejsem nespravedlivá, ale domnívám se, že kdo za německé okupace nebyl v podzemí, v zahraničí nebo ve vězení či koncentračním táboře, byl do určité míry kolaborantem a mohl být lehce z kolaborantství nařčen."

"Nikdo nezatkl celou českou filharmonii, ale dirigent Talich seděl na Pankráci, herci divadla Vlasty Buriana netrpěli za to, že u něho za okupace měli dobré bydlo a žádný je neodmítl, ale Vlastu sebrali a uvěznili hned první dny revoluce."

"Žádný z mých kolegů se nesnažil mi pomoci, protože jednak mnohdy sami měli máslo na hlavě a báli se, jednak žárlili na moje úspěchy a v duchu si mnozí, "přátele" nevyjímaje, mysleli: "Dobře jí tak, svini, byla nahoře dost dlouho, ať teď trpí!"

A ještě jedna věta z roku 1975:
"Slunce svítí, nebe je modré, v zahradě všecko kvete, a když se ráno probouzím, jsem zase jednou ráda na světě."
A já jenom dodávám, že toto jsem jí moc přála...

Sarah01
28.01.2021 5 z 5

Tuto knížku jsem dlouho sháněla, nakonec se podařilo v antikvariátu a jsem ráda, že ji mám. Adina Mandlová je moje nejoblíbenější prvorepubliková herečka, její herectví bylo přirozené, civilní, nepřehrává, nedělá že sebe pitomého diblíka, není toporná jako jiné hvězdy. Že byla v soukromí taková, jaká byla, to už bohužel vyplynulo z její výchovy v dětství, rodiče si nikdo nevybíráme. Sama k tomu na konci života došla, když si prožila svoje v emigraci.
Nedá mi, abych to nezmínila.... cituji: "pořádali jsme večírky, chodili do divadel a restaurací a jezdili po Evropě na dovolenou."
Tak dnes by měla smůlu, ani jedno z toho nám není dovoleno.

Radka1727
23.01.2021 5 z 5

Adina Mandlová byla prostě svá ...... ironií a cynismem zřejmě maskovala své nelehké dospívání, poté co její bezstarostné dětství brzy skončilo smrtí milovaného otce (který ji rozmazloval tak, že jí její starší bratři museli vykat). Krátkou slávu prvorepublikové hvězdy si užila se vším všudy (několik továrníků, kteří ji zahrnovali luxusními šperky, auty a kožichy prý kvůli tomu vyhlásilo bankrot) a hvězdou zůstala až do své smrti.... Na ženu její generace je to velmi otevřená zpověď.

KristynaKohleo
26.11.2020

Její sarkasmus a ironii bych chtěla mít. Krásná dojemná kniha, vdechla jsem ji za tři odpoledne. Doporučuju!

Lofda
27.10.2020 4 z 5

Filmy pro pamětníky patřily k mému dětství a dospívání a tahle herečka byla bezesporu ve své době velkou hvězdou. Já ji vždycky obdivovala, i když raději jsem asi měla trochu ztřeštěnou Natašu. Vzpomínky paní Adiny jsou moc zajímavé, slyšela jsem její rozhovory s panem Škvoreckým a obdivovala jsem její paměť na všechna ta jména a všechny ty detaily příběhů co odvyprávěla. Znovu jsem se s ní teď setkala při procházkách v lese, kdy jsem si poslechla její vyprávění v podobě audioknihy. Měla rozhodně zajímavý život a stihla toho tolik, co jiný nikdy nezažije.. Hodně úspěchů, ale i smutku, i když přiznám se, že mě několikrát napadlo, kolik toho byla pravda a nakolik jsou vzpomínky ovlivněny časem a jestli by to někdo jiný, kdo u toho byl, nevyprávěl jinak?? Každopádně na konci je cítit smíření se vším, dobrým i zlým, a tak to má být, nejspíš se tomu opravdu už jen smála. "Žít pro budoucnost je stejně chybné jako žít v minulosti a jenom ten, kdo žije pro přítomnost, dovede plně ocenit, co mu přinese dnešek." Tohle si chci zapamatovat.

Janadvorackova
01.10.2020 5 z 5

Na doporučení kamarádky.
Skvělá kniha.

SSTknihy
06.06.2020 5 z 5

Adina Mandlová v jednotlivých kapitolách popisuje své životní osudy, úspěch i prohry. Vzpomíná na dětství, rodiče, na život ve francouzském penzionátu, na pokusy dostat se k filmu, na práci modelky, na dobu své největší filmové slávy. Nevyhýbá se ale ani poválečnému období, pomluvám a obviněním, pobytu ve vězení a následné emigraci. S rozkošnou otevřeností mluví nejen o svém intimním životě, ale i o životě svých přátel a milenců. Nesnaží se nic skrývat, z jejích vzpomínek čiší nadhled, smysl pro humor, a přestože byl její život plný oslnivých momentů i pádů, lze uvěřit, že v době, kdy své vzpomínky psala, už se tomu všemu opravdu jen smála.

Pavelpi
06.06.2020 4 z 5

Docela se mi to líbilo.Hlavně pasáž v období války a krátce po válce.Na jejím příběhu si pak člověk uvědomí jací někteří lidé jsou.Když tu byli Němci většina lidí byla zalezlá a případně se k ní lísali.Po válce se z nich rázem stali velcí odbojáři a všichni všechno o Adině Mandlové věděli a hlavně to že chodila s K.H.Frankem a klidně to dosvědčili.Když se potom prokázalo,že nic takového nebylo,nepadlo ani jedno slovo omluvy.Nedivím se,že emigrovala a myslím.že hodně lidí si oddechlo.
Lidé se nemění,to je i dnes v době koronaviru.Na začátku bylo pár jednotlivců,kteří museli jednat tak,aby z toho nebyl malér.Ale teď vylezlo na světlo hodně "znalců",kteří přesně ví,co a jak se mělo dělat.Prostě je to tak.

alekis
05.06.2020 5 z 5

Byla krásná, zářivá, vtipná, suverénní, někdy tvrdá k sobě i k ostatním, měla několik silných láskyplných vztahů, z nichž poslední, už ve vyšším věku, jí podle všeho konečně přinesl spokojenost a klidné soužití.
Byla přelétavá, někdy možná neomalená, ale také nesobecká a často připravená pomoci. Mnohdy nedomýšlela důsledky svých činů a kroků, což je ale, soudím, docela běžné též u každého z nás... Byla to nesporně velice zajímavá žena.
Její život byl komplikovaný, ale myslím, že v mladším věku, byť nebylo vždycky všechno takové, jak bychom u hvězdy jejího formátu asi předpokládali, si ho užívala.
Po okupaci, asi tak jako všichni, proplouvala nebezpečnými vodami, v nichž někdy nalezla vstřícnou ruku, a jindy byla v nebezpečí potopení... až nakonec, asi jako jedna z mála, doplatila na toto období a její život se úplně změnil.
Všechno je to v knize. Asi se k ní podruhé už asi nevrátím, ale rozhodně mě zaujala a získala jsem zase o něco bližší představu o části naší historie.

m_martina
16.05.2020 3 z 5

Knihu jsem přečetla. Ale nemůžu si pomoct, já tu ženskou Mandlovou nějak zrovna moc nemusím. Její filmy sice dobré jsou, ale nejsem si jistá, zda je to jen její zásluha. Mnohem raději mám například Natašu Gollovou.

Pablo7
03.05.2020 4 z 5

Začátek knihy je skvělý. Adina si nebere servítky a otevřeně píše o své matce i sobě. Je tam dost sexu, bez toho by se možná tak neproslavila. Ostatně začínala jako Haasova milenka. Nechybí jí vtip ani určitá sebereflexe. Její postřehy např.po konci války stojí za přečtení. Je to hodně zajímavé i z hlediska historie naší země. Jak píše výstižně Škvorecký v doslovu "..vypovídá, aniž to autorka možná zamýšlela, nejen o ní, ale i o době, o hereckém prostředí, o povaze národa, o tomto divném století". Část po emigraci už mě bavila méně. Hlavně mi vadilo neustále stěžování, jak jí kariéru pokazily pomluvy.

Devorah
27.04.2020 5 z 5

Vzpomínky slavné herečky sepsané její rukou, o době, ve které žila, o hereckém prostředí, ale i o povaze národa, o ústrcích, které zažila, o mužích, kteří prošli jejím životem – zkrátka o životě velké hvězdy, kterou Mandlová bezesporu byla. Vše je sepsáno lehce, s velkou mírou sebeironie, která jí byla po celý život blízká.
Občas je to čtení lehké, úsměvné, místy až komediální, od druhé poloviny knihy nás její pověstný smysl pro humor opouští a do popředí se dostává již zmiňovaný smysl pro ironii, se kterým líčí své nelehké životní osudy.

Kája95
21.03.2020 5 z 5

Přečteno několikrát. Knížku mám moc ráda

JessieM25
14.02.2020

Dobře sepsaný život jedné z prvorepublikových hvězd. Chvílemi jsem, až příliš poznávala, že knihu nenapsal profesionální spisovatel. Někdy to bylo na škodu, někdy to naopak přidalo něco navíc. Kniha se četla velmi dobře a de facto sama. Podařilo se mi sehnat jedno z nejstarších vydání, což jen přidávalo na autentičnosti.