Dneska už se tomu směju

Dneska už se tomu směju https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57344/bmid_dneska-uz-se-tomu-smeju-i1J-57344.png 4 578 139

Někteří z nás mají ve své knihovně zařazeno některé z předchozích vydání knihy "Dneska už se tomu směju". Ať již to první z roku 1977, které ve svém exilovém nakladatelství "Sixty-Eight Publishers" vydal Josef Škvorecký, nebo ta, která ihned po změně režimu v roce 1990 resp. 1993 zaplavila nenasycený československý knižní trh. Pokud si je vybavíte, zjistíte, že již dávno prošla jejich "záruční doba", a kvalita, kterou nabízejí, odpovídá rychlosti a podmínkám, ve kterých vyšla, ale zdaleka již neodpovídá potřebám dnešních čtenářů: od typografie až po reprodukce fotografií. Zdálo se, že hvězda typu Anidy Mandlové si zaslouží vzpomínku, která by odpovídala její kráse a významu. Je zde rovněž další důvod. V archívech i pozůstalosti zůstalo mnoho nikdy nepublikovaných materiálů a fotografií, které by zůstaly široké veřejnosti, a především obdivovatelům, utajeny. Navíc se zdálo vydavateli zajímavé zveřejnit i rozhovory Adiny Mandlové z období jejího návratu do Československa v roce 1991, kdy s nadhledem hodnotí svůj život a dopisuje tak poslední kapitolu svých memoárů...... celý text

ijcro
ijcro
26.10.2021 5 z 5

K jejím vzpomínkám jsem se dostal až po mnoha létech. Knížku si koupil můj tatínek, a já si ji loni bez dovolení vypůjčil a přečetl, on snad tam nahoře nad tím přivře oko.

Adina byla prostě svá a ta její sžíraná prostořekost a způsob života dráždila tehdejší kritiky a nešla pod nos ani pozdější avantgardě.

Svým upřímně jednoduchým, přímočarým způsobem nastavila zrcadlo celé společnosti, která se pod vlivem událostí postupně zavírala sama do sebe s naprostou neschopností odpustit a nechat žít.

Počáteční žertovný nadhled pomaličku pozbýval humoru, a tak jak se čas nachyloval, poznenáhlu nabýval spíš polohy posmutnělé ironie s kapkou hořkosti.

Adině lze vytýkat leccos v tunelu černobílého vidění světa, samozřejmě, měla svoje chyby, za které zaplatila, ale rozhodně ji nemůžeme vinit, že by měla špatné srdce. Byla to hrdá žena, která si uměla vyrobit nepřátele svou třeskutou upřímností, přesto si zachovala glanc, který byl úplně jiný než načinčané a namyšlené, sobecké pozlátko Lídy Baarové.

Knížce by možná pomohlo pár faktických poznámek pod čarou, třeba k názvům, jménům anebo k uváděným historickým skutečnostem (ideálně od zkušených historiků) a důkladnější korekce textu (já v tom vidím jen ten životní příběh, nikoliv chyby v textech).

Každopádně doporučuji, třeba načíst jen pár kapitol z osobité zpovědi osobnosti, která si už na nic nehrála.

RMarkéta
RMarkéta
05.10.2021 5 z 5

Přiznám se bez mučení tady teď a rovnou, že jsem Adinu Mandlovou měla zaškatulkovanou jako takovou štětku a mrchu, která se ráda nechávala vydržovat svými milenci a muži na vysokých postech (aférka s Frankem) . No, zdání klame. Nakonec jsem svůj názor úplně otočila. Až mi z toho poklesla čelist. Ještě teď se sama sobě divím, jaký to byl veletoč. Je pravda, že její život byl velmi bouřlivý a vydal by na několik románů!!! Byl skutečně bohatý a pestrý. Na jednu osobu toho bylo opravdu dost. Zažila slávu i pád, obdiv i nenávist, lásku a ponížení, smrt dítěte, vězení, nemoc. Uměla dávat i brát. Muži jí leželi u nohou a taky ji někteří využivali (Šmeral). Musela opustit domov i milovanou práci. Byla ctižádostivá, odhodlaná a cílevědomá. Ovšem taky ironická, sebeironická a naprosto otevřená, ne úplně vyrovnaná žena. Nebrala si žádné servítky, co měla na srdci, to vypustila do světa. Díky té otevřenosti je tato kniha velmi čtivá. Může za to i její vlastní bezprostřednost, civilnost a síla. Po tom všem, čím si prošla dokázala najít klid, pokoj a možná i jakousi pokoru dle poskytnutého rozhovoru na Dobříši. Ale byla tam bohužel i zahořklost vůči lidem, což dokazují její dopisy psané Lídě Baarové do Salzburgu. Já se jí nedivím.

BaNaMa
BaNaMa
24.09.2021 4 z 5

K této knize jsem se dostala díky ČTENÁŘSKÉ VÝZVĚ a děkuji za to. Jsem milovník filmů pro pamětníky a Adinu mám ráda, ale nikdy mě nenapadlo jaký měla život co všechno musela zažít a prožít. Člověk si myslí, jak tyhle celebrity (jak v minulosti, tak v součastnosti) mají na růžích ustláno, ale opak je pravdou. Někdo má opravdu na růžích ustláno, ale někdo má tak pos.... život, že se chce člověku až plakat.
Děkuji, že jsem se k téhle knize dostala a do budoucna určitě sahnu ještě po Burianovi a dalších.

Analady
Analady
22.09.2021 3 z 5

Tuto knihu jsem si vybrala kvůli Výzvě. Filmy pro pamětníky se mi vždy líbily, tak jsem si řekla, že by mohlo být fajn dozvědět se něco o jedné z hvězd. Kniha byla čtivá. Problém byl v tom, že paní Adina mi nebyla vůbec sympatická. Působila na mě namyšleně až arogantně. Neměla lehký život, ale často si to způsobila sama. O svém životě mluví naprosto otevřeně, nic neskrývá. Obdivuji její paměť. Je až neskutečné, do jakých detailů si vše pamatuje.

kiki11
kiki11
13.09.2021 4 z 5

Po biografii Adiny Mandlové jsem sáhla jen díky čtenářské výzvě, nebýt jí, asi bych se k této knížce vůbec nedostala. Určitě jsem ale ráda, že jsem se o životě této významné české herečky dozvěděla víc. Adina mi sice nebyla moc sympatická, myslím, že kdybych ji znala osobně, určitě bychom kamarádky nebyly, ale na jednoho člověka toho prožila strašně moc, vytrpěla si své a její život byl opravdu jako jízda na horské dráze. Až jsem se divila, jak dobře si pamatovala všechny detaily. Sympatičtější mi začala být až na samém konci, kde se se vším už tak nějak smířila.

Rozhodně to ale bylo zajímavé čtení.

Bája89
Bája89
22.08.2021 4 z 5

První myšlenka, která mi padla na mysl, když jsem dočetla tuhle knížku "To byla, ale houževnatá ženská." Adina psala svůj životní příběh s neuvěřitelnou lehkostí, díky čemuž se kniha neskutečně dobře četla. Byly místa, kdy jsem se dokonce nahlas smála. Adina je velmi otevřená, vtipná, nemravná a nebere si servítky. Obdivuhodné a inspirativní ve všech směrech. Jediné, co mě poněkud rozladilo byl dovětek pana Škvoreckého, za který by si zasloužil pořádně vytahat za uši. Jeho alibismus ohledně toho, že text nepsal on, a tak je poněkud neohrabaný se mi lidsky vůbec nelíbil. Adina to napsala bravurně.

Marciem
Marciem
19.08.2021 5 z 5

Kniha se krásně čte. Hektický život Adiny Mandlové určitě stojí za přečtení. Troufá si otevřít své kladné i stinné stánky a otevřeně o nich píše.

haWranka
haWranka
11.08.2021 4 z 5

No, jak jen tohle hodnotit. Čtivost je výborná - do života Adiny Mandlové jsem se ponořila a prožívala s ní každou chvilku. Jen se mi trochu pokřivil můj pohled přes růžové brýle na období 30. let - člověk to vidí krásně romanticky podle všech těch sladkých filmů. A realita byla úplně jinde. Nejvíc se mě dotklo poválečné období a ten odporný nástup komunismu. Naštěstí paní Mandlová dokáže vše popsat tak, že se společně s ní oklepete a jedete dál. Zatímco první dvě třetiny knihy pro mě byly náročné, protože názory, postoje a životní styl autorky mi vyloženě lezly na nervy (upřímně kopla bych ji, kdybych ji znala v reálu), konec knihy a její životní prozření pro mě byly velmi silné a konečně jsem ji dokázala pochopit.

Margherita_N
Margherita_N
10.08.2021 5 z 5

Upřímný deník jedné ženy, která se v životě nesvazovala pravidly a konvencemi. Užívala si naplno a po svém. V první třetině knihy mi asi byla i sympatická, pak už toho ale bylo prostě moc. Čtyři manželé, nespočet milenců, minimálně tři těhotenství, která nedopadla dobře, většinou z její vůle, nespočet bytů a domů, mezi kterými se Mandlová stěhovala sem tam. Připadalo mi, že si při takové roztěkanosti nemůže utvořit obraz sebe sama, že se pořád jen někde pokouší něco začít a u ničeho nevydrží. S herectvím by to bylo bývalo jiné, vlivem událostí, které ona sama tentokrát zase tolik nezpůsobila, se ale její kariéra za války / po válce v podstatě rozpadla a Adina pak už spíš tak bloudila životem... až našla ve stáří klid na venkově na Maltě.

Adina233
Adina233
10.08.2021 5 z 5

Miluju lidi, kteří umí říct věci tak, jak jsou, bez zbytečné omáčky a rádoby omluv. Adina popsala svůj život s jeho pozitivy o negativy, otevřeně se přiznává i k věcem, které by ostatní tutlali anebo se je snažili mermomocí ospravedlnit. Dokázala chladně konstatovat věci, které by se jiní báli i vyslovit. Ta autenticita mě absolutně dostala! A ten nadhled… inspirativní. Boží knížka

Teseme
Teseme
20.07.2021 5 z 5

Skvělá kniha proti chmurám!

knihomolka1197
knihomolka1197
13.07.2021 5 z 5

Adina Mandlová patří rozhodně mezi mé oblíbené herce stříbrného plátna. Tuto knihu vzpomínek jsem četla asi dvakrát v životě a pokaždé mně bavila, poučila i rozplakala. Úžasná žena, která si dovedla život opravdu užít, i když žila v nelehké době.

krejcovka76
krejcovka76
12.07.2021 5 z 5

Skvělý pohled do doby našich hereckých div a noblesního života tehdejších filmových hvězd. Adinu Mandlovou mám z této doby nejraději. Její života mi připomíná jízdu na horské dráze, kde úžasné momenty střídají tragické chvíle. Skvěle čtivě napsáno.

Sixao
Sixao
24.06.2021 4 z 5

Přiznám se, že knihu jsem začala číst bez nějakého zvláštního zájmu o paní Mandlovou, hodila se mi do výzvy jako kniha o známé osobnosti. Považovala jsem ji prostě za jednu z charismatických hereček známých z filmů pro pamětníky. Její osud byl ale velmi pohnutý a překvapivý a troufnu si tvrdit, že počtem milenců, manželů, místy pobytu a pracovní dráhou se rovná několika životům běžného smrtelníka. Musela být velmi přitažlivá osobnost, muži pro ni měla slabost a také ona pro ně. Za krátkou dobu působení natočila ohromné množství filmů a odehrála spoustu her. Její život byl opravdu jízda na horské dráze.

BariEli
BariEli
06.05.2021 5 z 5

Málo čtu biografie a po přečtení téhle toho lituji. Bylo to neuvěřitelné. S takovým nadhledem a (jak psal již někdo přede mnou) takovou dávkou sebeironie jsem se ještě nesetkala. Bylo to přímé, na plnou hubu jak se říká. A až překvapivě nadčasové. Nejvíc mi utkvěla tato pasáž:
"Tak jsem si to myslela, ale měla jsem držet hubu, protože pro pravdu se lidi nejvíc zlobí. Jenže to nebyl jediný případ v mém životě, že jsem ztratila přátele, protože jsem si nebrala servítek. Nikdy jsem nevěřila v lichotky a přetvářku a tím, že jsem nalejvala čisté víno, udělala jsem si mnoho nepřátel. Svět chce být klamán, a kdo říká, co si myslí, je blázen a zaslouží si, co ho potká. Kdysi za to upalovali, dneska člověka znemožní prolhanou propagandou a umučí ho duševně."
No není to nesmrtelné?!

Klára90
Klára90
06.05.2021 3 z 5

Teda, ale že ten její život byla jízda. Se vším všudy. Dosáhnutí vrcholů střídaly strmé pády, plno stěhování a různých osudových momentů, příběh jako z filmu. Z knihy mi přišlo, že paní Mandlová byla velmi spontánní, rázna žena, co si s ničím moc nelámala hlavu a život brala takový jaký je a mám pocit, źe takoví lidé ten dobrodružný život prostě přitahují. Při čtení jsem kolikrát valila oči, nejvíc mě bavila první část knihy do emigrace, pak už tam bylo moc pro mě cizích jmen a celkově jsem se ztrácela v ději.

georgearrow
georgearrow
05.05.2021 4 z 5

Strašný přístup k životu, k mužům, nulová zodpovědnost, fakt se to nedá číst :-) Poslední kapitola, introspektivní, ale stojí za to. Zahrádka na Maltě s manželem homosexuálem. Komunisti byli (a jsou) fakt strašný, ale je to hlavně o devčeti, kterých kolem nás běhá na tisíce. Ale zkušenost je nepřenositelná...

JPBelmondo
JPBelmondo
01.05.2021 5 z 5

Už od dob filmů pro pamětníky, se mi vryla pod kůži. Ano, byla krásná, ale měla něco víc. Jsem ráda, že jsem se v ní nezklamala a že svou autobiografií jen potvrdila to, co jsem si o ní vždycky myslela - že žila naplno, byla inteligentní, vtipná, bystrá, měla obrovský nadhled. Ale hlavně - byla přímá, nebrala si žádné servítky (nikdy, před nikým). Vyprávění se krásně čte, je bohaté a košaté, jako byste jí slyšeli.

MiriamF.
MiriamF.
18.04.2021 5 z 5

Bylo mi potěšením nahlédnout do soukromí této herečky. Palec nahoru dávám za sebeironii a životní nadhled. Přečteno jedním dechem.

JajaD13
JajaD13
08.04.2021 5 z 5

Čtivě napsaná autobiografie velké české prvorepublikové hvězdy. Krásná žena s cynickým pohledem na svět a mozkem velmi drsného pragmatického chlapa popisuje svůj život a nebere si servítky. Kniha se čte jedním dechem a zákulisní drby nejen pobaví, ale člověka i lehce zamrazí.
Kdykoli teď vidím ve filmu jinou skvělou herečku Jiřinu Štěpničkovou, koukám na ni Adininýma očima a říkám si: "Maryša! Ať hraje, co hraje, vždycky z toho vyjde Maryša!" :-)