Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka

Dnes trochu umřeme: Vzestup a pád Emila Zátopka https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328668/bmid_dnes-trochu-umreme-vzestup-a-pad-em-jnk-328668.jpg 5 63 24

Pět olympijských medailí, 18 světových rekordů a šest let bez jediné porážky v běhu na 10 000 metrů – to jsou jen ty nejvýraznější sportovní úspěchy, kterých Emil Zátopek dosáhl. V tréninku se dřel jako nikdo jiný, ale v životě si dokázal zachovat nadhled a smysl pro humor. V duchu olympijských ideálů vnímal sport jako prostředek k navazování přátelství mezi lidmi všech národů, a mnozí soupeři vzpomínali na chvíle strávené se Zátopkovými celý život. V Askwithově citlivém a vyváženém životopise Zátopek vystupuje ze slupky mýtů a ukazuje se především jako laskavý, bezprostřední, chytrý a občas také chybující člověk, který si udržel skromnost a zdravý rozum i na samém vrcholu sportovní slávy a nezahořkl, ani když po roce 1968 kvůli svým občanským postojům tvrdě narazil a léta strávil v zapomnění. Kniha se opírá o mimořádně pečlivé studium českých i zahraničních zdrojů (mimo jiné archivů bezpečnostních složek) a četné rozhovory se Zátopkovými přáteli, kolegy, soupeři a rodinnými příslušníky, zejména Emilovou manželkou, olympijskou vítězkou Danou Zátopkovou.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Sport
Vydáno: , Mladá fronta

Today We Die a Little: The Rise and Fall of Emil Zátopek, Olympic Legend , 2016

slunicko1958
18.04.2019 5 z 5

Zajímavá kniha. Čte se moc hezky (škoda, že je bez fotografií), těžko se od ní odchází. Představuje Emila Zátopka nejen jako vynikajícího sportovce, ale také jako člověka. A nezapomínejme, že člověk je velmi nedokonalý tvor.
Autor výstižně popisuje politickou a společenskou situaci v bývalém Československu a zamýšlí mj. nad tím, jak může v totalitním režimu morálně obstát celebrita, jako byl celosvětově tolik uznávaný atlet a zároveň příslušník čs. armády v jedné osobě. Například v souvislosti s politickými procesy v 50. letech podle slov Dany Zátopkové ona ani Emil "nevěděli".

"Řekl bych, že také platí, tehdy jako dnes, že mnozí lidé vědí právě tolik, nebo jen tolik, kolik vědět chtějí. Většina z nás má neurčité povědomí o tom, že jisté aktivity našich vlád by mohly být z morálního hlediska těžko obhajitelné. Většina z nás se s takovými dojmy vypořádává tím, že je udržuje v neurčitosti. Čím méně víme, tím méně máme starostí, tím méně důvodů narušovat jinak pohodlný život."

Silmarien
17.11.2018 5 z 5

Ďalšia kniha o Zátopkovi od "cudzinca". Kniha, ktorá sa nevenuje len jeho športovej kariére, naopak, plne rozoberá jeho život pred aj po produktívnych rokoch. Veľká časť je venovaná roku 1968 a tomu, čo bolo po ňom. Askwith hodnotí Emila nielen ako športovca ale aj ako osobnosť a v neposlednom rade najmä ako človeka so svojimi kladnými vlastnosťami i ľudskými slabosťami.
Povinná jazda pre všetkých fanúšikov, prečítala som o Emilovi už nejednu knihu a predsa som sa dozvedela dosť nového.
Nechýba poznámkový aparát a podrobný výpočet zdrojov.

Jack93
26.10.2018 5 z 5

S knihami o Zátopkovi se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Kdybych měl osobně nějakou z nich doporučit, pak zvolím Náš život pod pěti kruhy, Vytrvalost - Pozoruhodný život a doba Emila Zátopka a tuto. Dnes trochu umřeme se četlo jedním dechem, od začátku do konce jde o strhující vyprávění, od kterého se nelze odtrhnout.
Richard Askwith skvěle popsal československé reálie a bravurně je zasadil do kontextu Zátopkova života. Velmi oceňuji fakt, že čerpal z dobových novin, zejména z Rudého práva a zahraničního tisku. Ale ze všeho nejdůležitější je, že autor neopomenul i Zátopkova kontroverzní rozhodnutí, o kterých se příliš často nemluví. Je neuvěřitelné, čím vším si musel kvůli komunistům po roce 1968 projít. Zátopek měl na dobu, ve které žil, štěstí i neštěstí zároveň. Ne vždy se zachoval správně, ale copak vůbec šlo z komunistické éry vyjít s čistým štítem?

pismenkovyJoe
26.05.2018 5 z 5

Nádherná kniha! Nikdy bych nevěřil, že to nejkrásnější co si přečtu o Emilu Zátopkovi bude od Angličana, ale je to tak. Tahle kniha je vynikající, k Emilovi přesně tak kritická, jaký byl. Jestli váháte, tak rozhodně doporučuji. Já jako rekreační běžec mám po přečtení chuť jít zase dál, běhat ještě rychleji a ještě větší vzdálenosti. Příběh Emila vás donutí posouvat vlastní hranice, uvědomíte si při jejím čtení i mnoho věcí mimo běhání, tak jako u každého čtení, nebo sledování jeho výkonů. Děkuji autorovi, jdu si zaběhat a pak si dám pivo :)