Dlouhý, temný čas svačiny duše

Dlouhý, temný čas svačiny duše https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44340/dlouhy-temny-cas-svaciny-duse-44340.jpg 4 334 32

Dirk Gently série

Hrdiny bláznivé detektivky o tajemném spiknutí nordických bohů s pozemšťany jsou Kate Schechterová, Američanka žijící v Londýně, která původně chtěla odletět do Norska, ale připlete se do cesty rozzuřenému bohu hromu Thorovi, a především mírně excentrický detektiv Dirk Gently, který přijde jednoho dne na pracovní schůzku o pět hodin a pár minut později a svého klienta nalezne mrtvého a poněkud rozpolceného. Tělo v křesle, hlava na gramofonu. A jak se zdá, všechny stopy vedou do Valhaly... Román je druhým případem nekonvenčního detektiva Dirka Gentlyho, kterého Adams stvořil ve chvíli, kdy si potřeboval oddychnout od Stopařova průvodce Galaxií. Dirk Gently, jehož pozoruhodná pátrací metoda opřená o přesvědčení, že všechny věci spolu více či méně zjevně souvisejí, přinesla mnohé ovoce (včetně záchrany světa) už v jeho prvním případě (Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho). V Dlouhém temné čase svačiny duše je tato metoda s úspěchem aplikována znovu, aby rozkryla tajemné okolnosti týkající se ledničky, nápojového automatu, letištní přepážky, jež sama sebe obětuje, a ásgardských bohů, zastupovaných zejména bojovným Thórem.... celý text

Literatura světová , Humor , Romány

Vydáno: , Argo

The Long Dark Tea-Time of the Soul , 1988

Covenant
13.08.2023 3 z 5

Tak u této knihy jsem měl bohužel pocit, že Adams používal stejnou metodu při psaní, jako Gently při vyšetřování. Na začátku jsem si říkal, že se děj krásně odvíjí a jako v předchozím díle, jsem žasnul, že jsem ve druhé třetině knihy a stále se odvíjí. První díl však měl lepší vypointování. Tady mi přišlo, jakoby to autora prostě přestalo bavit a tak popsal všechno co se stalo, v pár větách. Pak přidal něco o Dirkovi a tečka. Upřímně, u Adamse to není tolik o ději, jako o vtipných situacích a rozebírání absurdit. To je to, co mě vždy u Douglase drží a proč knihy od něj rád čtu. Vždycky se objeví nějaká scéna, která mi zvedne náladu. Třeba takový návod, jak si nechat rychle a levně spravit auto nebo proč neotvírat ledničku.

Tomas@S
02.08.2023 4 z 5

Tento druhý příběh holistického detektiva Gentlyho je naštěstí vtipnější a více čtivý a méně praštěný než díl první. Chvílemi byl text zábavný jako u Stopařova průvodce. Škoda že se jedná o poslední knihu o holistické detektivní kanceláří.

sicilia14
22.02.2023 4 z 5

V slovencine je to Dlhy temny sumrak bohov, co asi vystihuje knihu viac. Ale skvely uleteny Adams, ako vzdy. Sialene prirovnania, blaznivo skvele napady. Nasmiala som sa dosytosti. Nahderne sialeny svet Adamsa , skoda ze skoro umrel, bolo by viac na citanie.

vlaj
16.02.2023 4 z 5

U prvního dílu jsem se bavila víc, ale i tento stojí za přečtení.

Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Absurdita protkaná absurditou na druhou, inu tak, jak to umí snad opravdu jen Douglas Adams. Nutno však zmínit, že druhý díl Dirka Gentlyho mi už nejednou přišel jaksi překombinovaný, ti bohové z Valhally, nevím, tohle už tak trochu "smrdělo" Pratchettem, což je humor, který já osobně moc nemusím. Ale jinak samozřejmě, jako vždy, Adams skáče od jednoho tématu ke druhému, a to častokrát třeba jen v jedné větě. Jenže je to Douglas, takže o zábavu je zkrátka postaráno. Pokud se vám líbil Stopařův průvodce, bude vás bavit i Dirk Gently. "Chm no."

patras522
11.05.2021 3 z 5

Dal jsem knize druhou šanci a jsem za to docela rád, nicméně když bych si měl vybrat podobnou knihu, mnohem raději po něčem z dílny Bena Aaronovitche.

puczmeloun
02.02.2021 4 z 5

Adams tedy nabízí opravdu šílené jízdy... Při čtení nejde nemyslet na Pratchetta, jeho styl psaní a nedostižné dílo Dobrá znamení, DTČSD je ale přímočařejší, s menším množstvím odboček i postav, zato ale přidává sci-fi detektivní zápletku. Taktéž oproti předchozí Holistické detektivní kanceláři tady nedostaneme na konci všespojující moment, nekončící proud všelikerých scének je ale více než dostačující - mezi nimi je nutné zmínit boj o ledničku, trampoty s orlem, speciální kliniku, získání kafe i knihy (a jinde zase novin), přechytračení opraváře aut atd. atp. Do toho severští bohové, britské kulisy a hlavně holistický způsob vyšetřování. Po dočtení pravda několik nejasností zůstává, jindy tak pomocný internet mlčí (resp. nabízí jen další otázky) a spokojím se tak s několika zajímavými teoriemi ("Hoši od soudu se na ně mrkli, zauvažovali o hlavních bodech a řešení se jim zalíbilo. Bylo jednoduché, nepravděpodobné a přesně takové, jaké kápne do noty koronerovi, který rád jezdí na dovolenou do Marbelly stejně jako oni."), ale že je mezi postavami Loki mi už nikdo nevezme - vždyť přeci umí měnit svou podobu, že...

kapr
05.09.2020

Zatím nebudu hodnotit, snad se mi podaří se ke knize vrátit, ale celkově mám s tímto autorem spíše problémy.

Disease
02.01.2020 3 z 5

No, už jsem se u toho netřískal jako kdysi, ale pořád to zůstává slušně napsanou SF/detektivní parodií.

DzordanoChruno
25.01.2019 4 z 5

Troška zmätočné a niektoré odbočky z deja akoby nedokončené, ale stále vtipné. Číta sa to dobre a veľa myšlienkových pochodov či vetných konštrukcií pobaví, autor dokazuje svoj talent. Kniha je z tej lepšej množiny ne-Stopárových diel.

fvalek
20.07.2018 5 z 5

Omylem jsem začal číst tuhle knihu místo prvního dílu, tak doufám, že mi nic neuniklo, ale rychle jsem se do toho dostal. Kniha je vtipná, čte se rychle, ten humor je fakt skvělý, něco pro mě. Severská tématika a mystično dodávají běžnému detektivnímu příběhu úplně nový nádech, ale vlastně co to plácám, to rozhodně není běžná detektivka! :)
Ale co se týče děje, tak to sem tam skřípalo, ze začátku jsem se moc nechytal zápletky, pak se dlouho zdánlivě nic nedělo a pak nakonec prudké rozuzlení. Nebylo ale nějak pořádně vysvětlené ani dokončené, zajímalo by, jak to bylo tak nějak dál...

bekule
28.05.2018 5 z 5

Valhalla, Odin, Thor, orel, mňoukající modrá lampa, Ouchcapek, kalkulačka počítající do čtyř, stará lednička ...........úžasný humor! Dost často jsem si při četbě vzpomněla na nepřekonatelnou knihu Mistr a Markétka.
Skvělé, naprosté nadšení , možná i lepší než Stopař. Určitě to není četba pro každého, myslím že určitě chytí příznivce humoru Monty Pythonů apod. A skvělý závěr s rozluštěním záhady všude přítomného automatu na Coca_colu!

Delirium
04.04.2018 4 z 5

Jen vás, co jste nic od Adamse nečetli upozorňuji, že to prostě není spisovatel pro každého. Prostě není a tečka. (Ale jen dodávám, že podle mého je naprosto skvělý.:D)
Tak!
Přišel čas na komentář od někoho, kdo je matlák a netušil, že čte druhý díl a že Dirk Gently má vlastní sérii. Nojo, holt ne každý ví o tomto detektivovi, co žije ve stínu Stopařova průvodce.
Kniha se mi (jako zatím všechna počinění od Adamse, která jsem měla tu čest držet v ruce) velice líbila, hlavně kvůli absolutní absurdnosti všech náhod a spojitostí. Co na to říct, v nepravděpodobnostech se Adams prostě vyžívá a já s ním.
Skvělý byl charakter postavy zmiňovaného detektiva, jakož i ostatních postav. A nápad zatáhnout do reality mýtické bohy? Naprosto úžasné.
Všechno má své meze, chvílemi jsem, a to uznávám, byla z knihy absolutně zmatená a netušila jsem, co se to děje. Což byl sice pravděpodobně záměr, ale pořád je tu z toho ten nepříjemný pocit, jako když umíte matematiku, ale nedokážete pochopit proč.:D

laepus
17.07.2017 4 z 5

Tak jako jsem dal nadceněné čtyři hvězdy Holistické detektivní kanceláři, tak úplně stejně to dělám i tady. Je to díky své absolutní bizarnosti (zvláště v první části knihy, než se do ní čtenář začte) hodně těžké čtení. Na druhou stranu je tady tolik úžasné adamsovské poetiky a ještě větší množství těch nejsušších britských hlášek - "King´s Cross je místo, kde se stávají hrozné věci lidem, budovám, autům a vlakům, a to většinou při čekání... Po dobu čekání si můžete dát instalovat laciné autorádio, a když se na chvíli otočíte zády, může vám také být po dobu čekání demontováno. Další věci, které vám mohou být po dobu čekání demontovány, jsou vaše peněženka, obsah dutiny břišní, mozek a chuť k životu."

lyriq
05.06.2017 4 z 5

Hromada vtípků, pár opravdu povedených, ale celé se mi to četlo tak nějak obtížně, že jsem z výsledku lehce rozpačitý... Ale co, pořád je to Adams a Adamsův průměr je pořád o tři řád výše, než u ostatních autorů.

alzbeta4340
16.05.2017 3 z 5

Je tu spousta vtipných fórků, bonmotů a hlášek. Je jich ale tak moc, že upozaďují samotnou kostru vyprávění a příběh zdržují, což mi časem trochu vadilo. Je to ale věc osobního vkusu. I tak kniha stojí za přečtení - pro milovníky humoru ve fantasy mohu doporučit.

kuruteku
11.09.2016 5 z 5

Po patnácti letech jsem zakoupil a znovu přečetl. Úžasné. Dirk Gently je roztomile nesnesitelný, ale nakonec do sebe všechno zapadne. Konečně chápu, co dělá Thor v šestém díle Stopařova průvodce. Škoda, že nedošlo na třetí díl. Douglas Adams měl kolem sebe lidi, kteří by mu (a on sám taky ne) nedovolili vydat vnitřně nesoudržné dílo. Prodat nesmrtelnost za účinkování v reklamě - to je pořád geniální myšlenka (snad zas tak moc neprozrazuji).

BLeeCraleek
22.05.2016 3 z 5

Zajímavý příběh, zajímavé postavy, absurdní popisy a humor. Jinak to ale strašná slátanina…

repli2dev
17.04.2016 2 z 5

Domnívám se, že buď kniha nedosahuje takových kvalit jako stopařův průvodce po galaxii nebo jsem z tohoto druhu humoru nějak vyrostl. Místy zábavné, děj poněkud překombinovaný.

Ewiczka_areebah
04.04.2016 3 z 5

hlášky má kniha originální, o tom žádná...asi nikde jsem se nezasmála tolik jako u téhle knížky....ale zde jde jen o hlášky...originalní...velmi vtipné, ale jen hlášky. zbytek knížky....mě nezaujal.