Dlouhý, temný čas svačiny duše

Hrdiny bláznivé detektivky o tajemném spiknutí nordických bohů s pozemšťany jsou Kate Schechterová, Američanka žijící v Londýně, která původně chtěla odletět do Norska, ale připlete se do cesty rozzuřenému bohu hromu Thorovi, a především mírně excentrický detektiv Dirk Gently, který přijde jednoho dne na pracovní schůzku o pět hodin a pár minut později a svého klienta nalezne mrtvého a poněkud rozpolceného. Tělo v křesle, hlava na gramofonu. A jak se zdá, všechny stopy vedou do Valhaly... Román je druhým případem nekonvenčního detektiva Dirka Gentlyho, kterého Adams stvořil ve chvíli, kdy si potřeboval oddychnout od Stopařova průvodce Galaxií. Dirk Gently, jehož pozoruhodná pátrací metoda opřená o přesvědčení, že všechny věci spolu více či méně zjevně souvisejí, přinesla mnohé ovoce (včetně záchrany světa) už v jeho prvním případě (Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho). V Dlouhém temné čase svačiny duše je tato metoda s úspěchem aplikována znovu, aby rozkryla tajemné okolnosti týkající se ledničky, nápojového automatu, letištní přepážky, jež sama sebe obětuje, a ásgardských bohů, zastupovaných zejména bojovným Thórem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/44340/dlouhy-temny-cas-svaciny-duse-44340.jpg 4.2235

Dirk Gently (2.)

The Long Dark Tea-time of the Soul (1988)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Argo

fvalek

Omylem jsem začal číst tuhle knihu místo prvního dílu, tak doufám, že mi nic neuniklo, ale rychle jsem se do toho dostal. Kniha je vtipná, čte se rychle, ten humor je fakt skvělý, něco pro mě. Severská tématika a mystično dodávají běžnému detektivnímu příběhu úplně nový nádech, ale vlastně co to plácám, to rozhodně není běžná detektivka! :)
Ale co se týče děje, tak to sem tam skřípalo, ze začátku jsem se moc nechytal zápletky, pak se dlouho zdánlivě nic nedělo a pak nakonec prudké rozuzlení. Nebylo ale nějak pořádně vysvětlené ani dokončené, zajímalo by, jak to bylo tak nějak dál...

bekule

Valhalla, Odin, Thor, orel, mňoukající modrá lampa, Ouchcapek, kalkulačka počítající do čtyř, stará lednička ...........úžasný humor! Dost často jsem si při četbě vzpomněla na nepřekonatelnou knihu Mistr a Markétka.
Skvělé, naprosté nadšení , možná i lepší než Stopař. Určitě to není četba pro každého, myslím že určitě chytí příznivce humoru Monty Pythonů apod. A skvělý závěr s rozluštěním záhady všude přítomného automatu na Coca_colu!

Delirium

Jen vás, co jste nic od Adamse nečetli upozorňuji, že to prostě není spisovatel pro každého. Prostě není a tečka. (Ale jen dodávám, že podle mého je naprosto skvělý.:D)
Tak!
Přišel čas na komentář od někoho, kdo je matlák a netušil, že čte druhý díl a že Dirk Gently má vlastní sérii. Nojo, holt ne každý ví o tomto detektivovi, co žije ve stínu Stopařova průvodce.
Kniha se mi (jako zatím všechna počinění od Adamse, která jsem měla tu čest držet v ruce) velice líbila, hlavně kvůli absolutní absurdnosti všech náhod a spojitostí. Co na to říct, v nepravděpodobnostech se Adams prostě vyžívá a já s ním.
Skvělý byl charakter postavy zmiňovaného detektiva, jakož i ostatních postav. A nápad zatáhnout do reality mýtické bohy? Naprosto úžasné.
Všechno má své meze, chvílemi jsem, a to uznávám, byla z knihy absolutně zmatená a netušila jsem, co se to děje. Což byl sice pravděpodobně záměr, ale pořád je tu z toho ten nepříjemný pocit, jako když umíte matematiku, ale nedokážete pochopit proč.:D

laepus
17.07.2017

Tak jako jsem dal nadceněné čtyři hvězdy Holistické detektivní kanceláři, tak úplně stejně to dělám i tady. Je to díky své absolutní bizarnosti (zvláště v první části knihy, než se do ní čtenář začte) hodně těžké čtení. Na druhou stranu je tady tolik úžasné adamsovské poetiky a ještě větší množství těch nejsušších britských hlášek - "King´s Cross je místo, kde se stávají hrozné věci lidem, budovám, autům a vlakům, a to většinou při čekání... Po dobu čekání si můžete dát instalovat laciné autorádio, a když se na chvíli otočíte zády, může vám také být po dobu čekání demontováno. Další věci, které vám mohou být po dobu čekání demontovány, jsou vaše peněženka, obsah dutiny břišní, mozek a chuť k životu."

lyriq
05.06.2017

Hromada vtípků, pár opravdu povedených, ale celé se mi to četlo tak nějak obtížně, že jsem z výsledku lehce rozpačitý... Ale co, pořád je to Adams a Adamsův průměr je pořád o tři řád výše, než u ostatních autorů.

alzbeta4340
16.05.2017

Je tu spousta vtipných fórků, bonmotů a hlášek. Je jich ale tak moc, že upozaďují samotnou kostru vyprávění a příběh zdržují, což mi časem trochu vadilo. Je to ale věc osobního vkusu. I tak kniha stojí za přečtení - pro milovníky humoru ve fantasy mohu doporučit.

kuruteku
11.09.2016

Po patnácti letech jsem zakoupil a znovu přečetl. Úžasné. Dirk Gently je roztomile nesnesitelný, ale nakonec do sebe všechno zapadne. Konečně chápu, co dělá Thor v šestém díle Stopařova průvodce. Škoda, že nedošlo na třetí díl. Douglas Adams měl kolem sebe lidi, kteří by mu (a on sám taky ne) nedovolili vydat vnitřně nesoudržné dílo. Prodat nesmrtelnost za účinkování v reklamě - to je pořád geniální myšlenka (snad zas tak moc neprozrazuji).

BLeeCraleek
22.05.2016

Zajímavý příběh, zajímavé postavy, absurdní popisy a humor. Jinak to ale strašná slátanina…

repli2dev
17.04.2016

Domnívám se, že buď kniha nedosahuje takových kvalit jako stopařův průvodce po galaxii nebo jsem z tohoto druhu humoru nějak vyrostl. Místy zábavné, děj poněkud překombinovaný.

Ewiczka_areebah
04.04.2016

hlášky má kniha originální, o tom žádná...asi nikde jsem se nezasmála tolik jako u téhle knížky....ale zde jde jen o hlášky...originalní...velmi vitpné, ale jen hlášky. zbytek knížky....mě nezaujal.

myelka
27.11.2015

Snad lepší kniha než první ze série o Dirkovi Gentlym. Při čtení na veřejnosti jsem se pořád uchechtávala a musela jsem se držet, aby to nebylo moc nahlas. :))) Geniálně vtipné.

martinor
08.11.2015

Asi nejlepší kniha, jakou jsem četl. Adams píše neuvěřitelně vtipným způsobem a dokáže i z naprosto obyčejné situace vymlátit hromadu vtipů jen tím, jak ji popíše. Velká škoda, že toho napsal tak málo. Byl to geniální člověk.

Plútarchos
02.11.2015

"Dirk Gently - tento fascinující soukromý detektiv neřeší běžné případy, které by zajímaly Phila Marlowa, Nero Wolfa nebo soudce Ti. Jeho případy jako by za ním přicházely samy, a nepřinášejí mu potenciální honorář, ale nekonečné a zdánlivě neřešitelné problémy, do nichž právě jen Gently může proniknout, a to svou oslnivou holistickou metodou (všechno souvisí se vším, dokonce i to, co zdánlivě nesouvisí s ničím)."
Dirk Gently má rovněž velmi osobitou navigační techniku, pokud někde zabloudí autem - "Jistá filozofická škola v takových případech doporučuje poradit se s mapou, ale takovým lidem já říkám: 'Ha! A co když nemáte žádnou mapu, abyste se s ní mohli radit? A co když mapu máte, ale je to zrovna mapa francouzského kraje Dordogne?' Má vlastní strategie spočívá v tom, že si vyhlídnu auto - nebo jeho nejbližší ekvivalent -, které vypadá, jako by vědělo, kam jede, a sleduju ho. Zřídka kdy skončím tam, kam jsem měl původně v úmyslu jet, ale často se dostanu někam, kde být potřebuju. Co vy na to?"
Přístup Dirka Gentlyho k odhalování naprosto fantastických případů se dá shrnout takto: "Ta myšlenka byla fantasticky, strašlivě nepravděpodobná. Ale jako většina fantasticky, strašlivě nepravděpodobných myšlenek stojí za úvahu přinejmenším stejně jako mnohem obyčejnější teorie, jíž by musela být fakta namáhavě přizpůsobena, aby do ní zapadla."
"V Dlouhém, temném čase svačiny duše si Dirk Gently znovu ověří oprávněnost své holistické detektivní teorie při rozkrývání okolností tajemné vraždy populárního umělce, pustošícího výbuchu na letišti Heathrow, náhlého výskytu orlů a tajemství Gentlyho vlastní ledničky."

patras522
23.04.2015

Nudné a nevtipné. Adams nejspíš není spisovatel pro mě

Kaštaka
19.11.2014

Je to zatím nejlepší kniha, kterou jsem od Adamse četla.

Roman04
22.11.2013

Skvělá kniha. Začátek sice poněkud rozvláčný, ale pak děj nabere neskutečné tempo. Bravo.

2rady
29.06.2013

Genialite prvého Dirkovho prípadu sa určite nevyrovná. Autor pomaly spája jednotlivé linky s eleganciou jemu vlastnou. Problémom nie je ani tak príbeh samotný ako úplne odfláknuté vyvrcholenie. Zatiaľ čo v prvej knihe z rozuzlenia spadla sánka snáď každému, tu sa dočkáme doslova Deus Ex Machina a bum koniec. Na všetko dostaneme odpoveď to áno, ale stále zostane v ústach pachuť nespokojnosti a určitého sklamania na ktoré nie som pri Adamsovi vôbec zvyknutý. Samozrejme je kniha preplnená skvelým britským humorom, ale je to len priemerná (ne)detektívka s charizmatickými postavami a najlepšou neživou postavou v celom literárnom svete. Hovorím o tebe Chladnička! :)

Grejdus
27.03.2013

Velmi příjemné čtení o svérázném detektivovi, do jehož případu se zamotá Bůh (Odin) s Thorem, pečení kanci a automat na Coca-Colu. Typický Adams, stránky sviští pod rukama a najednou je konec.

HTO
03.12.2012

Musím přidat ještě jeden výpisek: „... pak zahlédl malou kalkulačku I-ťing a byl ztracen.

Nikdy dřív ani netušil, že něco takového existuje. Být schopen pokročit od naprosté nevědomosti o něčem přes stravující touhu po oné věci až k jejímu skutečnému vlastnictví, to vše v rozmezí čtyřiceti vteřin, znamenalo pro Dirka něco jako zjevení.

Kalkulačka byla prachmizerná. Pocházela patrně z některé jihoasijské země, která horlivě zařizuje továrny ve snaze provést Jižní Koreji to, co Jižní Korea dělá Japonsku. Technologie výroby lepidel však v oné zemi zřejmě ještě nedosáhla stupně, kdy slepené věci skutečně drží pohromadě. Zadní strana hned odpadla a bylo ji třeba přichytit izolepou.

Vypadala jako docela obyčejná kalkulačka, až na to, že display s tekutými krystaly byl o něco větší než obvykle, aby se na něj vešly zkrácené soudy krále Wena o každém z šedesáti čtyř hexagramů, jakož i komentáře jeho syna, vévody z Čchou o jednotlivých linkách každého hexagramu. Byl to neobvyklý pohled, vidět přes obrazovku kapesní kalkulačky ubíhat právě tyhle texty, zejména proto, že byly přeloženy z čínštiny přes japonštinu a cestou prožily mnohá dobrodružství.

Přístroj rovněž sloužil jako obyčejná kalkulačka, ale jen do jisté míry. Dokázal zvládnout jakýkoli výpočet, jehož výsledek nepřevyšoval číslo čtyři.

Tak například uměl vypočítat 1 + 1 (výsledek 2), 1 + 2 (výsledek 3) a 2 + 2 (výsledek 4) nebo tangens 74 (výsledek 3, 4874145) ale cokoliv nad 4 označoval pouze jako „záplavu žluti". Dirk si nebyl jist, zda jde o chybu v programu nebo o tak hluboké proniknutí do podstaty věcí, jaké není s to pochopit, ale stejně byl do kalkulačky natolik zblázněný, že za ni ochotně zaplatil dvacet liber v hotovosti.“

HTO
22.11.2012

Pár výpisků – jeden tradičně adamsovsky zábavný a druhý, který zaprvé docela dobře charakterizuje Dirkovu detektivní metodu a zadruhé funguje: „Dokonce i společnost Britská jaderná paliva si pospíšila s prohlášením, že situace je zcela pod kontrolou, že možnost, že zde došlo k úniku radioaktivity je jedna ku milionu, a že místo výbuchu je zcela vhodné pro školní výlet s piknikem, než musela konečně přiznat, že celá záležitost s nimi nemá vůbec nic společného.“

„Pár zatáček, a úplně jsem ztratil směr. Jistá filozofická škola v takových případech doporučuje poradit se s mapou, ale takovým lidem pouze říkám: ,Ha! A co když žádnou mapu nemáte, abyste se s ní mohli radit? A co když mapu máte. ale je to mapa francouzského kraje Dordogne?' Má vlastní strategie spočívá v tom, že si vyhlídnu auto – nebo jeho nejbližší ekvivalent – které vypadá, jako by vědělo, kam jede, a sleduju ho. Zřídka kdy skončím tam, kam jsem měl původně v úmyslu jet, ale často se dostanu někam, kde být potřebuju.“

MartyMcFly
02.02.2011

Dokonalost. Proč ? No protože i když anotace jsou obyčejně velice fádní a naprosto nicneříkající o tom jak zajímavá bude kniha (jen prozradí půlku děje v horším a začátek příběhu v lepším případě), tady je i anotace zajímavá. A kniha ještě více. Po Stopařovi to byla moje další Douglasovo kniha. Dějové zvraty, spousta WTF (what the F.CK) okamžiků, kdy čtenář naprosto nechápe, co se to vlastně stalo. A když to pochopí, tak naprosto nechápe, jak se to mohlo stát.

Wishkah

Chvílemi sem se trochu nudil, ale některé části byly výborné