Dlouhý pochod

Dlouhý pochod https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415606/bmid_dlouhy-pochod-i47-415606.jpg 4 2516 474

3. vydání Dlouhý pochod - tak se jmenuje nová soutěž pro čím dál otrlejší a náročnější diváky i soutěžící. Sto mladých chlapců se dobrovolně rozhodlo postavit se na start a vydat se společně na Dlouhý pochod. Soutěž má prostá pravidla: nikdo se nesmí odchýlit z vytýčené trasy a nikdo se nesmí zastavit ani zpomalit chůzi pod určitou rychlost, jinak dostane napomenutí: tři napomenutí znamenají definitivní konec v soutěži. Nezáleží na tom, kdo jde nejrychleji nebo dojde nejdál, Dlouhý pochod přežije jen jeden z nich...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Long Walk , 1979

Marceles
06.04.2015 4 z 5

Knížka, na kterou si určitě vzpomenu vždy, když budu mít pocit, že už dál nedojdu ...
A ráda bych věřila tomu, že se takovéto reality show nikdy nedočkáme.

BukaJ
26.03.2015 4 z 5

Kniha měla dobrý nápad, ale stále jsem čekal na jakýsi zvrat, že to neskončí tak, jak to skončilo. A když už to skončilo takto, čekal jsem jediné vyslovení vítězova přání, a to, ať již Dlouhý pochod nikdy dále nepokračuje... Neudálo se tak. Dále jsem si stále nedokázal vysvětlit fakt, jaká motivace vedla soutěžící k takto bláznivému činu. Ale pomineme-li tento fakt, Stephen opět dokázal uplést z ho*na bič, i když se z mého pohledu jednalo o lehce slabší knihu Kingovu.

střapatá
15.03.2015 5 z 5

Knihu jsem četla před cca deseti lety, když mi bylo dvanáct. Přesto si doteď pamatuji na neuvěřitelné detaily i na své pocity, když jsem knihu dočetla. Tohle myslím perfektně vypovídá o kvalitě díla - King se zkrátka dostane chtě-nechtě pod kůži. Jsem ráda, že jsem strávila dětství právě s ním.
EDIT: za jediný den jsem knihu přečetla znova. A opět jsem hledala skryté stránky, protože jsem nevěřila, že je konec. Pane Bachmane, smekám.

józi.odkudkam
09.03.2015 4 z 5

Spolu s 99 závodníky jsem i já ulehl na smrtelnou postel, čekal až to příjde a mezitím rozumoval o životě. Občas docela jalově. Budiž, některé momenty byly i tak dost silné a navíc asi taky nejde od bandy šestnáctiletých, únavou požíraných chlapců očekávat konstantní perly. Co mi ale vyloženě chybělo, je Kingovsky tradičně silná psychologe (Mě tu všichni přišli lehce ploší. Pár pohozených střípků a detailů...navíc je trochu škoda, že autor prakticky vůbec nerozvedl svět alternativní historie ve kterém se celý děj odehrává.). Pochod mi utekl rychle, jen se zkrátka ne a ne zbavit dojmu promhraného nápadu - z tohohle šel vybrousit naprostý existenciální masterpiece. Solidní ****
A když bych chtěl být, jako jó, inťoušský, tak je asi pochod metaforou života a rozborkou trvanlivosti různých motivací, které nás nutí se jím plouhat.

Epsilon
07.03.2015 5 z 5

Absolutně okouzlující kniha, pro mě nejlepší ze všech, co jsem od Kinga četla, ba dokonce svojí kvalitou ostatní značně převyšuje. Je to vůbec jeden z prvních autorových příběhů, je z něj cítit frustrace mladého kluka, který přemýšlí o tom, jestli má něco na světě smysl. Přitom by se člověk mohl domnívat, že v ní vlastně o nic nejde - hlavním motivem je pachtění se na nesmyslné cestě za vidinou výhry, uznání...- pachtění se na cestě života. Depresivní antiutopie, která vás dostane.

Dzedzy
05.03.2015 5 z 5

King je prostě PAN SPISOVATEL. Napsat strhující děj k tak prostému námětu, že prostě skupina kluků jde a jde a jde.... to je vážně umění. Knížku jsem doslova zhltla. A když hlavního hrdinu nebo toho jeho kamaráda odpočítávali ani jsem nedýchala a měla chuť přeskakovat řádky jen abych se dozvěděla jestli se dokáže opět zvednout. Navíc jsem knížku četla obvykle po práci, kdy mne fakt nohy bolely, takže jsem se do nich uměla živě vcítit.

Tartaros
17.02.2015 4 z 5

Knížku jsem původně chtěla koupit sestře k Vánocům, na poslední chvíli jsem si to ale rozmyslela - při pomyšlení na to, o čem je, jsem si řekla, že děj bude pravděpodobně trochu zdlouhavý. Stále jsem ale v legendárního Kinga věřila, a tak když jsem ji objevila v knihovně, řekla jsem si, že ji musím přečíst. A neudělala jsem chybu. Jde o mou teprve druhou knihu od Kinga, první Lunapark se mi sice taktéž líbil, avšak Dlouhý pochod ho předčil na plné čáře. Tak neuvěřitelně primitivní námět a tak dobré zpracování - prostě King :) I když kdyby si dal s tím koncem trošku víc práce... :)

Rebarborka
09.02.2015 4 z 5

Po dlouhé době jsem vzala do ruky knížku od Kinga (Bachmana) - následky některých jeho povídek, které jsem četla v -nácti letech, si nesu dodnes. Když jsem si četla, o čem Dlouhý pochod je, přiznám se, že mě zajímalo, jestli mě popis toho, jak kluci jdou a jdou a jdou... bude bavit. Nebýt práce a základních lidských potřeb, nepustila bych knížku z ruky a četla a četla a četla. Je neuvěřitelné, jak autor dokáže vtáhnout čtenáře do děje a jak úžasně popisuje všechno, co se postavám honí v hlavě. Možná mě trošičku zklamal konec, to je ale asi jediná má výtka. Tímto se obnovuje můj čtenářský vztah s Kingem.

Vaiolet
27.01.2015 5 z 5

Začínalo jich sto a do konce došel jen jeden. Dlouhý pochod je typicky "Bachmanovská" knížka. Děj je depresivní a svým způsobem děsivý od začátku do konce, ale zároveň poutavý. Hned jsem si oblíbila některé postavy a těžce nesla jejich smrt. A to je právě to, víte, že nakonec stejně umřou, ale nepřipouštíte si to. V tom je kouzlo a umění Kinga. I když od začátku bylo jasné kdo "dojde až nakonec", jsem nemohla knížku odložit. Paradoxem je, že právě hlavního hrdinu Garratyho jsem si neoblíbila vůbec. Otravovali mě jeho věčné myšlenky na smrt, která jsou v případě téhle brutální reality schow prakticky neyhnutelné.

Danca88
22.01.2015 4 z 5

Čtyři hvězdy za vynikající náhled do myšlenek lidí s jistou smrtí. Já sama jsem se vcítila do každé postavy a ten pocit byl neskutečně skličující. Konec by možná zasloužil trochu doladit, ale když se ohlédnu zpět k této knize, neuvidím konec, ale cestu :). King má lepší knížky, ale stojí to za přečtení.

exitus
18.01.2015 5 z 5

Jedno z Kingových nejlepších děl, i když se tady schoval za Bachmana. Strašně jednoduchá myšlenka, já jsem však od začátku věřila, že to bude můj šálek kávy a byl. Absurdní, neuvěřitelná, ale přesto vás chytí a vy jen jdete s hrdiny a chtě nechtě si k nim vytvoříte sympatie (stejně jako oni se nechtějí skamarádit, protože vědí, jak to celé musí dopadnout.) Kniha, ke které se ráda vracím a za kterou budu Kinga bránit zuby nehty před kritiky.

martunka
14.01.2015 5 z 5

Tohle je jedna z knih, která mě zasáhla, chytila a už nepustila. Konec by mohl být trochu víc určitější, ale jinak nemám co vytknout.

veronika9388
14.01.2015 5 z 5

Nevěřila jsem, že by mě to mohlo chytnout. Chytlo mě to drsně za pačesy a vláčelo to mnou až do konce.

RT90
13.01.2015 5 z 5

Výborná kniha. Neskutečná atmosféra, čtenář jakoby byl na pochodu s nimi.. Konec bych očekával trochu jiný, ne tak rychle useknutý. Nic to ale nemění na plnym hodnocení a určitě doporučuji.

veronie
24.11.2014 4 z 5

Původně jsem nevěděla, co od této knížky očekávat. Celý příběh o pochodu... Nejdřív jsem byla šokovaná. Potom jsem se do příběhu ponořila a při každé svojí pěší tůře si připadala jako jedna z nich. Konec byl zvláštní a ještě teď vlastně nevím - jak to vlastně dopadlo?

ujunka
24.11.2014 5 z 5

Můj první King/Bachman.
Nečekala jsem, že se tak začtu do knížky, která se odehrává jen na silnici... dobře se čte a člověk si ty kluky celkem oblíbí :)
Jsem ráda, že jsem zkusila číst Kinga a už tu mám od něj připravené další dílo :)
Zkrátka palec hore :)

Adelei
23.11.2014 5 z 5

Tato kniha je srdcovka. Už jsem ji četla třikrát,vždycky když jsem ji trochu pozapomněla. I když je to více méně jen o tom, že jde pár lidí "na procházku", je v tom hodně. Bylo srdcervoucí sledovat, jak se postupně Rayova (a ostatních) psychika během pochodu mění. Úžasné, doporučila bych všem, neodtrhnete se.

Ginny
17.11.2014 5 z 5

Má 30. kniha od Krále (několikátá od Bachmana) a musím říct, že jsem nebyla čtenář, ale chodec. V reálném životě jsem ušla (zatím) nejdále 64km a vím, co to obnáší, tudíž jsem se opravdu vžila do děje. Poslední kapitolku jsem si musela přečíst několikrát. S postavami se mi velice těžko loučilo, i když bylo jasné, že to jednou skončí. Závěr knihy je takový, jak má být. Není třeba závěr nijak více rozvádět.
Potěšilo by mě, kdyby vítězovo první přání bylo aby se Major zůčastnil dalšího dlouhého pochodu v roli chodce.

Valentine
29.10.2014 5 z 5

Tahle kniha rozhodně chytne a nepustí. Udrží vás napjaté od začátku do konce. Čtivá, hrozivá, neodkladná záležitost. Dávám všechny palce, které mám, a které mi po Dlouhém pochodu zbyly.

nikola.v
25.10.2014

Chvilkama mi až připadalo, že s těma klukama pochoduju taky. Jedna z mých nejoblíbenějších kingovek.