Dlouhý pochod

Dlouhý pochod https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136037/bmid_dlouhy-pochod-136037.jpg 4 2516 474

Dlouhý pochod - tak se jmenuje nová soutěž pro čím dál otrlejší a náročnější diváky i soutěžící. Sto mladých chlapců se dobrovolně rozhodlo postavit se na start a vydat se společně na Dlouhý pochod. Soutěž má prostá pravidla: nikdo se nesmí odchýlit z vytyčené trasy a nikdo se nesmí zastavit ani zpomalit chůzi pod určitou rychlost, jinak dostane napomenutí: tři napomenutí znamenají definitivní konec v soutěži. Nezáleží na tom, kdo jde nejrychleji nebo dojde nejdál, Dlouhý pochod přežije jen jeden z nich...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Long Walk , 1979

Terusta
24.10.2014 5 z 5

Zatím asi nejlepší kniha, co jsem kdy četla. Takový pocit jsem u čtení ještě nezažila. Do knihy jsem se dokázala absolutně ponořit a skoro jsem se nedokázala odtrhnout. Dokonce mě ze čtení vždycky strašně rozbolely nohy :D Možná konec mě trochu zklamal, ale na druhou stranu je to takový konec, nad kterým musíte i po přečtení knihy ještě dlouho přemýšlet. Za mě 100% :)

Toomm
24.10.2014 4 z 5

Tak to vypadá, že kladu moc velká očekávání na knihy podle hodnocení zde. Dlouhý pochod jsem si kvůli tomu dokonce koupil. Ne že by se to špatně četlo, ale zatímco první 3/4 knihy jsou hodně dobré závěr je totálně odbytý a místo vyšperkovyného finále zbytek účastníků pochodu vypadne na dvou stránkách naprosto nudným způsobem. Nebýt pokaženého závěru bylo, asi bych nadšení z této knihy sdílel s ostatními. 70%

Lenka.Vílka
19.09.2014 4 z 5

Uz jsem prisla na to, proc jsem nebyla schopna docist knihy od Kinga...patrily do meho obdobi "pred dvacitkou" a ted jsem v obdobi "pred tricitkou" a konecne zjistiju, ze chci byt na jeho knihach zavisla jako vsichni ostatni :)...strasne me prekvapilo, ze kniha mela dej (jak z tohohle napadu lze neco vytvorit? Wow!)...nenudila jsem se a jo, zamyslela jsem, ze to bude moje "tramvajova" kniha, ale kdyz jsem se vratila do tepla domova, musela jsem cist dal, dokud nebudu nakonci...dostalo me to a jsem rozhodnuta najit koule a precist si od mistra dalsi knihu...nejlepe vsechny, do konce zivota bude jeste casu dost...

LittleMonste
14.09.2014 5 z 5

Další ze zajímavých námětů od Kinga (sakra, kde ten chlap bere tak skvělý nápady?) Naprosté vcítění do postav, probudí ve vás soucit a porozumění...účastnil jsem se pochodu a došel až do konce s mrazivým pocitem, který jen tak nepřejde.
Hodnocení - 85%
Přečteno - 1x

_eliss_
06.09.2014 5 z 5

Ze začátku jsem si myslela, že kniha bude trochu nudná, jelikož se nemohlo dít nic jiného, než že postavy musely jít dál a dál... ale opak je pravdou.

Reat
05.09.2014 5 z 5

Neskutečné. Jsem poměrně zdatný čtenář, ale aby mě nějaká kniha doslova přikovala a nespustil jsem z ní oči,dokud ji nedočtu, to už se mi dlouho nestalo!! Dlouhý pochod považuji za jednu nejlepších Kingovek (tedy vlastně Bachmanovek), a zároveň za jednu z nejlepších knih, které jsem kdy četl!!! Napínavé od začátku do konce. Musím říci, že mi King pod pseudonymem Bachman možná vyhovuje více, je více přímočařejší a jak to napsat..."jednodušší". Po "Zhubni" další geniální knížka, jakou jsem od něj v krátkém sledu četl. Dechberoucí!!

DonDiablo
31.08.2014 5 z 5

Jedna z prvních knih co jsem od Kinga četl, bylo to v době kdy se u nás různé reality show teprve rozjížděli, no tohle byla reality show z jiného soudku, ale na rozdíl od těch televizních blbostí mě tahle udržovala v napětí od prvního "odpadlíka" až do úplného konce. Nutno podotknou že při prvním soutěžícím co svůj závod nedošel do cíle jsem nad knihou koukal s otevřenou pusou. Super dílo!

MM_Master
13.08.2014 5 z 5

"Rád bych všechny Američany povzbudil k tomu, ať co najčastěji chodí pěšky. Je to nejen zdravé; je to zábava." /John F. Kennedy (1962)/

callahanh
07.08.2014 4 z 5

Vydržet nějakých 260 stránek s nápadem na soutěž, kde se pouze jde a kdo zpomalí, vypadne? Přiznám se, že se mi nechtělo věřit, že s tím mistr King vydrží a nebude nudit. Nicméně, stalo se. Kniha je od začátku do konce prvotřídně psaná, napínavá, vtáhne vás do děje. Skvělý nápad, navíc výborně podaný. Nikdo si nechce udělat na pochodu kamarády, aby je smrt potom příliš nebolela. Ovšem jak postupně soutěžících ubývá, je to pro všechny hrdiny čím dál těžší. King dokáže psát tak, že nejste schopni odhadnout, který z účastníků zemře jako další, natožpak který vyhraje a dojde až na konec. Když už jsem u závěru, je mistrně vyřešen. I když kniha postrádá některé tradičnější prvky z Kingovy tvorby, jako jsou nadpřirozeno či všudypřítomné zlo, přesto bych ji všem fanouškům i nefanouškům mistra doporučil, určitě neprohloupí, když po knize sáhnou. Navíc v současné době, kdy je u nás móda všech možných reality show, vede dílo k zamyšlení, kam až společnosti zajdou a co vše jsou schopni lidé zkousnout. Při popsaných reakcích publika v knize leze mráz po zádech... možná se dlouhého pochodu za čas dočkáme i my... Uvidíme. 90%

MaaaR@
06.08.2014 5 z 5

Moje první myšlenka byla, jak proboha napsal knížku, kde se jenom neustále jde, aby to nebyla nuda. Zjistil sem, že úplně klidně. Knížka mě bavila od začátku do konce a dokazuje, jaký je SK neobyčejný autor.

kayu
03.08.2014 5 z 5

Námět skvělý. První polovina pochodu je hodně a detailně popsaná, naproti tomu druhá se mi zdá nějak moc krátká a odbytá. Což je škoda, protože právě tyhle pocity ke konci pochodu mohli být rozvedeny víc než ty v začátcích. Konec mě velice zaskočil, upřímně nevím co si o tom mám myslet.

Eigis
31.07.2014 5 z 5

Tahle kniha se mi líbí ze dvou důvodů. Za prvé má velice dobrý námět, který mě okamžitě zaujal. Druhou předností je Kingovo vypravěčské umění. Příběh je popisován pouze z pohledu jedné osoby, což se na první pohled může zdát jako nedostatek, ale opak je pravdou. Námět totiž nemá potenciál dlouhého románu a náhledy více postav by ho zbytečně protahovali a on musí naopak rychle utíkat. Dalším kladem tohoto přístupu je anonymita většiny chodců, díky čemuž o to víc vynikne skupina těch vybraných. Posledním výrazným atributem jednostranného pohledu je dobré vcítění se do pocitů účastníka této morbidní soutěže. Prostě další perfektní kniha, kterou jsem od Kinga četl.

TheMajkee
23.07.2014 3 z 5

Někomu se zdá Dlouhý pochod krátký, mě naopak přišel až zbytečně roztahaný. Základní myšlenka mi přijde skvělá, ale zbytek je nedotažený. Možná to byl záměr, ale mě mrzí, že se trochu nezabrousilo do historie pochodu - proč se s tím vůbec začalo, jaká je motivace účastníků - já prostě nechápu tu myšlenku, že někdo se do něčeho takového přihlásí zcela dobrovolně. Kvůli tomu z toho vyšel akorát takový rozplizlý a uzívaný děj, který nemá de facto kam gradovat. Nevidím v tom ani žádné poselství o životě či smrti - a o té se v knížce mluví tak z 90% procent. Vzhledem k nulové gradaci je i závěr useknutý, skoro by se dalo říct, že uprostřed ničeho. Co knížku trochu zachraňuje je pár poutavých dialogů, které sice nejsou nijak silné, ale rozhodně dokáží udržet pozornost lépe než popisná část.

DK197
28.06.2014 4 z 5

Když se mi dostala do ruky, moje první reakce zněla: "To je nějaký tenký..." A zatím si stojím. Sakra, proč takhle dobrá knížka má tak málo stránnek?!
Nečekejte sice žádné extra dialogy nebo dějinný kontext (páč to vlastně není potřeba), ale kniha vás dostane i tak. Vážně, i vzhledem k závěru, který mě nechal s pusou dokořán, tu knihu považuji za velmi, velmi, velmi dobrou.
Příběh je plný nechutných výjevů, bolesti, břidkého humoru, přátelství, nenávisti, strachu a touhy po přežití... Naprostá hororová smršť s nádechem skličující a zoufalé dojemnosti a špetkou humoru.

Horicek
22.06.2014 5 z 5

Kniha, která je od začátku do konce furt stejná, ale zároveň tak jiná. Nevěděl jsem, co si po přečtení knihy myslet. Každopádně jsem vážně rád, že jsem si tuto knihu nakonec přečetl, pamatuju si, jak mi jako ještě menšímu o této knize vyprávěl brácha a já jsem se do té myšlenky pochodu, kde při příliš pomalé rychlosti dostanete kulku zamiloval (asi jsem trochu sadista), bohužel jsem ji však nikde doma nenašel a dostala se mi do rukou až teď a vážně toho vnuknutí nápadu na to, jakou knihu bych si měl přečíst nelituji

pitak
17.06.2014 3 z 5

Za celou dobu jsem se pořádně nedokázal s postavami sžít, přesto mě závěr knihy ve finále dokázal uspokojit :)

Vikina333
15.06.2014 4 z 5

Je pro mě šokující, že je tato knížka napsaná v roce 1979 - od tý doby se dost posunuly hranice reality show. Nevěřím/nedovedu si představit sice onen utopický svět připomínající 1984, ale je to fakt zajímavá myšlenka... Vcelku dobrý počteníčko, i když smutný a to především zamyšlením se nad lidskou povahou..

MichalR
15.06.2014 5 z 5

Celkem tam o nic nejde, ale ta myšlenka je jedinečná.

Kosmik
29.05.2014 5 z 5

Fantastická věc :)

erga
28.05.2014 2 z 5

Strašně se mi líbil námět této knihy. Už jen kvůli němu jsem jí celou přečetla. Ale styl a celkově málo rozvedené příběhy mě moc nezaujali a zkazili celkový pohled na knihu.