Dlouhý krok do tmy

Dlouhý krok do tmy https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389289/bmid_dlouhy-krok-do-tmy-Z6c-389289.jpg 4 117 47

Historický krimi román napsaný na motivy skutečných událostí, který vychází u příležitosti 100. výročí založení Československa. Podzim roku 1918. Rakousko-Uhersko po zdánlivě nekonečných čtyřech letech války ohlásilo kapitulaci… a v lese nedaleko Lomnice nad Popelkou objevila textilní dělnice tělo zavražděné dívky. Závodčí Jindřich Kališ musí vyřešit svůj poslední případ v uniformě c. k. četníka a zároveň první z těch, kdy se bude muset zodpovídat novým československým úřadům. A nejen jim… Němci v pohraničí se hlasitě dovolávají práva na samostatnost, na českém území se rakouská správa snaží z posledních sil zachovat staré pořádky a hned za Jizerskými horami čeká na svou chvíli stále ještě bojující císařské Německo. Kališ bude muset napnout všechny síly, aby rozpletl předivo spiknutí utkané v době, kdy se z válečného strádání, hladu a nemocí ztěžka rodil československý stát. Vždyť časnou podzimní tmou obchází Pán lží a každý den hraje v jeho prospěch.... celý text

trudoš
17.12.2018 4 z 5

„Starý svět byl definitivně mrtvý. A ten nový vítal český jásot a hrobové německé mlčení. Ostatně, co jiného se od těch dvou národů dalo čekat? Vždyť pro jeden bylo vše, jak má být. Pro druhý nebylo nic, jak má být.“
Zrod Československa se neobešel bez konfliktů. Závodčí Kališ se však o politiku nestará. Jeho prací je chytat kriminální živly a brutální vražda bezúhonné dívky patří rozhodně k případům, které by rád dotáhl do konce ještě dřív, než jej úřady zprostí povinností c. k. četníka. Jenže když se tvoří dějiny, na lidské oběti se nehledí…
Historik a politolog Tomáš Bandžuch rozehrává stylovou detektivku v kulisách Podkrkonoší, které rok 1918 zastihl v nejistotě, hladu a únavě z dlouhotrvající války. Dává nahlédnout za plentu česko-německých vztahů, aniž by se přitom podbízel jedné či druhé straně a komponuje historické drama s chladným odstupem dobového kronikáře. Výsledkem jsou poctivé četnické humoresky, oproštěné od komediálního podtextu, stejně jako zbavené laciného pozlátka.

boticelli
30.11.2018 5 z 5

Velice zábavný druh literatury! Napůl fikce - napůl fakta. A atmosféra podzimu 1918 fungovala perfektně!

V28
20.11.2018 5 z 5

Krimi road story na pozadí reálných událostí prvních dnů Československa. Nebylo to tenkrát jednoduché a tahle knížka to za pomoci dvou perfektních postaviček poučně, čtivě i zábavně dokazuje.

kasavubu
19.11.2018 3 z 5

Tak bohužel ani mě kniha moc neoslovila a dokonce jsem měla několikrát chuť její čtení vzdát. Přitom zezačátku měla obrovský potenciál - zajímavá vražda, prostředí i doba, v níž se příběh odehrává. Trochu mě zamrzelo, že už skoro hned od začátku bylo jasné, kdo byl vrahem zavražděné dívky. Až do konce knihy jsem stále čekala, že to bude všechno jinak. Co mi asi nejvíc nesedlo, byla postava hlavního vyšetřovatele Kališe. Čekala bych, že bude daleko více propracovaná, nedokázala jsem si k ní vytvořit žádný kladný ani negativní vztah. Ještě, že byla v knize alespoň Malíková a Vaněk, jinak by mě děj nejspíš unudil. Ač mě kniha nebavila, musím ale autora pochvalit za zajímavé vylíčení doby prvních dnů po vyhlášení Československé republiky. Knih o této problematice dosud moc není. Autor sám sice přiznává, že kniha je z větší části fikce, ale takhle nějak to klidně mohlo být. Za to nakonec dávam slušné tři hvězdy.

Killingjoke
30.10.2018 3 z 5

100. výročí vyhlášení Československa ze dne 28. října 1918, letos oslavoval každý po svém. Já si vybral četbu knihy Dlouhý krok do tmy, na kterou jsem se hodně těšil a musím říct, že bohužel nesdílím celkem jednoznačně nadšené hodnocení, které zde k dnešnímu dni kniha má (95%/11 hodnocení)... A přitom to z počátku vypadalo velmi nadějně... Po brutální vraždě a znásilnění Marie Farské v lesích u Lomnice nad Popelkou se po stopě vydává četník c. a k. - závodčí Jindřich Kališ, který se musí vyrovnat s nástrahami hroutícího se Rakousko-Uherska, nechtěnou úlohou nepřítele českého lidu a zároveň s přítomností samozvané "pomocnice" Anny Malíkové. Celé to jejich vyšetřování a hon vrahů vytváří s historickým pozadím velice slibnou kriminální zápletku, jenž je prostoupena občasným humorem, na druhou stranu i neúnosně otravným chováním báby Malíkové. Potud to však šlo a čtení mě bavilo. Nechápu tedy, proč se obě ústřední postavy ve druhé části knihy mění v neohroženého a nejbystřejšího českého Bonda a jeho bond girl. S tím souvisí i historické pozadí druhé části, které je stavěno spíše na dohadech a zrncích pravd, než-li na historické přesnosti a faktech. Možná by mi to jindy bylo jedno a možná bych se i bavil, kdyby se těmi "skutečnými událostmi" neoháněla už samotná zadní obálka a anotace knihy. Nemluvě o závěrečných kapitolách ve stylu moderních akčně-špionážních thrillerů, kde se jede podle principu "deus ex machina", jako na běžícím pásu. Zklamání, čekal jsem ke stému výročí založení republiky více historickou krimi, ale dostal kapánek překombinovanou historickou fikci.

marek3348
23.10.2018 5 z 5

čtivé, vynikající zápletka, historicky podložené - doporučuji

MaroCZ
15.10.2018 4 z 5

velice povedená "road story" s historickou krimi zápletkou. A velmi nečekané vyústění!