Dlouhá trnitá cesta z pekla

Dlouhá trnitá cesta z pekla https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17181/mid_dlouha-trnita-cesta-z-pekla-Uj7-17181.jpg 4 491 93

Autobiografie Briana Warnera vystupujícího pod jménem Marilyn Manson odkrývá postupný přerod ze zakřiknutého žáčka křesťanské školy v jednu z nejobávanějších, nejzatracovanějších a zároveň nejobdivovanějších amerických celebrit všech dob. Dlouhá trnitá cesta z pekla je skandální kniha, sarkastická, ale také nesmírně čtivá a vtipná. Je také v širokém měřítku uznávána jako jedna z vůbec nejlepších rockových biografií, v níž Manson beze studu vypráví o svém dětství plném strachu a obav, o svých sexuálních prožitcích, o zálibě v drogách, o setkání s okultismem a satanismem, o touhách, sebenenávisti, krutosti vůči sobě i ostatním, o vnitřní rozervanosti, rozvrácených vztazích i o úspěších a vítězstvích. Kniha využívá motivu z Dantova Pekla – jednotlivé kruhy pekla zde představují postupné fáze vývoje Mansonova života od vyděšeného „červa“ až po apoteózu v podobě antikristovské superhvězdy. Také obsahuje množství zajímavých fotografií z nejrůznějších období Mansonova života, některé jeho povídky a básně, ukázky korespondence s vydavateli či výtažky z cestovního deníku. „Vždycky jsem věřil, že člověk je chytrý. To lidi jsou stupidní. Jen máloco dokládá tuto skutečnost lépe nežli válka, organizované náboženství, byrokracie a střední škola, kde většina tak nemilosrdně vládne.“ Marilyn Manson... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry

Vydáno: , BB art

The Long Hard Road Out Of Hell , 1998

Eva_Skala99
04.12.2023 5 z 5

Tato autobiografie splnila mé očekávání. Doporučuji!

matogeminimato
22.11.2023 3 z 5

Čo som čakal od autobiografie M.M. od jeho narodenia, po prelomový album Antichrist Superstar, som aj dostal. Je to z 90% o ,,Sex & Drugs & Rock & Roll". Ale napriek tomu je to veľmi inteligentný človek, ktorý napokon dosiahol čo chcel...

carollfu
28.10.2023 5 z 5

Krásná ošklivost. Prostě Marilyn Manson. Co jste čekali?

Petrik87
04.09.2023 5 z 5

Velmi ctive. Byl jsem neustale zvedav s jakou dalsi zvrhlosti se Manson na dalsi strane zas vytasi. Je to kniha plna extremu, ale zaroven umeni a snaze se skrze umeni vyjadrit. Za me super. Jen misty pro silnejsi povahy. Zaroven je bezva, ze spousta postav je podlozena i fotkami.

Berny
14.03.2023 3 z 5

Nic moc, kniha měla hlavně šokovat, nic zásadního se tam člověk nedozvěděl. Též mě to v půlce už přestávalo bavit, pořád to samé dokola, zajímalo by mě, kolik z toho je pravda... ale byli tam i zajímavé momenty, člověk si při čtení automaticky říká "ten je fakt zvrhlej", ale nejsou vlastně větší zvrhlíci ti okolo? Třeba ty holky (většinou), které kývly na všechno. :-o

pohoda58
19.02.2023 5 z 5

Kniha byla velmi zajímavá, i když chvílemi dost tvrdá a nepochopitelná. Prostřednictvím této autobiografie čtenář nakoukne i do soukromého života rockera.

leuska
29.01.2023 1 z 5

V půlce mě to přestalo bavit a nutila jsem se k tomu ještě měsíc… Přišlo mi, ze se tu točí pořad vše dokola.

Venda32
25.01.2023 4 z 5

Jedním slovem nářez. Kniha není pro úplné holubičí povahy. Ale předpokládám, že kdo MM aspoň trochu zná, tak ví do čeho jde. Díky knize lze lépe některé souvislosti s MM pochopit.
Za mě osobně byla nejlepší deníková část na konci. Tam jsem se opravdu pobavil:-)
Škoda jen, že MM neudělal nějakou doplněnou verzi po letech.

DavCnuk
21.05.2022 3 z 5

Knihu beru spíš jako propagační materiál, který měl být v onom roce 1998 dalším prostředkem, jak Marilyna Mansona zviditelnit. O hudbě samotné je tu minimum informací, jde tu především o to šokovat a dát lidem vědět, jakou zvrácenou osobností Manson je, na což je očividně náležitě pyšný. Tlačí se tu ale až moc na pilu, takže to ten výsledný efekt nemá (hlavně když máte načteno už taky spoustu dalších hudebních biografií... a ty obrázky ze skript anatomie tomu taky moc nepřidají, opravdu to nepůsobí strašidelně jako spíše trapně).

Možná to ale fungovalo na puberťácké goth-fanoušky v devadesátkách, co se v jeho utrpení (rozuměj nechtěly ho holky a nebavila ho škola) dokázali vzhlédnout, to asi jo. Celkově se to však dalo s klidem přečíst, přivedlo mě to hledat si dál detaily o albu "Smells Like Children", i zapátrat po osudech původních členů kapely, takže takový hezký průměr.

Ybodizer
17.03.2022 5 z 5

Co k tomu dodat? Manson je bohém. Poskrvrněná vyvolená bytost vědoma si sama sebe, která se nijak neobaluje. Líbí se mi jak po boku pickupera Neila Strausse odtajňuje své temné stránky a drsné životní momenty. U některých pasáží jsem litoval, že v nich nejsem. Některé jsou nepříjemné.

vodovodnice
05.03.2022 4 z 5

Nejsem fanynka MM, ale zajímá mne jaký takový hle člověk je. Každý člověk má v sobě nějakou třináctou komnatu, kostlivce, tajemství, které nechce aby vyšlo najevo a přesto to určitým způsobem ovlivňuje náš život. Stejně tak naše temné já.
Proto pro všechno, jak se staví MM na veřejnosti jsem chtěla poznat co o sobě prozrazuje v této knize.
Nechci číst věci, co napsal někdo jiný.
Kniha je velmi zajímavá i pro nefanoušky. Životopisy nečtu, většinou je to jak telefonní seznam, ale tato kniha se čte jedním dechem. Občas jsou tam místa, kde ... mi to hlava nebere, ale jsem velmi ráda, že jsem si mohla přečíst tuto knihu a dozvědět se něco jiného než co píší média.

TwiggyRamirez
11.01.2022 5 z 5

Občas trochu chaotické, ale jinak super jízda!

Adell-ka
10.10.2021 5 z 5

Předně musím říct, že vůbec nejsem Mansonova fanynka, jeho hudba je mi velmi vzdálená a než jsem přečetla tuto knihu, měla jsem jen lehké povědomí o tom, kdo to vlastně je. Po této knize jsem sáhla z určité zvědavosti, co se stane v životě člověka, že se takto vyhraní. A teď k samotné knize - je napsána velmi čtivě a opravdu mě bavila, na druhou stranu je to asi nejodpornější věc, co jsem kdy četla, tolik hnusu, zla, nenávisti, vulgarity a rebelie na jednom místě, to se jen tak nevidí. Nicméně díky téhle knize jsem mohla trochu víc do hloubky poznat, co za člověka je Marilyn Manson a přestože s některými jeho názory se neztotožňuju a to, co jako mladší vyváděl, je prostě šílené, přes to všechno musím říct, že to má v hlavě srovnané, myslím si, že je velice inteligentní, nebojí se být sám sebou, nenechá se spoutat nesmyslnými pravidly a zařadit do nějaké škatulky, podle mě je to osobnost sama o sobě, osobnost specifická, možná trochu kontroverzní a mnohdy nepochopená, ale po přečtení této knihy člověk pochopí, proč je Manson takový jaký je, co ho v dětství a mládí poznamenalo a směrovalo, nepochybně i on má za sebou období a situace, na které není pyšný, prošel si určitým temným obdobím, ale prostě to do jeho života patří a je to součástí nějaké jeho cesty a vývoje. Tahle kniha je Mansonovou velmi osobní zpovědí, je kvalitně zpracovaná, zábavná a obsahuje i mnohé podněty k zamyšlení, takže doporučuji a určitě ne pouze fanouškům.

Edgar
02.08.2021 5 z 5

Je to opravdu příběh Marilyna Mansona nebo jen fikce? Říkal jsem si celou dobu. Nebyl by první, ani poslední, kdo by upravoval svůj život, aby byl zajímavější. Na druhou stranu byl by to Marilyn, kdyby si svůj život neupravil, tak aby zapadal do příběhu Marilyna Mansona? Pak by to byla kniha o životě Briana Warnera. A ten asi moc lidí nezajímá.
Každopádně pro fanouška je to povinost. A i když člověk není fanoušek, ale má rád divné a bizardní věci, tak rozhodně stojí za přečtení. Obal a grafika knihy je dokonalá.

Corvus
07.06.2021 4 z 5

Autobiografie Briana Warnera přináší fanouškům Marilyn Manson vše po čem touží, pěkně v jednom úhledném balení. Někdejší Bůh mrdu na poctivých 351 stránkách ze sebe vyplavil všechen svůj hnus, obscénnosti, zranitelnost, hříchy, drogové excesy, fascinace lecčím a myšlenkové pochody inspirované kdečím (většinou drogovými tripy). Nechybí noční můry, sebepoškozování, myšlenky na (sebe) vraždy a samozřejmě obligátní americký temný sklep s duševně pokrouceným dědou. Kniha je doslova archetypem biografie filmového slasheru/shock rockera, jehož fanynky si do naditých výstřihů žiletkami opatrně vyřezávají jméno kapely. Přesně to jsem od Marilyn Mansona čekal a dostal jsem všeho plnými hrstmi. Kniha se uctívačům kultu MM (dnes již lehce vyčpělému) prostě nemůže nelíbit. I mě se zhýralá dekadence, hédonismus, alkoholem a drogami nasycené bujaré večírky s hromadou všehoschopných groupies (pissing atd.) velmi líbila.

Na knize oceňuji především dvě věci: Warnerovu schopnost nepodělávat se z autorit a systému. Jeho (brutální) upřímnost mi imponuje, stejně jako poukazování na falešnou morálku, puristy, pokrytectví a zvrácenost pravidel, která se snaží lidi svázat a držet v klecích. Jeho velmi dobře promyšlená strategie rýpání do systému a autorit kombinací hudby, textů, scénické performance, videoklipů a rozhovorů. Veliká škoda, že se postupem let propadl (myšlenkově, hudebně, jednáním) do takové bezpečného šedého bezzubého průměru… Takhle si to asi Manson nepředstavoval… V této knize je ale těsně před vrcholem svého největšího buřičského období ( Antichrist Superstar / Mechanical Animals / Holy Wood (In The Shadow Of The Valley Of Death) ).

Druhým důvodem, proč jde o jednu z těch kvalitnějších biografii, je hojné množství použitých doprovodných materiálů, dokreslujících osobnost MM. V knize tak nalezneme úryvky z osobního deníku, přepis rozhovorů, humorná pravidla MM, kresbičky, řadu fotografií, záznam nočních můr a drogových výletů. Velmi pěkné je i grafické zpracování a různé, autorem vybrané citáty. O kvalitě knihy svědčí i fakt, že je mnoho let beznadějně vyprodaná a v bazarech se prodává mnohdy i za absurdní ceny. Jedna z mále biografií, které by si zasloužily dotisk.

4 hvězdy. Jednu strhávám za minimum pasáží věnujících se nahrávání alb. Informací je málo a mě, coby celoživotního hudebního fanouška, velmi zajímá zrod zásadních desek hudební historie. Je ale možné, že pod tou nelidskou hromadou drog a galonů chlastu se Mansonovi zkrátka vše vykouřilo z mozkových závitů…

Vendy1993
01.06.2021 5 z 5

je těžké psát recenzi zrovna v době, kdy je Brian obviňován jeho expřítelkyněmi....ale celá knížka je prostě skvělá. Jsem velkou fanynkou a hodně věcí mě překvapilo ale zároveň čím víc a dál knihu čtete, tím víc to do sebe zapadá. Proč je jaký je a že to neměl v životě jednoduché (jako většina umělců)....celý jeho život se skládaly puzzle až do dnešní podoby...je to hudebník, umělec se vším všudy, trochu bavič, hodně provokatér a celkově pěknej mother fucker ;)

Syphoon
10.04.2021 4 z 5

Coby hudebníkovi mně tam chybělo vícero věcí - jak často a kde zkoušeli, kolik lidí chodilo na koncerty, čím se členové ze začátku živili, jak koncerty sháněli (pochybuju, že hned v začátcích je hudba živila a něčím tuny koksu platit museli : ) ) .... nejpodrobněji je rozepsána část před Antichrist Superstar.
Jinak zajímavý člověk dávající své názory a nesouhlasy se společností najevo dosti svérázným způsobem. Čtivá, zajímavá knížka.

mrsterezz
11.03.2021 4 z 5

Zajímavá knížka o podivuhodném dospívání a životě kontroverzního zpěváka.

IvikaS
15.01.2021 4 z 5

Kniha je to zajímavá ale Manson není zrovna povaha, kterou bych chtěla potkávat.

lost.in.books
05.01.2021 5 z 5

Hodnocení : jako Marilynova veliká fanynka jsem si nemohla tuto knihu nechat ujít a ani v nejmenším nelituji toho ,že jsem si jí přečetla. Nebýt naší knihovny,tak se ke knize ani nedostanu ,protože je v knihkupectvích již nedostupná. Budu jí s těžkým srdcem vracet do knihovny ..
Byla to má první autobiografie ,kterou jsem kdy četla a byla jsem doopravdy nadšená. Marilyn je doopravdy velice zajímavá osobnost . V období ,kdy nastal nouzový stav a s ním koronavirus, tak jsem se začala více zajímat o hudbu a Marilynovu tvorbu jsem si zamilovala,prakticky jsem neposlouchala nikoho jiného. Kniha je plná sarkasmu ,který já prostě mohu . Marilyn zajisté není někdo , kdo by měl “nudný” život - jako skoro každá metalová hvězda okusil nespočetněkrát drogy,alkohol a další věci ,které se Vám automaticky s metalovou hvězdou spojí . Mnoho lidí si o této kontroverzní hvězdě myslí že jde o blázna, ale on je to naopak velice inteligentní člověk a s některými jeho názory souhlasím . Ne,že bych schvalovala všechny jeho akce a činy -to ne, některé byly doopravdy přehnané ,ale nějaké jsem chápala a rozuměla jsem tomu,proč tak činí. Kniha je založená hlavně na upřímnosti kterou mám v knihách ráda , neskreslenosti - Marilyn doopravdy vše popisuje tak ,jak to bylo , některé skandály ,které o něm kolovaly též nejsou pravdivé ,což jsem v této knize pochopila . Též jsem pochopila, jak Marilyn uvažuje a tím,že jsem pochopila jeho názory,s některými jsem i souhlasila, tak mi to pomohlo pochopit co svými texty písní chce říci . Mám raději písně s hlubším významem ,což ty Marilinovy splňují a to jest další věcí,které si na něm vážím. V knize se vyskytují velice zajímavé fotky z autorova života a strašně se mi na tom všem líbilo to,že je kniha inspirována Dantovým peklem což dělalo knihu ještě zajímavější z vizuální stránky a strašně se mi to k ní hodilo-přidávalo to na temné atmosféře knihy. Ocenila jsem též ukázky autorových básní, povídek a korespondence s vydavatelstvími , které knihu činily ještě zajímavější. Kniha umožňuje nahlédnout do jeho myšlenek a možná pokud si o něm nemyslíte nic dobrého, tak se Váš pohled na něj třeba trochu změní. Knihu nedoporučuji slabším/citlivějším povahám, kterým by mohla obzvlášť 1. část být nepříjemná.
Pokud jste fanoušky rocku/metalu , nebo samotného Marilyna, tak si knihu pokud se k ní dostanete přečtěte.