Dlouhá cesta

Dlouhá cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274259/bmid_dlouha-cesta-hLP-274259.jpg 4 262 64

Kočár do neznáma série

V září 1793 ovládli Francii jakobíni a jejich téměř roční soupeření o moc s girondisty vyvolalo novou vlnu poprav. Pod gilotinou skončilo téměř dvacet tisíc lidí. Horší dobu k návratu do rodné země si Hermína de Marigny vybrat nemohla. Na doporučení matčina právníka se vydává do Paříže, aby zachránila alespoň zbytky rodinného majetku. Po pěti letech strávených mimo Francii však přijíždí do země, kterou už nepoznává, a brzy zjišťuje, že riziko, které podstupuje, je příliš velké…... celý text

likaf
19.03.2024 5 z 5

Nejnapínavější díl. Popisování revoluční Francie bylo neskutečně barvité. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, musela jsem se co nejrychleji dozvědět jak to s hlavními hrdinkami dopadne... Doporučuji.

uzivatel6305
21.01.2024 5 z 5

Naprosto jsem se zamilovala do této skvělé série. Myslím, že tento díl byl naprosto geniální a Hanička opět ukázala své hluboké znalosti francouzské historie a také schopnost popsat vše záživně, originálně, dobrodružně a zajímavě.

Hlavním bodem příběhu je tentokrát Francouzská revoluce, její konec a ohromný dopad. Nejsem zrovna fanda francouzské historie a země samotné, ale konečně chápu o co v té době doopravdy šlo a neskutečně mi vše připomíná jak Velkou říjnovou revoluci a její dopady, tak převrat v naší zemi po roce 1948. Lidé jsou stejní, demagogie je stejná a zrovna tak fanatismus, nenávist a nevzdělanost ať francouzské lůzy či komunistického proletariátu, udavačství, hloupost a smrtelné dopady toho všeho.

Hlavní postavy se samozřejmě zapojují do všeho a čtenář musí jen držet palce a fandit jim, stejně jako všem skvělým lidem, kteří se nečekaně objevují i na těch nejchmurnějších a nejdrsnějších místech.

Tento díl mě naprosto nadchl a doporučuji všem.

Sklíčko
18.11.2023 5 z 5

Někdo tu psal, že je v tomto díle příliš náhod... Jenže, bez toho by nebyl příběh... A tenhle je moc hezký..!

gordon13
02.10.2023 5 z 5

Čtvrtý díl s Hermínou byl skutečně napínavý, zhltla jsem ho jako nic.
Moc pěkné!

monika_v_trapu
07.09.2023 5 z 5

AUDIOKNIHA

Čtvrtý díl o životě sester Hermíny a Stephanie, které kvůli Francouzké revoluci musely prchnout z Francie a najít si nový domov v cizině. V září 1793 ovládli Francii jakobíni a popravy byly na denním pořádku. Hermína se právě v této nebezpečné době rozhodne vydat do Paříže, aby zachránila zbytky rodinného majetku. Cesta je to dlouhá, náročná a velmi nebezpečná. Kdo ví, zda se z ní v pořádku vrátí domů.

Napínavé od samého začátku. U třetího dílu jsem si říkala, že příběh začíná být vleklý, pokračování ale zase nasadilo laťku velmi vysoko. S Hermínou sympatizuju od samého počátku. Je to bojovnice, silná žena, která se nezalekne téměř ničeho. Nevzdává se a ať už situace vypadá sebe hůř, neztrácí naději a bojuje do posledních sil. V tomto díle se dostává do velmi nebezpečných situací. Děj je napínavý, strhující. Dozvídáme se i informace z historie, které jsem jako ne moc velký znalec historie velmi ocenila.

Užívala jsem si každou minutu poslechu a hned po doposlouchání navázala posledním dílem. Přistihla jsem se, že mě začíná mrzet, že se blížím do cíle a konce této série. Všechny postavy jsem si tu oblíbila a moc se mi s nimi nechce loučit. Kočár do neznáma je oddechová záležitost. Odpočinete se u ní, zároveň se dozvíte něco o historii. Skvělé. Opět doporučuju.

PavlaA
24.08.2023 5 z 5

Musím říct, že čtvrtý díl této skvělé série byl úžasný. Opět se to neobešlo bez napětí, nečekaných zvratů i láskyplných vyznání.

Bedřich63
25.07.2023 5 z 5

Další kniha této série pro mě znamená zatím nejlepší díl. Doba francouzské revoluce, kdy se příběh z velké části odehrává, mě úplně pohltila.
Autorka popisuje, jak vypadal život ve Francii pár let po začátku revoluce, během níž došlo ke změnám, které pro desítky tisíc lidí znamenaly zásadní obrat. Je to i v dnešní době stále stejné, každá změna vynese do popředí mnoho do té doby bezvýznamných a zakomplexovaných lidí, kteří se mstí těm, kteří dříve stáli v popředí a táhli společnost kupředu.
Pro mě zcela odlišný díl od předchozích, kde se řešil hlavně život šlechty. Tady došlo i na nízké pudy většinové společnosti nižších stavů. Srovnání pro ně určitě nevyznívá příznivě. U dřívějších dílů jsem psal, že že morálka ve vyšších kruzích v mnoha ohledech nijak nepřevyšuje morálku obyčejných lidí. Na základě tohoto příběhu mohu své tvrzení jen trochu pootočit..... všude se vyskytují lidé dobří, průměrní a zlí, ve všech společenských vrstvách, v rozličných zemích a s rozdílnými životními osudy.
Rád čtu knihy s příběhy odehrávajícími se před desítkami a stovkami let. Dozvídám se v nich mnoho zajímavých detailů nebo i celých životních osudů historických postav nebo fiktivních hrdinů.
Autorce a této sérii zůstanu věrný a a přečtu si i poslední díl Císařská vyhlídka. Čtení těchto knih mě obohacuje a rád věnuji svůj čas této četbě.
Čtenářům zaměřeným na romány s historickým podtextem a popisy života v dobách minulých mohu tuto sérii s klidným svědomím doporučit.

Pisquosus
17.07.2023 3 z 5

Za mě nejslabší z celé série, ale i tak fajn. Jdu na poslední díl.

misssicccka
04.04.2023 2 z 5

Moc nahod na tak malo postav.

hankapimi
28.03.2023 4 z 5

Umanutá a tvrdohlavá Hermína si prostě nedá říct a odjíždí do rodné Francie kvůli rodinnému majetku. Dostane se do odporného vězení, spatří vypleněný rodný zámek Meuron, na vlastní kůži pozná teror i masové vraždění tisíců nevinných lidí pod gilotinou. Od duchovních přes aristokraty, učence či obchodníky, s celými rodinami včetně malých dětí. Nezůstal kámen na kameni, jakobíni proti girondistům, republikáni proti všem. Padaly další a další hlavy, ale nic pozitivního to nepřinášelo. Nebylo jídlo, mouka, látky na šaty, mýdlo. Autorka krásně popsala unavenou a zdecimovanou revoluční Francii, Robespierrův konec i zoufalé pokusy o záchranu Hermíny. Neskutečně poutavé, doporučuji.

GaleW
06.02.2023 4 z 5

Z celé série pro mě asi zatím nejslabší díl, ale to neznamená, že by byl špatný, nebo že by nesplňoval to, nač jsme od autorky zvyklí, kniha se čte sama, stránky ubíhají stejnou rychlostí jako u předešlých tří, děj je poutavý, nabytý akcí, jen mi prostě asi chybí ostatní postavy, které jsou v tomto díle upozaděny, snad se jich ještě dočkám v Císařské vyhlídce, na kterou už se moc těším.

Val
06.01.2023 5 z 5

Čtvrtý díl série se odehrává prakticky celý ve Francii, kam se Hermína vydává na doporučení matčina právníka, aby zachránila alespoň zbytky rodového majetku.
Příběh odehrávající se v kulisách Robespierrova teroru , kde je železná sekyra gilotiny neustále v pohotovosti, je rozhodně nejdrsnejší a nejdobrodružnější z celé série.

Lena78537
12.12.2022 4 z 5

Ten příběh je krásný a dobová atmosféra moc fajn vykreslená. Hermíně fandím a je mi sympatická. V tomto díle mě ale tak trochu štvala svými neuváženými činy a celkově tak nějak děj začíná pokulhávat. Hned jsem se začetla do poslední Císařské vyhlídky a po první třetině se tento pocit bohužel prohlubuje.

tabaluga
05.12.2022 4 z 5

Nečtu to moc popořadě, proto nevím, co se odehrávalo mezi Hermínou a jejím manželem před tím, než se vydala do Francie. Ale v tomto kroku se mi Hermína zdála dosti neuvážená. Pokud to srovnám s prvním dílem, kde na mne působila jako chytré děvče na svůj věk. No uvidíme, jak se bude dál její osud zamotávat.

Jaklová.katka
21.10.2022 2 z 5

Nejslabší díl. Nechápu proč se musela vydat do Francie. Měla doma manžela a malinké dítě. To bych nikdy neudělala

Ailee
21.10.2022 3 z 5

Už mi to přijde spíš jen natahované:-/ Některé příběhy by se měly včas ukončit.

Kackac77
18.09.2022 5 z 5

Dnes odposloucháno jako audiokniha na cestě z Benátek do Prahy, vyšlo to akorát. Zatím nejzajímavější díl a i když se mi do něj nechtělo, byl super. Lomcovalo to se mnou, jak může být ta Hermína tak blbá..., a zároveň jsem obdivovala tu odvahu. V těchto historických příbězích mi kolikrát přijde na mysl, jak se to všechno pořád opakuje, a jak mi lidi bychom mohli žít docela šťastné a spokojeně, kdybychom si to sami tak nekazili.. Kde se bere ta zloba, závist, nenávist, krutost....???

Knižní střípky
07.09.2022 5 z 5

Tato historická sága je velice poutavě napsána, dobové pozadí je jako vždy u této autorky perfektně zachycené. Dozvíme se spoustu podrobností o životě v tehdejší Itálii, Francii či u nás v Čechách. Když čtete o osudech Hermíny a Stefanie, mnohdy až tajíte dech, a říkáte si, co si to pro ně zase autorka připravila. Alespoň já jsem to tak měla. Romantiky je zde pro mě tak akorát ve snesitelné míře. Všechny díly jsem pokaždé odposlouchala v podstatě během jednoho dne, ani od jednoho dílu nešlo moc odcházet, poslouchala jsem prostě všude.

Mabie
16.08.2022 3 z 5

Když pominu silně za vlasy přitaženou zápletku (mladá matka opustí půlroční dítě a odjede z bezpečí, od rodiny i pohodlného života sama do válkou zmítané země), tak vlastní dějová linka a historie se protnuly velmi realisticky. Příběh se mi líbil, hlavně díky popisům. Sice popisům doby plné udavačství, potoků krve, zvůle úředníků a bídy, ale získala jsem velice dobrý pohled na jakobínskou Francii. Autorka ve svém příběhu velmi barvitě ukazuje jak jde vývoj lidstva po spirále, jak se historie opakuje, jak jsou lidé stále nepoučitelní a ve jménu nejrůznějších “dobrých myšlenek” páchají neuvěřitelná zvěrstva a že dav je nejhorší možná “síla pokroku”. Čím jsem starší, tím častěji se ptám: “Proč se nedokážeme poučit?”.
Jen ta hlavní hrdinka byla na pár facek - dříve rozumná a na svůj věk velice dospělá Hermína se tentokrát chová jako hloupá, tvrdohlavá koza.
Jednoznačně nejslabší a nejméně věrohodný díl ze série, přesto se mi líbil jako historická reminiscence.

katallinka
14.07.2022 5 z 5

Hermína je neskutečně tvrdohlavou hlavní hrdinkou, ale také má neustále obrovské štěstí. Díky tomu je čtvrtý díl neskutečná jízda, neustále napětí a zvraty. Při čtení mě navíc moc bavily pasáže týkající se historických souvislostí. Krásně jsem si dokázala představit tehdejší dobu a strach občanů.