Dlouhá cesta

Dlouhá cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14039/dlouha-cesta-14039.jpg 4 175 42

Skutečný příběh strastiplné pouti za svobodou Příběh důstojníka polské kavalérie, který byl po okupaci Polska uvězněn v gulagu, odkud se mu podařilo uprchnout. Líčení charkovského věznění, soudního procesu kvůli obvinění z protisovětské špionáže, odsouzení k 25 letům nucených prací, tříměsíčního transportu do sibiřského pracovního tábora, odkud se šesti společníky uprchl. Hlavní pozornost je však věnována utrpení provázejícímu devítiměsíční cestu přes Sibiř, jezero Bajkal, poušť Gobi a Himaláje. V březnu 1942 vstoupili na území Indie...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Jota

The long walk , 1955

fojtikjirik
02.10.2016 5 z 5

Kniha výborně dokazující, že lidská vůle je opravdu silná. Doporučuju všem, kteří se při každém nezdaru snadno vzdají.

A uživatel peří by se měl za svůj komentář stydět.

petrulka
02.05.2016 5 z 5

Perfektní kniha. Přečetla jsem za dva dny. Zpočátku mě trochu mátla lehkost, s níž hlavní postava příběh vypráví stylem "pak jsem byl v Lubljance, pak jsme šli několik týdnů Sibiří", oproti ostatním knihám na podobné téma tak nějak "levou zadní". Což tedy skončilo vydáním se na útěk, na poušti jsem až fyzicky cítila utrpení, které uprchlíci museli prožívat. Ať je to pravdivé nebo ne, děj fantasticky plyne, ani chvíli jsem se nenudila.

wiix
31.01.2016 4 z 5

Dobre sa mi to čítalo, aj keď dej bol predvídateľný a vcelku jednoducho (až príliš) napísaný.

morava
10.01.2016 5 z 5

Jak jen zacit komentovat pribeh, ktery jsem intenzivne prozivala s hlavnimi hrdiny. Sila tohoto dila spociva v neuveritelne dokonalem vykresleni pokusu o to,zmenit neco, co jini povazuji za nemozne.
Snaha prezit, velka davka pratelstvi , vytrvalost a hlavne radost z toho, ze jste mohli nekomu jen nepatrne pomoci v situaci, kdy jste sami byli uplne na dne sil mne velice zasahla a knihu vrele doporucuji vsem k precteni.Sama jsem se k ni dostala po precteni komentare jedne uzivatelky databaze knih a jsem velice rada za to , ze mne inspirovala tuto knihu si precist.

Petrasuvicka
10.12.2015 2 z 5

Dějově to není tak špatné, ale autor už od první stránky trpěl hrozný zlozvykem přidat ke každému podstatnému jménu stovku dalších přívlastků. Takže když už jsem četla další neotřesitelně dlouhou rozvětveně košatou větu... Zbytečně to tak natahoval, navíc se celkem podrobně pitval s každým ušlým krůčkem, takže jsem měla pocit, že do té Indie jdu z gulagu pěšky po vlastních...

milamarus
23.11.2015 5 z 5

Bylo nádherné sledovat, jak jsou odvážní a mají schopnost přizpůsobit se měnícím se poměrům. jak se všechno odvíjí a na sebe navazuje. Čím byli dál, tím byli silnější. Cítila jsem tu jejich obrovskou radost z drobných úspěchů. A taky kuráž, která přebila hlad, zranění, únavu a vše, co je během té dlouhé cesty vyčerpávalo. Měli štěstí, na které spoléhali a u kterého jsem doufala, že jim nikdy nedojde. Šli dál a dokázali to. Úkol s razítkem absolutní priority - Spartakův sen – splnili. A tak trochu tím na mě apelovali, abych se nebála ve vlastním životě něco změnit.

Doporučuju!!!

farbi
26.07.2015 5 z 5

Fascinujúca kniha! Ťažko uveriteľné, dych berúce, miestami slzy vháňajúce putovanie, aké som dlho "nezažila". Naozaj praktiky ruskej "spravodlivosti" a sibírska zima sa každú chvíľu predbiehali v tom, kto dokáže byť k ľuďom krutejší a v krutosti vynaliezavejší. Obdivuhodná odvaha, výdrž a priateľstvo utekajúcich väzňov ma dojímali od začiatku do konca.

Melanka
02.07.2015 5 z 5

Neskutečný příběh, úžasná kniha.

peří
16.06.2015 2 z 5

Krásná pohádka, zfilmováno jako Útěk ze Sibiře. Spíš bych však věřil Hugh Levinsonovi, který přináší důkazy, že Rawicz byl propuštěn a zařazen do polské jednotky v Rusku. Doklad potvrzující amnestii se zachoval (vlastní rukou podepsal). Rovněž jeho setkání s yettim nepůsobí věrohodně. Je snadné zaměnit fantazii za dokument, zvláště když chci uvěřit.....

MaKolar
20.02.2015 4 z 5

vynikající kniha

Gaara1
22.08.2014 5 z 5

Člověk musí mít fakt silnou vůli, aby přežil útěk z tábora 303 a dokázal dojít tak dlouhou cestu. Pro mě vůbec nepředstavitelná vzdálenost, kde bych šel s kručícím žaludkem, mrazem zkoušený a žíznivý, někde bych to zalomil a v tichosti bych umřel a nebo bych se zbláznil a běhal bych po sibiřské tajze dodnes :-) Spokojenost 100%

evafort
14.01.2014 5 z 5

Neskutečná knížka... tajila jsem dech nad tím, co všechno člověk dokáže vydržet. Když si představím, jak dokáže obtěžovat jen tlačící bota a srovnám to s tím, co všechno dokázali lidé v této knížce vydržet. Hned jsem začala shánět film, že se kouknu i na něj, dokud jsem plná dojmů z knížky. Neřeším, jestli je vše podle pravdy, příběh je strhující.

DreamR
11.12.2013 5 z 5

Výborná kniha s hodně silným příběhem. Viděl jsem nejdřív film a až poté četl knihu ale z obojího mám velmi silný zážitek.

LaKrec
30.10.2013 5 z 5

Výborná kniha,která čtenáře vtáhne do děje. Viděl jsem i film,ale neshoduje se příliš s knihou. Kniha je kniha...

vana.zkraslic
24.06.2013 5 z 5

Tak z téhle knihy jsem se posadil na zadek.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Fascinujúci príbeh o dlhej ceste za slobodou, ktorý nenechá nikoho chladným. To čo sa dočítate v tejto knihe je silné, je neuveriteľné, vháňajúce slzy do očí a predovšetkým sa na to nedá zabudnúť. Ale je tu jeden háčik. Tak ako ma príbeh "vzal", a ja som po dočítaní knihy chcela vedieť niečo viac, zistila som, že Rawiczov príbeh je vlastne veľmi kontroverzný. Údajne existujú dôkazy o tom, že autor tohoto silného príbehu mal len veľkú predstavivosť a svoju dlhú cestu si vymyslel. A to sa podržte: dokonca sa žiadna cesta na slobodu nekonala. On totiž z Gulagu nikdy neušiel.
Kniha je písaná svižne, číta sa veľmi dobre, na čom má zásluhu práve samotný príbeh, a za prečítanie určite stojí. Ja dávam 4 slabšie hviezdičky, už len preto, že na tej dlhej ceste zo Sibíra do Indie som tajila dych, bez ohľadu na jej hodnovernosť, ale nech si každý čitateľ spraví vlastný názor na autenticitu tohoto príbehu.

Matematicka
09.02.2013 5 z 5

Jedna z těch knih, které přečtete doslova jedním dechem. Krásný a lidský příběh. A jestli jde o "záznam skutečné události"? To mi přijde jako nějaká zvláštní obava poslední doby. Literatura tu není od toho, aby "zaznamenávala skutečnost", to podle mého názoru ani není možné, ale aby zprostředkovávala (subjektivní) pohledy na ni. A to tahle kniha dělá. Autor má můj obdiv, jestli tohle všechno skutečně prožil, ale má můj obdiv také, jestli dokázal napsat takovou knihu o něčem, co sám neprožil :-) Některé detaily - např. "medvěd hrající na housle" mi přišly tak stěží uvěřitelné, že já bych si je vymyslet nedokázala, a přitom věřím tomu, že by se mohly stát...
Také jsem ráda, že jsem knihu objevila díky filmu. První jsem viděla film, ale zážitek z knihy byl mnohem silnější a pestřejší :-)

tuommo
09.10.2012 4 z 5

Skvělá knížka, jen škoda, že to není skutečné;-)...

Alix
03.03.2012 4 z 5

Příběh se mi líbil, vůbec jsem se nemohla odtrhnout, ale během čtení jsem měla problém uvěřit, že tu příšernou cestu uprchlíci opravdu zvládli tak, jak je to v knize popsáno. Připadalo mi to dost neuvěřitelné i když zázraky se dějí, to ano! Zarazil mne už fakt, jak chápavě se k plánu útěku stavěla manželka velitele tábora a pak to, že vždycky, když byli na pokraji smrti, objevila se nějaká záchrana. Tak jsem začala hledat na netu a tam mne úplně dezorientovaly informace, že Rawicz čtenáře tak trochu mystifikoval. Takže už vůbec nevím, co si o tom myslet a co je pravda. Nic to ale nemění na skuterčnosti, že kniha je to opravdu skvělá.

asam
27.05.2011 5 z 5

Skutečný strhující příběh. Neuvěřitelná síla a vůle člověka dosáhnout svobody.
Kniha vyšla v roce poprvé v roce 1956 v Londýně a stala se téměř kultovní knihou.

gulagy zfilmováno útěk Sibiř

Autorovy knížky