Divoký kluk

Divoký kluk https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385410/bmid_divoky-kluk-nyo-385410.jpg 4 205 57

Kniha Divoký kluk je bezprostředně spjatá s italským bestsellerem Osm hor. Spojuje v sobě deník, filozofickou meditaci, ale stejně tak i cestovní zápisky. Tento příběh v nás vyvolává otázky po smyslu samoty, přátelství a vztahu k okolnímu světu. Protagonistou novely je osamělý třicetiletý muž. V dětství si vytvořil silné pouto k přírodě, které mu teď však chybí. A tak znenadání učiní radikální změnu: Pronajme si horskou chatu ležící ve výšce kolem 2000 metrů a začne tam žít život, o kterém vždycky snil. Život v téměř absolutní samotě, narušované leda několika málo místními lidmi, život ve společnosti zvířat a knih. Tak se mu podaří znovu objevit své vnitřní já a pochopit vztah člověka k přírodě... Dílo přímo odkazuje na slavné práce takových autorů, jakými byli Henry David Thoreau nebo John Muir.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Il ragazzo selvatico , 2013

Louisareading
22.04.2024 5 z 5

Autor má dar psát tak, že se dojímáte a vše vidíte jako poetický film od nějakého italského režiséra. Tleskám a jdu i po dalších jeho knihách.

Pablo70
17.04.2024 4 z 5

Nečekejte opravdového kluka jako je v Osmi horách. Pisateli je už 30. Ale prožít si svou samotu, to zvládá dobře. A také svůj alternativní život. To znamená jiný, protože normálně žije ve městě. Sám jsem takto prožil 15 let v zahradním domku na malé vsi. Mohu potvrdit, že to je obrovský náraz, když opustíte pevné stěny svého bývalého domu: náhle se ocitnete blíže k přírodě, ocitnete se uprostřed dějů a zvuků, které k vám normálně nedolehnou, jste pár kroků od přírody, zvířat, které můžete pozorovat z neuvěřitelné blízkosti a musíte se postarat sami o sebe. Tehdy mi někdo řekl, že žiju alternativně, ale já žil normálně. Zrovna jako Cognetti nebo Thoreau. Už moje babička žila na samotě ve starém mlýně, který dnes někdo přestavěl na luxusní chalupu. Brrrr.
Rozumím této knize. Byl jsem tam šťastný. A proč tento název? Na to musíte mít divoké srdce! Máte ho?

rejka79
20.02.2024 4 z 5

Hezká a kvalitní kniha, určitě doporučuji. Ale čekala jsem od ní víc. Sama jsem strávila dětství v horach a 14let zila v malem zahradnim domku bez vody,takze k tomuto životnímu stylu mám velmi blízko. Ale zdálo se mi, ze moudro plyne hlavně z citací jinych autorů a ze je kniha málo niterná,co zjistil o sobě,jak se vůbec změnil??..,"pouze" popisuje tu ptáčky, tu přibíhající pejsky,kolik sněhu přibylo a kam šel na výlet. Ale věřím, ze pro běžného civilizovaného cloveka je to velká výprava za hranice jejich bubliny.

Hanina61
03.12.2023 5 z 5

Úžasná kniha, přímo balzám na duši pro každého, kdo miluje hory, přírody, ticho, samotu, občasné útěky... Je mi líto, že už mám všechny čtyři "horské" knihy Paolo Cognettiho přečtené, budu se moc těšit na další, anebo číst opakovaně ty již přečtené...

meluzena
17.08.2023 3 z 5

Neurazí, nenadchne.
Osm hor se mi líbilo moc. Ale tohle mě neoslovilo, a to asi z více důvodů. Předně bych to určitě nenazývala románem. Spíš útržkovitými zápisky třicátníka, který utekl do hor před civilizací, aby skoro po roce zjistil, že utíká sám před sebou.
Jsou tu vylíčeny různé zážitky, setkání a myšlenky a opsané pasáže z autorových oblíbených knih. Já se ale nemohla zbavit pocitu, že na knihu je to málo - jako kdyby si autor psal tyhle poznámky sám pro sebe, a tak to mělo zůstat. Nebo v horším případě že MUSEL psát (jak na pak místech zmiňuje), a tak prostě NĚCO napsal.

Napadlo mě, že kolikrát se člověk octne někde, kde bezděky vyslechne něčí hovor či vyprávění (ve vlaku, u vedlejšího stolu atd.) a je to tak zajímavé, že by chtěl poslouchat a poslouchat. A jindy klidně zavře uši, protože ho ty cizí řeči vlastně nezajímají - to byl bohužel u mě případ téhle knihy.

A ten doslov... Souhlasím s komentářem Jizi z 15.6.2020. Pokud jsem měla z knihy samotné rozporuplné pocity, slinty pana Žáka v doslovu (ve stylu "Cognetiho kniha, já já já, úryvek z knihy, já já já, jájájá") mě spolehlivě znechutily. Ale za to autor (předpokládám) nemůže.

Králov77
29.03.2023 3 z 5

Takový deníček dospělého kluka. Líbí se mi, že se nezdržuje popisem toho, co ho do hor vrátilo (minulostí). Protože mohu do hor utíkat z města, přišlo mi knížka taková .. běžná. Několik myšlenek, která člověka napadnou, když má čas zaobírat se sebou..

Mindy
18.03.2023 4 z 5

V knize prožíváme s autorem půlroční období (od jara do podzimu), které se rozhodl strávit téměř osamocen v horách. Užívala jsem si s ním tu samotu, přítomnost pouze srnců, zajíců, svišťů, kamzíků a občas některého ze vzdálených sousedů.

Imor
30.11.2022 4 z 5

Mám ráda les, samotu a ticho. Toto všechno mi dávají i knihy od Paola Cognettiho neb jak se praví v doslovu knihy, (který krásně od srdce napsal pan David Jan Žák) - "Kniha Paola Cognettiho člověka uvrhne do samoty nehostinných lesů, skal, horských úbočí a kamenných moří, kde jsou jeho jedinými průvodci divoká zvěř a on sám."
Zkuste někdy třeba jen v obyčejném malém lese poslouchat ticho a když se vám to podaří, tak pochopíte proč jsou tyto knihy tak mimořádné.

jana0338
25.09.2022 5 z 5

Pro mě úžasná kniha, miluji toulání po horách a samotu , ten útěk z civilizace, nádherně popsaná příroda

netopýr088
31.07.2022 4 z 5

...podľa mňa lepšie ako Osem hôr, ale na to aby som radil autora k svojim obľúbeným, jeho knihám dačo chýba, čo neviem pomenovať... Z podobných kníh sa mi najviac páčila Seethalerova kniha Celý život.

marky2558
28.04.2022 3 z 5

Kniha nejspíš nebude sedět úplně každému. Autora jsem neznala a očekávala jsem spíš malý cestopis. Jedná se však o dosti filozoficky zaměřenou knihu, která se ale kupodivu četla poměrně snadno. Souzním s autorem a jeho lásce k horám a k přírodě. Bavil mě popis Alp a vnitřní progress hlavního hrdiny. Kniha se táhne víceméně pořád na stejné notě, nejsou zde nějaké akce či větší dynamika. Zařadila bych mezi pohodovější četbu. Nenadchne ale neurazí.

stumpy
11.04.2022 5 z 5

Opravdu pohlazení po duši. Sebrat se, odejít, žít a přežít jen s potřebným. Vyčistit si hlavu. Každý to alespoň jednou potřebuje. Málokdo to udělá. Krásná kniha. Těším se na další.

slamenka
10.02.2022 5 z 5

Tohle bylo vysloveně pohlazení po duši a utěšení v době, kdy se do lesů moc vydat nedá. Obdivuju všechny, kteří se zvednou a odejdou takhle žít, i když jen na rok. Úžasné, stejně jako Osm hor.

Cognetti se odkazuje na Chrise McCandellse a na Davida Thoreau. Útěk do divočiny mě přímo zničil emočně (ale přitom to tak mělo být), tak už je asi na čase pustit se i do Waldena.

Yorika
12.12.2021 5 z 5

Autor je má krevní skupina. Popis pocitů, které člověk zažívá v horách, daleko od civilizace dobře znám a není nic krásnějšího, než splynutí s okolní přírodou a toulky po horských výšinách. Alespoň pro mě. Pokud patříte k podobně postiženým jedincům, kniha se vám bude líbit. Pro ostatní bude možná trochu nudná. Toto se totiž musí zažít.

Horal123
22.10.2021 5 z 5

Rozhodně to není čtení pro každého, viz komentáře pode mnou. Prosím konzumenti, nečtěte, nepochopíte. Tuláci, vandráci, horalové, horolezci, přečtěte si Divokého kluka, bude se vám určitě líbit.

petrarka72
24.08.2021 4 z 5

Walden - Volání divočiny - Útěk do divočiny - Velká samota - Teror - Raději zešílet v divočině - Jako v nebi, jenže jinak - Osm hor - a Divoký kluk jako bonus. Pozoruhodné, jak bažíme po něčem, co by nás při zachování alespoň základů pudu sebezáchovy mělo děsit. Ale když prožitek samoty, zapomenutí na civilizaci a svoboda bez konce jsou záležitosti tak lákavé...

DreamerX9
27.07.2021 3 z 5

Líbí se mi pohled na roční období a smysl přežívání v divočině kdy se člověk musí přizpůsobit přírodě a ne naopak. Mnoho zajímavých úvah a také cesta do neznáma jen jsem asi čekala trochu něco jiného. Ale i tak za jedno přečtení to stalo

kitja
13.02.2021 4 z 5

Taky hezká věc. S inspirací ve Walden a Into The Wild se hrdina vydá do hor, kde nakonec tráví celej rok. Ale nemusí až na Aljašku, pronajme si chatu kdesi v zapadákově Alp někde u Aosty a hledá tam hlavně sám sebe, ale potkává se i s podobnejma samotářema z okolí. Vlastně jednoduše psaná kniha o stromech a horách a kamzících a králících hezky inspiruje k podobnejm útěkům, protože samota v lesích nebo horách se dá najít všude. Jen teda překladatelova záměna rampouchu za krápník trochu zamrzela.

Mr.Moldau
26.01.2021 2 z 5

Meh... Kniha, která nenadchne, neurazí. Popravdě jsem čekal víc a možná tím, jak byla slabá (ne moc obsáhlá), jsem ji dočetl až do konce. Již od začátku jsem čekal, kdy se děj konečně "zlomí" a začne být dynamický. Prodírám se stránku za stránkou a jsem na konci. Plytké a skoro až nudné.

Dominik_13
14.01.2021 1 z 5

Tož takhle teda ne. Když je kniha plná citací z Thoreaua, které jsou ve všech ohledech (jazyk, vystihnutí atmosféry, vyjádření myšlenek) lepší než text samotného díla, je něco prostě špatně.

italská literatura

Paolo Cognetti