Divoké labutě

Divoké labutě https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7869/bmid_divoke-labute-BXc-7869.jpg 5 454 132

Kniha začíná rokem 1909, kdy se do tradičních poměrů mandžuského maloměsta narodila autorčina babička a končí rokem 1978, kdy se autorce podařilo odjet studovat do Anglie.

Literatura světová Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Knižní klub

Wild Swans: Three Daughters of China , 1991

Rind
13.03.2021 4 z 5

Precteno v ramci ctenarske vyzvy 2021 a rozhodne nelituji. Presne proto jsem se do vyzvy poprve pustila. Ze se “donutim” do knih, po kterych bych nesahla uplne automaticky.

Lužovka
09.03.2021

Místy moc rozláčné popisování politické situace, ale v postatě se pořád něco dělo. Myslím, že velmi poučné a někdy nepochopitelné pro nás, kteří v tom nemuseli žít.

intueri
07.03.2021 5 z 5

N e u v ě ř i t e l n é nahlédnutí za oponu nedávných dějin vlády Velkého kormidelníka - Maa v Číně... Na příběhu života třech generací žen v kulisách vzniku kultu osobnosti a filozofie maoismu, Velkého skoku (s následky hladomoru), Kulturní revoluce (s perzekucí všech věrných a vzdělaných členů strany), zbrojení proti SSSR (které zničilo veškeré hospodářství země) a povšechného rudého teroru (odhadem zásluhou Maa zahynulo v Číně 40-70 mil. lidí..) čtenář zjistí, jak tohle vše vypadalo v "praxi". Hlad, teror, ponižování, šikanování, věznění, nucené práce, popravy, politická propaganda, absence vzdělání a obecných vědeckých informací, omezování volného pohybu... Občas se mi to už všechno "slévalo" dohromady a stávalo "šedivě trpně opakujícím", ale i taková bohužel pravda je... Děkuji autorce za odvahu "prožít vše znovu" a rozhodně doporučuji!

hs777
28.02.2021 5 z 5

Tak to byla síla - rozsahem i obsahem. Chvílemi mi připomínalo podrobnou učebnici dějin Číny, chvílemi jsem se mezi čínskými jmény trochu ztrácela, ale celkový dojem je konsternující a šílený. Kult osobnosti v čínském provedení předčil všechny moje nejhorší představy.

namornice
14.02.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem - teda spíš posloucháno bez muknutí - procítěný přednes paní Maciuchové byl naprosto skvělý a dodal tomuto nesmírně poutavému příběhu tu odpovídající sílu i emoce.
Kniha začíná příběhem babičky, které matka v mládí lámala a svazovala chodidla a kterou v patnácti letech provdal její otec jako konkubínu. Dále pak sledujeme osudy autorčiny matky, která se stala nadšenou komunistkou a nakonec i příběh autorky samotné, která prošla jako mladá všemi hrůzami Maovi vlády, jež byla plná absurdních momentů od kolektivního plašení vrabců nebo vytrhávání trávy až po brutální a násílnickou kulturní revoluci.
Během poslechu mě občas napadlo, co všechno se může za jeden lidský život stát a na co všechno si může člověk zvyknout. A taky jak je možné ovládat národ 900 milionů lidí.
Tohle emotivní, obsáhlé přesto velmi poutavé a svým způsobem fascinující vyprávění o Čankajšekově vládě, japonské okupaci, o občanské válce mezi Kuomintagem a komunisty, velkém skoku vpřed a následném hladomoru, kultu Mao Ce-tunga i střetu tradic staré Číny s kulturní revolucí a osudů tří žen na pozadí toho všeho, podává svým způsocem úchvatný obraz Číny a její novodobé historie.

čef
18.01.2021 5 z 5

Úžasný příběh rodiny žijící v minulém století v Číně musí snad ohromit každého. Tolik despocie a ponižování, které museli všichni příslušníci této rodiny zažít! Znovu musíme osudu poděkovat za Chruščova a jeho odhalení kultu Stalina, že se nám podobné zážitky vyhnuly, i když si naši rodiče jistě užili komoušů více než dost. Vidím to na povinnou četbu pro naše milé levičáky, ale i ostatní se zde dozví leccos užitečného.

mosem
13.01.2021 4 z 5

Nepochybně velmi zajímavý pohled na Mandžuskou/Čínskou historii velké části dvacátého století. Nejen z hlediska politického - historie vztahů mezi Kuomintangem a komunisty, kulturní revoluce, komunistické reformy na venkově..... Ale také z hlediska sociologického - jen těžko si lze představit rodinná a společenská pravidla ještě před 100 lety (a tady jsem začal chápat, proč i přes dnešní, pro nás těžko akceptovatelný režim v Číně připadá mnoha tamním obyvatelům jako pohodový), Také psychologicky - jen těžko jsem chápal fanatismus tehdejších revolucionářů - na rozdíl od našich komunistů a aktivistů bez osobního prospěchu, naopak na jeho úkor. Velmi silná kniha, která by však byla ještě silnější, kdyby se autorce podařilo příběh stěsnat do 2/3 rozsahu. Takhle mnohé informace působí příliš podrobně, únavně, a téměř nudně. Na druhou stranu byla kniha další, která vedla k dohledávání informací o událostech, místech a lidech o nichž hovoří. Nemám totiž rád, když jsou tyhle údaje jen anonymními pojmy.

Kaja1
09.01.2021 5 z 5

Člověk slyší, co se dělo v Číně za vlády Mao Ce Tunga, ale až díky této knížce jsem si uvědomila, co to musela být za hrůza. Při čtení mi leckdy naskakovala husí kůže. Obdivovala jsem morální sílu hlavních hrdinek.

Nielada
07.01.2021 5 z 5

Skvělá, hutně napsaná kniha. V podstatě by se dala použít jako učebnice novodobé čínské historie, díky pravdivým osudům velmi autentické. Chvílemi jsem se musela prokousávat, ale jen kvůli tomu, že je kniha plná faktů, souvislostí a nutí čtenáře udržovat při čtení opravdu velmi bdělý stav. Vřele doporučuji!!!

m.zirhut
29.11.2020 2 z 5

(audiokniha - nedoposloucháno) Kniha o emancipaci žen na pozadí nezáživné historie Číny. Pravda, možná trochu přeháním. Například osud babičky byl celkem poutavý a hodný soucitu - jako například "svázaná chodidla". I tak jsem ale vydržel poslouchat "jen" asi tři hodiny.

hermína14
29.11.2020 4 z 5

Nač vymýšlet neuvěřitelné příběhy, když jsou jimi lidské životy nacpané k nedožití!? Tady nemrazí z dějin, ale z jejich prostého a téměř nezaujatého popisu...z upřímné zpovědi jedné z probuzených, přemýšlejících a nevzdávajících se duší..
"Ve skutečnosti byla malichernost základním charakteristickým rysem revoluce, která vychvalovala vměšování a nevědomost; závist se stala součástí kontrolního systému."
"Od té doby jsem začala posuzovat Číňany tak, že jsem si je rozdělila do dvou skupin: na lidské a nelidské."

miker.90
20.11.2020 5 z 5

Čína mě vždy zajímala, ale Divoké labutě jsou prvním hlubším políbením literatury spojenou s touto zemí. Až mě překvapilo, že pojmy typu "sociální skóre" vůbec není výdobytek posledních let.

jopp
10.11.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Jedinečnost tohoto díla spočívá podle mě v tom, že autorka pochází z daného prostředí, navíc z jedné z mála intelektuálních rodin v tehdejší Číně, prožila tam většinu života, poté emigrovala, byla schopná se časem oprostit od toho, co jí v Číně vtloukali od narození do hlavy, našla si potřebné a hlavně objektivní historické a politické souvislosti a za pomocí manžela, jehož rodným jazykem je angličtina, sepsat velmi čtivou, velmi dobře jazykově zpracovanou a poutavou knihu.

Připadalo mi to jako nějaké katastrofické sci-fi o tom, jak může dopadnout společnost, která se podřídí a zcela podlehne kultu osobnosti. Bohužel to ale byla realita, u knihy jsem často nevěřícně kroutila hlavou. Na popis té neuvěřitelně tíživé a dusivé atmosféry, před kterou nebylo nikde a nikdy úniku, hned tak nezapomenu. Z internátních školek se mi dělá mdlo ještě teď. Po pravdě řečeno nechápu, jak se to celé mohlo stát, že z toho obrovského počtu Číňanů se nenašla opozice, která by mohla Maa svrhnout, a hlavně jak to mohlo celé vydržet tak dlouho?! Co do důsledků byl proti Maovi Hitler jenom slabý odvar. Je mi moc líto všech těch stovek milionů Číňanů, kteří byli nuceni žít desítky let ve všudypřítomném strachu o holý život, bídě a všemožném utrpení a samozřejmě těch, kteří při tom přišli o život. Jako poučení jsem si z toho vzala to, že demokracie je nejlepší způsob uspořádání společnosti (i když zdaleka ne dokonalý), že je nesmírně důležité, aby se lidem dostalo vzdělání, aby si mohli udělat objektivní obraz o stavu věcí, a také že není dobré žádnou zemi na světě izolovat od ostatních zemí.

lencin
06.11.2020 4 z 5

Tři generace čínských žen (od babičky narozené v roce 1909 po vnučku narozenou v padesátých letech). Čínské dějiny 20.století. Kruté a děsivě nelidské. Každý stoupenec komunistické ideologie by měl mít hako povinnou četbu.

eva3992
25.10.2020 4 z 5

Autobiografická kniha čínské autorky, která žije od roku 1978 ve Velké Británii. Provází nás historií Číny i své rodiny (hlavně žen) od roku 1909. Seznámí nás se zvyklostmi, japonskou okupací, obdobím komunismu, hladomoru, kulturní revoluce a kultu Mao Ce-tunga.

Tato kniha nám poutavě ukazuje čínskou historii. Je neskutečné, že se někde děly takovéto věci. Je zde ukázáno, jak se lidem dokážou „vymýt“ mozky a nechat je dělat jen to, co chce jeden jediný člověk. Neskutečná představa, že by v tom měl člověk žít.

Bála jsem se trochu čínských jmen a názvů. Ze začátku to bylo v pohodě, ale čím více jmen se kolem rodiny nabalovalo, tak jsem si občas nebyla jistá, kdo to zrovna je. Ale na druhou stranu, ač je to kniha popisná, tak se čte velice dobře.

Rozhodně jsem se v knize dozvěděla spoustu nového, hodně věcí mě opravdu až šokovalo a jen tak na ně nezapomenu.

Klidně bych brala ještě dalších 20 stran o tom, jak si autorka zvykla ve Velké Británii (o tomto se autorka v krátkosti zmiňuje pouze na začátku knihy).

Kdo má rád životopisné knihy a kdo se chce dozvědět více o Číně, tak rozhodně doporučuji.

matej.kulistak
07.10.2020 5 z 5

Silné osobní svědectví, které pomůže uvědomit si brutalitu Maova režimu (perzekuce intelektuálů, čistky ve straně a držení se u moci díky strachu a kultu osobnosti bych ještě čekal, ale šokovala mě důsledná destrukce osobního života a především rodin).
Nadto, minimálně srovnatelný přínos této knihy je v přiblížení dějin poválečné Číny, o kterých jsem nevěděl téměř nic. Síla knihy je v tom, že autorka sice nejspíš musela hodně čerpat z odborné literatury, protože kvůli cenzuře a mediální masáži nemohla spoustu věcí vědět nebo chápat, ale zpětně mohla díky osobní zkušenosti obraz dokreslit tak, aby byl celý a plastický. Výsledek stojí za to.

maryzka
07.10.2020 5 z 5

U téhle knihy je dost k přemýšlení. Někdy jsem si říkala, že je prima, že překladatele napsali dějiny Číny i a vedle toho byl popsán autorčin soukromý život. I když vlastně je tam vložen autorčin rodokmen tak jsem se divila, že měla docela dost sourozenců neboť tam vlastně platila politika jednoho dítěte. Dlouho jsem pak po přečtení této knihy nemohla pochopit, jak nebo proč je Čína politicky i možná obchodně silný protivník - někdy mi připadá když sleduji média, že se jich bojí i Amerika. A přitom vůdce Mao se dost silně držel i moci, přežil u své funkce nebo spíš nastolil tvrdou ruku pomalu přes 20. let. I když je to tam třeba volnější to nevím. Ale každopádně ta kniha byla zajímavá.

ajaworld
01.10.2020 5 z 5

Co dodat. O tom se moc nedá psát, to se musí číst. Nekonečné, nepředstavitelné psychické a fyzické útrapy a hrůzy, které provázely kult Mao Ce Tunga. Čtivá historie rozvětvené rodiny, v popředí s příběhy tří silných žen - babičky, matky a dcery. Nelze než vřele doporučit!

Pett
23.09.2020 5 z 5

Duševní tříšť v tom nejkrutějším rudém hávu... nelidsky zvrácený komunistický fanatismus rozemele celou vaší bytost na prach... tohle se přeci nemohlo stát... mé já rezolutně odmítalo bizarní psychopatické Maovo počínání vůči vlastním lidem... ta nekončící temnota lidských duší jakoby nebyla z našeho světa a přeci něčím tak znepokojivě plíživým drásala moje nitro... více takových rudých vykřičníků do dnešní společnosti, prosím... přeci jen ta ďábelsky šílená krutovláda Číny vytrvale poklepává i na ty naše pomyslné dveře pohodlného bytí... proto odložme na chviličku nyní tolik "populární" německé peklo... pozornost si zaslouží i jiní zmučení děsivě lidskou vyprázdněností.

mil
22.09.2020 5 z 5

Příběh, který mě skutečně ohromil, zasáhl. Nikdy jsem na tuto knihu nezapomněla. Četla jsem ji před více než dvaceti lety, Dnes se mi dostalo do ruky nové vydání a tak se pouštím do čtení.