Divočina

Divočina https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388221/bmid_divocina-ZPN-388221.jpg 4 1447 378

Pozoruhodně upřímný autobiografický příběh ženy, která se po traumatických událostech rozhodne vyrazit na 1 770 kilometrů dlouhou pěší pouť. V šestadvaceti letech si Cheryl Strayedová, po smrti své matky a krachu svého manželství, myslela, že přišla o vše. Měla pocit, že již nemá co ztratit a učinila nejimpulzivnější rozhodnutí svého života: odhodlala se sama ujít vysokohorskou trasu Pacifik Crest Trail od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington. Hrdinka, bez jakýchkoli znalostí o přežití v divoké přírodě, se nevyhne střetnutí s chřestýši a medvědy, překonává úmorná vedra či rekordní sníh. Napínavé vyprávění okořeněné humorem živě zachycuje strach i radost mladé ženy tvrdě si razící cestu k cíli navzdory mizivé šanci na úspěch. Pouť ji téměř dožene k šílenství.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry , Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Ikar (ČR)

Wild , 2012

pecka02
16.11.2015 3 z 5

Ale jo, nakonec se mi to docela líbilo. Dokonce mě to navnadilo podniknout podobnou cestu. Musí to být úžasný pocit zjistit, že jste to nakonec vážně zvládli. Sami. Přes všechna ta příkoří, hlad, zimu, horko, miliony kilometrů...Knížka není nijak extra napínavá, ale čte se celkem příjemně. Cheryl není úplný vzor ctností, dokonce mi ani nepřipadala jako hrdinka, kterou byste si hned zamilovali, ale když už s ní člověk takhle putuje po PCT, určité sympatie k ní časem získá. Nemůžu vyloženě říct, že bych knížku doporučila, ale taky bych ji úplně nezavrhla.

_Michelle_
12.11.2015 4 z 5

Divočina je naplněna obrovskou dávkou různorodých pocitů. Jedná se o poutavý příběh pojednávající o hledání sebe sama, ve kterém se mísí odvaha, odhodlání, vztek, strach, touha, nejistota, samota a mnoho dalších silných pocitů. Hlavní hrdinka se snaží všemi možnými prostředky vyrovnat s minulostí a pochopit ji, aby mohla začít znovu a jinak, a tak podstupuje životní pouť plnou nástrah, na níž zažije víc, než možná sama čekala. Knihu doporučuji, a možná spíše právě těm, co nepatří mezi typické dobrodruhy, protože zejména jim, by mohl tento neobyčejný příběh pomoci rozšířit obzory a vyrazit do přírody.

alexandrejka
11.11.2015 5 z 5

Od problémů se Cheryl rozhodne utéct na několikaměsíční cestu divočinou. Při čtení jsem měla chuť nazout si pohory a vyrazit s ní (aspoň na 2 noci, víc bych asi nedala:-)
Hodně inspirativní, Cheryl nikdo nevěřil, šla bez jakýchkoli zkušeností, vše se naučila během cesty. Pro mě je ta knížka hodně motivační a ráda se k ní budu vracet.

Mánička178
07.11.2015 4 z 5

Naprosto chápu touhu vydat se za hranice představitelného... aby duše nalezla klidu a odpuštění sobě sama... Člověk se dozví spoustu věcí sám o sobě, vydrží to, co si myslí, že by nikdy nevydržel... Tahle forma sebemrskačství má velmi očistné účinky, proto budu vždy jejím zastáncem... Díky, Cheryl Zatoulaná... Zdraví ta, co vlaje ve větru :)

Lenka.Vílka
26.10.2015

Na vině je moje "úchylka" přečíst si předlohu adaptací...proto jsem se pustila do četby knihy. Abych se v klidu pustila do filmu. Nezacetla jsem se, nudila jsem se, nedocetla jsem. Škoda, protože se mi kniha zdála slibná. No což, všechno nemusí vyjít...

danazeskolky
14.10.2015 4 z 5

Knížka, na jejíž "další ušlé kilometry" jsem se těšila. Vracela jsem se ve vzpomínkách do svých putování (nepoměrně jednodušších :-)). Líbilo se mi vypořádávání se s otázkou smrti, hodně silný byl okamžik, kdy si dovolila se na mámu rozzlobit... Jak se zmínil někdo v předchozích komentářích, že to bylo zdlouhavé popisování..., vzpomněla jsem si na rumunský román Tichý útěk. Sice o něčem úplně jiném, ale ta zdlouhavost tam také byla a v obou knihách to je nutnost - pro důkladné pochopení.

kikies
01.10.2015 4 z 5

Ten příběh není nijak zvlášť napínavý, Cheryl není bůhvíjakou vzorovou hrdinkou, v podstatě se vám ji nechce ani politovat - je to ztracená holka, co udělala hodně chyb a zřejmě vždycky měla sklony řešit je rázně, netradičně a mnohdy hodně hloupě... celou dobu jsem si říkala, proč to čtu, vždyť je to pořád jenom o další a další míli a o dalším a dalším sebezpytování (v tomhle směru byl film výrazně nudnější, s podivně osekanými pohledy do minulosti, které člověku bez přečtení knihy rozhodně nemůžou dávat smysl)... ale pak mi došlo, že mě její cesta vážně baví - a nejen po fyzické stránce - a že to vlastně ani nemohlo být napsáno lépe, než je. Ano, jedné holce prostě ruplo v bedně, všechno hodila za hlavu, převrátila svůj život naruby a ušla strašně moc kilometrů... ale to něco, co se jí během její cesty divočinou přihodilo v hlavě a co velice příjemným způsobem hodila na papír, obohatí i každého dalšího čtenáře.

zuzi1162
01.10.2015 5 z 5

Teda z té knihy mám dva pocity. První ten negativní mám z hlavní představitelky ... dost mi lezla na nervy. Jít na trek s úplně novýma botama? nevyzkoušet si váhu batohu, který bude nosit? Potkat ji ve skutečnosti, tak si myslím, že je to hrozná blbka a asi bych se s ní nebavila. Ale ... a teď to pozitivní ... ta příroda, a to že to nevzdala, za to kloubouk dolu. Přírodu zbožňuju a hned bych se vydala v jejích stopách. Boty už prošlápnuté mám :). A další plus navíc je, že autorka uí psát. Čte se to fakt hezky, takže nakonec pět hvězdiček.

LenkaKa
29.09.2015 5 z 5

Ta kniha mě naprosto uchvátila.Vlastně se mi vůbec nechtělo ji číst, říkala jsem si, o čem to může být, když pořád "jenom" jde.....doporučuji každému a zkusím taky film.

WerušBeruš
22.09.2015 5 z 5

Kniha, která vás ´´vytáhne´´ ven. Na základě přečtení Divočiny se příští rok chystám na trek :) Sice ne na PCT, ale na Tatranskou magistrálu. Přidá se někdo :) ?

DriftBooks
18.09.2015 5 z 5

Tuto knihu jsem začal číst ve vlaku cestou na slavnosti piva. Venku tropy a vlak plný skupinek dovolenkářů. Povětšinou partičky mužů s batohy. Rozevlátí, rozesmátí, v rukou plechovky piva, nad sebou obrovské batohy. Palubou se nesly veselé hovory, z otevřených oken sálalo léto a nálada byla plná radosti a svobody. Sám jsem byl naladěn značně optimisticky s vidinou dobře prožitého dne. Kdy jindy si začít číst podobnou knihu, jako Divočina? A to i přesto, že příběh začíná velmi smutně a celkově vlastně smutný je…

Je vlastně docela legrační, že pěší turistika tak, jak ji známe, v Americe de facto neexistuje. Zatímco u nás je vlak plný baťůžkářů běžná věc, ve Státech jste za exota. S tímto pohledem jsem se už setkal v knize Billa Brysona (viz Appalčská stezka). Další věc, která mě zarazila, byl pohled na současnou americkou „chudobu“. Ne že bych si naivně představoval, že neexistuje, ale máme tak vžité představy o americkém snu, že setkání s tímto fenoménem v takovéto ryzí podobě je – řekněme – překvapující…

Příběh Cheryl „Zbloudilé“ (rozhodně se mi knižní překlad líbí více než filmové „Zaběhnutá“) je fascinující, je skvěle napsán a z té dlouhé řady letošních knih znatelně čouhá vysoko nad průměr. Jednoznačně prozatím můj kandidát na „knihu roku“ 2015…

Dlouho jsem přemýšlel, zda se kouknout i na zmíněný film, ale nakonec jsem neodolal. Samozřejmě – je to jen velmi slabý odvar knihy, ale vcelku dobře natočený. Pokud ho ale dáte, aniž byste si knihu přečetli, přijdete o 90 procent zážitku.

Nemá cenu více psát – snad jen – tohle si rozhodně přečtěte :-)

Mssuge
17.09.2015

Skvělá kniha hlavně pro milovníky dlouhých treku do neznáma, kteří se umí vzít do útrap a strasti hlavní představitelky. O co lepší je kniha, o to miternejsi je film podle knihy natočeny. Vřele nedoporučuji.

PetikH2O
13.09.2015 5 z 5

Tak na tohle bych koule neměla, ale ona je měla!!! Klobouček. .

hystericwidow
07.09.2015 5 z 5

Z knížky jsem měla docela obavy. Filmová adaptace totiž trochu zklamala má očekávání a hlavně jsem se moc nedokázala vcítit do hlavní hrdinky, feťačky, která své problémy řešila - řekněme - poněkud svéráznými způsoby. Všechny předsudky však byly zažehnány po přečtení několika stránek. Kniha je sice naprostá kopírka filmu (a to fakt skoro ve všem, včetně vypravěčské kompozice), ale papírová Cheryl mě paradoxně naprosto chytla za srdce. Namísto labilní maniačky závislé na sexu jsem se setkala jednoduše se ztracenou ženou, kterou se rozhodla znovu najít v divočině. Kolikrát jsem se během čtení přistihla, že celé to strastiplné putování prožívám s ní, všechnu tu žízeň, horko, hlad, strach... Tak mě dokázala vtáhnout do příběhu!

Tejezka
07.09.2015 4 z 5

Krásná, čtivá knížka, co mě uchvátila hned od začátku. Cheryl mně byla moc sympatická a celou knížku jsem jí obdivovala. Klobouk dolů před takovou náročnou výpravou.

Petrasuvicka
04.09.2015 2 z 5

Přemýšlela jsem, jestli dát dvě nebo tři, ale ve srovnání s jinými tříhvězdami by to nebylo tak moc fér. Autorka se s dějem nijak moc nepáře, protože tam ani tak moc není. Alespoň já nepokládám za strhující pochod prokládaný různými retrospektivními výjevy, přičemž pořád v duchu uvažuje nad tím, jak je prázdná a jestli se s někým vyspat nebo ne. Ano je to autobiografie autorčina těžkého životního období, ale nějak se nemůžu zbavit dojmu, že přikládala velký a důležitý význam naprosto bezvýznamným věcem, viz to s tím sexem a neustálým rozebíráním stejných věcí stále dokola. Jistě by se takový příběh dal sepsat mnohem lépe, akčněji, napínavěji... kdo ví.

pavla9879
03.09.2015 5 z 5

Když jsem knihu četla a sledovala film, měla jsem sto chutí hodit na záda batoh a vyrazit taky... ale přiznám se, že bez chlapského doprovodu bych na to asi nesebrala odvahu.
Čtivé, poutavé, strhující.
Úžasný příběh.

buschka
19.08.2015 4 z 5

Našla bych v sobě tolik odvahy, abych se vydala na takovou cestu? Myslím, že určitě ne.
Proto velký obdiv. Kniha mne bavila od začátku do konce.

janavan
15.08.2015 5 z 5

Krásný příběh o nejen fyzicky vyčerpávající cestě,ale především o té duševní. Každý máme jiné problémy,ale někdy máme chuť sbalit batoh a vyrazit někam,kde za den nepotkáte ani nohu.

A Cheryl to uskutečnila.

Přidávám můj oblíbený citát:
"What if I forgave myself? I thought. What if I forgave myself even though I'd done something I shouldn't have? What if I was a liar and a cheat and there was no excuse for what I'd done other than because it was what I wanted and needed to do? What if I was sorry, but if I could go back in time I wouldn't do anything differently than I had done? What if I'd actually wanted to fuck every one of those men? What if heroin taught me something? What if yes was the right answer instead of no? What if what made me do all those things everyone thought I shouldn't have done was what also had got me here? What if I was never redeemed? What if I already was?"

sabinaK
14.08.2015 1 z 5

Za mě teda nic moc. Zdlouhavé, prostě jsem se nemohla dočkat konce a knihu jsem dočetla ani nevím proč. Cheryl je magor a to nejen kvůli PCT.