Divočina

Pozoruhodně upřímný autobiografický příběh ženy, která se po traumatických událostech rozhodne vyrazit na 1 770 kilometrů dlouhou pěší pouť.
V šestadvaceti letech si Cheryl Strayedová, po smrti své matky a krachu svého manželství, myslela, že přišla o vše. Měla pocit, že již nemá co ztratit a učinila nejimpulzivnější rozhodnutí svého života: odhodlala se sama ujít vysokohorskou trasu Pacifik Crest Trail od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington.
Hrdinka, bez jakýchkoli znalostí o přežití v divoké přírodě, se nevyhne střetnutí s chřestýši a medvědy, překonává úmorná vedra či rekordní sníh. Napínavé vyprávění okořeněné humorem živě zachycuje strach i radost mladé ženy tvrdě si razící cestu k cíli navzdory mizivé šanci na úspěch. Pouť ji téměř dožene k šílenství.

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/236083/divocina-zxc-236083.jpg 4.3745
Originální název:

Wild (2012)

Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Ikar (ČR)
více informací...
Počet stran:400
Překlad:Naďa Špetláková
Autor obálky:Jana Šťastná
Vazba knihy:měkká / brožovaná
ISBN:978-80-249-2717-6
Nahrávám...

Komentáře (211)

Přidat komentář
BStone
dnes

Bezvadně čtivý a poutavý příběh ženy, která se vydává divočinou na Pouť, aby si srovnala svůj život. Vynikající.

Amazonka72
26. srpna

Komentář k této knize musím napsat bezprostředně poté, co jsem dočetla poslední stránku. Některé knihy mají svůj čas, a pokud ji vezmete do ruky v tu správnou dobu, vidíte ve slovech spoustu věcí, které by Vám jinak unikly. Příběh Cheryl jsem znala velmi dobře ze stejnojmenného filmu, který mám moc ráda. Papírové knižní vydání jejího příběhu mi pár měsíců leželo v knihovně, až jsem po něm sáhla při balení na mojí vysněnou cestu. Mým cílem nebylo tříměsíční putování po PCT, ale jenom osmidenní přechod evropské cesty kolem horského masivu Mont Blancu- tzv. Tour du Mont Blanc - TMB. Celkem tedy pouhých 170 km v horském terénu a asi 9000 výškových metrů. Navíc stále tak trochu v civilizaci, protože zvláště v letních měsících je tato cesta plná turistů. Každopádně se, stejně jako v knize, na pár dní stal mým domovem stan se spacákem, a můj denní režim byl omezen na velmi jednoduché a jednotvárné úkony jako složit mokrý stan, sehnat dostatek vody, šlapat celé dopoledne do příšerného kopce a odpoledne zase z kopce dolů, postavit stan, připravit jídlo... a pak utahaná zalézt do spacáku s čelovkou a otevřít knihu. Divočinu. Hltala jsem slova v knize a prožívala vše doslova na vlastní kůži. Cítila jsem, jak mě bolí nohy, i hlad a neodolatelnou chuť na bublinkovou limonádu. V hlavě jsem si rovnala myšlenky, i když impulzem pro moji cestu nebylo srovnat si svůj vlastní život. Cesta je cíl, a je úplně jedno, jak je dlouhá. Důležité je, abychom měli mysl otevřenou. Pro pocit štěstí a jistoty stačí opravdu málo, vím to, a Cheryl to poznala také. V životě nám většinou stačí vlastnit pouze tolik věcí, které jsme schopni zabalit do batohu. Zní to jako klišé, nejsou to má slova, ale něco na tom je. Zpět ke knize. Ano, je to průměrný cestopis, ale je psán upřímně a nesnaží se nic skrývat. Návratů k matce je tam někdy až příliš, ale pokud autorka cítila, že se s její ztrátou musí opakovaně vyrovnat, pak tam patří. Je to kniha na cesty, pro chvíle, kdy máte potřebu alespoň v myšlenkách utéct někam “ven”. Nechám si ji ve své knihovně jako připomenutí, že někdy je dobré alespoň na pár chvil opustit komfort svého života, vydat se na cestu a být sám sebou.

Verunka289
25. července

Knihu jsem právě dočetla a musím říct, že to pro mě bylo příjemné zpestření mezi všemi těmi psycho- nebo krimithrillery.
Mám pocit, že bych měla ještě dnes sbalit batoh a vyrazit zdolávat kopce. Ač byla kniha ve své podstatě vlastně hrozně smutná, přesto z ní nemám pocit nějaké sklíčenosti, ale naopak se cítím opravdu nabuzeně a plná odhodlání, že člověk dokáže cokoliv, jen musí chtít a nepolevit.
A musím říct, že mě téma zaujalo natolik, že jsem si začala vyhledávat různé takové treky a začala jsem sledovat i blogy nebo youtube kanály zaměřené na cestování.

iveta3867
12. června

tato kniha je pro mě srdcová záležitost.. jedna z mála knih, která mě opravdu naprosto pohltila a kdy jsem uronila slzu, ne kvůli příběhu, ale protože už byl konec..

KejtlinM
03. června

Prvořadě obdivuji autorčinu odvahu. Knihu provází silný příběh silné ženy. Kniha je velice čtivá, občas jsem musela zatlačit slzičku. Na doporučení od kamarádky jsem se hned po dočtení podívala také na film. Knihu určitě ještě někdy znovu otevřu. Má své místo v mé knihovně.

Runkyna
26. května

Tak to bylo hodně špatný. Nudný až otravný retrospektivy. Soukromý deník, který měl zůstat na půdě v krabici. Jedna ušmudlaná hvězda za PTC téma. Nechápu, že to mělo úspěch mimo USA.

LEGACY
18. května

Jako začínajícímu cestovateli, který na vlastní pěst procestoval pár zemí se mi přirozeně tohle putování a jakási vnitřní očista a sebepoznání velmi zamlouvali, můj zájem byl o to větší, že jsem se dozvěděl o PCT a hlavně o bájném západu USA, který toužím vidět jako nic na světě (Oregon obvzláště). Každopádně byť knih čtenáře malinko sbližuje s tím jak to na takové pouti funguje, na co si dát pozor, na co se připravit a co čekat, panují u mě mírně rozporuplné pocity, Cheryl si cením, už jen za tu odvahu jít se všemi svými životními kiksy na trh, ale já v knize našel moc a moc pasáží, kdy jsem se nudil. To je ovšem individuální a nehodlám nikoh od knihy odrazovat, zvlášť pro ženy tohle může být více než příkládná příručka jak "nakoupnout motory" a podmanit si svět.

jengibre
17. května

Upřímná zpověď hlavní hrdinky mě naprosto dostala. Její příběh je strhující a inspirativní. I přes to, že Cheryl měla spoustu nelichotivých vlastností a nežila úplně ukázkově, byla mi od začátku sympatická a strašně moc jsem jí držela pěsti. Po přečtení jsem měla chuť sbalit si batoh a podstoupit stejnou cestu jako ona.

Luci136
07. května

Po zhlédnutí filmu se mi do ruky dostala kniha a já si s ní dlouho pohrávala než jsem ji dala šanci. Film mě nenadchnul, ale kniha mě naopak velmi příjemně překvapila.
Po stránce děje to bylo poutavé a poučné. Někdy velmi poučné :D
Fascinovalo mě jak lehce, aniž by čtení začalo nudit, byla popisovaná cesta ač každý den se zdál zdánlivě stejný.

janii0943
04. května

Divočina - jak film, tak kniha, jsou bravurně napsané (natočené). Knižka se čte jedním dechem, a je tak skvěle napsaná, že máte pocit, že po Pacifické hřebenovce kráčíte též.

Doporučuji.

nocnymotyl38
04. května

mám tú ženu rada, to ako ide do všetkého po hlave a bez rozmyslu, a nebojí sa na seba nabonzovať aj nepríjemné veci, ktoré si väčšinou nepriznáme ani sami sebe, knihu odporúčam a filmárikom rovnako aj witherspoonku vo filme :)

housenka007
21. dubna

Krásný příběh o cestování, poznání. Pěkně napsána knížka, která se četla jedním dechem.

coppacabana
14. dubna

Knihu jsem už četla podruhé. Tentokrát ale byla moje vlastní, takže ne půjčená z knihovny, a já si četbu o to víc užila. Vyprávění Cheryl Strayedové a samotná její cesta na PCT je strhující. Zpočátku docela trvá, než se do toho pořádně dostanete, než zapomenete na všechno okolo, ale když se tak stane, je to pohádka. Cheryl krásně vypravuje a nebere si, co se týče chyb, které udělala na cestě, servítky. Je v každém svém slově upřímná a bez přetvářky. Jakmile se s knížkou zachumláte v posteli s čajem, nemůžete ji pustit z ruky.

Živa23
06. dubna

Silný příběh..

Pařmen
08. března

Cheryl Strayedová vypravý svůj příběh jak se rozhodla překonat a překonává velkou tůru od začátku Kalifornie až nakonec státu Oregon a najít tam vlatní já a sebe samou. Mezi tím vzpominá na chudé děctví a trablé a žívotní překažky které se ji připletly do života. A jak se sněma statečně snažila poprat. Za mě vynikají a krásný příběh odvážné ženy která mě ke konci knihy málem dohnala k slzám. Tuto knihu můžu jenom doporučit, zvášt lidem co mají rádi příběhy o překonání životních překážek a sebe sama. Díky Cheryl za skvělou knihu a krásný příběh..:-)

t-e-r-k-a
02. března

Uzasne, stejne jako film. Precteno jednim dechem!

devildeny
19. února

Knihu jsem začala číst už před rokem na základě shlédnutého filmu, kdy jsem ji nakonec odložila, protože jsem se do ní nemohla začíst. Nyní jsem se k ní vrátila a jsem za to ráda, protože právě až od druhé půlky mě začala nejvíce bavit a příběh Cheryl je opravdu obohacující. Líbilo se mi i shrnutí na konci knihy, o tom co se odehrálo po letech, což se ve filmu opravdu nedozvíte. Stojí za přečtení.

BarboraZ
17. února

Když opominu přecitlivělé vzpomínky na jeji matku a heroinove obdobi je Divočina překrásný cestopis a dechberouci příběh o vytrvalosti, nezlomnosti a odhodlání mladé dívky, která se odrazila ode dna a začala nový život. Doporučuji podivat se i na skvělý stejnojmenný film s Reese Witherspoon. Jsou v něm téměř totožné pasáže i dialogy jako v knize, navic si užijete pohley na krasnou prirodu podél PCT.

koki.veru
16. února

Velice povedený a silý příběh. Jsem ráda, že jsem se ke knížce dostala. Prožívala jsem se Cheryl všechny nástrahy a dobrodružství. Kniha mě naprosto pohltila. Často jsem si říkala, že bych chtěla něco takového taky zkusit, ale vím, že já bych to nedokázala, na to jsem moc velký srabík :D Okamžitě si jdu stáhnout film a doplnit tak příběh o obrázky :)

Nomia
13. ledna

Cheryl, povrchní, dost sebestředná, bláznivá, rozervaná, místy hysterická, nadržená, odhodlaná. Nepochybuji o tom, že se najde spousta čtenářů, kterým bude pít krev, ale její cesta dokáže zaujmou, kniha nenudí. Pro mě obdobně dobrá byla i filmová verze.

Vlk.kh
06. ledna

Dobré, ale zdaleka ne tolik, jako Útěk do divočiny. Měl jsem samozřejmě také problém ztotožňovat se s ženskou hrdinkou knihy.

LuckyZ
04. ledna

Hezká čtivá kniha, o tom , že když někdo chce zvládne vše. Já eda nevím jesli bych s rozedřenýma nohama byla schopná ujít 1700km.

Rea1307
03. ledna

Tento Typ knih, není zrovna můj šálek kávy. Ale tahle kniha se mi velmi líbila. Asi bych nedokázala udělat to co Cheryl a obdivuju jí. Rozhodně stojí za to si knihu přečíst.

ddkk
02. ledna

Nejdřív jsem viděla stejnojmenný film s Reese Withespoonovou a nuda to rozhodně nebyla - když na ten film nekoukáte jako na nějaký "akčňák". Nezklamala ani kniha, podle které je natočený. U mne za 4.

swon
29.12.2017

Konečně!
Konečně jsem se pročetla ke konci cesty...společně s rozervanou, hledající se Cheryl, která mě vždy unudila až ke spánku. Má očekávání byla asi příliš vysoká a nejspíš jsem doufala v něco alá Zikmund/Hanzelka. Zibura je pak úplně jiná liga a vlastně i žánr :-)
Knihu jsem četla v originále, to přiznávám, mohlo četbu trochu komplikovat. Přece jen je mateřština jednodušší k přelouskání. Jsem ale přesvědčená o tom, že poloviční objem by naprosto dostačoval. Mnoho pasáží bylo nudných, často se opakujících. Nicméně našly se i světlé momenty, které mohly být rozvinuty ku prospěchu celého příběhu, přičemž by alespoň zkrátily rádoby úvahy nad životem a jak v něm pokračovat dál a hlavně neničit sám sebe. Což hlavní postava poměrně intenzivně činila, než se na cestu samotnou vydala.
Shrnuto - podtrženo: Divočina na mě dojem neudělala a jsem si jistá, že se k ní už nevrátím.

Lenny33
25.12.2017

Krásná poutavě napsaná kniha o putování americkou divočinou, hledání sama sebe i smyslu života. Autorka má všechen můj soucit, sympatie, podporu a přání už jen všeho dobrého do dalších dní. 4,5*

"Řeknu ti, že u ženských se to zas tak často nevidí - ženský málokdy pošlou společnost a to, co se od nich očekává, do háje. Kdyby bylo víc takovejch, byly bychom na tom líp."

Evaho73
16.12.2017

Prečítaním tohto cestopisu som spolu s jeho hrdinkou vystupala na svoj ďalší čitateľský obzor.
Dýchtivo som si užívala každú etapu putovania hlavnej hrdinky po Pacific Crest Trail a spolu s ňou som prežívala všetky prekážky, ktoré ju cestou postretli. Zároveň som sa s ňou kochala krásou a nevyspytateľnosťou prírody. Spolu s ňou som pociťovala strach z hroziaceho nebezpečemstva, radosť z ďalšieho objavu, alebo sa smiala na humorných situáciach.
Skrátka Divočina vo mne vyvolala rôzne emócie, ako sa na dobrú knihu patrí.
Cheryl Strayed si ma získala hneď na začiatku, keď popisovala najväčšiu stratu svojho života - stratu svojej matky. Touto časťou som s ňou doslova znovu precítila obdobie, kedy som strácala svojho otca, ktorý trpel rovnakou diagnózou ako jej matka... Pochopila som jej prázdnotu a otupenosť, ktorá sa nedá ničím zaplniť, nanajvýš ju može trochu zmierniť "doktor" čas - najlepší špecialista na podobné diagnózy.
Nádherná kniha najskôr plná zúfalstva, beznádeje, rozporuplného konania a správania, ktoré následne prerástlo k uvedomovaniu si svojich chýb a nakoniec k novému objaveniu svojej existencie.
Dvočina bola pre mňa čitateľskou lahôdkou, ktorú odporúčam ochutnať.

Mikky01
11.12.2017

Kniha je sondou do duše člověka, který hledá odpovědi na vlastní životní otázky. Autorka sama přiznává, že cesta po Pacific Crest Trail ji poskytla hledání odpovědí. Díky této cestě mohla udělat tlustou čáru za vším, co v životě ztratila, zkazila a sama poničila. Za vším stála smrt její matky, která do té doby byla vším, co autorka měla a pro co žila. V důsledku toho Cheryl pohřbila své manželství, stala se promiskuitní a začala lítat v návykových látkách. Při každém bolestivém kroku si čtenář uvědomuje, že cestu absolvuje vlastně sama se sebou a cítí nutnost projít vše popořádku a narovnat vše pošramocené. Dle mě neskutečně dobře napsaná kniha, která dobíjí energii a poskytuje prožitek, ale především nabízí možnost zabloudit do svých vlastních „kalných vod“. Čtenář si musí položit otázku jak by se asi v podobné situaci zachoval on sám? Pro mě nádherně obohacující čtení.

kerstyn
04.11.2017

Líbilo. I přes to, že Cheryl byla sebestředná slepice (jasně, že rozum zůstává stát nad spousty věcma - nejvíc nad tou nedobrou přípravou), se mi celý příběh četl dobře a svižně. Navíc první jsem viděla film, takže jsem si během čtení vybavovala krásy americké přírody včetně nádherného Crater Lake. Po přečtení knihy jsem měla chuť hned vyrazit na nějakej výživnej trek... :))

Atanone
04.11.2017

Napsala jsem po dlouhém dumání komentář k této knize,přečetla jsem si ho po sobě a zase ho vymazala..Uvědomila jsem si,že moje pocity vyjadřuje asi nejlíp pan Svěrák: „Když máš srdce zjihlé,když máš potíže,tak dej cihlu k cihle,těsto do díže..“ ano,žal se krásně vstřebá,když odvrátíme zrak sami od sebe. Cesty k tomu vedou různé. Pokud se touto cestou paní Zbloudilé podařilo ze sebe udělat paní Znovunalezenou,pak jen říkám „aleluja,slyšte!“.
Dávám knize vyšší hodnocení,než jaké „cítím“,protože se jí sice podařilo mě v hodně směrech naštvat, ale v několika dokonce potěšit. Čeho si cením, je autorčina upřímnost..pokud je to upřímnost,protože je divné,že někdo s takovým postřehem a sebereflexí je tak málo schopný čelit sám sobě. To mě svádí k úvahám o tom, co je v knize kalkul. Ale abych byla spravedlivá-našla jsem i něco,co máme s Cheryl společné..voňavé tyčinky Nag-Champa..ale kamarádit bych se s ní nechtěla