Divočina

Pozoruhodně upřímný autobiografický příběh ženy, která se po traumatických událostech rozhodne vyrazit na 1 770 kilometrů dlouhou pěší pouť.
V šestadvaceti letech si Cheryl Strayedová, po smrti své matky a krachu svého manželství, myslela, že přišla o vše. Měla pocit, že již nemá co ztratit a učinila nejimpulzivnější rozhodnutí svého života: odhodlala se sama ujít vysokohorskou trasu Pacifik Crest Trail od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington.
Hrdinka, bez jakýchkoli znalostí o přežití v divoké přírodě, se nevyhne střetnutí s chřestýši a medvědy, překonává úmorná vedra či rekordní sníh. Napínavé vyprávění okořeněné humorem živě zachycuje strach i radost mladé ženy tvrdě si razící cestu k cíli navzdory mizivé šanci na úspěch. Pouť ji téměř dožene k šílenství.

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/236083/divocina-zxc-236083.jpg 4.3728

Wild (2012)

Autor obálky:Jana Šťastná
Vazba knihy:měkká / brožovaná
ISBN:978-80-249-2717-6

iveta3867

tato kniha je pro mě srdcová záležitost.. jedna z mála knih, která mě opravdu naprosto pohltila a kdy jsem uronila slzu, ne kvůli příběhu, ale protože už byl konec..

KejtlinM

Prvořadě obdivuji autorčinu odvahu. Knihu provází silný příběh silné ženy. Kniha je velice čtivá, občas jsem musela zatlačit slzičku. Na doporučení od kamarádky jsem se hned po dočtení podívala také na film. Knihu určitě ještě někdy znovu otevřu. Má své místo v mé knihovně.

Runkyna

Tak to bylo hodně špatný. Nudný až otravný retrospektivy. Soukromý deník, který měl zůstat na půdě v krabici. Jedna ušmudlaná hvězda za PTC téma. Nechápu, že to mělo úspěch mimo USA.

LEGACY

Jako začínajícímu cestovateli, který na vlastní pěst procestoval pár zemí se mi přirozeně tohle putování a jakási vnitřní očista a sebepoznání velmi zamlouvali, můj zájem byl o to větší, že jsem se dozvěděl o PCT a hlavně o bájném západu USA, který toužím vidět jako nic na světě (Oregon obvzláště). Každopádně byť knih čtenáře malinko sbližuje s tím jak to na takové pouti funguje, na co si dát pozor, na co se připravit a co čekat, panují u mě mírně rozporuplné pocity, Cheryl si cením, už jen za tu odvahu jít se všemi svými životními kiksy na trh, ale já v knize našel moc a moc pasáží, kdy jsem se nudil. To je ovšem individuální a nehodlám nikoh od knihy odrazovat, zvlášť pro ženy tohle může být více než příkládná příručka jak "nakoupnout motory" a podmanit si svět.

jengibre

Upřímná zpověď hlavní hrdinky mě naprosto dostala. Její příběh je strhující a inspirativní. I přes to, že Cheryl měla spoustu nelichotivých vlastností a nežila úplně ukázkově, byla mi od začátku sympatická a strašně moc jsem jí držela pěsti. Po přečtení jsem měla chuť sbalit si batoh a podstoupit stejnou cestu jako ona.

Luci136

Po zhlédnutí filmu se mi do ruky dostala kniha a já si s ní dlouho pohrávala než jsem ji dala šanci. Film mě nenadchnul, ale kniha mě naopak velmi příjemně překvapila.
Po stránce děje to bylo poutavé a poučné. Někdy velmi poučné :D
Fascinovalo mě jak lehce, aniž by čtení začalo nudit, byla popisovaná cesta ač každý den se zdál zdánlivě stejný.

janii0943

Divočina - jak film, tak kniha, jsou bravurně napsané (natočené). Knižka se čte jedním dechem, a je tak skvěle napsaná, že máte pocit, že po Pacifické hřebenovce kráčíte též.

Doporučuji.

nocnymotyl38

mám tú ženu rada, to ako ide do všetkého po hlave a bez rozmyslu, a nebojí sa na seba nabonzovať aj nepríjemné veci, ktoré si väčšinou nepriznáme ani sami sebe, knihu odporúčam a filmárikom rovnako aj witherspoonku vo filme :)

housenka007

Krásný příběh o cestování, poznání. Pěkně napsána knížka, která se četla jedním dechem.

coppacabana

Knihu jsem už četla podruhé. Tentokrát ale byla moje vlastní, takže ne půjčená z knihovny, a já si četbu o to víc užila. Vyprávění Cheryl Strayedové a samotná její cesta na PCT je strhující. Zpočátku docela trvá, než se do toho pořádně dostanete, než zapomenete na všechno okolo, ale když se tak stane, je to pohádka. Cheryl krásně vypravuje a nebere si, co se týče chyb, které udělala na cestě, servítky. Je v každém svém slově upřímná a bez přetvářky. Jakmile se s knížkou zachumláte v posteli s čajem, nemůžete ji pustit z ruky.

Živa23

Silný příběh..

Pařmen

Cheryl Strayedová vypravý svůj příběh jak se rozhodla překonat a překonává velkou tůru od začátku Kalifornie až nakonec státu Oregon a najít tam vlatní já a sebe samou. Mezi tím vzpominá na chudé děctví a trablé a žívotní překažky které se ji připletly do života. A jak se sněma statečně snažila poprat. Za mě vynikají a krásný příběh odvážné ženy která mě ke konci knihy málem dohnala k slzám. Tuto knihu můžu jenom doporučit, zvášt lidem co mají rádi příběhy o překonání životních překážek a sebe sama. Díky Cheryl za skvělou knihu a krásný příběh..:-)

t-e-r-k-a

Uzasne, stejne jako film. Precteno jednim dechem!

devildeny

Knihu jsem začala číst už před rokem na základě shlédnutého filmu, kdy jsem ji nakonec odložila, protože jsem se do ní nemohla začíst. Nyní jsem se k ní vrátila a jsem za to ráda, protože právě až od druhé půlky mě začala nejvíce bavit a příběh Cheryl je opravdu obohacující. Líbilo se mi i shrnutí na konci knihy, o tom co se odehrálo po letech, což se ve filmu opravdu nedozvíte. Stojí za přečtení.

BarboraZ

Když opominu přecitlivělé vzpomínky na jeji matku a heroinove obdobi je Divočina překrásný cestopis a dechberouci příběh o vytrvalosti, nezlomnosti a odhodlání mladé dívky, která se odrazila ode dna a začala nový život. Doporučuji podivat se i na skvělý stejnojmenný film s Reese Witherspoon. Jsou v něm téměř totožné pasáže i dialogy jako v knize, navic si užijete pohley na krasnou prirodu podél PCT.

koki.veru

Velice povedený a silý příběh. Jsem ráda, že jsem se ke knížce dostala. Prožívala jsem se Cheryl všechny nástrahy a dobrodružství. Kniha mě naprosto pohltila. Často jsem si říkala, že bych chtěla něco takového taky zkusit, ale vím, že já bych to nedokázala, na to jsem moc velký srabík :D Okamžitě si jdu stáhnout film a doplnit tak příběh o obrázky :)

Nomia

Cheryl, povrchní, dost sebestředná, bláznivá, rozervaná, místy hysterická, nadržená, odhodlaná. Nepochybuji o tom, že se najde spousta čtenářů, kterým bude pít krev, ale její cesta dokáže zaujmou, kniha nenudí. Pro mě obdobně dobrá byla i filmová verze.

Vlk.kh

Dobré, ale zdaleka ne tolik, jako Útěk do divočiny. Měl jsem samozřejmě také problém ztotožňovat se s ženskou hrdinkou knihy.

LuckyZ

Hezká čtivá kniha, o tom , že když někdo chce zvládne vše. Já eda nevím jesli bych s rozedřenýma nohama byla schopná ujít 1700km.

Rea1307

Tento Typ knih, není zrovna můj šálek kávy. Ale tahle kniha se mi velmi líbila. Asi bych nedokázala udělat to co Cheryl a obdivuju jí. Rozhodně stojí za to si knihu přečíst.

ddkk

Nejdřív jsem viděla stejnojmenný film s Reese Withespoonovou a nuda to rozhodně nebyla - když na ten film nekoukáte jako na nějaký "akčňák". Nezklamala ani kniha, podle které je natočený. U mne za 4.

swon
29.12.2017

Konečně!
Konečně jsem se pročetla ke konci cesty...společně s rozervanou, hledající se Cheryl, která mě vždy unudila až ke spánku. Má očekávání byla asi příliš vysoká a nejspíš jsem doufala v něco alá Zikmund/Hanzelka. Zibura je pak úplně jiná liga a vlastně i žánr :-)
Knihu jsem četla v originále, to přiznávám, mohlo četbu trochu komplikovat. Přece jen je mateřština jednodušší k přelouskání. Jsem ale přesvědčená o tom, že poloviční objem by naprosto dostačoval. Mnoho pasáží bylo nudných, často se opakujících. Nicméně našly se i světlé momenty, které mohly být rozvinuty ku prospěchu celého příběhu, přičemž by alespoň zkrátily rádoby úvahy nad životem a jak v něm pokračovat dál a hlavně neničit sám sebe. Což hlavní postava poměrně intenzivně činila, než se na cestu samotnou vydala.
Shrnuto - podtrženo: Divočina na mě dojem neudělala a jsem si jistá, že se k ní už nevrátím.

Lenny33
25.12.2017

Krásná poutavě napsaná kniha o putování americkou divočinou, hledání sama sebe i smyslu života. Autorka má všechen můj soucit, sympatie, podporu a přání už jen všeho dobrého do dalších dní. 4,5*

"Řeknu ti, že u ženských se to zas tak často nevidí - ženský málokdy pošlou společnost a to, co se od nich očekává, do háje. Kdyby bylo víc takovejch, byly bychom na tom líp."

Evaho73
16.12.2017

Prečítaním tohto cestopisu som spolu s jeho hrdinkou vystupala na svoj ďalší čitateľský obzor.
Dýchtivo som si užívala každú etapu putovania hlavnej hrdinky po Pacific Crest Trail a spolu s ňou som prežívala všetky prekážky, ktoré ju cestou postretli. Zároveň som sa s ňou kochala krásou a nevyspytateľnosťou prírody. Spolu s ňou som pociťovala strach z hroziaceho nebezpečemstva, radosť z ďalšieho objavu, alebo sa smiala na humorných situáciach.
Skrátka Divočina vo mne vyvolala rôzne emócie, ako sa na dobrú knihu patrí.
Cheryl Strayed si ma získala hneď na začiatku, keď popisovala najväčšiu stratu svojho života - stratu svojej matky. Touto časťou som s ňou doslova znovu precítila obdobie, kedy som strácala svojho otca, ktorý trpel rovnakou diagnózou ako jej matka... Pochopila som jej prázdnotu a otupenosť, ktorá sa nedá ničím zaplniť, nanajvýš ju može trochu zmierniť "doktor" čas - najlepší špecialista na podobné diagnózy.
Nádherná kniha najskôr plná zúfalstva, beznádeje, rozporuplného konania a správania, ktoré následne prerástlo k uvedomovaniu si svojich chýb a nakoniec k novému objaveniu svojej existencie.
Dvočina bola pre mňa čitateľskou lahôdkou, ktorú odporúčam ochutnať.

Mikky01
11.12.2017

Kniha je sondou do duše člověka, který hledá odpovědi na vlastní životní otázky. Autorka sama přiznává, že cesta po Pacific Crest Trail ji poskytla hledání odpovědí. Díky této cestě mohla udělat tlustou čáru za vším, co v životě ztratila, zkazila a sama poničila. Za vším stála smrt její matky, která do té doby byla vším, co autorka měla a pro co žila. V důsledku toho Cheryl pohřbila své manželství, stala se promiskuitní a začala lítat v návykových látkách. Při každém bolestivém kroku si čtenář uvědomuje, že cestu absolvuje vlastně sama se sebou a cítí nutnost projít vše popořádku a narovnat vše pošramocené. Dle mě neskutečně dobře napsaná kniha, která dobíjí energii a poskytuje prožitek, ale především nabízí možnost zabloudit do svých vlastních „kalných vod“. Čtenář si musí položit otázku jak by se asi v podobné situaci zachoval on sám? Pro mě nádherně obohacující čtení.

kerstyn
04.11.2017

Líbilo. I přes to, že Cheryl byla sebestředná slepice (jasně, že rozum zůstává stát nad spousty věcma - nejvíc nad tou nedobrou přípravou), se mi celý příběh četl dobře a svižně. Navíc první jsem viděla film, takže jsem si během čtení vybavovala krásy americké přírody včetně nádherného Crater Lake. Po přečtení knihy jsem měla chuť hned vyrazit na nějakej výživnej trek... :))

Atanone
04.11.2017

Napsala jsem po dlouhém dumání komentář k této knize,přečetla jsem si ho po sobě a zase ho vymazala..Uvědomila jsem si,že moje pocity vyjadřuje asi nejlíp pan Svěrák: „Když máš srdce zjihlé,když máš potíže,tak dej cihlu k cihle,těsto do díže..“ ano,žal se krásně vstřebá,když odvrátíme zrak sami od sebe. Cesty k tomu vedou různé. Pokud se touto cestou paní Zbloudilé podařilo ze sebe udělat paní Znovunalezenou,pak jen říkám „aleluja,slyšte!“.
Dávám knize vyšší hodnocení,než jaké „cítím“,protože se jí sice podařilo mě v hodně směrech naštvat, ale v několika dokonce potěšit. Čeho si cením, je autorčina upřímnost..pokud je to upřímnost,protože je divné,že někdo s takovým postřehem a sebereflexí je tak málo schopný čelit sám sobě. To mě svádí k úvahám o tom, co je v knize kalkul. Ale abych byla spravedlivá-našla jsem i něco,co máme s Cheryl společné..voňavé tyčinky Nag-Champa..ale kamarádit bych se s ní nechtěla

Klarka251
19.10.2017

Kniha se mi líbila, byla čtivá, ale začátek né moc záživný. Bavila mě druhá půlka knihy

Voluta852
08.10.2017

Začátek vážně slabý, chápu, že jí zemřela matka a ona se z toho nemohla vzpamatovat, ale aby to bylo v každé větě a v každé kapitole, no... Ne díky. Druhá půlka byla docela dobrá, hlavně to jak si tam našla kamarády, konečně jsem nemusela číst jen její myšlenky;-). Takže koho baví zdlouhavé knihy, tak jen do toho...

Nelasp
01.10.2017

Kniha, která se stala mojí srdeční záležitostí. Velice barvitě popsaná cesta ztracené, (zatoulané-strayed) mladé ženy, která se neumí vyrovnat s utrpením, které ji potkalo když jí zemřela matka a následně se rozvedla s manželem, k nalezení vlastního smyslu a rovnováhy ve svém životě. Cesta s Cheryl po Pacific Crest Trail utíkala kilometr po kilometru pouští, horami, sněhem, lesy a loukami velice svižně. Jedná se o knihu, která vtáhne a nejenže nepustí, ale zůstane ve vás.