Divočina

Divočina https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173359/bmid_divocina-R0u-173359.jpg 4 1447 378

Premena životom bitého dievčaťa na silnú, zrelú a nezávislú ženu Každý z nás má dni, keď sa cíti nanič, keď má všetkého dosť, keď nič nevychádza tak, ako chceme. Hlavná hrdinka autobiografického príbehu - dvadsaťdvaročná Cheryl - sa takto cíti veľmi dlhý čas. Najskôr ju opustí otec, potom jej zomrie vo veku iba 45 rokov mama. Po matkinej smrti, ktorú Cheryl znáša veľmi ťažko, sa rodina rozpŕchne. Do jej života sa dostanú drogy a sex s náhodnými mužmi. Časté nevery vedú aj k rozpadu jej manželstva. V tomto okamihu sa uvedomí, že musí niečo urobiť, že jej život nemôže takto pokračovať ďalej. O štyri roky neskôr, v čase keď už nemá čo stratiť, urobí to najimpulzívnejšie rozhodnutie svojho života: odhodlá sa prejsť vysokohorský chodník Pacific Crest Trail od Mohavskej púšte cez celú Kaliforniu a Oregon až do štátu Washington, a to úplne sama. S diaľkovými túrami nemá nijakú skúsenosť a chodník je iba „nejasnou exotickou myšlienkou plnou prísľubov“. No znamená najmä nádej, že znovu poskladá svoj rozsypaný život. Netuší však, aká ťažká skúška ju čaká. Životom skúšané dievča sa vydá cestu bez náležitej prípravy. Putuje pešo s batohom takým ťažkým, že jej do krvi oškrie chrbát, príde takmer o všetky nechty na nohách, časť cesty prejde iba v jednej topánke… Hrdinka sa nevyhne stretnutiu so štrkáčmi či s medveďmi, prekonáva úmorné horúčavy, rekordný sneh, no vníma krásu i osamelosť svojej túry. Počas cesty zažíva najrôznejšie emócie: odhodlanie, hnev, beznádej, ale napokon katarziu a naplnenie. Divočina je napínavé rozprávanie okorenené humorom, ktoré živo zachytáva strach i radosť mladej ženy tvrdohlavo si raziacej cestu k cieľu napriek mizivej šanci na úspech. Púť dlhá 1 770 kilometrov ju takmer doženie do šialenstva, ale napokon posilní a zocelí.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Ikar (SK)

Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail , 2012

Pavlička
10.01.2020 5 z 5

Nádherná kniha :)

DadulaZ
28.12.2019

Na tuto knihu jsem se hodně těšila, měla úžasné recenze, film mě zaujal, příběh mě chytil za srdce... Bohužel kniha mě neočarovala. Ke čtení jsem se musela nutit. Příběh byl zajímavý, ale dle názvu Divočina bych čekala víc napětí, víc zaživných scén.

slunecnice45
22.11.2019 4 z 5

Silný byl pro mě především začátek knihy a retrospektivy (hlavně s mámou), ke konci už se mi to zdálo trochu nastavované. Ale člověku to dává námět řešit věci trochu jiným, neobvyklejším způsobem. A také - že všechna bolest jednou pomine (nebo se alespoň zmírní).

Miretti
19.11.2019 5 z 5

Před lety jsem viděla film, který byl natočen podle této knihy. Chtěla jsem si příběh připomenout, protože je opravdu silný. Ráda jsem se opět setkala s pro mě silnou ženou Cheryl. Její rozhodnutí obdivuji a věřím, že si jím dokázala srovnat své životní hodnoty a zahnat jisté kostlivce ze svého života. Doporučuji nejen lidem s duší cestovatele.

leotwain
10.11.2019 5 z 5

Mám pro tuto knihu pouze dvě slova: NAPROSTO INSPIRUJÍCÍ!

sasena
08.11.2019 5 z 5

Právě jsem dočetla, zvládla jsem knihu přečíst na dva zátahy během 12 hodin. Cheryl jsem věřila každé písmenko, každý puchýř na otlačených nohách. O čem to bylo? O cestě, na které jsme všichni, ale ne každý dokáže najít nebo chce najít správný směr, o těžkostech při jeho hledání, o tom, že poznat sám sebe a vyrovnat se se sebou není vůbec jednoduchá věc. O smíření, odpuštění, pokoře, vůli...mám dojem, že v této knize je všechno. Přitom je napsaná úžasně čtivým stylem, líčení přírodních krás, a ještě lépe pocitů z nich, pocity osamělého člověka uprostřed drsné přírody, která hodně dává ale při sebemenší chybě dokáže krutě trestat, fyzické útrapy i duševní trýzeň při snaze dokázat se vyrovnat se ztrátou milované osoby, různá osobní selhání, ale také schopnost odpustit sama sobě i těm, kteří ubližovali. V neposlední řadě je to i o skvělých lidech, kteří dokázali nezištně pomoci, když bylo třeba, o přátelství...Viděla jsem nejprve film a rozhodně nebyl špatný (a Reese Witherspoon jsem si s hrdinkou v pohodě ztotožnila), ale kdo se chce o Cheryl opravdu něco dozvědět, musí si přečíst knihu.
P.S.: Stejně jako autory některých komentářů i mě při čtení popadaly naprosto nereálné choutky podniknout nějakou cestu divokou přírodou, ale jelikož už jsem pokročilého věku a chatrné kondice, zůstává jen pocit, že jsem asi něco podstatnýho nenávratně prošvihla. :-D

Petra158
04.11.2019 5 z 5

Musim priznat, ze knihy tohohle zanru nectu. Dostala jsem se k ni diky ctenarske vyzve a byla to sila...Obdivuji hrdinku za vsechno, co dokazala. Film jsem kdysi videla v kine, ale kniha je mnohem lepsi a ma propracovanejsi pribeh a dokaze lepe vystihnout mysleni a pocity Cheryl.

Tesset
03.11.2019 4 z 5

Viděla jsem nenprve film, ale kniha jde více do hloubky. Nějak mi přišlo, že i přes všechny ty věci, které se autorce přihodily, popisuje příběh s jistým odstupem. Těžko věřit, čím vším prošla v tak mladém věku.

acrev
29.10.2019 4 z 5

Na tuto knihu jsem se už nějakou dobu chystala, ale stále jsem se k ní neměla. Nakonec jsem ale byla ráda za přečtení. Začátek je celkem temný, ale bez něj by kniha ani nevznikla. Trochu mi to připomnělo takové "drsnější" Eat, Pray, Love... Hledání sama sebe mimo domov někde na cestách.

JaKa1974
28.10.2019 5 z 5

Je pravda, že po knize jsem sáhla na základě čtenářské výzvy, ale jsem za to moc ráda. Teď se těším, že se podívám na film natočený podle knihy.

sarrinka
22.10.2019

Pro mě hodně emotivní. Jak se vyrovnat se ztrátou blízké osoby? Smrt, rozchod, odcizení? Jak vše zvládnout? Jak najít sama sebe a uvědomit si co vlastně chcete? Léta ubíhají, roky plynou. Někdo má, někdo nemá. Jakou roli hraje osud? Kdo chce, najde se v tom. I já bych potřebovala takovou očistnou túru. Za mě doporučuji.

Foxie89
21.10.2019 3 z 5

Na mě asi moc popisné z hlediska krajiny. Ale jinak zajímavá a odpočinková kniha. Mnohem lepší než film

verca0794
20.10.2019 4 z 5

Na knihu jsem čekala dlouho v knihovně. Chtěla jsem splnit Čtenářskou výzvu a tahle kniha mě hned zaujala. Kniha pěkně plynula a popis krajiny byl pěkný. Líbily se mi pasáže z cest a proč se na cestu vydala. Některé pasáže byly zdlouhavé a nějaká rozhodnutí postavy se mi nelíbila, proto dávám pouze 4*. Celkový dojem z knihy je moc hezký a vůbec nelituji, že jsem ji četla :)

BabaJaga11
30.09.2019 4 z 5

Poté, co jsem napsala ke knize sáhodlouhý komentář, dala "vložit komentář", a ten se tvářil jako uložený, jsem si jej chtěla prohlédnout a opravit případné překlepy. Ve skutečnosti se však komentář neuložil :-(.

Sorry, DK, ale podruhé ke stejné knize nic nepíšu! Že by se Ti nelíbila moje kritika - byť jen velmi mírná – americké lehkomyslnosti až nezodpovědnosti, hamburgerů a cheesburgerů a chipsů namísto pořádného jídla a pár dalších věcí? Anebo to, že PCT je určitě fajn, ale že i naše domácí stezky mají kouzelnou moc změnit srdce i mysl člověka, byť se člověk nepohybuje v málo pozměněné divočině, ale třeba mezi poli, lesy a lukami, ovšem mimo turistické cesty stejně krásně osamocen? Že i tady můžete prožívat podobné niterné pocity jako Cheryl? Ať je to cokoli, milá DK, jdu spát a ještě než zhasnu, začnu číst nějakou novou knížku. Doufám, že komentář k ní mi už nesežereš! :-)

manka71
28.09.2019 5 z 5

Film jsem zatím neviděla, ale knížka mě dostala, určitě se k ní ještě vrátím. Přečíst tuhle knížku před 25lety, kdy mi také umřela máma na rakovinu, tak ten batoh na záda hodím taky. Já měla na rozdíl od Cheryl štěstí, že jsem měla tátu a nějakou dobu ještě domov. Pro Cheryl to nebyl útěk, ale cesta.

ErikaJ
23.09.2019 5 z 5

Knížka o hledání a překonání sebe sama, o odproštění se od svých chyb, o odpuštění si a smíření se se smrtí maminky. Nádherná knížka!!! Četla jsem jedním dechem a myslím, že si ji ráda za čas nebo v době, kdy mi také nebude lehko, ještě jednou přečtu.

sar.janurova
08.09.2019 4 z 5

Film jsem viděla ještě před knihou a pak na něj dlouhou dobu nenarazila. Nicméně po přečtení této knihy si ho chci pustit znovu - byla totiž báječná! I když je sice fakt, že se v mnoha situacích autorka až moc litovala, její vyprávění celé cesty bylo poutavé a příjemné ke čtení. A dokonce jsem si i pobrečela, což jsem zrovna u téhle knihy nečekala!

bosorka78
31.08.2019 5 z 5

Prvně jsem viděla film a zaujal mě na tolik že jsem věděla že si musím přečíst i knihu. Miluju knihy podle skutečné události a ještě když je v ní zahrnuto cestování je to pro mě blaho. Takže nemůžu jinak než dát plný počet.

munka
31.08.2019 5 z 5

Pre knihu som s rozhodla kvôli čitateľskej výzve a neľutujem. Doporučujem.

Eduarda
26.08.2019 4 z 5

Čím víc se popisovaly zničené nohy, fyzické útrapy a vyčerpání, tím míň jsem se do toho dokázala vcítit. Zato emoční rovina, vztah s matkou a ostatně i další vztahy, to je jízda, která vás donutí prozkoumat pod drobnohledem i váš život a chování k nejbližším. To je poselství, které ve mně zůstalo - a o kterém musím přemýšlet.