Kříže

Kříže https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1062/bmid_krize-iw5-1062.png 4 846 42

Divocí a zlí série

< 4. díl

V závěrečné části své ságy Divocí a zlí Jiří Kulhánek, v současné době jeden z nejlepších českých spisovatelů sci-fi, brilatně ukončuje své dílo. Patejl se zúčastní závěrečné bitvy mezi dobrem a zlem, minulost se musí spojit s budoucností, aby vznikla přítomnost...

PeterSmith
08.06.2017 odpad!

Tohle byl suverénně nejhorší díl. Díky, ale už tuto sérii nevezmu do ruky. Pořád se opakující stejné situace, v tom množství krve (a pořád stejných popisů) si může libovat jen někdo velmi nenáročný. Nechápu to všeobecné nadšení z celé série.

olle3
05.06.2017 5 z 5

Co na to říct. Snad jen, že bych vážně, ani za nic, nechtěl poslouchat An Angel od Kelly Family dokola po tisíce let.

trudoš
16.04.2017 4 z 5

Divocí a zlí jsou v pořadí třetím románem Jiřího Kulhánka a z celkového pohledu také románem nejdelším. Koncepčně však nejméně vděčným, především pro zběsilý děj, který i přes vynikající spád a zábavné prvky postrádá to nejpodstatnější - vnitřní logiku. Ač první kniha tetralogii výborně nakopne a tempo neztrácí ani druhý a třetí díl, každý jeden z nich pouze klade otázky „co, kdo, proč a jak?“ a pokud možno ještě více zamotávají už tak komplikovaný vývoj událostí. Závěrečné Kříže pak sice předvedou makabrózní finále, ovšem nejasností vysvětlí jen minimum. A to zamrzí.
Na druhou stranu, celá ta krvavá odysea se čte jedním dechem, přičemž morbidní humor a šílená akce nepovolí stisk na čtenářově srdci po víc jak tisíc stran textu. Nemá smysl v tom pátrat po nějaké nadstavbě, nebo životním poselství, protože tohle se zde prostě nenachází. Ale jako velkolepě pojatá oddechovka, plná gejzírů krve, mozků a vnitřností všech možných národů a entit, to funguje skvěle. Inu, i muži mají své dny.

Meybe-
26.11.2016 5 z 5

Kult Kulhánek s velkým K... Divocí a zlí je série světového formátu. Napsat tohle někdo za oceánem tak je to už dávno zfilmované. Žádná stránka není zbytečná a celek je prostě strašná zábava. Jirka probral české Sci-fi z letargie a stal se králem pražského podsvětí a autorem jedné generace, která hledá v zákoutích antikvariátů jeho dílo, protože se stalo nedostatkovým zbožím a to prosím v době konzumu. Kult Kulhánek s velkým K...

lachtan77
18.10.2016 5 z 5

sám se divím jak hltám knížky od Kulhánka jednu po druhé. Řekl jsem si, že přejdu na chvilku na jiný žánr, ale nějak zase pošilhávám po další řežbě tohoto autora. Tak pozor je to asi dost návykové. Hodnotím celou sérii velice kladně jsem totiž pan Hodný :-)

Jennkie
16.04.2016 4 z 5

Ještě že jsem se dokopala sérii dočíst. Vyvrcholení děje bylo velkolepé. Autor má sice ve zvyku v každé knize ze sebe udělat nesmrtelného, ale tady je to docela nasnadě a kniha se velmi dobře četla. Vše už se začalo vyjasňovat a nevypadá to už tak beznadějně.

Covenant
25.02.2016 4 z 5

Tenhle titul mi nějak přirostl k srdci a jsem rád, že jsem se po druhém díle rozhodl číst dál až do samotného konce. I když šlo o pěknou bejkárnu a pohledy na nekonečnou armádu mě nudili, většinou mě to bavilo a některé momenty, jako např. zasypání, fingovaný souboj a vysílání, bylo stylově popsáno. Nakonec to loučení se sérií, není tak chladné, jak jsem očekával...

M03b1us
22.02.2016 5 z 5

Jedna z posledních věcí, co jsem od Kulhánka četl. Rozhodně opět nadchl.
Hodnotím celou sérii. Opět jsem nemohl spát a i další základní lidské potřeby šly tak nějak stranou. Zkrátka jsem přepnul do bojové rychlosti a nechal se unést další Kulhánkovou jízdou.
Stavba příběhu je podobná, jako u dalších děl. Hlavní superhrdina je opět na útěku, tentokrát skrz prostor i čas. Osudová žena opět voní jasmínem a po hlavním hrdinovi jde celý svět. Podobně, jako mě ve Vyhlídce na věčnost s*ali nesmrtelní Slíďáci, tak mě u DaZ s*aly oživlé nesmrtelné mrtvoly (ehm..).
Co oceňuji asi nejvíc ze všech Kulhánkových knih, je závěr, který mi přijde nejvíc propracovaný, promyšlený a neuspěchaný.
Spoiler: Hassilo pobavil, tak nějak jsem doufal, že se Hnusák nějakým způsobem ještě objeví. Jen mě mrzí, že už se neobjevilo pées. Alespoň jsem po něm na památku pojmenoval své stěně ("pées", ne "Dolfi").

Phorbo
17.12.2015 3 z 5

Kombinací nekombinovatelného dostanete zvláštně otevřený konec. Mnohdy je to lepší než takový ty fakt uzavřený a vše vysvětlující děje, které jsou už nakonec nudné. Tady mě ale moc nepotěšil ten konec. Sám nevím proč, ale připadám si, že konec čtvrtého dílu mě nějak nevysvětluje úplně všechno co nebylo vysvětleno. I když sám nemůžu říct vlastně, co mě tam chybí. Nejspíš je tam všechno a jen jsem zklamaný z toho jak to dopadlo. Nemám sice moc rád na narážky na křesťanské věci, ale Patejl jako anti-ježíš mě docela baví. Kulhánek je hlavně skvělej vypravěč. Nemůžu si pomoct, ale asi bych tuto logii vůbec nedočetl, nebýt toho jak chytlavě píše. Takže asi se někdy vrhnu do něčeho jeho dalšího... kdo ví, o kolik je třeba lepší Noční klub nebo Stroncium...

Patapuf
30.08.2015 5 z 5

Konečně se Patejl vybarvil.... musím se přiznat, že jak se celý příběh blížil ke konci, hltal sem to bojovou rychlostí....

Terva
19.04.2015 4 z 5

Krev, akce, zombi, upíři, Bohové, láska a smrt. To vše v jednom příběhu.
Příběh čtvrtý - KŘÍŽE
Malá ochutnávka.
Není důležité vyhrát, ale přežít.
I když vyhrát je taky fajn.
Obzvlášť, když vyhraju já.
Nemá smyl psát, proč se mi to líbí, je to prostě bomba.

tesar_dali
12.01.2015 3 z 5

Najslabsi diel serie. Mal som problemy docitat a to som dal vsetkym predchdzajucim dielom 5 hviezd. Vytratila sa napaditost a vtip sa obmedzil na zmatok v casovani slovies. Autor vyuzil vsetky formy posmrtneho zivota, chybalo len prevtelenie do zvierata :). Prilis vela postav branilo jednotlivcom v rozvoji a niektori priam prosili o ranu z milost.

mitko
18.11.2014 4 z 5

Tak posledný diel a musím bohužiaľ "len" za 4 hviezdy. Prvý a druhý diel sa mi čítal oveľa lepšie, preto musím trocha ubrať. Ale stále sa jedná voči ostatným knihám aj voči jeho dielam o nad priemer. Najviac čo mi tu vadilo, boli sekcie za oponou kedy ma to moc nebralo a taktiež asi tak posledných 50 strán kde bol už Patejl moc silný a postrádalo to toho správneho Kulhánkovského hrdinu. Otázky tu boli odpovedané a koniec skončil troška atypicky na pokračovanie, ale inak zvyšok knihy som si užil. Komplexne hodnotiť celú tetrálogiu, dal by som určite 5 hviezd, patrí to k jeho najlepším dielam a čas pri tom utekal veľmi rýchlo a hlavne veľmi zábavne.

tanuki
04.11.2014 5 z 5

...konečně se něco děje...po předchozí knize, která znamenala pouze "cestu tam a zase zpět", se děj posunuje vpřed a začíná se rýsovat rozuzlení příběhu...nicméně stále máme něco před sebou a záleží jen na panu Kulhánkovi, zda se nám rozhodne to v nějaké dalším díle sdělit...:-)

3DD!3
19.07.2014 5 z 5

Děti vrahů a paralelní světy. Finále tomu nasazuje korunu a Patejl nechce zabíjet lidi. Tisíce protivníků se valí z Opony a Zářící spasitel se stává nedobrovolným fanouškem Kelly Family. Děsivé čtení, děsivé. Vynikající finále jedné z nejulítlejších sérií co jsem měl tu čest číst.

vlkodlaq
15.07.2014 5 z 5

Přečetl jsem vše od Kulhánka a nechce se mi psát koment ke každé knize zvlášť, tím spíš, že by byl veskrze stejný: nejen vynikající čitelnost a spád, ale i zajímavý děj, nečekané zvraty a sranda. Ve srovnání s jinými autory nemůžu jinak, než všem jeho knihám, povídkám i fejetonům dát plný počet, není z jeho tvorby nic, co by si zasloužilo o hvězdu méně. Jen by snad mohl tvořit více a častěji umožnit přetisky a dotisky, některé jeho knihy už čtu počtvrté.

wally
18.04.2014 5 z 5

Skvělá série...rozhodně lepší než Cesta krve, ale jak je tu již zmíněno odkazy ne ni byly fajn. Je to prostě nářez a Patejl je fakt Bůh. Přiznám se, že závěr mne trošku překvapil, ale vlastně proč ne....takto to má přeci být. Já jsem spokojený a nemyslím si, že by někdo neměl být...

Bača
26.11.2013 5 z 5

Serie Divocí a zlí... Co dodat?! Lidi čtěte, čtěte a opět čtěte!!! Celá série jde vzít na jeden zátah, mám to ozkoušené... =) Člověk se ani chvilku nenudí a Mistr to na čtenáře opět sype ze všech stran! Líbily se mi i odkazy na sérii Cesta krve! =) Závěr neskutečný a Patejl je borec co projde od frontového vojáka, přes speciála,svatého, temného až po ... Co vlastně? =) Čtěte a dovíte se!

BaSiNi
08.09.2013 5 z 5

Závěr série prostě lahoda a Patejl to je borec!!!!!!

Fuksinka
25.02.2013 5 z 5

Těžko hodnotit každý díl zvlášť, protože jsem je přečetla v podstatě na jeden zátah. A těžko hodnotit a nespoilerovat. Takže obecně:
Patejl je frajer, který sype drsné hlášky z rukávu, mrtvoly dokáže vyrábět vskutku vysokou rychlostí a až tak moc mu nevadí, když mu občas někdo něco uřízne, pokud u toho nemusí poslouchat Kelly Family. Celou dobu, co jsem divoké a zlé četla jsem se trochu obávala rozuzlení, ale zbytečně. Bylo to fakt nečekané a dost dobré. Líbí se mi, že se Kulhánek s ničím nemaže a nechodí po špičkách kolem křesťanství, kolem bláznivých ekoaktivistů, vlastně kolem ničeho (tím nechci říct, že by někdo měl).
Takže opět super zážitek, možná mě trošku popuzovalo, jak Patejla často protivníci chytali, jestli to nechtělo trošku zkrátit....?
Na závěr bych chtěla poděkovat těm, díky kterým jsem si Divoké a zlé mohla přečíst aspoň v elektronické podobě: Nechť Svatý Peytl hlídá vaše kroky!