Divné dny: Láska v pěti novelách

Divné dny: Láska v pěti novelách https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286676/bmid_divne-dny-laska-v-peti-novelach-94F-286676.jpg 4 21 7

Kniha Divné dny s podtitulem Láska v pěti novelách přináší pět příběhů žen, do jejichž spokojených životů náhle zasahuje krize v pěti různých podobách. Jádrem knihy je novela Hany Pražákové (1930 - 2010) Divné dny. Hana Pražáková byla známá jako autorka knih pro děti a dívky, po roce 2000 zaujala memoárovou prózou z padesátých let Nadějí tu žijem (v níž líčí věznění svého otce, spisovatele Františka Křeliny, a život jeho rodiny tzv. na svobodě). Divné dny byly napsány už v roce 1992 a dosud nevyšly mj. proto, že byly na samostatnou knihu příliš krátké. Redaktorka knihy Markéta Hejkalová (dcera Hany Pražákové) proto oslovila několik dalších spisovatelek, v jejichž díle jsou také hlavními postavami ženy a pro jejichž texty je důležitá naděje. Výsledkem je tato kniha, obsahující kromě titulní novely příběhy Etely Farkašové, Věry Noskové, Markéty Hejkalové a Evy Tvrdé. Hana Pražáková píše ve čtivé titulní novele Divné dny o nevěře, hrozící rozbít dosud šťastnou rodinu, ale píše o ní s pochopením pro všechny zúčastněné a dokonce s dávkou humoru. Slovenská spisovatelka Etela Farkašová v novele Na rubu plátna vypráví o neblahém rodinném dědictví, které zasahuje do života mladé dvojice. V jejím textu nechybí tragická hloubka, ale ani naděje. Kratší novela oblíbené Věry Noskové Něco se musí stát aneb Význam počítače v rodinných vztazích, plná humoru a ironie, líčí složitý vztah matky a dcery a jejich soupeření o jednoho muže. Markéta Hejkalová píše v novele Jednoho dne o lásce, která nemůže přežít v každodenním světě. Do banálního příběhu nevěry vstupuje několik nečekaných událostí a celá situace se ocitá v jiném světle. Eva Tvrdá vypráví ve velmi čtivé novele Slunce a piškoty o zlých anonymních dopisech, které náhle vtrhnou do života jedné spokojené ženy.... celý text

Novely , Literatura česká

Vydáno: , Hejkal

heljal
15.03.2018 4 z 5

Pět autorek, pět příběhů, které stojí za to přečíst.

Anna 13
02.03.2018 1 z 5

Ohromné zklamání...
Jediná novela, která se mi opravdu líbila byla ta poslední od Evy Tvrdé: Slunce a piškoty. Jediná byla překvapivá, hlavní hrdinka byla veskrze sympatická žena: obyčejná, spokojená... Příběh měl nádech tajemna, dýchal z ní život, který každý známe. Skrývala v sobě hrozbu a strach a zkrátka byla skvělá. Po dlouhé době povídka, která se mi líbila se vším všudy. Ta to také v podstatě zachraňuje, proto ta jedna hvězda.
K povídce od slovenské autorky se vyjadřovat raději vůbec nebudu... ani jsem ji nezvládla dočíst.
Věra Nosková také celkem pobavila a odlehčila atmosféru, ale kdovíjaké dílo to není.
Ústřední Divné dny: novela pro dospívající dívky, které se však pobaví, protože takhle se chová dnes již málokdo (spíše nikdo) a hlavně způsob, jakým autorka tvoří přímé řeči je neskutečně otravný, protože je nereálný...

Nebavilo, znudilo... :(
Rozhodně nedoporučuji!!!

veronika9143
01.11.2017 4 z 5

Zjistila jsem, že jsem nespíš zapomněla přidat komentář. Tato povídková kniha, psaná pěti autorkami, byl docela dobrý nápad. Možná kdyby takhle vydávalo víc autorů, měl by čtenář možnost výběru. U povídek to bylo tak půl na půl, něco mě bavilo, něco vůbec.

Andy82
07.08.2017

Jako knížka na léto k bazénu dobrý, ale že by mě to nějak bavilo, to se říct nedá. Nic mi to nedalo.

maryska09
10.04.2017 4 z 5

Kratke rychle povidky, ktere z ruznych uhlu zkoumaji lasku k manzelovi, detem nebo milencum. Kazda povidka je jina, ale vsechny zaujmou. Idealni cetba na dovolenou.

medvedice3
04.01.2017 5 z 5

Je zajímavé sledovat jazykový styl a vyjadřování autorek různého stáří.

MakiMel
27.09.2016 4 z 5

Kniha mě velmi potěšila. V pěti novelách pojednává o mnohých úskalích lásky, ať už se jedná o nevěru v manželství nebo souboj o lásku mezi sokyněmi. První novela od Hany Pražákové trochu zavání dívčími romány, hrdinka je příliš černobílá, ale v dalších novelách je již hrdinkou spíše starší žena. Jako nejpovedenější hodnotím povídku Etely Farkašové - Na rubu plátna - která zpracovává relativitu černobílého vnímání, vliv dětství a zážitků na náš pozdější život a bezvýchodnost některých situací. Celkově hodnotím velmi pozitivně, povídky jsou velmi čtivé.

Autoři knihy

Markéta Hejkalová